Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Autorska prava i srodna prava: satelitsko emitiranje i kabelsko reemitiranje

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva Vijeća 93/83/EEZ o koordinaciji određenih pravila s obzirom na autorsko pravo i srodna prava koja se odnose na satelitsko emitiranje i kabelsko reemitiranje, kako je izmijenjena Direktivom (EU) 2019/789 o ostvarivanju autorskog prava i srodnih prava

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

Njome se želi olakšati licenciranje autorskih prava i srodnih prava za usluge satelitskog emitiranja i kabelskog reemitiranja na jedinstvenom tržištu EU-a i time poboljšati prekogranična dostupnost radijskih i televizijskih programa.

KLJUČNE TOČKE

Načelo „zemlje podrijetla” za satelitsko emitiranje

  • Direktivom je uvedeno isključivo pravo za autore da odobre priopćavanje javnosti svojih djela putem satelita.
  • Kako bi se olakšalo prekogranično satelitsko emitiranje, Direktivom se predviđa da se priopćavanje javnosti putem satelita događa u zemlji podrijetla satelitskog prijenosa u EU-u, odnosno u zemlji EU-a u kojoj se programski signali pod kontrolom i odgovornošću organizacije za radiodifuziju unesu u neprekinuti komunikacijski lanac koji vodi do satelita i natrag na Zemlju. U skladu s tim „načelom zemlje podrijetla”, odobrenja u pogledu autorskih prava za satelitsko emitiranje trebaju se dobiti samo za zemlju podrijetla satelitskog emitiranja u EU-u, a ne za zemlje EU-a koje te signale primaju.

Obvezno kolektivno ostvarivanje prava za kabelsko reemitiranje

  • Direktivom se također olakšava dobivanje odobrenja nositelja autorskih i srodnih prava za kabelsko reemitiranje televizijskih ili radijskih programa iz drugih zemalja EU-a. Nositelji prava mogu ostvariti svoje pravo da odobre ili zabrane reemitiranje svojih djela ili drugih predmeta (kao dio emitiranja programa koji se reemitiraju) samo putem udruga za kolektivno ostvarivanje prava. To se primjenjuje na sva relevantna prava, osim ona čiji su nositelji same organizacije za radiodifuziju.
  • Ako se ne sklopi sporazum kojim se omogućuje reemitiranje, stranke mogu pozvati posrednike koji mogu pomoći u pregovorima i koji strankama mogu podnositi neobvezujuće prijedloge.
  • Definicija kabelskog reemitiranja izvorno uključena u ovu Direktivu blago je izmijenjena člankom 9. Direktive (EU) 2019/789 (vidjeti sažetak) kako bi se njome obuhvatile situacije u kojima organizacije za radiodifuziju kabelskim operaterima prenose programske signale putem tehničkog procesa izravnog protoka (definirani u članku 2. iste direktive). To je jedina izmjena donesena Direktivom (EU) 2019/789 koja nadopunjuje Direktivu 93/83/EEZ uvođenjem novih pravila kojima se želi dodatno olakšati prekogranična distribucija radijskih i televizijskih programa.

Ocjena

Radni dokument službi Europske komisije 2016. je ocijenio funkcioniranje Direktive.

OTKADA SE OVA DIREKTIVA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 4. listopada 1993. i trebala je stupiti na snagu u zemljama EU-a do 1995.

Revidirana definicija „kabelskog reemitiranja” primjenjuje se od 6. lipnja 2019.

POZADINA

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva Vijeća 93/83/EEZ od 27. rujna 1993. o koordinaciji određenih pravila s obzirom na autorsko pravo i srodna prava koja se odnose na satelitsko emitiranje i kabelsko reemitiranje (SL L 248, 6.10.1993., str. 15.–21.)

Sukcesivne izmjene Direktive 93/83/EEZ uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

VEZANI DOKUMENTI

Direktiva (EU) 2019/789 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. travnja 2019. o utvrđivanju pravila o ostvarivanju autorskog prava i srodnih prava koja se primjenjuju na određene internetske prijenose organizacija za radiodifuziju i reemitiranja televizijskih i radijskih programa te o izmjeni Direktive Vijeća 93/83/EEZ (SL L 130, 17.5.2019., str. 82.–91.)

Radni dokument službi Komisije: Ocjena Direktive Vijeća 93/83/EEZ o koordinaciji određenih pravila s obzirom na autorsko pravo i srodna prava koja se odnose na satelitsko emitiranje i kabelsko reemitiranje (SWD(2016) 308 final, 14.9.2016.)

Posljednje ažuriranje 07.11.2019

Top