Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Osiguranje kvalitete u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju (VET)

Europski referentni okvir za kvalitetu jedan je iz serije europskih inicijativa osmišljenih da potaknu mobilnost radne snage. Pomaže zemljama u praćenju i nadgledanju poboljšanja u njihovim sustavima strukovnog obrazovanja i osposobljavanja (VET).

DOKUMENT

Preporuka Europskog parlamenta i Vijeća od 18. lipnja 2009. o uspostavi Europskog referentnog okvira za osiguranje kvalitete u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju (Službeni list C 155, 8.7.2009., str. 1.-10.).

SAŽETAK

Europski referentni okvir za kvalitetu jedan je iz serije europskih inicijativa osmišljenih da potaknu mobilnost radne snage. Pomaže zemljama u praćenju i nadgledanju poboljšanja u njihovim sustavima strukovnog obrazovanja i osposobljavanja (VET).

ŠTO RADI OVA PREPORUKA?

Njome se utvrđuje Europski referentni okvir za osiguranje kvalitete. Instrumentarij je sa zajedničkim europskim referencama. Nacionalna tijela mogu na dobrovoljnoj bazi primjenjivati aspekte koje smatraju najkorisnijima za razvoj, poboljšanje, usmjeravanje i ocjenjivanje kvalitete svojih vlastitih sustava strukovnog obrazovanja i osposobljavanja (VET).

KLJUČNE TOČKE

  • Okvir obuhvaća ciklus od četiriju faza: planiranja, provedbe, vrednovanja/procjene i pregleda/revizije sustava VET-a.
  • Svaka faza uključuje kriterije kvalitete i indikativne deskriptore kako bi se nacionalnim tijelima pomoglo da utvrde ciljeve, osmisle standarde i provode revizije.
  • Referentni indikatori, poput ulaganja u osposobljavanje učitelja osmišljeni su da pomognu pri vrednovanju i poboljšanju kvalitete sustava VET-a.
  • Nacionalna se tijela potiču na igranje aktivne uloge u okviru te na daljnji razvoj zajedničkih načela, referentnih kriterija, pokazatelja i smjernica.
  • Nacionalni referentni centri za osiguranje kvalitete informiraju dionike o aktivnostima okvira, podupiru i razvijaju njegov rad te pomažu u vrednovanju njihovih postignuća.
  • Nacionalna tijela trebala bi revidirati proces svake četiri godine.

U svibnju 2014. vlade EU-a navele su napretke postignute u osiguranju kvalitete u obrazovanju i osposobljavanju te su usuglasile potrebu za daljnjim napretkom.

POZADINA

Preporuka bi trebala pomoći u modernizaciji sustava obrazovanja i osposobljavanja te osigurati da ljudi ne odlaze bez kvalifikacija. Također cilja poboljšati međuodnos među obrazovanjem, osposobljavanjem i zapošljavanjem.

Za više informacija pogledajte:

VEZANI DOKUMENTI

Izvješće Komisije Europskom parlamentu i Vijeću o provedbi Preporuke Europskog parlamenta i Vijeća od 18. lipnja 2009. o uspostavi Europskog referentnog okvira za osiguranje kvalitete u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju (COM(2014) 30 završna verzija od 28.1.2014.) .

Zaključci Vijeća od 20. svibnja 2014. o osiguranju kvalitete za potporu obrazovanju i osposobljavanju (SL C 183, 14. 6. 2014., str. 30.-35.).

Posljednje ažuriranje 30.07.2015

Top