This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52016XC0525(01)
Publication of an application pursuant to Article 50(2)(a) of Regulation (EU) No 1151/2012 of the European Parliament and of the Council on quality schemes for agricultural products and foodstuffs
Objava zahtjeva u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode
Objava zahtjeva u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode
SL C 186, 25.5.2016, p. 15–19
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
25.5.2016 |
HR |
Službeni list Europske unije |
C 186/15 |
Objava zahtjeva u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode
(2016/C 186/09)
Ova je objava temelj za podnošenje prigovora na zahtjev u skladu s člankom 51. Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (1).
JEDINSTVENI DOKUMENT
„SICILIA”
EU br: IT-PGI-0005-01305 – 29.1.2015.
ZOI ( ) ZOZP ( X )
1. Naziv
„Sicilia”
2. Država članica ili treća zemlja
Italija
3. Opis poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda
3.1. Vrsta proizvoda
Razred 1.5. Ulja i masti (maslac, margarin, ulje itd.)
3.2. Opis proizvoda na koji se odnosi naziv iz točke 1.
U trenutku pakiranja proizvod sa zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla „Sicilia” mora imati sljedeće karakteristike:
Kiselost (izražena kao oleinska kiselina): najviše 0,5 %
Peroksidni broj ≤ 12 mEqO2/kg
Ukupni sadržaj polifenola: ≥ 100 mg/kg
Proizvod odlikuje jedinstven voćni okus i organoleptička svojstva trave, rajčice i artičoke, kojima intenzitet varira ovisno o tlu, klimi, agronomskim i tehnološkim faktorima, a zbog kojih se ekstradjevičansko maslinovo ulje „Sicilia” ističe u odnosu na druga ulja.
Medijan |
Najmanje |
Najviše |
Voćno (zrela maslina) |
≥ 2 |
≤ 8 |
Voćno (zelena maslina) |
≥ 2 |
≤ 8 |
Trava i/ili rajčica i/ili artičoka |
> 2 |
≤ 8 |
Gorko |
> 2 |
≤ 7 |
Pikantno |
> 2 |
≤ 8 |
Senzorni profil ulja sastoji se od izravnih i neizravnih olfaktornih svojstava (miris i okus) zajedno s kemijskim osjetima koji podsjećaju na „rajčicu” (list, zeleni ili zreli plod) i „artičoku”, koji se mogu utvrditi samostalno ili u kombinaciji. Usto, ulju je gotovo uvijek pridruženo svojstvo „trava”.
Druga tipična osobina ulja „Sicilia” njegova je pripadnost kategoriji voćnih ulja: gotovo uvijek može se kategorizirati kao ulje između srednjeg i intenzivnog voćnog svojstva, iako ima veoma skladna pozitivna atributna svojstva kao što su gorčina i pikantnost.
3.3. Hrana za životinje (samo za proizvode životinjskog podrijetla) i sirovine (samo za prerađene proizvode)
Zbog svojeg središnjeg položaja na Sredozemlju otok Sicilija mnogo je puta tijekom povijesti mijenjao vladare i bio izvrgnut brojnim različitim utjecajima (kulturnim, arhitektonskim, vjerskim, kulinarskim itd.). Upravo sektor maslinarstva dobro simbolizira taj dugi proces obogaćivanja kad su u pitanju usjevi, uzgojne tehnike i sortna bioraznolikost. Ti su uvjeti obogatili Siciliju te stvorili brojem sorti i uzgojnim tehnikama jedinstveno i neusporedivo maslinarstvo i uljarstvo.
Proizvod sa zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla „Sicilia” mora se dobiti od sljedećih sorti maslina koje su u maslinicima prisutne same ili u kombinaciji te koje su podijeljene kako slijedi, po redu važnosti i reprezentativnosti:
|
Glavne zastupljene sorte:
|
|
Sporedne sorte:
|
Glavnim sortama zasađeno je više od 85 % maslinarskih površina regije.
