Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D1220(02)

Odluka Komisije оd 16. prosinca 2019. o obnovi mandata stručne skupine Komisije Platforma za dobro porezno upravljanje, agresivno porezno planiranje i dvostruko oporezivanje2019/C 428/08

C/2019/8864

SL C 428, 20.12.2019, p. 34–40 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 16/06/2024

20.12.2019   

HR

Službeni list Europske unije

C 428/34


ODLUKA KOMISIJE

оd 16. prosinca 2019.

o obnovi mandata stručne skupine Komisije „Platforma za dobro porezno upravljanje, agresivno porezno planiranje i dvostruko oporezivanje”

(2019/C 428/08)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

budući da:

(1)

U svojoj Komunikaciji od 6. prosinca 2012. (1) Komisija je predstavila Akcijski plan za jačanje borbe protiv porezne prijevare i utaje poreza. Komunikacija je bila popraćena dvjema preporukama: prva se odnosila na agresivno porezno planiranje (2), a druga na mjere namijenjene poticanju trećih zemalja na primjenu minimalnih standarda dobrog poreznog upravljanja (3).

(2)

Odlukom Komisije C(2013) 2236 (4) osnovana je stručna skupina Komisije pod nazivom „Platforma za dobro porezno upravljanje, agresivno porezno planiranje i dvostruko oporezivanje” („Platforma”) kako bi se preispitao napredak u vezi s nizom mjera, uključujući Akcijski plan iz 2012. koji se odnosi na poreznu prijevaru i utaju poreza te provedbu dviju preporuka. U Komunikaciji o dvostrukom oporezivanju na jedinstvenom tržištu (5) Komisija je zaključila da će ispitati potencijalne prednosti osnivanja Foruma EU-a o dvostrukom oporezivanju. Budući da su dvostruko neoporezivanje i dvostruko oporezivanje često povezani, smatralo se primjerenim da Platforma obuhvati i pitanja u vezi s dvostrukim oporezivanjem, a tako je i danas.

(3)

Odlukom Komisije C(2015) 4095 (6) Platforma je ponovno uspostavljena te je Odluka C(2013) 2236 stavljena izvan snage. Odluka C(2015) 4095 prestala se primjenjivati 17. lipnja 2019.

(4)

Europski parlament (7) i Vijeće Europske unije (8) zatražili su trajno ulaganje napora u borbi protiv porezne prijevare i izbjegavanja plaćanja poreza. Odbor Europskog parlamenta TAXE osnovan početkom 2015., posebni odbor TAX2 osnovan neposredno nakon toga, Istražni odbor za ispitivanje navodnih kršenja i nepravilnosti u primjeni prava Unije u području pranja novca, izbjegavanja plaćanja poreza i utaje poreza, kao i odbor TAX3 pozvali su na ustrajnu borbu protiv nepoštenog i neučinkovitog oporezivanja te na daljnje inicijative za dobro porezno upravljanje i poreznu transparentnost.

(5)

Platforma je učinkovit instrument za povećanje transparentnosti u donošenju poreznih politika, a istodobno potiče i omogućuje konstruktivan dijalog Komisije i različitih poreznih dionika, kao i međusobni dijalog tih dionika. Komisija se mora oslanjati na stručno znanje stručnjaka i dionika. Članovi Platforme dragocjen su izvor takvog stručnog znanja u području poreza.

(6)

Komisija je partner u okviru porezne inicijative iz Addis Abebe koja je započela 2015., a čiji je cilj povećanje mobilizacije domaćih prihoda u zemljama u razvoju radi financiranja njihova razvojnog programa i postizanja ciljeva održivog razvoja do 2030. Platforma bi trebala nastaviti davati savjete i pomagati Komisiji u tekućim aktivnostima koje se temelje na poreznoj inicijativi iz Addis Abebe.

(7)

Pravedno i učinkovito oporezivanje kao politički prioritet Komisije dovelo je do brojnih zakonodavnih inicijativa, sudskih predmeta koji se odnose na državne potpore i neobvezujućeg zakonodavstva. Komisija je 18. ožujka 2015. donijela paket o poreznoj transparentnosti (9). Nadalje, 17. lipnja 2015. (10) donijela je Komunikaciju o pravednom i učinkovitom sustavu poreza na dobit u Uniji (Akcijski plan iz 2015.), u kojoj je izvijestila o primjeni preporuka iz 2012. s pomoću ulaznih podataka koje je dostavila Platforma. U toj komunikaciji Komisija je najavila produljenje mandata Platforme, proširenje njezina područja djelovanja i poboljšanje metoda rada.

