EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016TA1216(02)

Izvješće o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Zajedničkog poduzeća za bioindustriju za financijsku godinu 2015. s odgovorom Zajedničkog poduzeća

SL C 473, 16.12.2016, p. 7–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

16.12.2016   

HR

Službeni list Europske unije

C 473/7


IZVJEŠĆE

o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Zajedničkog poduzeća za bioindustriju za financijsku godinu 2015. s odgovorom Zajedničkog poduzeća

(2016/C 473/02)

SADRŽAJ

 

Odlomak

Stranica

UVOD

1.–4.

8

INFORMACIJE NA KOJIMA SE TEMELJI IZJAVA O JAMSTVU

5.

8

IZJAVA O JAMSTVU

6.–13.

8

Mišljenje o pouzdanosti računovodstvene dokumentacije

11.

9

Mišljenje o zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s računovodstvenom dokumentacijom

12.

10

PRIMJEDBE O PRORAČUNSKOM I FINANCIJSKOM UPRAVLJANJU

14.–20.

10

Prikazivanje računovodstvene dokumentacije

14.–16.

10

Izvršenje proračuna za 2015. godinu

17.–18.

10

Višegodišnje izvršenje proračuna Zajedničkog poduzeća BBI u okviru programa Obzor 2020.

19.–20.

10

OSTALA PITANJA

21.–24.

11

Ključne kontrole i nadzorni sustavi

21.

11

Strategija za borbu protiv prijevara

22.–24.

11

PRAĆENJE PODUZETIH MJERA U VEZI S PRETHODNIM OPAŽANJIMA

25.–26.

11

Praćenje projektnih rezultata istraživanja i izvješćivanje o njima

25.

11

Sukobi interesa

26.

11

PRILOG

12

UVOD

1.

Zajedničko poduzeće za bioindustriju (Zajedničko poduzeće BBI), sa sjedištem u Bruxellesu, osnovano je u svibnju 2014. (1) na razdoblje od deset godina te je 26. listopada 2015. započelo sa samostalnim radom.

2.

Cilj je Zajedničkog poduzeća BBI provoditi program aktivnosti istraživanja i inovacija u Europi kojim će se ocijeniti raspoloživost obnovljivih bioloških resursa koji se mogu upotrijebiti za proizvodnju biomaterijala te na temelju toga poduprijeti uspostavljanje održivih vrijednosnih lanaca bioindustrije (2). Te bi se aktivnosti trebale provoditi suradnjom među dionicima u čitavom vrijednosnom lancu bioindustrije, uključujući primarnu industriju proizvodnje i prerade, potrošačke marke, mala i srednja poduzeća, centre za istraživanja i tehnologiju te sveučilišta.

3.

Članove osnivače Zajedničkog poduzeća čine Europska unija (EU), koju predstavlja Europska komisija, i sektorski partneri, koje predstavlja Konzorcij za bioindustriju (BIC).

4.

Najviši mogući doprinos EU-a Zajedničkom poduzeću BBI za financiranje istraživačke djelatnosti i administrativnih troškova (3) iznosi 975 milijuna eura i isplaćuje se iz proračuna Okvirnog programa za istraživanja i inovacije Obzor 2020 (2014. – 2020.) (4). Drugi članovi Zajedničkog poduzeća doprinose sredstvima u iznosu od najmanje 2 730 milijuna eura tijekom razdoblja djelovanja Zajedničkog poduzeća (5), što uključuje novčane doprinose u iznosu od najmanje 182,5 milijuna eura, doprinose u naravi za dodatne aktivnosti (6) u vrijednosti od barem 1 755 milijuna eura i doprinose u naravi aktivnostima Zajedničkog poduzeća (7).

INFORMACIJE NA KOJIMA SE TEMELJI IZJAVA O JAMSTVU

5.

Revizijski pristup Suda obuhvaća analitičke revizijske postupke, ispitivanje transakcija na razini Zajedničkog poduzeća i procjenu ključnih kontrola nadzornih i kontrolnih sustava. Tome se pridodaju dokazi prikupljeni relevantnim radom drugih revizora i analizom jamstava uprave.

IZJAVA O JAMSTVU

6.

U skladu s odredbama članka 287. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU), Sud je proveo reviziju:

(a)

godišnje računovodstvene dokumentacije Zajedničkog poduzeća BBI, koja se sastoji od financijskih izvještaja (8) i izvješća o izvršenju proračuna (9) za financijsku godinu koja je završila 31. prosinca 2015.; te

(b)

zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s tom računovodstvenom dokumentacijom.

