EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016TA1216(03)

Izvješće o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Zajedničkog poduzeća „Clean Sky” za financijsku godinu 2015. s odgovorom Zajedničkog poduzeća

SL C 473, 16.12.2016, p. 15–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

16.12.2016   

HR

Službeni list Europske unije

C 473/15


IZVJEŠĆE

o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Zajedničkog poduzeća „Clean Sky” za financijsku godinu 2015. s odgovorom Zajedničkog poduzeća

(2016/C 473/03)

SADRŽAJ

 

Odlomak

Stranica

UVOD

1.–6.

16

INFORMACIJE NA KOJIMA SE TEMELJI IZJAVA O JAMSTVU

7.

17

IZJAVA O JAMSTVU

8.–15.

17

Mišljenje o pouzdanosti računovodstvene dokumentacije

13.

18

Mišljenje o zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s računovodstvenom dokumentacijom

14.

18

PRIMJEDBE O PRORAČUNSKOM I FINANCIJSKOM UPRAVLJANJU

16.–22.

18

Financijsko izvještavanje

16.

18

Izvršenje proračuna za 2015. godinu

17.–18.

19

Višegodišnje izvršenje proračuna Zajedničkog poduzeća „Clean Sky” u okviru programa FP7

19.–20.

19

Višegodišnje izvršenje proračuna Zajedničkog poduzeća „Clean Sky” u okviru programa Obzor 2020.

21.–22.

19

OSTALA PITANJA

23.–27.

19

Ključne kontrole i nadzorni sustavi

23.

19

Strategija za borbu protiv prijevara

24.–26.

20

Revizije koje je provela Služba Komisije za unutarnju reviziju

27.

20

PRAĆENJE PODUZETIH MJERA U VEZI S PRETHODNIM OPAŽANJIMA

28.–29.

20

Praćenje projektnih rezultata istraživanja i izvješćivanje o njima

28.

20

Sukobi interesa

29.

20

PRILOG

21

UVOD

1.

Zajedničko poduzeće za provedbu zajedničke tehnološke inicijative za aeronautiku (Zajedničko poduzeće „Clean Sky”), sa sjedištem u Bruxellesu, osnovano je u prosincu 2007. (1) na razdoblje od deset godina te je 16. studenoga 2009. započelo sa samostalnim radom. Vijeće je 6. svibnja 2014. (2) donijelo novu uredbu o osnivanju kojom je izvorna uredba stavljena izvan snage i kojom su Zajedničkom poduzeću, koje sad nosi naziv Zajedničko poduzeće „Clean Sky 2” (3), povjerene nove zadaće u sklopu Okvirnog programa za istraživanja i inovacije Obzor 2020. (4), a razdoblje poslovanja mu je produženo do 31. prosinca 2024.

2.

Cilj je Zajedničkog poduzeća „Clean Sky” doprinijeti dovršetku istraživačkih aktivnosti u sklopu Sedmog okvirnog programa za istraživanja (FP7) (5) i smanjenju utjecaja zrakoplovnih tehnologija na okoliš, kao i razvoju snažne i globalno konkurentne zrakoplovne industrije i opskrbnog lanca u Europi. Ciljevi Zajedničkog poduzeća „Clean Sky 2” obuhvaćeni su kategorijom društvenih izazova iz programa Obzor 2020. za „pametan, ekološki i integrirani promet” (6).

3.

Istraživačke aktivnosti koje koordinira Zajedničko poduzeće obuhvaćaju: (a) rad u šest postojećih tehnoloških područja usmjerenih na demonstracijske aktivnosti, tj. „integriranih tehnoloških demonstratora” (ITD) kojima se provode projekti Sedmog okvirnog programa i (b) rad u devet novih tehnoloških područja usmjerenih na demonstracijske aktivnosti kojima se provode projekti programa Obzor 2020.:

tri integrirana tehnološka demonstratora (ITD)

tri inovativne platforme za demonstraciju zrakoplova (IADP)

tri međusektorska područja (TA), uključujući evaluator tehnologije

4.

U skladu s novom Uredbom članove Zajedničkog poduzeća čine Europska unija (EU) koju zastupa Komisija, voditelji ITD-ova/IADP-ova/TA-ova iz zrakoplovne industrije i „glavni partneri” koji se odabiru preko javnih i natjecateljskih poziva na podnošenje prijedloga (7). Pridruženi članovi Zajedničkog poduzeća „Clean Sky” u sklopu programa FP7 zadržat će status članova do završetka istraživačkih aktivnosti i mjera poduzetih u okviru Uredbe (EZ) br. 71/2008.