(8)

Komisija je 28. siječnja 2016. donijela Komunikaciju o vanjskoj strategiji za učinkovito oporezivanje (11) radi promicanja dobrog poreznog upravljanja na svjetskoj razini. U Komunikaciji su utvrđena nova područja rada Platforme, posebno u vezi s poreznim i razvojnim programom Unije te koordinacijom nacionalnih popisa nekooperativnih jurisdikcija. S tim u vezi EU-ov popis nekooperativnih jurisdikcija u porezne svrhe (12) i dalje je temeljni instrument za poticanje dobrog poreznog upravljanja na globalnoj razini.

(9)

Kako je navedeno u političkim smjernicama za razdoblje 2019.–2024., koje su predstavljene u srpnju 2019. (13), pravedno i učinkovito oporezivanje ostat će prioritet Komisije.

(10)

S obzirom na dokazanu korisnost Platforme kao foruma koji je imao i dalje ima znatan utjecaj doprinoseći razvoju programa porezne transparentnosti i pravednog oporezivanja, primjereno je obnoviti njezin mandat.

(11)

Platforma bi trebala pružati savjete i pomoć Komisiji. Nadalje, Platforma je mjesto za dijalog, razmjenu iskustava i stručnog znanja te razmjenu stajališta među svim dionicima.

(12)

Platformom bi trebao predsjedavati predstavnik Komisije, a sačinjavali bi je predstavnici poreznih tijela država članica, organizacije koje predstavljaju poduzeća ili civilno društvo te porezni stručnjaci.

(13)

Za članove Platforme trebalo bi utvrditi pravila o objavljivanju informacija.

(14)

Obrada osobnih podataka trebala bi biti u skladu s Uredbom (EU) 2018/1725 Europskog parlamenta i Vijeća (14).

(15)

Kako bi se osigurao kontinuitet djelovanja Platforme, ova bi se Odluka trebala primjenjivati retroaktivno.

(16)

Primjereno je odrediti razdoblje primjene ove Odluke. Komisija će pravovremeno razmotriti uputnost produljenja,

DONIJELA JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Predmet

Ovime se obnavlja mandat stručne skupine „Platforma za dobro porezno upravljanje, agresivno porezno planiranje i dvostruko oporezivanje” („Platforma”).

Članak 2.

Zadaće

Platforma pruža savjete i pomoć Komisiji u području dobrog poreznog upravljanja, agresivnog poreznog planiranja i dvostrukog oporezivanja, istodobno omogućujući dijalog u kojem se razmjenjuju iskustva i stručnost te stajališta svih dionika. Konkretno, zadaće Platforme su sljedeće:

(a)

Komisiji dostavljati informacije relevantne za utvrđivanje prioriteta u područjima kao što su dobro porezno upravljanje, agresivno porezno planiranje i dvostruko oporezivanje;

(b)

savjetovati Komisiju o odgovarajućim sredstvima i instrumentima za postizanje napretka u tim područjima;

(c)

poticati raspravu između poduzeća, civilnog društva i stručnjaka nacionalnih poreznih tijela o pitanjima u području dobrog poreznog upravljanja, agresivnog poreznog planiranja i dvostrukog oporezivanja;

(d)

raspravljati o praktičnim iskustvima poreznih tijela, poduzeća, civilnog društva i poreznih stručnjaka te razraditi moguće načine učinkovitijeg rješavanja trenutačnih problema dvostrukog oporezivanja koji utječu na neometano funkcioniranje unutarnjeg tržišta;

(e)

pružati savjete i pomoć Komisiji u tekućim aktivnostima koje se temelje na poreznoj inicijativi iz Addis Abebe.

Za potrebe ove Odluke, „dobro porezno upravljanje” znači transparentnost, razmjenu informacija i pošteno porezno natjecanje.

Članak 3.

