Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D2355

Odluka Vijeća (ZVSP) 2022/2355 od 1. prosinca 2022. o mjeri pomoći u okviru Europskog instrumenta mirovne pomoći za jačanje kapacitetâ oružanih snaga Islamske Republike Mauritanije

ST/14362/2022/INIT

SL L 311, 2.12.2022, p. 157–160 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/2355/oj

2.12.2022   

HR

Službeni list Europske unije

L 311/157


ODLUKA VIJEĆA (ZVSP) 2022/2355

od 1. prosinca 2022.

o mjeri pomoći u okviru Europskog instrumenta mirovne pomoći za jačanje kapacitetâ oružanih snaga Islamske Republike Mauritanije

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o Europskoj uniji, a posebno njegov članak 28. stavak 1. i članak 41. stavak 2.,

uzimajući u obzir prijedlog Visokog predstavnika Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku,

budući da:

(1)

Odlukom Vijeća (ZVSP) 2021/509 (1) uspostavljen je Europski instrument mirovne pomoći („Instrument”) kako bi države članice financirale djelovanja Unije u okviru zajedničke vanjske i sigurnosne politike u cilju očuvanja mira, sprečavanja sukoba i jačanja međunarodne sigurnosti na temelju članka 21. stavka 2. točke (c) Ugovora. Osobito, na temelju članka 1. stavka 2. Odluke (ZVSP) 2021/509 Instrument se upotrebljava za financiranje mjera pomoći kao što su djelovanja za jačanje kapaciteta trećih država te regionalnih i međunarodnih organizacija povezanih s vojnim i obrambenim pitanjima.

(2)

Mauritanija ima važnu ulogu u ključnim regionalnim, europskim i međunarodnim inicijativama usmjerenima na jačanje mira i razvoj u Sahelu, što uključuje integriranu strategiju Europske unije u Sahelu, Koaliciju za Sahel, Partnerstvo za sigurnost i stabilnost u Sahelu te Savez za Sahel. Mauritanija je jedna od afričkih država koje ukupno najviše doprinose višedimenzionalnoj integriranoj misiji Ujedinjenih naroda za stabilizaciju u Srednjoafričkoj Republici. Međunarodna zajednica, uključujući Uniju, uložila je znatne napore u pružanje potpore Mauritaniji u njezinoj borbi protiv terorizma zadnjih godina. Unija je predana bliskom odnosu s Mauritanijom radi pružanja potpore njezinoj borbi protiv terorizma.

(3)

U regiji Sahela Mauritanija je za Uniju ključna zemlja u borbi protiv terorizma. Unija ima snažno partnerstvo s vladom Mauritanije s ciljem postizanja dugoročnog razvoja sveobuhvatnim i integriranim pristupom.

(4)

Visoki predstavnik Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku („Visoki predstavnik”) 4. listopada 2022. zaprimio je zahtjev da Unija pomogne oružanim snagama Mauritanije u nabavi ključne opreme za postrojbe Bataillon des fusiliers iz Rossa i Bataillon des fusiliers de l’air te za vojne medicinske centre u vojnim regijama 2 i 3.

(5)

Mjere pomoći trebaju se provoditi uzimajući u obzir načela i zahtjeve utvrđene u Odluci (ZVSP) 2021/509, a posebno usklađenost sa Zajedničkim stajalištem Vijeća 2008/944/ZVSP (2) te u skladu s pravilima za izvršenje prihoda i rashoda koji se financiraju u okviru Instrumenta.

(6)

Vijeće ponovno potvrđuje svoju odlučnost u zaštiti, promicanju i ostvarivanju ljudskih prava, temeljnih sloboda i demokratskih načela, jačanju vladavine prava i dobrog upravljanja u skladu s Poveljom Ujedinjenih naroda, Općom deklaracijom o ljudskim pravima i međunarodnim pravom, posebno međunarodnim pravom o ljudskim pravima i međunarodnim humanitarnim pravom,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Uspostava, ciljevi, područje primjene i trajanje

1.   Uspostavlja se mjera pomoći u korist Islamske Republike Mauritanije („korisnik”) koja se financira u okviru Instrumenta („mjera pomoći”).

2.   Cilj je mjere pomoći poboljšati kapacitete postrojbi Bataillon des fusiliers iz Rossa i Bataillon des fusiliers de l’air te vojnih medicinskih centara u vojnim regijama 2 i 3. Jačanjem kapaciteta tih postrojbi ova mjera pomoći također će doprinijeti boljoj zaštiti civilnog stanovništva.

3.   Kako bi se postigao cilj utvrđen u stavku 2., mjerom pomoći financira se nabava sljedećih vrsta opreme koja nije namijenjena za primjenu smrtonosne sile: riječne i tehničke opreme za postrojbu Bataillon des fusiliers marins; kompleta zaštitne opreme, uključujući vojne uniforme za postrojbu Bataillon des fusiliers de l’air; opreme za intenzivnu njegu i kirurške opreme za medicinske centre u vojnim regijama 2 i 3.

4.   Mjera pomoći traje 36 mjeseci od datuma sklapanja prvog ugovora koji je potpisao administrator za mjere pomoći koji djeluje kao dužnosnik za ovjeravanje u skladu s člankom 32. stavkom 2. točkom (a), uključujući u okviru administrativnih aranžmana u skladu s člankom 37. Odluke (ZVSP) 2021/509.

5.   Ugovor o provedbi mjere pomoći sklapa se najranije nakon što Odbor za Instrument donese izmjenu provedbenih pravila za Instrument.

Članak 2.

Financijski aranžmani

1.   Referentni financijski iznos namijenjen pokrivanju rashoda povezanih s mjerom pomoći iznosi 12 000 000 EUR.

2.   Svim se rashodima upravlja u skladu s Odlukom (ZVSP) 2021/509 i pravilima za izvršenje prihoda i rashoda koji se financiraju u okviru Instrumenta.

