EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC0914(05)

Objava obavijesti o odobrenju standardne izmjene specifikacije proizvoda za naziv u sektoru vina iz članka 17. stavaka 2. i 3. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/33 2020/C 303/09

PUB/2020/523

SL C 303, 14.9.2020, p. 31–33 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

14.9.2020   

HR

Službeni list Europske unije

C 303/31


Objava obavijesti o odobrenju standardne izmjene specifikacije proizvoda za naziv u sektoru vina iz članka 17. stavaka 2. i 3. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/33

(2020/C 303/09)

Ova se obavijest objavljuje u skladu s člankom 17. stavkom 5. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/33 (1).

OBAVIJEST O STANDARDNOJ IZMJENI KOJOM SE MIJENJA JEDINSTVENI DOKUMENT

„WEINLAND”

PGI-AT-A0212-AM01

Datum obavijesti: 24.6.2020.

OPIS I RAZLOZI ODOBRENE IZMJENE

Budući da se registrom vinograda sada upravlja u okviru integriranog administrativnog i kontrolnog sustava, potrebno je prilagoditi maksimalni prinos po hektaru.

JEDINSTVENI DOKUMENT

1.   Naziv proizvoda

„Weinland”

2.   Vrsta oznake zemljopisnog podrijetla

ZOZP – zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla

3.   Kategorije proizvoda od vinove loze

1.

Vino

11.

Djelomično fermentirani mošt

4.   Opis vina

Vina s oznakom zemljopisnog podrijetla „Weinland” moraju biti označena tradicionalnim izrazom „Landwein” u skladu s austrijskim Zakonom o vinu. Sok grožđa mora imati najmanji sadržaj šećera u moštu od 14° Klosterneuburger Mostwaage (= 8,7 % vol.). Najmanja stvarna alkoholna jakost mora iznositi 8,5 % vol., a najmanja kiselost 4 g/l. Ostala analitička svojstva, uključujući svojstva djelomično fermentiranog mošta, navedena su u specifikaciji proizvoda. Oznaka zemljopisnog podrijetla „Weinland” uglavnom se upotrebljava za laka, suha, voćna i kisela vina.

Opća analitička svojstva

Najveća ukupna alkoholna jakost (u % vol.)

 

Najmanja stvarna alkoholna jakost (u % vol.)

 

Najmanja ukupna kiselost

u miliekvivalentima po litri

Najveći sadržaj hlapljivih kiselina (u miliekvivalentima po litri)

 

Najveći ukupni sadržaj sumporova dioksida (u miligramima po litri)

 

5.   Postupci proizvodnje vina

(a)   Posebni enološki postupci

Relevantna ograničenja u pogledu proizvodnje vina

Za oznaku zemljopisnog podrijetla „Weinland” dopušteni su svi enološki postupci odobreni za vino sa zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla i djelomično fermentirani mošt u skladu s uredbama (EU) 2019/934 i 2019/935, osim obrade kalijevim sorbatom (Prilog I. dio A tablica 2., 2.4.) i dimetil dikarbonatom (Prilog I. dio A tablica 2., 2.7.). Otkiseljavanje vina s oznakom „Landwein” moguće je u skladu s uredbama (EU) 2019/934 i 2019/935. Savezni ministar poljoprivrede, regija i turizma odlučuje o mogućem dokiseljavanju, ovisno o klimatskim uvjetima tijekom faze rasta. Uvjeti za moguće dokiseljavanje u ovom su slučaju uređeni uredbama (EU) 2019/934 i 2019/935.

Posebni enološki postupci (uključujući pojačavanje) temelje se na odabranoj tradicionalnoj metodi proizvodnje i opisani su u specifikaciji proizvoda.

(b)   Najveći prinosi

10 000 kilograma grožđa po hektaru

6.   Razgraničeno zemljopisno područje

Zemljopisno područje oznake zemljopisnog podrijetla „Weinland” obuhvaća vinogradarska područja sljedećih austrijskih pokrajina: Donja Austrija (Niederösterreich), Gradišće (Burgenland) i Beč (Wien).

7.   Glavne sorte vinove loze

 

Grüner Veltliner – Weißgipfler

 

Zweigelt – Blauer Zweigelt

 

Zweigelt – Rotburger

8.   Opis povezanosti

Zahvaljujući pjeskovitom tlu matičnih stijena i vulkanskom tlu Donje Austrije proizvode se mineralna i pikantna vina, dok naslage lapora na terasama daju vina jačeg tijela. Vruća panonska klima i prohladan zrak iz Waldviertela, zbog kojega su noći hladne, dovode do razlika u dnevnoj i noćnoj temperaturi, što vinima daje snažnu kiselu strukturu. Te razlike u temperaturi između dana i noći tipične su i za bečka vina, kojima daju jednako jaku kiselu strukturu, ali i vrlo aromatične note.

U Gradišću su laporasta/glinena tla i crnica veoma pogodni za proizvodnju snažnih i gustih crnih vina. Osim toga, pjeskovita, škriljevačka i šljunčana tla temelj su voćnih i bogatih bijelih vina. Sortne arome vina posebno su naglašene zahvaljujući mikroklimi Nežiderskog jezera (Neusiedler See), za koju su isto tako tipične prohladne noći u ljetnim mjesecima. Na obroncima Eisenberga, na jugu Gradišća, vina imaju fine mineralne note.

Djelomično fermentirani mošt („Sturm”) koji se proizvodi u toj regiji vrlo je pikantan i mineralan zahvaljujući pjeskovitom tlu matičnih stijena i vulkanskom tlu.

Budući da se različite kategorije austrijskog vina proizvode u skladu sa zakonom o oznakama, vina „Weinland” imaju tipičan blagi, voćni i kiseli karakter vina s oznakom „Landwein” koja se ondje proizvode.

9.   Osnovni dodatni uvjeti (pakiranje, označivanje, ostali uvjeti)

Pravni okvir:

Nacionalno zakonodavstvo

Vrsta dodatnog uvjeta:

Odstupanje u pogledu proizvodnje na razgraničenom zemljopisnom području

Opis uvjeta:

Nadležna nadzorna tijela u skladu s austrijskim Zakonom o vinu moraju svake godine provoditi provjeru vina s oznakom „Landwein” u skladu s propisima Europske unije. Ta provjera mora uključivati isključivo analitičko ili organoleptičko i analitičko ispitivanje, ali i provjeru sukladnosti s uvjetima utvrđenima u specifikaciji proizvoda.

Poveznica na specifikaciju proizvoda

https://www.bmlrt.gv.at/land/produktion-maerkte/pflanzliche-produktion/wein/Weinherkunft.html


(1)  SL L 9, 11.1.2019., str. 2.


Top