5.

Najveći mogući iznos doprinosa EU-a Zajedničkom poduzeću „Clean Sky” u sklopu programa FP7, kojim su se pokrivale istraživačke aktivnosti i administrativni troškovi (8), iznosio je 800 milijuna eura. Ostali članovi Zajedničkog poduzeća trebali su doprinositi sredstvima koja su barem jednaka iznosu doprinosa EU-a, što ne uključuje iznos dodijeljen preko poziva na podnošenje prijedloga (9).

6.

Financijski doprinos EU-a Zajedničkom poduzeću „Clean Sky 2” u okviru programa Obzor 2020. iznosit će najviše 1 755 milijuna eura. Voditelji i glavni partneri dužni su tijekom razdoblja poslovanja Zajedničkog poduzeća (10) dati privatan doprinos programu u iznosu od najmanje 2 193,7 milijuna eura, uključujući doprinose za dodatne aktivnosti (11) u iznosu od najmanje 965,2 milijuna eura (12) u tom istom razdoblju. Administrativni troškovi ne bi trebali prijeći 78 milijuna eura i trebali bi se u jednakoj mjeri dijeliti između EU-a i privatnih članova Zajedničkog poduzeća.

INFORMACIJE NA KOJIMA SE TEMELJI IZJAVA O JAMSTVU

7.

Revizijski pristup Suda obuhvaća analitičke revizijske postupke, ispitivanje transakcija na razini Zajedničkog poduzeća i procjenu ključnih kontrola nadzornih i kontrolnih sustava, uključujući provjeru kontrole kvalitete ex post revizija koje Zajedničko poduzeće provodi na razini korisnika. Tome se pridodaju dokazi prikupljeni relevantnim radom drugih revizora i analizom jamstava uprave.

IZJAVA O JAMSTVU

8.

U skladu s odredbama članka 287. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU), Sud je proveo reviziju:

(a)

godišnje računovodstvene dokumentacije Zajedničkog poduzeća „Clean Sky 2”, koja se sastoji od financijskih izvještaja (13) i izvješća o izvršenju proračuna (14) za financijsku godinu koja je završila 31. prosinca 2015.; te

(b)

zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s tom računovodstvenom dokumentacijom.

Odgovornost uprave

9.

U skladu s člankom 16. i 22. ogledne financijske uredbe koja se primjenjuje na Zajedničko poduzeće „Clean Sky 2” (15), uprava je odgovorna za pripremu i vjerno prikazivanje godišnje računovodstvene dokumentacije Zajedničkog poduzeća te za zakonitost i pravilnost povezanih transakcija.

(a)

Odgovornosti uprave u vezi s godišnjom računovodstvenom dokumentacijom Zajedničkog poduzeća uključuju izradu, provedbu i održavanje sustava unutarnje kontrole koji je važan za pripremu i vjerno prikazivanje financijskih izvještaja u kojima nema značajnog pogrešnog prikazivanja zbog prijevare ili pogreške; odabir i primjenu prikladnih računovodstvenih politika na temelju računovodstvenih pravila koja je usvojio računovodstveni službenik Komisije (16); te razumnih računovodstvenih procjena u danim okolnostima. Izvršni direktor odobrava godišnju računovodstvenu dokumentaciju Zajedničkog poduzeća nakon što ju je računovodstveni službenik Zajedničkog poduzeća pripremio na temelju dostupnih informacija i sastavio bilješku kao prilog računovodstvenoj dokumentaciji u kojoj između ostalog izjavljuje da ima razumno jamstvo da ona u svim značajnim aspektima istinito i vjerno prikazuje financijsko stanje Zajedničkog poduzeća.

(b)

Odgovornosti uprave u vezi sa zakonitošću i pravilnošću povezanih transakcija te usklađenošću s načelom dobrog financijskog upravljanja uključuju izradu, primjenu i održavanje djelotvornog i učinkovitog sustava unutarnje kontrole koji obuhvaća primjereni nadzor i prikladne mjere za sprječavanje nepravilnosti i prijevara te, po potrebi, pravne postupke za povrat pogrešno isplaćenih ili korištenih sredstava.