Ulje koje se može proizvesti od svih spomenutih sorti, samih ili u kombinaciji, ima organoleptičke osobine već opisane u odjeljku 3.2., koje prosječni potrošač može lako prepoznati po okusu i mirisu u senzorskom rasponu od srednje do visoke vrijednosti opisanih svojstava „zelena ili zrela rajčica”, „artičoka” i „svježa trava”.
3.4. Posebni proizvodni postupci koji se moraju provesti na određenom zemljopisnom području
Sve faze proizvodnog postupka – uzgoj, berba i ekstrakcija ulja – moraju se provesti na određenom zemljopisnom području.
3.5. Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itd. proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv
Ekstradjevičansko maslinovo ulje sa zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla „Sicilia” mora se uskladištiti i pakirati u području proizvodnje navedenom u specifikaciji. Tomu nije razlog samo očita činjenica da je taj teritorij geografski odvojen od ostatka europskoga kontinenta, nego se tako izbjegava i izlaganje proizvoda u prijevozu kemijskim/fizikalnim faktorima koji bi doveli do smanjenja oksidacijske stabilnosti te stoga do pogoršanja kvalitativnih osobina, osobito polifenola koji su prepoznatljivo obilježje ekstradjevičanskog maslinova ulja sa zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla „Sicilia”. Osim toga, na Siciliji postoji široka mreža od 251 punionice/pogona za pakiranje (podaci AGEA – 2013.), a njihovo kroz povijest stečeno iskustvo i znanje jamči očuvanje pokazatelja kvalitete. Proizvod sa zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla „Sicilia” mora se na tržište pustiti u odgovarajućim spremnicima kapaciteta ne većeg od pet litara.
3.6. Posebna pravila za označivanje proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv
Zabranjeno je dodati bilo kakav opis proizvodu sa zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla „Sicilia” ako nije izrijekom spomenut u specifikacijama proizvoda, uključujući sljedeće pridjeve: fine (fino), scelto (izabrano), selezionato (odabrano) ili superiore (vrhunsko). Dopušteno je istinito i provjerljivo spominjanje opisa metoda pojedinih proizvođača, na primjer: monovarietale (jednosortno), nakon čega slijedi ime upotrebljene sorte, raccolto a mano (ručna berba) itd. Dopuštena je istinita uporaba naziva, poslovnih naziva i robnih marki ako ne sadržavaju pohvalne izraze i nisu takvi da mogu potrošača dovesti u zabludu. Nazivi gospodarstava, imanja i farmi smiju se upotrijebiti samo ako je proizvod dobiven isključivo od maslina ubranih na maslinicima što pripadaju spomenutom gospodarstvu. Spominjanje pakiranja na maslinarskom gospodarstvu ili u maslinarskoj zadruzi ili u poduzeću koje je smješteno u području proizvodnje dopušteno je jedino ako se ulje pakira upravo u njemu. Zabranjena je upotreba drugih zemljopisnih odrednica. Zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla „Sicilia” mora se navesti uočljivim i neizbrisivim slovima da je se može jasno razlikovati od svih ostalih navedenih podataka. Osim toga, način identificiranja ulja mora biti usklađen s pravilima označivanja u važećem zakonodavstvu. Obvezno je na oznaci navesti godinu proizvodnje ulja.
4. Sažeta definicija zemljopisnog područja
Proizvodno područje ekstradjevičanskog maslinova ulja sa zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla „Sicilia” cijelo je administrativno područje regije Sicilije.
5. Povezanost sa zemljopisnim područjem
Specifičan zemljopisni položaj Sicilije pruža prirodne uvjete nužne za proizvodnju ekstradjevičanskog maslinova ulja tipičnih kemijskih/fizikalnih i organoleptičkih svojstava opisanih specifikacijom.
Bioraznolikost nastala zbog zemljopisne odvojenosti od kontinentalne Europe dala je jedinstven niz sorti kojima se to područje razlikuje od ostalih maslinarskih područja.
Organoleptička svojstva ekstradjevičanskog maslinova ulja sa zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla „Sicilia” određena su tlom, klimom i ljudskim faktorima koji su u tijesnoj vezi s područjem.