Savjetovanje

Komisija se može savjetovati s Platformom o bilo kojem pitanju koje se odnosi na dobro porezno upravljanje u pitanjima poreza, agresivno porezno planiranje i dvostruko oporezivanje te praćenje provedbe Akcijskog plana iz 2015.

Članak 4.

Članstvo

1.   Platforma može imati najviše 43 člana.

2.   Članovi Platforme su sljedeći:

(a)

porezna tijela država članica („članovi tipa D” iz članka 7. stavka 2. točke (d) Odluke Komisije C(2016) 3301 final) (15);

(b)

najviše petnaest poduzeća i organizacija civilnog društva i poreznih stručnjaka s nadležnosti u pitanjima iz članka 2. („članovi tipa C” iz članka 7. stavka 2. točke (c) horizontalnih pravila).

3.   Članove tipa D mogu predstavljati samo državni ili javni službenici. Porezna tijela svake države članice imenuju jednog predstavnika iz kruga službenika koji se bave prekograničnim oporezivanjem s naglaskom na borbi protiv agresivnog poreznog planiranja.

4.   Članovi tipa C imenuju se i sudjeluju u radu Platforme ili njezinih podskupina samo ako su registrirani u registru transparentnosti koji su zajednički uspostavili Europski parlament i Komisija.

5.   Ako je član tipa C suspendiran ili izbrisan iz registra transparentnosti, Glavna uprava za oporezivanje i carinsku uniju (GU TAXUD) suspendira ga iz Platforme sve dok mu se ne obnovi registracija u registru transparentnosti. Tijekom suspenzije ili razdoblja u kojem je izbrisan taj član ne poziva se ni na koji sastanak skupine i ne prima nikakve dokumente. Ako se nakon šest mjeseci suspenzije ili brisanja iz registra transparentnosti ne obnovi registracija u registru transparentnosti, Glavna uprava TAXUD isključuje člana iz Platforme. Sve takve promjene u članstvu bilježe se u registru stručnih skupina Komisije i drugih sličnih subjekata („registar stručnih skupina”) (16).

6.   Članovi tipa C imenuju stalne predstavnike i zamjenike u Platformu ili njezine podskupine te su dužni osigurati visoku razinu stručnosti svojih predstavnika.

Članak 5.

Postupak odabira

1.   Odabir članova Platforme tipa C provodi se javnim pozivima na podnošenje prijava. U tu svrhu Glavna uprava TAXUD upotrebljava standardni poziv na podnošenje prijava za odabir članova Platforme kako je naveden u Prilogu 2. horizontalnim pravilima. Glavna uprava TAXUD može odstupiti od tog obrasca ili ga dopuniti ako je to opravdano posebnim zahtjevima, u skladu s horizontalnim pravilima.

2.   Poziv na podnošenje prijava objavljuje se u registru stručnih skupina. Osim toga, poziv na podnošenje prijava može se objaviti i na druge načine, među ostalim na posebnoj internetskoj stranici (17). U pozivu su jasno navedeni kriteriji odabira, uključujući potrebnu razinu stručnog znanja i interese koje se zastupa (18) u odnosu na posao koji treba obaviti. Najkraći je rok za podnošenje prijava četiri tjedna.

3.   Prilikom odgovaranja na pozive za podnošenje prijava, organizacije imenuju jednog predstavnika i jednog zamjenika, za kojeg vrijede jednaki uvjeti. Zamjenik automatski zamjenjuje predstavnika koji je odsutan ili spriječen. Glavna uprava TAXUD može odbiti predstavnika ili zamjenika kojega predloži organizacija ako to imenovanje smatra neprikladnim, a to bi odbijanje trebalo biti utemeljeno s obzirom na zahtjeve navedene u odluci o uspostavi Platforme i/ili pozivu na podnošenje prijava. U tim se slučajevima od predmetne organizacije traži da imenuje drugog predstavnika ili zamjenika.

4.   Članove skupine imenuje glavni direktor Glavne uprave TAXUD iz redova stručnjaka s kompetencijama u područjima navedenima u članku 2. koji su se odazvali pozivu na podnošenje prijava. Pri odabiru članova Platforme iz specijaliziranih organizacija Glavna uprava TAXUD nastoji osigurati, koliko je to moguće, visoku razinu stručnosti, zemljopisnu ravnotežu, kao i uravnoteženu zastupljenost relevantnog znanja i kompetencija u područjima interesa iz članaka 2. i 3., uzimajući u obzir posebne zadaće stručne skupine, vrstu potrebnog stručnog znanja i odgovore na poziv za podnošenje prijava.

