Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Državne potpore: zaštita okoliša i energija

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Komunikacija o smjernicama o državnim potporama za zaštitu okoliša i energiju za razdoblje 2014.–2020.

ČEMU SLUŽE OVE SMJERNICE?

Ove smjernice Europske komisije nova su pravila o javnoj potpori za zaštitu okoliša i energiju kako bi se pomoglo da obnovljivi izvori energije dospiju na tržište. Njihov je cilj pružiti potporu zemljama EU-a u postizanju klimatskih ciljeva za 2020. uz rješavanje pitanja narušavanja tržišta koja mogu proizlaziti iz subvencija koje se daju za obnovljive izvore energije.

KLJUČNE TOČKE

Ciljevi EU-a za 2020. uključuju sljedeća tri klimatska cilja:

  • smanjenje emisija stakleničkih plinova za 20 % (ili čak za 30 % ako su uvjeti odgovarajući) u usporedbi s razinama iz 1990.,
  • 20 % energije iz obnovljivih izvora i
  • povećanje energetske učinkovitosti za 20 %.

Približavanje tržišnim signalima

Zadnjih se godina izvori obnovljive energije snažno podupiru uporabom fiksnih tarifa. To je potaknulo rast udjela obnovljivih izvora energije u kombinaciji izvora energije* pa je tako EU na putu da postigne svoj cilj 20 %-tnog udjela obnovljive energije.

Međutim, ta je vrsta potpore zaštitila sektor obnovljivih izvora od cjenovnih signala (koji, u normalnim okolnostima, odražavaju uvjete ponude i potražnje) i na taj način dovela do narušavanja tržišta. Naime, električna energija iz obnovljivih izvora energije proizvodi se neovisno o stvarnoj tržišnoj potražnji. Štoviše, ona je iz tržišnog natjecanja istisnula ostale oblike proizvodnje koji se moraju oslanjati isključivo na tržišnu cijenu da bi poslovali na ekonomičan način.

Kako tehnologije obnovljive energije budu sazrijevale i njihova proizvodnja postizala značajan tržišni udio, taj će se sektor trebati prilagoditi tržišnim signalima (tj. tumačiti tržišne trendove) a iznosi potpore trebali bi odgovarati opadajućim troškovima proizvodnje.

Ograničenja

Cilj je novih smjernica stoga ograničiti državnu potporu na onoliko koliko je doista neophodno. To će se djelomično postići postupnim udaljavanjem od zajamčenih cijena* i približavanjem konkurentnim postupcima nadmetanja* za dodjelu javne potpore. U pilot-fazi u 2015. i 2016. zemlje EU-a moći će testirati konkurentne postupke nadmetanja s malim udjelom svojih novih kapaciteta proizvodnje električne energije.

Infrastruktura

Nove smjernice uključuju i kriterije za pružanje potpore za energetsku infrastrukturu s naglaskom na projekte kojima se poboljšava prekogranični protok energije i promiče infrastruktura u manje razvijenim regijama Europe.

OTKAD SE PRIMJENJUJU OVE SMJERNICE?

Smjernice se primjenjuju od 1. srpnja 2014. i ostaju na snazi do kraja 2020.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Kombinacija izvora energije: raspon dostupnih izvora energije.
Zajamčene cijene: cijene koje se plaćaju proizvođačima električne energije i koje se temelje na trošku za obnovljivu električnu energiju kojom opskrbljuju energetsku mrežu – sustav za distribuciju energije (uključujući kablove, podstanice, itd.) – i koje su neovisne o tržišnoj cijeni.
Konkurentni postupci nadmetanja: uobičajeni postupci javne nabave za energetski sektor

GLAVNI DOKUMENT

Komunikacija Komisije – Smjernice o državnim potporama za zaštitu okoliša i energiju za razdoblje 2014.–2020. (SL C 200, 28.6.2014., str. 1.-55.)

Posljednje ažuriranje 06.09.2019

Top