Veza između područja, stabla masline i sicilijanske kulture stvorila je proizvod kojemu je ugled potvrđen brojnim priznanjima što su ih stručnjaci i korisnici dali ekstradjevičanskome maslinovu ulju „Sicilia”.
Treba naglasiti da zakonodavstvo ne dopušta uljarima upotrebu zemljopisnih odrednica na oznakama, a prijetnja velikim novčanim kaznama odvraća ih i od spominjanja tih imena u promidžbenim akcijama te na web-mjestima.
Unatoč tomu, veza područja, stabla masline i sicilijanske kulture stvorila je proizvod kojemu je ugled potvrđen brojnim priznanjima što su ih stručnjaci i potrošači dali ekstradjevičanskome maslinovu ulju proizvedenome na Siciliji.
Zadnjih desetljeća proizvođači ekstradjevičanskog maslinova ulja „Sicilia” primaju brojna priznanja na svim velikim međunarodnim natjecanjima maslinova ulja:
ulje je osvojilo prvu, drugu i treću nagradu na natjecanju Orciolo d’Oro u svim ili u najmanje jednoj od sljedećih kategorija: „blago”, „srednje” i „intenzivno” – većinom u kategorijama „srednje” i „intenzivno”: 1997., 1998., 2001., 2002., 2003., 2004., 2005., 2006., 2007., 2008. i 2012.; 1. i 2. nagradu 2009. i 2010.; 3. nagradu 2011.; 1. nagradu 2013.
Osvojilo je zlatnu medalju (Sol d’Oro) na natjecanju Sol d’Oro 2009., 2010. i 2011, srebrnu medalju (Sol d’Argento) 2009., 2012. i 2013. te brončanu medalju (Sol di Bronzo) 2010., 2011., 2012. i 2013.
Osvojilo je 1., 2. i 3. nagradu na natjecanju Sirena d’Oro di Sorrento 2003., 2004., 2005. i 2006. te 2. i 3. nagradu ostalih godina.
Gospodarstva koja proizvode ekstradjevičansko maslinovo ulje „Sicilia” osvojila su 1., 2. i 3. nagradu na natjecanju Leone d’Oro 2007. te 1. nagradu 2010. i 2012.
Od 1996, maslinovo ulje „Sicilia” 15 je puta osvojilo 1. nagradu u svim trima kategorijama na natjecanju Montiferru, kao i velik broj 2. i 3. nagrada.
Ugled je spoj materijalnih vrijednosti proizvoda (kemijskih/fizikalnih i organoleptičkih svojstava) i percepcije njegovih neopipljivih osobina što su se razvile tijekom stoljetne povijesti sicilijanskoga maslinarstva i uljarstva.
Potvrde ugleda ekstradjevičanskog maslinova ulja „Sicilia” nađu se i u povijesnim spisima koji potvrđuju da je velik broj uljara inzistirao na spominjanju sicilijanskoga podrijetla svoga proizvoda na oznaci.
Iz vremena prije 1992. prikupljen je velik broj računa iz 1988. i 1989. na kojima je bila odrednica „Sicilia”. Nekoliko računa namijenjenih stranom tržištu potječe iz 1996. i 2000.
Ime se jasno spominje i u katalogu sicilijanskoga maslinova ulja od 1997. do 2009.
U toj je dokumentaciji i niz oznaka s riječju „Sicilia”, s boca ulja pakiranih i označenih izvan Italije (Carluccio’s London – Olio extra vergine d’oliva – Sicilia), nekoliko oznaka ekstradjevičanskog sicilijanskoga maslinova ulja Agata & Valentina i Trader Giotto’s distribuiranog u Sjedinjenim Američkim Državama, a koje navode ime „Sicilia” te oznake uljare Barbera s imenom „Sicilia” za strana tržišta i oznake društva EFFe1 srl s imenom „Sicilia”.