Članak 3.

Aranžmani s korisnikom

1.   Visoki predstavnik sklapa potrebne aranžmane s korisnikom kako bi se osiguralo da korisnik poštuje zahtjeve i uvjete utvrđene ovom Odlukom, što je uvjet za pružanje potpore u okviru mjere pomoći.

2.   Aranžmani iz stavka 1. ovog članka uključuju odredbe kojima se korisnika obvezuje osigurati:

(a)

da postrojbe oružanih snaga Mauritanije koje primaju potporu u okviru mjere pomoći poštuju relevantno međunarodno pravo, posebno međunarodno pravo o ljudskim pravima i međunarodno humanitarno pravo;

(b)

pravilnu i učinkovitu upotrebu sve imovine dodijeljene u okviru mjere pomoći u svrhe za koje je dodijeljena;

(c)

dostatno održavanje sve imovine dodijeljene u okviru mjere pomoći kako bi se osigurala njezina upotrebljivost i operativna dostupnost tijekom njezina vijeka trajanja;

(d)

da se imovina dodijeljena u okviru mjere pomoći neće izgubiti, ili bez suglasnosti Odbora za Instrument osnovanog Odlukom (ZVSP) 2021/509 prenijeti na osobe ili subjekte koji nisu utvrđeni u dotičnim aranžmanima na kraju njezina vijeka trajanja.

3.   Aranžmani iz stavka 1. uključuju odredbe o suspenziji i ukidanju potpore u okviru mjere pomoći u slučaju da se utvrdi da je korisnik prekršio obveze utvrđene u stavku 2.

Članak 4.

Provedba

1.   Visoki predstavnik odgovoran je za osiguravanje provedbe ove Odluke u skladu s Odlukom (ZVSP) 2021/509 i pravilima o izvršavanju prihoda i rashoda koji se financiraju u okviru Instrumenta, u skladu s integriranim metodološkim okvirom za procjenu i utvrđivanje potrebnih mjera i kontrola za mjere pomoći u okviru Instrumenta.

2.   Administrator za mjere pomoći provodi aktivnosti iz članka 1. stavka 3. ove Odluke, među ostalim i administrativnim aranžmanima u skladu s člankom 37. Odluke (ZVSP) 2021/509.

Članak 5.

Praćenje, kontrola i evaluacija

1.   Visoki predstavnik prati korisnikovo poštovanje obveza utvrđenih u članku 3. Tim se praćenjem pruža uvid u kontekst i rizike od kršenja obveza utvrđenih u članku 3. i doprinosi sprečavanju takvih kršenja, što uključuje povrede međunarodnog prava o ljudskim pravima i međunarodnog humanitarnog prava koje počine postrojbe koje se podupiru u okviru mjere pomoći.

2.   Kontrola opreme i materijala nakon otpreme organizirana je kako slijedi:

(a)

provjera isporuke, pri čemu potvrde o isporuci u okviru Instrumenta moraju potpisati snage krajnjeg korisnika nakon prijenosa vlasništva;

(b)

izvješćivanje o inventaru, pri čemu korisnik jednom godišnje mora izvješćivati o inventaru određenih predmeta sve dok Politički i sigurnosni odbor (PSO) takvo izvješćivanje više ne bude smatrao potrebnim;

(c)

inspekcija na licu mjesta, pri čemu korisnik na zahtjev Visokog predstavnika mora omogućiti pristup Visokom predstavniku radi provedbe kontrola na licu mjesta.

3.   Visoki predstavnik provodi evaluaciju, u obliku strukturirane prve procjene mjere pomoći, šest mjeseci nakon prve isporuke opreme. To može uključivati posjete na licu mjesta radi inspekcije opreme, materijala i usluga isporučenih u okviru mjere pomoći ili bilo koje druge oblike neovisno pruženih informacija. Završna evaluacija provodi se po završetku isporuke opreme, materijala i usluga u okviru mjere pomoći kako bi se procijenilo je li mjera pomoći doprinijela ostvarivanju ciljeva navedenih u članku 1. stavku 2.

Članak 6.

Izvješćivanje

Tijekom razdoblja provedbe Visoki predstavnik podnosi PSO-u šestomjesečna izvješća o provedbi mjere pomoći u skladu s člankom 63. Odluke (ZVSP) 2021/509. Administrator za mjere pomoći redovito obavješćuje Odbor za Instrument osnovan Odlukom (ZVSP) 2021/509 o izvršenju prihoda i rashoda u skladu s člankom 38. te odluke, među ostalim i pružanjem informacija o uključenim dobavljačima i podugovarateljima.

Članak 7.

Suspenzija i ukidanje

1.   PSO može odlučiti u cijelosti ili djelomično suspendirati provedbu mjere pomoći u skladu s člankom 64. Odluke (ZVSP) 2021/509.

2.   PSO može također preporučiti da Vijeće ukine mjeru pomoći.

Članak 8.

Stupanje na snagu

Ova Odluka stupa na snagu na dan donošenja.

Sastavljeno u Bruxellesu 1. prosinca 2022.

Za Vijeće

Predsjednik

J. SÍKELA


(1)  Odluka Vijeća (ZVSP) 2021/509 od 22. ožujka 2021. o uspostavi Europskog instrumenta mirovne pomoći i o stavljanju izvan snage Odluke (ZVSP) 2015/528 (SL L 102, 24.3.2021., str. 14.).

(2)  Zajedničko stajalište Vijeća 2008/944/ZVSP od 8. prosinca 2008. o definiranju zajedničkih pravila kojima se uređuje kontrola izvoza vojne tehnologije i opreme (SL L 335, 13.12.2008., str. 99.).


Top