Odgovornost revizora

10.

Odgovornost je Suda da na temelju svojih revizija Europskom parlamentu i Vijeću (17) podnese izjavu o jamstvu u pogledu pouzdanosti godišnje računovodstvene dokumentacije te zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Sud provodi reviziju u skladu s međunarodnim revizijskim standardima i etičkim kodeksom IFAC-a te međunarodnim standardima vrhovnih revizijskih institucija INTOSAI-ja. Prema tim standardima Sud je dužan isplanirati i provesti reviziju tako da njome dobije razumno jamstvo o tome ima li u godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Zajedničkog poduzeća značajnog pogrešnog prikazivanja i jesu li povezane transakcije zakonite i pravilne.

11.

Revizija uključuje postupke kojima se prikupljaju revizijski dokazi o iznosima i iskazima u računovodstvenoj dokumentaciji te zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Odabir postupaka ovisi o prosudbi revizora koja se temelji na procjeni rizika od značajnog pogrešnog prikazivanja u računovodstvenoj dokumentaciji i značajne neusklađenosti povezanih transakcija s uvjetima iz pravnog okvira Europske unije do kojih je došlo zbog prijevare ili pogreške. Pri procjeni tih rizika revizor uzima u obzir postupke unutarnje kontrole koji su važni za pripremu i vjerno prikazivanje računovodstvene dokumentacije, kao i nadzorne i kontrolne sustave koji su uspostavljeni kako bi se zajamčila zakonitost i pravilnost povezanih transakcija te zatim priprema odgovarajuće revizijske postupke u danim okolnostima. Revizija uključuje i evaluaciju primjerenosti računovodstvenih politika, razumnosti računovodstvenih procjena te sveukupnog prikaza računovodstvene dokumentacije.

12.

Sud tako prikupljene revizijske dokaze smatra dostatnima i prikladnima da budu osnova za izjavu o jamstvu.

Mišljenje o pouzdanosti računovodstvene dokumentacije

13.

Prema mišljenju Suda godišnja računovodstvena dokumentacija Zajedničkog poduzeća u svim značajnim aspektima vjerno prikazuje financijsko stanje Zajedničkog poduzeća na dan 31. prosinca 2015. te rezultate poslovanja i novčane tokove za godinu završenu tim danom, u skladu s odredbama financijskih pravila Zajedničkog poduzeća i računovodstvenim pravilima koja je usvojio računovodstveni službenik Komisije.

Mišljenje o zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s računovodstvenom dokumentacijom

14.

Prema mišljenju Suda transakcije povezane s godišnjom računovodstvenom dokumentacijom Zajedničkog poduzeća „Clean Sky” za godinu koja je završila 31. prosinca 2015. u svim su značajnim aspektima zakonite i pravilne.

15.

Primjedbama u nastavku ne dovodi se u pitanje mišljenje Suda.

PRIMJEDBE O PRORAČUNSKOM I FINANCIJSKOM UPRAVLJANJU

Financijsko izvještavanje

16.

Iznos doprinosa u naravi naveden u završnoj računovodstvenoj dokumentaciji temelji se na informacijama koje su dostavili članovi Zajedničkog poduzeća u koje se ne ubraja EU (18). Od prijavljenih doprinosa u naravi u vrijednosti od 47 milijuna eura, koji se odnose na operativne troškove programa Obzor 2020., 19 milijuna eura potvrđeno je u skladu s Uredbom Vijeća, no još ih nije ovjerio Upravni odbor, a 28 milijuna eura još nije ni potvrđeno niti ovjereno (19).

Izvršenje proračuna za 2015. godinu

17.

Završni proračun za 2015. godinu dostupan za izvršenje uključivao je 440,7 milijuna eura odobrenih sredstava za obveze i 245,9 milijuna eura odobrenih sredstava za plaćanja. Stopa iskorištenosti za odobrena sredstva za obveze iznosila je 99,5 %, a stopa iskorištenosti za odobrena sredstva za plaćanja iznosila je 81 % (20). Niža stopa izvršenja za odobrena sredstva za plaćanja odnosi se na kašnjenja u provedbi programa „Clean Sky 2” (zbog odgođenog potpisivanja jednog važnog ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava s članom Zajedničkog poduzeća te kašnjenja u započinjanju projekata odabranih na temelju poziva na podnošenje prijedloga).

18.