S vremenom je došlo do rasta kvalitete ekstradjevičanskog maslinova ulja „Sicilia” te rasta ugleda na raznim tržištima. Stoga je to ulje meta krivotvoritelja, što dovodi do velikih financijskih gubitaka.
Područje proizvodnje ekstradjevičanskog maslinova ulja sa zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla „Sicilia” može se definirati po Köppenovoj klasifikaciji klime kao područje umjereno tople kišne klime (razred C), u kojem je prosječna temperatura najhladnijeg mjeseca niža od 18 °C, ali viša od -3 °C, ili preciznije, riječ je o vlažnoj suptropskoj mezotermalnoj klimi (razred Csa), tj. tipičnoj sredozemnoj klimi s prosječnom temperaturom najtoplijeg mjeseca većom od 22 °C, te s režimom padalina koji odlikuje koncentracija padalina u hladnome razdoblju (jesen/zima).
Sredozemna klima (Cs) najrjeđa je umjerena klima, a u slučaju Sicilije ima i mnoge osobine koje bitno utječu na kemijski, a posebno na organoleptički sastav ekstradjevičanskog maslinova ulja; zbog toga se ono znatno razlikuje od ulja proizvedenog u susjednim zemljopisnim područjima, posebno omjerom mononezasićenih i polinezasićenih masnih kiselina (MUFA/PUFA) te kvalitetom biofenola i nepostojanih aromatičnih sastojaka (alkoholi, aldehidi i esteri).
Osobine ekstradjevičanskog maslinova ulja sa zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla „Sicilia” posljedica su i djelovanja sunčeva zračenja, temperature, vlažnosti i vjetra; oni bitno utječu na fiziologiju stabla masline i djeluju na fazu mirovanja i vegetacije te na sve ostale fenološke faze (cvjetanje, zametanje i razvoj ploda, šaranje i zrioba). Količina fotosintetski aktivnog zračenja u ovome području Sredozemlja stvara uvjete za veću akumulaciju biomase u raznim organima biljke što zajedno s ograničenom dostupnošću vode i umjerenom temperaturom stvara veći ukupni sadržaj biofenola, a ponajviše specifičnih fenola, kao i drugih prekursorskih spojeva koji oblikuju aromu ulja. Ograničena dostupnost vode i svi opisani vrhunski klimatski uvjeti karakteristika su otoka, a odgovorni su i za trajnu prisutnost svojstava gorčine i pikantnosti kojima je u maslinovu ulju zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla „Sicilia” medijan uvijek veći od 2 te se stoga ulje pretežno kvalificira kao „srednje” i „intenzivno”. Opisano tlo i klima ne utječu samo na brzinu rasta usjeva (CGR) povezanu s fotosintezom (količina sunčeva zračenja, površina i struktura lista), nego i na respiratorne procese biljne stanice, te metaboličke putove koji proizvode širok spektar biljnih metabolita: aminokiseline, masti i njihove spojeve, izoprenoide (npr. terpene, uključujući skvalen, mentol i limonen, koji biljci, cvijetu i plodu daju karakterističan miris te biosintetske prekursore sterola) i porfirin (povezan s klorofilom i fotosintezom).
Profilom opisanim u odjeljku 3.2 definira se jedinstveni karakter maslinova ulja sa zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla „Sicilia”, koji se sustavno potvrđuje stalnom prisutnošću aroma zelene rajčice, artičoke i svježe trave kojima pogoduju spomenuti klimatski uvjeti, kao i organoleptičkim svojstvima uvijek povezanima s glavnim sortama iz odjeljka 3.3.
Upućivanje na objavu specifikacije proizvoda
(članak 6. stavak 1. drugi podstavak ove Uredbe)
Cjeloviti tekst specifikacija proizvoda dostupan je na internetu: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335
Ili:
izravno na stranici Ministarstva poljoprivrede, prehrambene i šumarske politike (www.politicheagricole.it) pod „Qualità e sicurezza” (gore desno na zaslonu) te zatim pod „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE”.
(1) SL L 343, 14.12.2012., str. 1.