Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Rad s nepunim radnim vremenom

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva 97/81/EZ – Okviri sporazum o radu s nepunim radnim vremenom koji su sklopili UNICE, CEEP i ETUC (sindikati)

KOJI JE CILJ OVE DIREKTIVE?

  • Njome se želi provesti Okvirni sporazum o radu s nepunim radnim vremenom koji su sklopili poslodavci i sindikati Europske unije (EU) (socijalni partneri).
  • Sporazum nastoji ukloniti neopravdanu diskriminaciju radnika s nepunim radnim vremenom i poboljšati kvalitetu rada s nepunim radnim vremenom. Također želi olakšati razvoj rada s nepunim radnim vremenom na dobrovoljnoj osnovi i pridonijeti organizaciji radnog vremena na način koji odgovara potrebama obiju strana.

KLJUČNE TOČKE

Na koga se odnosi?

Odnosi se na radnike s nepunim radnim vremenom koji imaju ugovor o raduili radni odnos kako je definirano u svakoj zemlji EU-a. Osobe koje rade na određeno vrijeme moguće je isključiti iz objektivnih razloga nakon savjetovanja između zemlje EU-a o kojoj je riječ i njezinih socijalnih partnera.

Nediskriminacija

Radnici s nepunim radnim vremenom ne smiju se tretirati na manje povoljan način od usporedivih radnika s punim radnim vremenom samo zato što rade s nepunim radnim vremenom, osim ako je različito postupanje opravdano objektivnim razlozima. Posebni uvjeti zapošljavanja mogu biti uvjetovani duljinom staža, trajanjem rada ili temeljeni na razini primanja, nakon savjetovanja između zemalja EU-a i socijalnih partnera.

Pristup radu s nepunim radnim vremenom

Zemlje EU-a i socijalni partneri moraju utvrditi, preispitati i ako je potrebno ukloniti bilo koje pravne ili administrativne prepreke koje smanjuju mogućnosti rada s nepunim radnim vremenom. Radnikovo odbijanje da prijeđe s punog radnog vremena na nepuno radno vrijeme ili obrnuto nije dovoljan razlog za prekid radnog odnosa.

Uloga poslodavaca

Poslodavci bi trebali potpuno uzimati u obzir:

  • zahtjeve radnika za prijelaz s punog radnog vremena na nepuno radno vrijeme, koje se pojavilo kao mogućnost;
  • zahtjeve radnika za prijelaz s nepunog radnog vremena na puno radno vrijeme ili za produljenje radnog vremena, ako se za to ukaže mogućnost;
  • pravovremeno širenje podataka o dostupnosti mjesta s nepunim i punim radnim vremenom;
  • mjere za promicanje rada s nepunim radnim vremenom na svim razinama poduzeća;
  • pravovremenu dostavu podataka o radu s nepunim radnim vremenom predstavnicima radnika.

Provedba

Zemlje EU-a ili socijalni partneri mogu uvesti povoljnije odredbe od onih koje su predviđene sporazumom. Međutim, provedba sporazuma ne predstavlja opravdan razlog za smanjenje opće razine zaštite radnika s nepunim radnim vremenom.

OTKAD SE DIREKTIVA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 20. siječnja 1998. Zemlje EU-a trebale su je uključiti u svoje nacionalno pravo do 20. siječnja 2000.

POZADINA

Za više informacija pogledajte Radni uvjeti – Rad s nepunim radnim vremenom na internetskoj stranici Europske komisije.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva Vijeća 97/81/EZ od 15. prosinca 1997. o Okvirnom sporazumu o radu s nepunim radnim vremenom koji su sklopili UNICE, CEEP i ETUC - Prilog: Okvirni sporazum o radu s nepunim radnim vremenom (SL L 14, 20.1.1998, str. 9.–14.)

Sukcesivne izmjene i dopune Direktive 97/81/EZ uključene su u originalni tekst. Ovaj pročišćeni tekst ima samo dokumentarnu vrijednost.

VEZANI DOKUMENTI

Nacionalne provedbene mjere

Izvješće službi Komisije o provedbi Direktive Vijeća 97/81/EZ od 17. prosinca 1997. o Okvirnom sporazumu o radu s nepunim radnim vremenom koji su sklopili UNICE, CEEP i ETUC, 21.1.2003.

Ovo izvješće dopunjeno je dvjema studijama:

Izvješće Komisije – Provedba Direktive 97/81/EZ o Okvirnom sporazumu o radu s nepunim radnim vremenom koji su sklopili UNICE, CEEP i ETUC (Cipar, Češka Republika, Estonija, Mađarska, Latvija, Litva, Malta, Poljska, Slovačka i Slovenija) (2007.)

Izvješća (Izvršni sažetci) i provedbi Direktive 1997/81/EZ u Bugarskoj i Rumunjskoj (2009.)

Posljednje ažuriranje 04.12.2016

Top