Od ukupnih operativnih obveza u visini od 430,6 milijuna eura koje su preuzete 2015. godine, 226 milijuna eura (52,7 %) odnosilo se na pojedinačne obveze koje su se temeljile na dovršenim postupcima dodjele bespovratnih sredstava. Preostalih 203,5 milijuna eura (47,3 %) odnosilo se na ukupne obveze u okviru programa Obzor 2020. za dva poziva za glavne partnere i dva poziva na podnošenje prijedloga za koje je 31. prosinca 2015. postupak dodjele bio u tijeku.

Višegodišnje izvršenje proračuna Zajedničkog poduzeća „Clean Sky” u okviru programa FP7

19.

Od 800 milijuna eura iz omotnice namijenjene operativnim i administrativnim aktivnostima koje EU financira u okviru programa FP7, Zajedničko poduzeće preuzelo je obveze u iznosu od 756,96 milijuna eura (94,6 %) i izvršilo plaćanja u iznosu od 740,3 milijuna eura (92,5 % operativne omotnice) do kraja 2015. godine. S obzirom na to da Zajedničko poduzeće više nema pravo pokretati pozive na podnošenje prijedloga u okviru programa FP7, preostale obveze iskoristit će se, po potrebi, za ugovore o dodjeli bespovratnih sredstava s članovima (u skladu s popisom financiranja koji je prihvatio upravni odbor i ukupnom razinom izvršenja svakog ITD-a) (21). Novčani doprinos EU-a administrativnim troškovima Zajedničkog poduzeća iznosio je 12,6 milijuna eura.

20.

Doprinosi ostalih članova operativnim aktivnostima 31. prosinca 2015. iznosili su ukupno 550,9 milijuna eura, a od tog je iznosa upravni odbor potvrdio 501,6 milijuna eura ili 91 %. Preostali iznos, za koji se čeka potvrda, uključuje 37,9 milijuna eura iz prethodnih godina (2008. – 2014.) i 12,6 milijuna eura u doprinosima u naravi koje su članovi dali 2015. godine. Novčani doprinos administrativnim troškovima Zajedničkog poduzeća koji su dali ostali članovi iznosio je 13,5 milijuna eura.

Višegodišnje izvršenje proračuna Zajedničkog poduzeća „Clean Sky” u okviru programa Obzor 2020.

21.

Od ukupnog iznosa od 1 755 milijuna eura iz omotnice namijenjene operativnim i administrativnim aktivnostima koje EU financira u okviru programa Obzor 2020. Zajedničko poduzeće preuzelo je operativne obveze u iznosu od 436,7 milijuna eura i izvršilo plaćanja u iznosu od 89,8 milijuna eura (20,5 % operativnih obveza). Niska razina plaćanja u najvećoj je mjeri uzrokovana kašnjenjima u pregovorima u vezi s ugovorima o dodjeli bespovratnih sredstava u okviru programa Obzor 2020. Novčani doprinos EU-a administrativnim troškovima Zajedničkog poduzeća iznosio je 3,3 milijuna eura.

22.

Od 1 229 milijuna eura iz minimalne omotnice za novčane doprinose i doprinose u naravi ostalih članova za operativne i administrativne troškove (osim troškova dodatnih aktivnosti), Zajedničkom poduzeću na dan 31. prosinca 2015. prijavljen je iznos od 47 milijuna eura doprinosa u naravi za operativne aktivnosti. Novčani doprinos administrativnim troškovima Zajedničkog poduzeća koji su dali ostali članovi iznosio je 3,5 milijuna eura.

OSTALA PITANJA

Ključne kontrole i nadzorni sustavi

23.

Zajedničko poduzeće „Clean Sky 2” uspostavilo je postupke ex ante kontrole koji se temelje na pregledima financijske i operativne dokumentacije te ex post revizija nad korisnicima bespovratnih sredstava. Te su provjere ključni alat za procjenu zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija, uključujući novčane doprinose i doprinose u naravi koje su za Zajedničko poduzeće izdvojili članovi u koje se ne ubraja EU. Stopa preostale pogreške za ex post revizije o kojoj je Zajedničko poduzeće „Clean Sky” izvijestilo u svojem godišnjem izvješću o radu za 2015. godinu iznosila je 1,52 % (22).

Strategija za borbu protiv prijevara

24.