5.   Članovi se imenuju na razdoblje od dvije i pol godine. Mandat im traje do zamjene ili do isteka mandata. Njihov se mandat može produljiti.

6.   Kako bi se osigurao kontinuitet i nesmetano funkcioniranje skupine, Glavna uprava TAXUD vodi rezervni popis prikladnih kandidata s kojega se mogu imenovati zamjene za članove. Glavna uprava TAXUD treba od podnositelja prijava zatražiti suglasnost prije nego što njihova imena uključi na rezervni popis.

7.   Članovi tipa C ili njihovi predstavnici neće se više pozivati na sastanke Platforme i može ih se zamijeniti ili isključiti do kraja njihova mandata u bilo kojem od sljedećih slučajeva:

(a)

ako član tipa C ili njegov predstavnik više nije u stanju učinkovito doprinositi raspravama Platforme;

(b)

ako član tipa C ili njegov predstavnik, prema mišljenju Glavne uprave TAXUD, ne ispunjava uvjete iz članka 339. Ugovora o funkcioniranju Europske unije;

(c)

ako član C ili njegov predstavnik podnese ostavku.

Ako se planira zamjena ili isključenje člana tipa C ili njegova predstavnika, glavni direktor za oporezivanje i carinsku uniju može, prema potrebi, imenovati zamjensku organizaciju s rezervnog popisa iz stavka 6. ili zatražiti od organizacije da imenuje drugog predstavnika ili drugog zamjenika.

Članak 6.

Predsjednik

Platformom predsjeda glavni direktor za oporezivanje i carinsku uniju ili njegov predstavnik.

Članak 7.

Djelovanje

1.   Platforma djeluje na zahtjev Glavne uprave TAXUD, u skladu s horizontalnim pravilima.

2.   Sastanci Platforme i njezinih podskupina u pravilu se održavaju u prostorijama Komisije.

3.   Platforma i njezine podskupine mogu održavati zajedničke sastanke s drugim stručnim skupinama o pitanjima od zajedničkog interesa.

4.   Glavna uprava TAXUD osigurava tajničke usluge. Službenici Komisije iz drugih odjela koje zanimaju postupci mogu prisustvovati sastancima Platforme i njezinih podskupina.

5.   U dogovoru s Glavnom upravom TAXUD Platforma može običnom većinom članova odlučiti da njezine rasprave budu javne.

6.   Zapisnik o raspravi o pojedinim točkama dnevnog reda i o mišljenjima Platforme mora biti smislen i potpun. Tajništvo sastavlja zapisnik, za koji je odgovoran predsjednik.

7.   Platforma donosi mišljenja, preporuke i izvješća konsenzusom.

Članak 8.

Podskupine

1.   Kako bi se olakšalo učinkovito funkcioniranje Platforme, Glavna uprava TAXUD može osnovati jednu podskupinu koja se sastoji isključivo od predstavnika državnih tijela (poreznih tijela država članica) i drugu u kojoj su isključivo predstavnici nedržavnih subjekata (poduzeća, civilnog društva i organizacija poreznih djelatnika).

2.   Glavna uprava TAXUD može osnovati i druge podskupine koje će se baviti posebnim pitanjima u okviru nadležnosti koje ta glavna uprava određuje. Takve se skupine raspuštaju čim ispune svoj mandat. Članovi podskupina koji nisu članovi Platforme odabiru se na temelju javnog poziva na podnošenje prijava u skladu s člankom 5. i horizontalnim pravilima (19).

3.   Podskupine rade u skladu s horizontalnim pravilima i odgovaraju Platformi.

Članak 9.

Pozvani stručnjaci

Glavna uprava TAXUD može pozvati stručnjake s posebnim stručnim znanjem o predmetu na dnevnom redu da na ad hoc osnovi sudjeluju u radu Platforme ili njezinih podskupina.

Članak 10.