Odgovornost uprave

7.

U skladu s člancima 16. i 22. Delegirane uredbe Komisije (EU) br. 110/2014 (10) uprava je odgovorna za pripremu i vjerno prikazivanje godišnje računovodstvene dokumentacije Zajedničkog poduzeća te za zakonitost i pravilnost povezanih transakcija.

(a)

Odgovornosti uprave u vezi s godišnjom računovodstvenom dokumentacijom Zajedničkog poduzeća uključuju izradu, primjenu i održavanje sustava unutarnje kontrole koji je važan za pripremu i vjerno prikazivanje financijskih izvještaja u kojima nema značajnog pogrešnog prikazivanja zbog prijevare ili pogreške, odabir i primjenu prikladnih računovodstvenih politika na temelju računovodstvenih pravila koja je usvojio računovodstveni službenik Komisije (11) te davanje razumnih računovodstvenih procjena u danim okolnostima. Izvršni direktor odobrava godišnju računovodstvenu dokumentaciju Zajedničkog poduzeća nakon što ju je računovodstveni službenik Zajedničkog poduzeća pripremio na temelju dostupnih informacija i sastavio bilješku kao prilog računovodstvenoj dokumentaciji u kojoj između ostalog izjavljuje da ima razumno jamstvo da ona u svim značajnim aspektima istinito i vjerno prikazuje financijsko stanje Zajedničkog poduzeća.

(b)

Odgovornosti uprave u vezi sa zakonitošću i pravilnošću povezanih transakcija te usklađenošću s načelom dobrog financijskog upravljanja uključuju izradu, primjenu i održavanje djelotvornog i učinkovitog sustava unutarnje kontrole koji obuhvaća primjereni nadzor i prikladne mjere za sprječavanje nepravilnosti i prijevara te, po potrebi, pravne postupke za povrat pogrešno isplaćenih ili korištenih sredstava.

Odgovornost revizora

8.

Odgovornost je Suda da na temelju svojih revizija Europskom parlamentu i Vijeću (12) podnese izjavu o jamstvu u pogledu pouzdanosti godišnje računovodstvene dokumentacije te zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Sud provodi reviziju u skladu s međunarodnim revizijskim standardima i etičkim kodeksom IFAC-a te međunarodnim standardima vrhovnih revizijskih institucija INTOSAI-ja. Prema tim standardima Sud je dužan isplanirati i provesti reviziju tako da osigura razumno jamstvo o tome ima li u godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Zajedničkog poduzeća značajnog pogrešnog prikazivanja i jesu li povezane transakcije zakonite i pravilne.

9.

Revizija uključuje postupke kojima se prikupljaju revizijski dokazi o iznosima i iskazima u računovodstvenoj dokumentaciji te zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Odabir postupaka ovisi o prosudbi revizora koja se temelji na procjeni rizika od značajnog pogrešnog prikazivanja u računovodstvenoj dokumentaciji i značajne neusklađenosti povezanih transakcija s uvjetima iz pravnog okvira Europske unije do kojih je došlo zbog prijevare ili pogreške. Pri procjeni tih rizika revizor uzima u obzir postupke unutarnje kontrole koji su važni za pripremu i vjerno prikazivanje računovodstvene dokumentacije, kao i nadzorne i kontrolne sustave koji su uspostavljeni kako bi se zajamčila zakonitost i pravilnost povezanih transakcija te zatim priprema odgovarajuće revizijske postupke u danim okolnostima. Revizija uključuje i evaluaciju primjerenosti računovodstvenih politika, razumnosti računovodstvenih procjena te sveukupnog prikaza računovodstvene dokumentacije.

10.

Sud tako prikupljene revizijske dokaze smatra dostatnima i prikladnima da budu osnova za izjavu o jamstvu.

Mišljenje o pouzdanosti računovodstvene dokumentacije

11.

Prema mišljenju Suda godišnja računovodstvena dokumentacija Zajedničkog poduzeća u svim značajnim aspektima vjerno prikazuje financijsko stanje Zajedničkog poduzeća na dan 31. prosinca 2015. te rezultate poslovanja i novčane tokove za godinu završenu tim danom, u skladu s odredbama financijskih pravila Zajedničkog poduzeća i računovodstvenim pravilima koja je usvojio računovodstveni službenik Komisije.