Prema financijskim pravilima Zajedničkog poduzeća proračun Zajedničkog poduzeća trebao bi se izvršavati u skladu sa standardima djelotvornih i učinkovitih unutarnjih kontrola, uključujući sprječavanje, otkrivanje i ispravak prijevara i nepravilnosti te daljnje postupanje u njihovu pogledu (23).

25.

Nakon što je Komisija u lipnju 2011. donijela strategiju za borbu protiv prijevara, prva zajednička strategija za borbu protiv prijevara u području istraživanja donesena je u srpnju 2012. i ažurirana 2015. godine kako bi se u obzir uzele izmjene koje su uvedene u okviru programa Obzor 2020 (24). Strategija za borbu protiv prijevara u području istraživanja obuhvaća akcijski plan koji trebaju provesti istraživačka zajednička poduzeća.

26.

Zajedničko poduzeće „Clean Sky 2” već je uspostavilo postupke unutarnje kontrole u svrhu pružanja razumnog jamstva u pogledu sprječavanja i otkrivanja prijevara i nepravilnosti (ex ante provjere plaćanja, politika u vezi sa sukobima interesa i ex post revizije nad korisnicima bespovratnih sredstava). Zajedničko poduzeće provodi mjere iz akcijskog plana, kao što su uporaba baza podataka Komisije radi utvrđivanja isključenih organizacija ili mogućeg dvostrukog financiranja (25), u skladu s dogovorenim vremenskim rasporedom.

Revizije koje je provela Služba Komisije za unutarnju reviziju

27.

Tijekom 2015. godine Služba za unutarnju reviziju provela je reviziju u vezi s načinom na koji Zajedničko poduzeće „Clean Sky” objavljuje rezultate istraživanja koje je financirao EU, pri čemu je naglasak bio na procesima koje Zajedničko poduzeće primjenjuje za praćenje projekata u okviru programa FP7. Služba za unutarnju reviziju preporučila je poboljšanja u nizu područja: planiranje uporabe i objavljivanja rezultata istraživanja koja provode članovi u okviru ugovora o bespovratnim sredstvima i izvješćivanje o njima; procjena izvješćivanja koje glavni partneri provode u vezi s objavljivanjem i primjenom rezultata istraživanja; praćenje uspješnosti i izvješćivanje o njoj te središnje objavljivanje rezultata istraživanja u okviru poduzeća „Clean Sky 2” i kontrola kvalitete publikacija korisnika. Služba za unutarnju reviziju preporučila je i uspostavu središnjeg registra za ostvarenja u pogledu objavljivanja te za planove primjene rezultata i prijavljene aktivnosti. Zajedničko poduzeće izradilo je akcijski plan kako bi se u obzir uzele navedene preporuke.

PRAĆENJE PODUZETIH MJERA U VEZI S PRETHODNIM OPAŽANJIMA

Praćenje projektnih rezultata istraživanja i izvješćivanje o njima

28.

U skladu s pravilima programa Obzor 2020. (26) Zajedničko poduzeće „Clean Sky” u svom je godišnjem izvješću o radu objavilo posebne pokazatelje za rezultate istraživanja (pokazatelji uspješnosti i pokazatelji za praćenje međusektorskih pitanja) (27).

Sukobi interesa

29.

Komisija je u srpnju 2015. izdala smjernice zajedničkim poduzećima u vezi s pravilima o sukobima interesa, uključujući zajednički obrazac za izjavu o nepostojanju sukoba interesa koji bi zajednička poduzeća trebala ugraditi u svoje postupke.

Ovo je izvješće usvojilo IV. revizijsko vijeće, kojim predsjeda član Revizorskog suda Baudilio TOMÉ MUGURUZA, na sastanku održanom u Luxembourgu 18. listopada 2016.

Za Revizorski sud

Klaus-Heiner LEHNE

Predsjednik


(1)  Uredba Vijeća (EZ) br. 71/2008 od 20. prosinca 2007. o osnivanju zajedničkog poduzeća „Clean Sky” (SL L 30, 4.2.2008., str. 1.).

(2)  Uredba Vijeća (EU) br. 558/2014 od 6. svibnja 2014. o osnivanju Zajedničkog poduzeća „Clean Sky 2” (SL L 169, 7.6.2014., str. 77.).

(3)  Ovo se izvješće odnosi na Zajedničko poduzeće „Clean Sky 2”, osim kad je potrebno jasno istaknuti razliku između tih dvaju programa.

