This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Strategija za konkurentnu, održivu i sigurnu energiju
Svjetski energetski sustavi prolaze kroz velike promjene koje će imati trajni utjecaj. Od ključne je važnosti da Europska unija (EU) navede vlastite izvore energije na siguran i održiv put.
DOKUMENT
Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija: Energija 2020. - Strategija za konkurentnu, održivu i sigurnu energiju (COM(2010) 639 završna verzija od 10.11.2010.)
SAŽETAK
Svjetski energetski sustavi prolaze kroz velike promjene koje će imati trajni utjecaj. Od ključne je važnosti da Europska unija (EU) navede vlastite izvore energije na siguran i održiv put.
ČEMU SLUŽI OVA KOMUNIKACIJA?
Predlaže novu energetsku strategiju za nadolazeće razdoblje do 2020. Nadograđuje postignuti napredak, prepoznaje načine na koje se može pristupiti novim izazovima i utvrđuje korake potrebne za ostvarivanje srednjoročnih strateških ciljeva EU-a. Nova energetska strategija temelji se na pet prioriteta.
KLJUČNE TOČKE
Postići energetski učinkovitu Europu. Raskinuti postojeću vezu između gospodarskog rasta i sve većeg korištenja energije. Zgrade i promet mogu igrati važnu ulogu, dok javna nadležna tijela moraju biti primjer.
Osigurati slobodno kretanje energije. Stvoriti što integriranije, međusobno povezanije i konkurentnije tržište. To se postiže potpunom primjenom postojećeg zakonodavstva EU-a i razvijanjem programa kojima bi se omogućilo kretanje energije iz jedne zemlje u drugu.
Osigurati sigurnu, pouzdanu i pristupačnu energiju za javnost i poslovne subjekte. Mnogi korisnici nisu svjesni prilika koje donosi liberalizirano energetsko tržište. Prednosti bi se stvorile strategijom okrenutom prema potrošaču, temeljenom na prednostima koje nosi konkurentnost.
Širiti europsko vodstvo u energetskoj tehnologiji i inovacijama. Bez velikog tehnološkog pomaka EU neće uspjeti u svojim ambicijama za 2050. o prebacivanju električne energije i prijevoza dalje od fosilnih goriva. Strateški energetsko-tehnološki plan i Šest europskih inicijativa u industriji (vjetar, sunce, bioenergija, pametne mreže*, nuklearna fisija i hvatanje i skladištenje ugljika*) imaju za cilj potaknuti potrebne inovacije.
Osigurati snažna međunarodna partnerstva. Mnogi izazovi s kojima se susreće EU - klimatske promjene, pristup nafti i plinu, tehnološki razvoj i energetska učinkovitost - dijele i druge zemlje. Zajednički rad, sa snažnim utjecajem EU-a, uvelike će olakšati pronalaženje pravih odgovora.
KLJUČNI POJMOVI
*Pametne mreže: energetske mreže koje automatski nadgledaju tokove energije i prilagođavaju se promjenama u ponudi i potražnji.
*Hvatanje i skladištenje ugljika (CCS): hvatanje otpadnog ugljikova dioksida (CO2), njegov prijevoz i skladištenje, najčešće podzemnim putem kako ne bi ušao u atmosferu.
Za više informacija posjetite mrežnu stranicu Europske komisije Energetska strategija za 2020.
VEZANI DOKUMENTI
Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija: Energetski plan za 2050. (COM(2011) 885 završna verzija od 15.12.2011.)
Posljednje ažuriranje 14.09.2015