Odnos s Europskim parlamentom

U pogledu informacija koje se šalju Europskom parlamentu i sudjelovanja stručnjaka Europskog parlamenta na sastancima Platforme primjenjuju se točka 15. i prilozi I. i II. okvirnog sporazuma o odnosima između Europskog parlamenta i Europske komisije (20).

Članak 11.

Promatrači

1.   Pojedincima, organizacijama i javnim subjektima koji nisu tijela država članica može se na izravni poziv dodijeliti status promatrača, u skladu s horizontalnim pravilima.

2.   Organizacije i javni subjekti sa statusom promatrača imenuju svoje predstavnike.

3.   Predsjednik promatračima i njihovim predstavnicima može dopustiti sudjelovanje u raspravama skupine i pružanje stručnog znanja. Oni međutim ne sudjeluju u izradi preporuka ili savjeta Platforme.

Članak 12.

Poslovnik

Na prijedlog Glavne uprave TAXUD i u dogovoru s njom Platforma donosi svoj poslovnik običnom većinom glasova svojih članova na temelju standardnog poslovnika za stručne skupine, u skladu s horizontalnim pravilima.

Članak 13.

Poslovna tajna i postupanje s povjerljivim informacijama

Članovi Platforme i njezinih podskupina i njihovi predstavnici te pozvani stručnjaci i promatrači moraju poštovati obvezu čuvanja poslovne tajne, koja se na temelju Ugovora i pravila o njihovoj provedbi odnosi na sve članove institucija i njihovo osoblje, ali i pravila Komisije o sigurnosti u pogledu zaštite povjerljivih podataka Unije koja su utvrđena odlukama Komisije (EU, Euratom) 2015/443 (21) i 2015/444 (22). U slučaju nepoštovanja tih obveza Komisija može poduzeti odgovarajuće mjere.

Članak 14.

Transparentnost

1.   Platforma i njezine podskupine registriraju se u registru stručnih skupina.

2.   Kad je riječ o sastavu Platforme, u registru stručnih skupina objavljuju se sljedeći podaci:

(a)

nazivi organizacija članica; zastupani interes;

(b)

imena promatrača;

(c)

nazivi tijela država članica (23).

3.   Glavna uprava TAXUD objavljuje sve relevantne dokumente Platforme i njezinih podskupina, među ostalim dnevni red, zapisnike i podneske sudionika, u okviru registra stručnih skupina ili pomoću poveznice u tom registru na posebnu internetsku stranicu na kojoj se mogu pronaći te informacije. Pristup posebnim internetskim stranicama ne smije se uvjetovati registracijom korisnika ni bilo kojim drugim ograničenjem. Konkretno, dnevni red i drugi relevantni popratni dokumenti objavljuju se pravodobno prije održavanja sastanka te se potom na vrijeme objavljuje i zapisnik.

4.   Iznimke od objave dopuštene su samo ako se procijeni da bi se otkrivanjem dokumenta ugrozila zaštita javnog ili privatnog interesa kako je utvrđeno člankom 4. Uredbe (EZ) br. 1049/2001 Europskog parlamenta i Vijeća (24).

Članak 15.

Zaštita osobnih podataka

Osobni podaci obrađuju se u skladu s Uredbom (EU) 2018/1725.

Članak 16.

Troškovi sastanaka

1.   Sudionici u aktivnostima Platforme i njezinih podskupina ne primaju naknadu za svoj rad.

2.   Komisija nadoknađuje putne troškove i dnevnice sudionika u aktivnostima Platforme i njezinih podskupina u skladu s važećim propisima Komisije. Za članove tipa C i D Komisija nadoknađuje putne troškove i dnevnice u skladu s važećim propisima Komisije. Za organizacije koje se imenuju kao promatrači naknada se ne odobrava ni u kojim okolnostima. Za putne troškove i dnevnice pozvanih stručnjaka odobrava se naknada troškova.

3.   Sve naknade troškova iz stavka 2. vrše se u okviru raspoloživih sredstava dodijeljenih u okviru godišnjeg postupka raspodjele sredstava.

Članak 17.

Primjena

Ova se Odluka primjenjuje od 17. lipnja 2019. do 16. lipnja 2024.

Sastavljeno u Bruxellesu 16. prosinca 2019.

Za Komisiju

Paolo GENTILONI

Član Komisije


(1)  COM(2012) 722 final.

(2)  C(2012) 8806 final.