(4)  Okvirni program za istraživanja i inovacije Obzor 2020. donesen je Uredbom (EU) br. 1291/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2013. o osnivanju Okvirnog programa za istraživanja i inovacije Obzor 2020. (2014. – 2020.) i o stavljanju izvan snage Odluke br. 1982/2006/EZ (SL L 347, 20.12.2013., str. 104.).

(5)  Sedmi okvirni program donesen je Odlukom br. 1982/2006/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 412, 30.12.2006., str. 1.).

(6)  U prilogu se ukratko opisuju nadležnosti, aktivnosti i raspoloživi resursi Zajedničkog poduzeća. Priložen je u informativne svrhe.

(7)  Slijedom prvog poziva za glavne partnere 76 novih partnera priključilo se programu 2015. godine, čime je broj članova programa „Clean Sky 2” već prekoračio broj članova programa „Clean Sky” (66 pridruženih članova). Zajedničko poduzeće pokrenulo je 2015. godine drugi poziv za glavne partnere.

(8)  Administrativni troškovi Zajedničkog poduzeća „Clean Sky” dijelili su se jednako između EU-a, s jedne strane, i ostalih članova, s druge strane, koji su dali novčani doprinos za preostalih 50 % troškova. Administrativni troškovi Zajedničkog poduzeća nisu smjeli prijeći 3 % cjelokupnih novčanih doprinosa te doprinosa u naravi koje daju članovi i partneri.

(9)  Doprinos EU-a raspoređuje se na sljedeći način: (a) iznos od najviše 400 milijuna eura dodjeljuje se voditeljima ITD-ova, a iznos od najviše 200 milijuna eura dodjeljuje se pridruženim članovima. Voditelji ITD-ova i pridruženi članovi trebaju doprinijeti sredstvima koja su barem jednaka doprinosu EU-a; (b) iznos od najmanje 200 milijuna eura dodjeljuje se partnerima koji su odabrani preko natjecateljskih poziva za podnošenje prijedloga.

(10)  Članak 4. stavak 1. Uredbe (EU) br. 558/2014.

(11)  Kako je propisano člankom 4. stavkom 2. točkom (b) Uredbe (EU) br. 558/2014, dodatne aktivnosti čine aktivnosti izvan plana rada Zajedničkog poduzeća koje doprinose ciljevima zajedničke tehnološke inicijative „Clean Sky”. U skladu s člankom 4. stavkom 4. Uredbe troškove dodatnih aktivnosti potvrđuje neovisni vanjski revizor, a reviziju nad njima ne obavlja Zajedničko poduzeće ni bilo koje tijelo EU-a.

(12)  Člankom 15. stavkom 3. Priloga Uredbi (EU) br. 558/2014 propisano je da se „troškovi poslovanja Zajedničkog poduzeća ‚Clean Sky 2’ pokrivaju (a) financijskim doprinosom Unije; (b) doprinosima u naravi od strane voditelja i glavnih partnera i njihovih povezanih subjekata koji se sastoje od troškova koje imaju u provedbi neizravnih djelovanja umanjenih za doprinose Zajedničkog poduzeća ‚Clean Sky 2’ i svih ostalih doprinosa Unije tim troškovima”.

(13)  Oni obuhvaćaju bilancu i izvještaj o financijskom rezultatu, tablicu novčanog toka, izvještaj o promjenama u neto imovini te kratak prikaz važnih računovodstvenih politika, kao i druga pojašnjenja.

(14)  Ona obuhvaćaju izvješća o izvršenju proračuna, kratak prikaz proračunskih načela, kao i druga pojašnjenja.

(15)  Delegirana uredba Komisije (EU) br. 110/2014 od 30. rujna 2013. o oglednoj financijskoj uredbi za tijela javno-privatnog partnerstva iz članka 209. Uredbe (EU, Euratom) br. 966/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 38, 7.2.2014., str. 2.).

(16)  Računovodstvena pravila koja je usvojio računovodstveni službenik Komisije proizlaze iz međunarodnih računovodstvenih standarda za javni sektor (IPSAS) koje je izdala Međunarodna federacija računovođa, odnosno, ako je primjenjivo, iz međunarodnih računovodstvenih standarda (IAS)/međunarodnih standarda financijskog izvještavanja (IFRS) koje je izdao Odbor za međunarodne računovodstvene standarde.

