EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Električna sigurnost: niskonaponska električna oprema

Cilj je politike Europske unije (EU) o prodaji električne opreme namijenjene za uporabu unutar određenih naponskih granica osigurati visoke razine zaštite zdravlja i sigurnosti osoba te domaćih životinja i imovine.

DOKUMENT

Direktiva 2014/35/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 26. veljače 2014. o usklađivanju zakonodavstava država članica u odnosu na stavljanje na raspolaganje na tržištu električne opreme namijenjene za uporabu unutar određenih naponskih granica.

SAŽETAK

Cilj je politike Europske unije (EU) o prodaji električne opreme namijenjene za uporabu unutar određenih naponskih granica osigurati visoke razine zaštite zdravlja i sigurnosti osoba te domaćih životinja i imovine.

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

Direktiva stvara jednake uvjete diljem EU-a za prodaju električne opreme namijenjene za uporabu unutar određenih naponskih granica. Primjenjuje se na električnu opremu namijenjenu uporabi na nazivnim naponima između 50 V i 1 000 V za izmjeničnu struju i nazivnim naponima između 75 V i 1 500 V za istosmjernu struju.

Obuhvaća sve zdravstvene i sigurnosne rizike, osiguravajući tako da se električna oprema upotrebljava sigurno i za namjene za koje je izrađena.

KLJUČNE TOČKE

Direktivom se utvrđuju obveze proizvođača, uvoznika i distributera u pogledu prodaje električne opreme namijenjene uporabi unutar određenih naponskih granica:

  • sva električna oprema koje se prodaje u EU-u mora imati CE oznaku sukladnosti kako bi pokazala da zadovoljava sve osnovne sigurnosne zahtjeve zakonodavstva EU-a;
  • prije dobivanja CE oznake, proizvođač mora provesti ocjenu sigurnosti i ocjenu sukladnosti, izraditi tehničku dokumentaciju kojom se pokazuje usklađenost opreme te izdati EU izjavu o sukladnosti;
  • uvoznici moraju provjeriti jesu li proizvođači ispravno proveli postupak ocjenjivanja sukladnosti te obavijestiti tijela za nadzor sigurnosti ako smatraju da oprema nije u skladu s osnovnim sigurnosnim zahtjevima;
  • EU izjava o sukladnosti i tehnička dokumentacija moraju se čuvati deset godina;
  • upute i podaci o sigurnosti moraju biti napisani na jeziku koji krajnji korisnici razumiju bez poteškoća, a koji utvrđuje nadležno nacionalno tijelo;
  • proizvođači i uvoznici na električnoj opremi moraju naznačiti svoje kontaktne podatke.

Dodatno, direktivom se određuju koraci koje moraju poduzeti nacionalna tijela za nadzor sigurnosti kako bi se utvrdila opasna električna oprema u EU-u i spriječila njezina prodaja.

KADA DIREKTIVA STUPA NA SNAGU?

Direktiva se primjenjuje od 20. travnja 2016. Direktiva stavlja izvan snage Direktivu 2006/95/EZ, a na snagu stupa 20. travnja 2016.

POZADINA

Direktivom se ažuriraju pravila EU-a o prodaji električne opreme namijenjene za uporabu unutar određenih naponskih granica. Dio je napora koji se ulažu u modernizaciju europskog zakonodavstva u širokom spektru industrijskih sektora kako bi se pojednostavnila pravila, smanjila upravna opterećenja te utvrdila jasnija i dosljednija pravila.

Dodatne informacije dostupne su na mrežnoj stranici Glavne uprave Europske komisije za unutarnje tržište, industriju, poduzetništvo te male i srednje poduzetnike.

REFERENCE

Dokument

Dan stupanja na snagu

Rok za transponiranje u državama članicama

Službeni list

Direktiva 2014/35/EU

18.4.2014.

19.4.2016.

SL L 96, 29.3.2014., str. 357.-374.

Posljednje ažuriranje 16.02.2015

Top