Mišljenje o zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s računovodstvenom dokumentacijom

12.

Prema mišljenju Suda transakcije povezane s godišnjom računovodstvenom dokumentacijom za godinu koja je završila 31. prosinca 2015. u svim su značajnim aspektima zakonite i pravilne.

13.

Primjedbama u nastavku ne dovodi se u pitanje mišljenje Suda.

PRIMJEDBE O PRORAČUNSKOM I FINANCIJSKOM UPRAVLJANJU

Prikazivanje računovodstvene dokumentacije

14.

Članovi Zajedničkog poduzeća koji nisu Unija dužni su do 31. siječnja svake godine upravnom odboru podnijeti izvješće o iznosu doprinosa u naravi koje su dali u svakoj od prethodnih financijskih godina (13). Na temelju tih informacija i u skladu sa smjernicama koje je Europska komisija pružila Zajedničkom poduzeću doprinosi u naravi koje su dali članovi trebali bi se evidentirati u računovodstvenoj dokumentaciji Zajedničkog poduzeća.

15.

U vrijeme sastavljanja završne računovodstvene dokumentacije Zajedničko poduzeće još nije bilo primilo sva izvješća svojih članova. Stoga se ukupna količina doprinosa u naravi za 2015. godinu koja je unesena u računovodstvenu dokumentaciju temelji na procjenama Zajedničkog poduzeća u pogledu troškova koje su članovi imali do kraja 2015 (14).

16.

Računovodstvena dokumentacija koju je objavilo Zajedničko poduzeće BBI ne sadržava ni izvještaj o realizaciji proračuna niti tablicu usklađenosti uz izvještaj o poslovnom rezultatu. Izvještaj o realizaciji proračuna objavljen je u izvješću Zajedničkog poduzeća o proračunskom i financijskom upravljanju za 2015. godinu (15), ali količina pruženih informacija razlikuje se u odnosu na informacije koje je pružila većina drugih zajedničkih poduzeća, što pokazuje da postoji potreba za jasnim smjernicama Komisije o izvješćima o proračunu koja podnose zajednička poduzeća.

Izvršenje proračuna za 2015. godinu

17.

Završni proračun za 2015. godinu dostupan za izvršenje uključivao je 209,4 milijuna eura odobrenih sredstava za obveze i 21,1 milijun eura odobrenih sredstava za plaćanja. Stopa iskorištenosti odobrenih sredstva za obveze bila je 87 %, a stopa iskorištenosti odobrenih sredstava za plaćanja 89 % (16).

18.

Ukupne operativne obveze 2015. godine (180,4 milijuna eura) preuzete su na globalnoj razini i odnosile su se na dva poziva na podnošenje prijedloga 2015. godine za koje je postupak dodjele ugovora 31. prosinca 2015. još bio u tijeku.

Višegodišnje izvršenje proračuna Zajedničkog poduzeća BBI u okviru programa Obzor 2020.

19.

Od ukupnog iznosa od 975 milijuna eura sredstava namijenjenih operativnim i administrativnim aktivnostima koje financira EU, prema stanju na dan 31. prosinca 2015. Zajedničko poduzeće preuzelo je operativne obveze u iznosu od 230 milijuna eura (23,6 %). To uključuje i iznos od 17,7 milijuna eura za isplate pretfinanciranja koje je Komisija provela prije nego što je Zajedničko poduzeće steklo financijsku neovisnost u listopadu 2015. Novčani doprinos EU-a administrativnim troškovima Zajedničkog poduzeća iznosio je 0,8 milijuna eura.

20.

Od ukupnog iznosa od 975 milijuna eura (17) novčanih doprinosa i doprinosa u naravi od ostalih članova namijenjenih financiranju operativnih aktivnosti, članovi Zajedničkog poduzeća prema stanju na dan 31. prosinca 2015. nisu prijavili nikakav iznos. Zajedničko poduzeće BBI unijelo je u računovodstvenu dokumentaciju za 2015. godinu procijenjeni iznos od 3,5 milijuna eura doprinosa u naravi i 0,3 milijuna eura novčanih doprinosa (18) za operativne aktivnosti. Novčani doprinos administrativnim troškovima Zajedničkog poduzeća koji su dali ostali članovi iznosio je 0,8 milijuna eura.

OSTALA PITANJA

Ključne kontrole i nadzorni sustavi

21.