(17)  Članak 47. Delegirane uredbe (EU) br. 110/2014.

(18)  Članak 4. stavak 3. Uredbe (EU) br. 558/2014.

(19)  Završna računovodstvena dokumentacija Zajedničkog poduzeća, str. 30.

(20)  Pri izračunu stope izvršenja za odobrena sredstva za plaćanja nije uzet u obzir iznos od 17,4 milijuna eura neiskorištenih odobrenih sredstava za plaćanja koja nisu bila potrebna 2015. godine. Ako se taj iznos uključi u ukupni proračun za plaćanja, stopa izvršenja iznosi 75 %. Vidjeti Završnu računovodstvenu dokumentaciju Zajedničkog poduzeća, str. 58.

(21)  Vidjeti Izvješće o proračunskom i financijskom upravljanju Zajedničkog poduzeća „Clean Sky” za 2015., str. 22.

(22)  Godišnje izvješće o radu Zajedničkog poduzeća „Clean Sky”, str. 90. Ex post revizijama provedenima tijekom 2015. godine obuhvaćeni su projekti koje je Zajedničko poduzeće financiralo u okviru programa FP7. Revizijski pristup za projekte u okviru programa Obzor 2020. utvrđen je u zajedničkoj strategiji za ex post revizije istraživanja u okviru programa Obzor 2020. Provedba ex post revizija nad projektima koje Zajedničko poduzeće financira u okviru programa Obzor 2020. započet će 2016. godine.

(23)  Članak 12. Financijskih pravila Zajedničkog poduzeća „Clean Sky 2”.

(24)  Na primjer, uspostava Zajedničkog centra za podršku s centraliziranim odjelom za reviziju i usklađenim poslovnim procesima za istraživačka tijela EU-a i povezane sustave IT-a.

(25)  Ova mjera uključuje i procjenu uporabe financijskih izvora izvan EU-a radi sprječavanja dvostrukog financiranja.

(26)  Članak 31. Uredbe (EU) br. 1291/2013 i Prilog II. Odluci Vijeća 2013/743/EU (SL L 347, 20.12.2013., str. 965.).

(27)  Vidjeti godišnje izvješće o radu Zajedničkog poduzeća „Clean Sky”, prilog 5., str. 134. – 137.


PRILOG

Zajedničko poduzeće „Clean Sky 2” (Bruxelles)

Nadležnosti i djelovanje

Područja nadležnosti Unije u skladu s Ugovorom

(članci 187. i 188. Ugovora o funkcioniranju Europske unije)

Uredba (EU) br. 1291/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2013. o osnivanju Okvirnog programa za istraživanja i inovacije Obzor 2020. (2014. – 2020.) i o stavljanju izvan snage Odluke br. 1982/2006/EZ (SL L 347, 20.12.2013., str. 104.). Programom Obzor 2020. nastoji se povećati utjecaj istraživanja i inovacija udruživanjem financijskih sredstava iz programa Obzor 2020. i sredstava iz privatnog sektora u javno-privatnim partnerstvima u ključnim područjima u kojima istraživanja i inovacije mogu doprinijeti ciljevima Unije u pogledu konkurentnosti u širem smislu, poticati privatna ulaganja i pomoći u suočavanju s društvenim izazovima.

Uredba Vijeća (EU) br. 558/2014 od 6. svibnja 2014. o osnivanju Zajedničkog poduzeća „Clean Sky 2” (SL L 169/77, 7.6.2014.).

Nadležnosti Zajedničkog poduzeća

(Uredba Vijeća (EU) br. 558/2014)

Ciljevi

Zajedničko poduzeće „Clean Sky 2” ima sljedeće ciljeve:

(a)

doprinijeti dovršetku istraživačkih aktivnosti koje su pokrenute u okviru Uredbe (EZ) br. 71/2008 i provedbi Uredbe (EU) br. 1291/2013, a posebno izazovima pametnog, ekološkog i integriranog prometa u okviru dijela III. – Društveni izazovi Odluke 2013/743/EU;

(b)

doprinijeti poboljšanju učinka zrakoplovnih tehnologija na okoliš, uključujući onih koje se odnose na malo zrakoplovstvo, kao i razvoju snažne i globalno konkurentne zrakoplovne industrije i opskrbnog lanca u Europi. To se može ostvariti ubrzanjem razvoja čišćih tehnologija zračnog transporta kako bi se što prije moglo započeti s njihovom uporabom, a posebno integracijom, demonstracijom i potvrđivanjem tehnologija kojima se:

i.

povećava učinkovitost goriva za zrakoplove i tako smanjuju emisije CO2 između 20 % i 30 % u usporedbi s najsuvremenijim zrakoplovima koji ulaze u upotrebu od 2014.;

ii.

smanjuju emisije NOx i buke zrakoplova između 20 % i 30 % u usporedbi s najsuvremenijim zrakoplovima koji ulaze u upotrebu od 2014.

