Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Integracija Roma u kontekstu jednakog postupanja

 

SAŽETAK

Preporuka Vijeća usvojena 2013. navodi mjere koje se moraju poduzeti u brojnim područjima, uključujući mjere protiv diskriminacije, kako bi se ojačala integracija Roma, najveće etničke manjine u Europi.

KOJI JE CILJ OVE PREPORUKE?

Pokazuje snažno i zajedničko političko zalaganje svih zemalja EU-a u osnaživanju napora:

u borbi protiv socijalne isključenosti i diskriminacije; i

u postizanju pravog napretka u promicanju integracije Roma u područjima obrazovanja, zapošljavanja, zdravstvene skrbi i stanovanja.

KLJUČNE TOČKE

Posebice vezano uz diskriminaciju, ova Preporuka poziva zemlje EU-a:

da u potpunosti provedu Direktivu 2000/43/EZ koja navodi okvir za borbu protiv diskriminacije na temelju rasnog ili etničkog podrijetla. Presude Suda Europske unije služe kao referentna točka za utvrđivanje kompatibilnosti odredaba i praksi ljudskih prava u ovom kontekstu;

da provedu – i regionalno i lokalno – mjere desegregacije (tj. aktivnosti kojima bi se zaustavilo odvajanje različitih skupina unutar populacije) vezanih uz Rome. Takve mjere, usredotočene na zaštitu ljudskih prava, trebale bi biti popraćene prikladnim programima obuke i informiranja namijenjene lokalnim državnim službenicima i predstavnicima civilnog društva samih Roma;

da osiguraju da su prisilne deložacije u potpunom skladu sa zakonodavstvom EU-a, kao i s drugim međunarodnim obvezama ljudskih prava, kao što su one Europske konvencije o ljudskim pravima;

da provedu mjere borbe protiv diskriminacije i predrasuda protiv Roma u svim slojevima društva:

podizanje svijesti o dobrobiti integracije Roma i u romskim zajednicama i u široj javnosti;

podizanje svijesti opće javnosti o problemima s kojima se Romi suočavaju koristeći obrazovanje i nastavne materijale;

suzbijanje antiromske retorike i govora mržnje i drugih ponašanja koja bi mogla predstavljati poticanje diskriminacije i predrasuda.

Nadzor i ocjenjivanje

Zemlje EU-a moraju nazirati i ocjenjivati učinkovitost mjera koje poduzimaju kada se govori o nacionalnim strategijama integracije Roma i unutar njihovih širih politika socijalnog uključivanja.

To se može postići postavljanjem ciljeva ili kroz prikupljanje kvalitativnih ili kvantitativnih podataka o socijalnim i ekonomskim učincima takvih mjera.

Agencija za temeljna prava EU-a razvila je Višegodišnji program za Rome (2012. – 2020.). Agencija priprema redovite izvještaje o postignutom napretku i pruža savjete potkrijepljene dokazima institucija EU-a i zemalja EU-a temeljenima na podacima prikupljenima diljem EU-a.

Izvješćivanje i daljnji postupci

Zemlje EU-a moraju izvijestiti Europsku komisiju do 1. siječnja 2016. o svim mjerama poduzetim u skladu s Preporukom; nakon toga, moraju dostavljati ove informacije na godišnjoj osnovi.

Komisija zauzvrat osigurava da dostavljene informacije služe kao temelj za pripremu njihovih godišnjih izvješća o primjeni nacionalnih strategija integracije Roma.

Rezultati ulaze u proces europskog semestra za koordinaciju gospodarske politike. Od 2012., kao dio europskog semestra, Vijeće je izdalo preporuke specifične za pojedinu državu za pet zemalja s velikim romskim zajednicama (Bugarska, Republika Češka, Mađarska, Rumunjska i Slovačka).

POZADINA

DOKUMENT

Preporuka Vijeća od 9. prosinca 2013. o djelotvornim mjerama integracije Roma u državama članicama (SL C 378, 24.12.2013., str. 1.–7.)

VEZANI DOKUMENTI

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Okvir EU-a za nacionalne strategije integracije Roma do 2020. (COM(2011) 173 završna verzija od 5. travnja 2011.)

Izvješće Komisije Vijeću, Europskom parlamentu, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Izvješće o provedbi Okvira EU-a o nacionalnim strategijama integracije Roma 2015. (COM(2015) 299 završna verzija od 17. lipnja 2015.)

Direktiva Vijeća 2000/43/EZ od 29. lipnja 2000. o provedbi načela jednakog postupanja prema osobama bez obzira na njihovo rasno ili etničko podrijetlo (SL L 180, 19.7.2000.,str. 22.–26.)

Okvir EU-a za nacionalne strategije integracije Roma do 2020. – zaključci Vijeća (SL C 258, 2.9.2011., str. 6.–9.)

Posljednje ažuriranje 26.10.2015

Top