(3)  C(2012) 8805 final.

(4)  Odluka Komisije C(2013) 2236 od 23. travnja 2013. o osnivanju stručne skupine Komisije pod nazivom „Platforma za dobro porezno upravljanje, agresivno porezno planiranje i dvostruko oporezivanje”.

(5)  COM(2011) 712 final.

(6)  Odluka Komisije C(2015) 4095 оd 17. lipnja 2015. o osnivanju stručne skupine Komisije „Platforma za dobro porezno upravljanje, agresivno porezno planiranje i dvostruko oporezivanje” i kojom se zamjenjuje Odluka C(2013) 2236.

(7)  Rezolucija Europskog parlamenta od 25. ožujka 2015. o Godišnjem poreznom izvješću.

(8)  Sastanak Vijeća Ecofin 9.12.2014., sastanak Europskog vijeća 18.12.2014.

(9)  Komunikacija o poreznoj transparentnosti za sprečavanje utaje i izbjegavanja poreza (COM(2015) 136 final), koja je dovela do izmjena Direktive 2011/16/EU Direktivom Vijeća (EU) 2015/2376 u pogledu obvezne automatske razmjene informacija u području oporezivanja (SL L 332, 18.12.2015., str. 1.) koje se odnose na porezna mišljenja s prekograničnim učinkom i prethodne sporazume o transfernim cijenama, Direktivom Vijeća (EU) 2016/881 u pogledu obvezne automatske razmjene informacija u području oporezivanja (SL L 146, 3.6.2016., str. 8.) koje se odnose na izvješća po zemljama i Direktivom Vijeća (EU) 2018/822 od 25. svibnja 2018. u pogledu obvezne automatske razmjene informacija u području oporezivanja u odnosu na prekogranične aranžmane o kojima se izvješćuje (SL L 139, 5.6.2018., str. 1.).

(10)  COM(2015) 302 final.

(11)  COM(2016) 24 final.

(12)  https://www.consilium.europa.eu/hr/policies/eu-list-of-non-cooperative-jurisdictions/

(13)  https://ec.europa.eu/commission/interim_hr#political-guidelines

(14)  Uredba (EU) 2018/1725 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. listopada 2018. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka u institucijama, tijelima, uredima i agencijama Unije i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 45/2001 i Odluke br. 1247/2002/EZ (SL L 295, 21.11.2018., str. 39.).

(15)  Odluka Komisije C(2016) 3301 final od 30. svibnja 2016. o uspostavi horizontalnih pravila o osnivanju i radu stručnih skupina Komisije („horizontalna pravila”).

(16)  http://ec.europa.eu/transparency/regexpert/

(17)  https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/company-tax/tax-good-governance/platform-tax-good-governance_en

(18)  To je relevantno samo za organizacije članice.

(19)  Vidjeti članak 10. i članak 14. stavak 2. horizontalnih pravila.

(20)  SL L 304, 20.11.2010., str. 47.

(21)  Odluka Komisije (EU, Euratom) 2015/443 оd 13. ožujka 2015. o sigurnosti u Komisiji (SL L 72, 17.3.2015., str. 41.).

(22)  Odluka Komisije (EU, Euratom) 2015/444 od 13. ožujka 2015. o sigurnosnim propisima za zaštitu klasificiranih podataka EU-a (SL L 72, 17.3.2015., str. 53.).

(23)  U skladu s horizontalnim pravilima nije obvezno objaviti nazive tijela država članica. U registru stručnih skupina mogu se objaviti državne uprave u kojima su zaposleni stručnjaci koji obično sudjeluju na sastancima. Vidjeti članak 23. stavak 1. točku (b) horizontalnih pravila.

(24)  Uredba (EZ) br. 1049/2001 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. svibnja 2001. o javnom pristupu dokumentima Europskog parlamenta, Vijeća i Komisije (SL L 145, 31.5.2001., str. 43.). Te iznimke namijenjene su zaštiti javne sigurnosti, vojnih poslova, međunarodnih odnosa, financijske, monetarne ili gospodarske politike, privatnosti i integriteta pojedinca, poslovnih interesa, sudskih postupaka i pravnih savjeta, inspekcija/istraga/revizija i postupka donošenja odluka institucije.


Top