Zajedničko poduzeće BBI uspostavilo je postupke ex ante kontrole koji se temelje na pregledima financijske i operativne dokumentacije te priprema program ex post revizija nad korisnicima bespovratnih sredstava koje će se početi provoditi 2017. godine (19). Te su provjere ključni alati za procjenu zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija, uključujući novčane doprinose i doprinose u naravi koje Zajedničkom poduzeću daju ostali članovi, u koje se ne ubraja EU.

Strategija za borbu protiv prijevara

22.

Prema članku 12. financijskih pravila Zajedničkog poduzeća BBI proračun se izvršava u skladu s postupcima djelotvornih i učinkovitih unutarnjih kontrola, uključujući sprječavanje, otkrivanje, ispravak i praćenje prijevara i nepravilnosti.

23.

Nakon što je Komisija u lipnju 2011. usvojila strategiju za borbu protiv prijevara, prva zajednička strategija za borbu protiv prijevara u području istraživanja usvojena je u srpnju 2012. i ažurirana u ožujku 2015. kako bi se uzele u obzir izmjene koje su uvedene u okviru programa Obzor 2020 (20). Strategija za borbu protiv prijevara u području istraživanja obuhvaća akcijski plan koji trebaju provesti istraživačka zajednička poduzeća.

24.

Zajedničko poduzeće BBI već je uspostavilo postupke unutarnje kontrole u svrhu pružanja razumnog jamstva u pogledu sprječavanja i otkrivanja prijevara i nepravilnosti (ex ante provjere plaćanja, politika u vezi sa sukobima interesa i planirane ex post revizije nad krajnjim korisnicima bespovratnih sredstava). Zajedničko poduzeće provodi mjere iz akcijskog plana, kao što su uporaba baza podataka Komisije radi utvrđivanja isključenih organizacija ili mogućeg dvostrukog financiranja (21) u skladu s dogovorenim vremenskim rasporedom.

PRAĆENJE PODUZETIH MJERA U VEZI S PRETHODNIM OPAŽANJIMA

Praćenje projektnih rezultata istraživanja i izvješćivanje o njima

25.

U skladu s pravilima programa Obzor 2020. (22) Zajedničko poduzeće BBI u svom je godišnjem izvješću o radu objavilo informacije o posebnim pokazateljima u vezi s rezultatima istraživanja (pokazatelji uspješnosti i pokazatelji za praćenje međusektorskih pitanja) (23). Međutim, za 2015. godinu zaprimljeno je malo informacija jer su prvi projekti Zajedničkog poduzeća bili tek u početnoj fazi.

Sukobi interesa

26.

Komisija je u srpnju 2015. izdala smjernice zajedničkim poduzećima u vezi s pravilima o sukobima interesa, uključujući zajednički obrazac za izjavu o nepostojanju sukoba interesa koji bi zajednička poduzeća trebala ugraditi u svoje postupke.

Ovo je izvješće usvojilo IV. revizijsko vijeće, kojim predsjeda član Revizorskog suda Baudilio TOMÉ MUGURUZA, na sastanku održanom u Luxembourgu 18. listopada 2016.

Za Revizorski sud

Klaus-Heiner LEHNE

Predsjednik


(1)  Uredba Vijeća (EU) br. 560/2014 od 6. svibnja 2014. o osnivanju Zajedničkog poduzeća za bioindustriju (SL L 169, 7.6.2014., str. 130.).

(2)  U prilogu se ukratko opisuju nadležnosti, djelovanje i raspoloživi resursi Zajedničkog poduzeća. Priložen je u informativne svrhe.

(3)  Administrativni troškovi Zajedničkog poduzeća BBI ne smiju prekoračiti 58,5 milijuna eura i financiraju se godišnjim doprinosima koji su ravnomjerno podijeljeni između Unije i ostalih članova.

(4)  Uredba (EU) br. 1291/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2013. o osnivanju Okvirnog programa za istraživanja i inovacije Obzor 2020. (2014. – 2020.) i o stavljanju izvan snage Odluke br. 1982/2006/EZ (SL L 347, 20.12.2013., str. 104.).

(5)  Članak 4. stavak 1. Uredbe (EU) br. 560/2014.

(6)  Kako je propisano člankom 4. stavkom 2. točkom (b) Uredbe (EU) br. 560/2014, dodatne aktivnosti čine doprinosi u naravi za aktivnosti izvan plana rada i proračuna Zajedničkog poduzeća koje doprinose ciljevima zajedničke inicijative za bioindustriju. U skladu s člankom 4. stavkom 4. iste Uredbe, troškove dodatnih aktivnosti potvrđuje neovisni vanjski revizor te reviziju tih troškova ne obavlja ni Zajedničko poduzeće niti bilo koje drugo tijelo Unije.