Upravljanje

Upravljačko je tijelo Zajedničkog poduzeća upravni odbor koji se sastoji od:

(a)

jednog predstavnika Komisije u ime Unije;

(b)

jednog predstavnika svakog voditelja;

(c)

jednog predstavnika glavnih partnera po ITD-u;

(d)

jednog predstavnika pridruženih članova po ITD-u;

(e)

jednog predstavnika glavnih partnera po IADP-u.

Nadležnosti/zadaće odbora utvrđene su u članku 8. Statuta (Prilog I. Uredbi o osnivanju Zajedničkog poduzeća)

EU ima 50 % glasačkih prava. Ta su glasačka prava nedjeljiva. Svaki od ostalih predstavnika ima jednak broj glasova.

Programski ured vodi izvršni direktor čije su nadležnosti/zadaće utvrđene u članku 10. Statuta.

Zrakoplovna industrija izravno je zastupljena u upravnom odboru i u ostalim tijelima Zajedničkog poduzeća, a to su upravljački odbori ITD-a i IAPD-a čije su nadležnosti/zadaće utvrđene u članku 11. Statuta. Skupina predstavnika država i znanstveni odbor također su tijela Zajedničkog poduzeća, no njihova je uloga samo savjetodavna.

Sredstva stavljena na raspolaganje Zajedničkom poduzeću 2015.

Proračun

440 705 606 eura (odobrena sredstva za obveze)

245 990 262 eura (odobrena sredstva za plaćanja)

Osoblje na dan 31. prosinca 2015.

42 radna mjesta predviđena planom radnih mjesta (36 privremenih zaposlenika i 6 ugovornih zaposlenika), od kojih je popunjeno 36 mjesta, raspoređenih na operativne aktivnosti (21) i mješovite zadatke (15), uključujući zadaće upravljanja, financija, revizije, komunikacija i ljudskih resursa.

Aktivnosti i usluge 2015.

Vidjeti godišnje izvješće o radu Zajedničkog poduzeća „Clean Sky 2” za 2015. na www.cleansky.eu

Izvor: informacije koje je dostavilo Zajedničko poduzeće „Clean Sky 2”.


ODGOVOR ZAJEDNIČKOG PODUZEĆA

16.

Premda su članovi podnijeli svoje procjene do 31. siječnja 2016., same izjave zaprimljene su kasnije jer mnogim je članovima zbog duljih unutarnjih postupaka teško prikazati stvarne brojke u tako kratkom vremenskom roku.

Zajedničko poduzeće je do 30. rujna 2016. primilo i procijenilo većinu financijskih izvještaja članova koji su već povećali odobreni doprinos u naravi za 17,4 milijuna EUR u odnosu na iznos koji je prikazan u završnim financijskim izvještajima. Svi dodatni odobreni doprinosi u naravi koji se odnose na troškove poslovanja H2020 bit će podneseni Upravnom odboru radi njegove procjene prije kraja 2016. te će odražavati odobreni doprinos privatnih članova u neto aktivi privremenih financijskih izvještaja za 2016.

27.

Zajedničko poduzeće primilo je u siječnju 2016. izvješće o reviziji o nalazima i preporukama Službe Komisije za unutarnju reviziju. Zajedničko poduzeće dogovorilo se sa Službom za unutarnju reviziju da će do kolovoza djelomično riješiti pitanja u vezi s planiranjem korištenja i objavljivanja rezultata istraživanja korisnika i izvještavanjem o njima te je utvrdilo rokove za cjelovitu provedbu tijekom 2017. Mjere koje se odnose na praćenje radne učinkovitosti i izvještavanje o njoj u cijelosti su provedene, a predmetno je pitanje riješila Služba za unutarnju reviziju. Središnje objavljivanje rezultata istraživanja bit će dovršeno do studenoga 2016.


Top