(7)  Količina doprinosa u naravi aktivnostima Zajedničkog poduzeća ovisi o iznosima drugih zaprimljenih doprinosa.

(8)  Oni obuhvaćaju bilancu i izvještaj o financijskom rezultatu, tablicu novčanog toka, izvještaj o promjenama u neto imovini te kratak prikaz važnih računovodstvenih politika, kao i druga pojašnjenja.

(9)  Ona obuhvaćaju izvješća o izvršenju proračuna, kratak prikaz proračunskih načela, kao i druga pojašnjenja.

(10)  SL L 38, 7.2.2014., str. 2.

(11)  Računovodstvena pravila koja je usvojio računovodstveni službenik Komisije proizlaze iz međunarodnih računovodstvenih standarda za javni sektor (IPSAS) koje je izdala Međunarodna federacija računovođa, odnosno, ako je primjenjivo, iz međunarodnih računovodstvenih standarda (IAS)/međunarodnih standarda financijskog izvještavanja (IFRS) koje je izdao Odbor za međunarodne računovodstvene standarde.

(12)  Članak 47. Delegirane uredbe (EU) br. 110/2014.

(13)  Članak 4. stavak 3. i članak 4. stavak 4. Uredbe (EU) br. 560/2014.

(14)  Procijenjeni doprinosi u naravi iznosili su 3,5 milijuna eura. Iako je Zajedničko poduzeće upotrebljavalo najtočnije raspoložive informacije za izračun procijenjenih doprinosa u naravi, taj iznos nije potvrdio neovisni vanjski revizor (članak 4. stavak 4. Uredbe (EU) br. 560/2014), niti ga je potvrdio izvršni direktor Zajedničkog poduzeća.

(15)  Izvješće o proračunskom i financijskom upravljanju za 2015., str. 17.

(16)  Stopa izvršenja za plaćanja navedena u godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji za 2015. iznosila je samo 2 %, a odnosi se na razdoblje nakon što je Zajedničko poduzeće steklo financijsku neovisnost. Međutim, stopa izvršenja za plaćanja za cijelu financijsku godinu 2015. iznosila je 89 %. U poglavlju 3. izvješća Zajedničkog poduzeća o proračunskom i financijskom upravljanju za 2015. naveden je detaljan pregled izvršenja proračuna.

(17)  792,5 milijuna eura doprinosa u naravi i 182,5 milijuna eura novčanih doprinosa.

(18)  Financijski doprinos članova koji nisu Unija operativnim troškovima u skladu s člankom 12. stavkom 3. točkom (a) i stavkom 4. Priloga Uredbi (EU) br. 560/2014.

(19)  Vidjeti godišnje izvješće o radu Zajedničkog poduzeća BBI za 2015. godinu, str. 40. Revizijski pristup za projekte u okviru programa Obzor 2020. utvrđen je u zajedničkoj strategiji za ex post revizije istraživanja u okviru programa Obzor 2020. Provedba ex post revizija nad projektima koje Zajedničko poduzeće financira u okviru programa Obzor 2020. započet će 2017. godine.

(20)  Na primjer, uspostava Zajedničkog centra za podršku s centraliziranom službom za reviziju i usklađenim poslovnim procesima za istraživačka tijela EU-a.

(21)  Ova mjera uključuje i procjenu uporabe financijskih izvora izvan EU-a radi sprječavanja dvostrukog financiranja.

(22)  Članak 31. Uredbe (EU) br. 1291/2013 i prilog II. Odluci Vijeća 2013/743/EU (SL L 347, 20.12.2013., str. 965.).

(23)  Godišnje izvješće o radu Zajedničkog poduzeća BBI, odjeljak 1.3.1., str. 8. – 16. i prilog 12., str. 47. – 58.


PRILOG

Zajedničko poduzeće za bioindustriju (Bruxelles)

Nadležnosti i djelovanje

Područja nadležnosti Unije u skladu s Ugovorom

(članci 187. i 188. Ugovora o funkcioniranju Europske unije)

Uredba (EU) br. 1291/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2013. o osnivanju Okvirnog programa za istraživanja i inovacije Obzor 2020. (2014. – 2020.), a posebno dio III. Odluke 2013/743/EU. Programom Obzor 2020. nastoji se povećati utjecaj istraživanja i inovacija udruživanjem financijskih sredstava iz programa Obzor 2020. i sredstava iz privatnog sektora u javno-privatnim partnerstvima u ključnim područjima u kojima istraživanja i inovacije mogu doprinijeti ciljevima Unije u pogledu konkurentnosti u širem smislu, poticati privatna ulaganja i pomoći u suočavanju s društvenim izazovima.

Uredba Vijeća (EU) br. 560/2014 od 6. svibnja 2014. o osnivanju zajedničkog poduzeća za bioindustriju (Zajedničko poduzeće BBI).

Nadležnosti Zajedničkog poduzeća

(Uredba Vijeća (EU) br. 560/2014)

Misija: u okviru pravila programa Obzor 2020. provesti strateški program za inovacije i istraživanja koji su izradili stručnjaci iz područja bioindustrije

Zajedničko poduzeće BBI raspisuje pozive na podnošenje prijedloga s ciljem podrške istraživačkim i demonstracijskim aktivnostima te praktičnoj primjeni bioindustrije, čime se omogućuje suradnja među dionicima u čitavom vrijednosnom lancu, od primarne proizvodnje biomase preko prerađivačke industrije do njezine konačne uporabe.

Njegove zadaće posebno uključuju:

koordinaciju izrade godišnjeg plana rada

doprinos provjeri strateškog programa za inovacije i istraživanja i ključnih pokazatelja uspješnosti

upravljanje pozivima na podnošenje prijedloga

evaluaciju projekata

proces u vezi s ugovorima o dodjeli bespovratnih sredstava

cjelokupan ciklus upravljanja projektima

komunikaciju, informiranje i upravljanje dionicima

razvoj politike pružanja podrške.

Ciljevi: razviti održive i konkurentne bioindustrije u Europi na temelju naprednih biorafinerija koje na održiv način nabavljaju biomasu, a posebno:

1.

pokazati nove tehnologije u kojima se upotrebljava europska biomasa: nove kemijske sastavnice, novi materijali i novi potrošački proizvodi iz europske biomase

2.

razviti poslovne modele u kojima se objedinjuju gospodarski subjekti duž čitavog vrijednosnog lanca

3.

osnovati vrhunske biorafinerije koje u praksi primjenjuju nove tehnologije i poslovne modele

Upravljanje

Upravna tijela Zajedničkog poduzeća BBI čine i. upravni odbor; ii. izvršni direktor; iii. znanstveni odbor; iv. skupina predstavnika država:

i.

Upravni odbor sastoji se od pet predstavnika Komisije koji predstavljaju Uniju te pet predstavnika ostalih članova, od kojih bi najmanje jedan trebao biti predstavnik malih i srednjih poduzeća. Upravni odbor snosi krajnju odgovornost za strateško usmjeravanje i djelovanje Zajedničkog poduzeća BBI te nadgleda provedbu njegovih aktivnosti.

ii.

Izvršni direktor glavni je izvršitelj odgovoran za svakodnevno upravljanje Zajedničkim poduzećem BBI u skladu s odlukama upravnog odbora. Izvršni direktor zakonski je zastupnik Zajedničkog poduzeća BBI i odgovara upravnom odboru. Izvršnom direktoru u radu pomaže programski ured sastavljen od članova osoblja Zajedničkog poduzeća BBI.

iii.

i iv. Znanstveni odbor i skupina predstavnika država savjetodavna su tijela Zajedničkog poduzeća za bioindustriju.

Sredstva stavljena na raspolaganje Zajedničkom poduzeću 2015.

Proračun

209 422 797 eura za obveze

21 075 192 eura za plaćanja

Osoblje na dan 31. prosinca 2015.

Planom radnih mjesta predviđena su 22 radna mjesta (privremeno i ugovorno osoblje); od navedenog je broja popunjeno 13 radnih mjesta, koja su raspoređena na sljedeći način: operativne aktivnosti (7), administrativni zadatci (2), mješoviti zadatci (4).

Aktivnosti i usluge 2015.

Vidjeti godišnje izvješće o radu Zajedničkog poduzeća BBI na www.bbi-europe.eu

Izvor: informacije dobivene od Zajedničkog poduzeća za bioindustriju.


ODGOVOR ZAJEDNIČKOG PODUZEĆA

Zajedničko poduzeće primilo je na znanje izvješće Suda.


Top