EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016XC0212(02)

Objava zahtjeva u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode

SL C 53, 12.2.2016, p. 10–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

12.2.2016   

HR

Službeni list Europske unije

C 53/10


Objava zahtjeva u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode

(2016/C 53/07)

Ova je objava temelj za podnošenje prigovora na zahtjev u skladu s člankom 51. Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (1).

JEDINSTVENI DOKUMENT

„PINTADE DE L’ARDECHE”

EU br.: FR-PGI-0005-01297 – 29.12.2014.

ZOI ( ) ZOZP ( X )

1.   Naziv

„Pintade de l’Ardèche”

2.   Država članica ili treća zemlja

Francuska

3.   Opis poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda

3.1.   Vrsta proizvoda

Razred 1.1. Svježe meso (i nusproizvodi klanja)

3.2.   Opis proizvoda na koji se odnosi naziv iz točke 1.

„Pintade de l’Ardèche” je biserka, ptica iz reda Galliformes, koja se uzgaja na otvorenom.

Biserka „Pintade de l’Ardèche” potječe od otpornih sojeva sporog rasta. Kolje se nakon najmanje 94 dana.

Biserka „Pintade de l’Ardèche” ima sive noge i perje.

Organoleptička svojstva: čvrsto meso s malo masnoće, intenzivnog okusa i tamne boje.

Svojstva pakiranja:

samo se trupovi razreda A stavljaju na tržište cijeli,

u skladu s tradicijom trupovi koji se prodaju cijeli pakiraju se s nogama povijenima u trup peradi pod prsnu kost,

ako se reže, komadi dobiveni isključivo ručnim rezanjem u skladu su s kriterijima pakiranja razreda A.

Načini pakiranja:

bez debelog crijeva (najmanja masa trupa = 1,1 kg),

spremna za kuhanje (najmanja masa evisceriranog trupa s nogama = 0,880 kg),

razrezana.

Takvo meso može biti svježe ili duboko smrznuto.

3.3.   Hrana za životinje (samo za proizvode životinjskog podrijetla) i sirovine (samo za prerađene proizvode)

Biserka „Pintade de l’Ardèche” uzgaja se na otvorenom sa slobodnim pristupom pašnjacima s drvećem koji su prirodno prekriveni šljunkom, najkasnije u dobi od 56 dana.

Ishrana se sastoji od 100 % biljaka, minerala i vitamina. U ishrani su prisutne najmanje dvije vrste žitarica. Ukupni udio masti u ishrani nije veći od 6 %.

Udio žitarica u ishrani biserke „Pintade de l’Ardèche”:

u početnoj fazi od prvog do najviše 28. dana: najmanje 50 % žitarica,

u fazi tova od uključivo 29. dana do klanja: prosječan ponderirani postotak žitarica i proizvoda od žitarica u fazi tova iznosi najmanje 80 %. Ta faza obuhvaća razdoblje „rasta” i „završno” razdoblje.

Proizvodi od žitarica čine najmanje 15 % ukupne količine žitarica i proizvoda od žitarica.

Hrana koja se daje životinjama ne sadržava nikakve tvari lijeka, uključujući kokcidiostatike. Dopuštaju se samo prirodni regulatori flore.

3.4.   Posebni proizvodni postupci koji se moraju provesti na određenom zemljopisnom području

Biserka „Pintade de l’Ardèche” uzgaja se na određenom zemljopisnom području. Faza uzgoja obuhvaća razdoblje od početka uzgoja jednodnevnih pilića do odvođenja biserki u odredišnu klaonicu.

3.5.   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itd. proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv

Udaljenost od mjesta uzgoja do klaonice iznosi manje od 100 km, odnosno vrijeme prijevoza od mjesta uzgoja do klaonice iznosi manje od tri sata. Ako se trupovi režu, to se obavlja isključivo ručno. Perad koja se prodaje cijela pakira se s nogama.

3.6.   Posebna pravila za označivanje proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv

Osim obveznih oznaka predviđenih propisima o označivanju peradi, etiketa sadržava:

naziv: „Pintade de l’Ardèche”,

oznaku ZOZP-a Europske unije.

Identifikacijski podatci o klaonici navode se na posebnoj etiketi (pečat EEZ-a) ili na etiketi s navedenom masom i cijenom koja se stavlja na proizvod pokraj informativne etikete.

4.   Sažeta definicija zemljopisnog područja

Zemljopisno područje biserke „Pintade de l’Ardèche” nalazi se na planinskom masivu Ardèche (gorje Vivarais) u srednjoistočnom dijelu Središnjeg masiva. Sastoji se od sljedećih kantona:

Departman Ardèche (07):

Sve općine kantona: Annonay, Annonay Nord, Annonay Sud, Antraigues-sur-Volane, Burzet, Le Cheylard, Chomerac, Coucouron, Lamastre, Montpezat-sous-Bauzon, Privas, Rochemaure, Saint-Agrève, Saint-Félicien, Saint-Martin-de-Valamas, Saint-Péray, Saint-Pierreville, Satillieu, Serrières, Tournon-sur-Rhône, Vals-les-Bains, Vernoux-en-Vivarais, La Voulte-sur-Rhône. Kanton Aubenas: općine Aubenas, Mercuer, Saint-Didier-sous-Aubenas. Kanton Thueyts: općine Astet, Barnas, Chirols, Lalevade-d’Ardèche, Mayres, Meyras, Pont-de-Labeaume, Prades, Thueyts. Kanton Villeneuve-de-Berg: općine Berzème, Darbres, Lussas, Mirabel, Saint-Gineis-en-Coiron, Saint-Jean-le-Centenier, Saint-Laurent-sous-Coiron, Saint-Pons.

Departman Loire (42):

Sve općine kantona: Bourg-Argental, Pélussin, Saint-Chamond, Saint-Chamond Sud, Saint-Genest-Malifaux.

Kanton La Grand-Croix: općine Doizieux, Farnay, La Grand-Croix, L’Horme, Lorette, Saint-Paul-en-Jarez, La Terrasse-sur-Dorlay. Kanton Rive-de-Gier: općine Châteauneuf, Pavezin, Rive-de-Gier, Sainte-Croix-en-Jarez.

Departman Haute-Loire (43):

Sve općine kantona: Aurec-sur-Loire, Fay-sur-Lignon, Le-Monastier-sur-Gazeille, Monistrol-sur-Loire, Montfaucon-en-Velay, Le-Puy-en-Velay Est, Le-Puy-en-Velay Sud-Est, Saint-Didier-en-Velay, Saint-Julien-Chapteuil, Sainte-Sigolène, Tence, Yssingeaux.

Kanton Bas-en-Basset: općine Bas-en-Basset, Malvalette. Kanton Le-Puy-en-Velay Nord: općine Chaspinhac, Malrevers, Le Monteil. Kanton Retournac: općina Retournac. Kanton Saint-Paulien: općine Lavoûte-sur-Loire, Saint-Vincent. Kanton Solignac-sur-Loire: općine Le Brignon, Cussac-sur-Loire, Solignac-sur-Loire. Kanton Vorey: općine Beaulieu, Chamalières-sur-Loire, Mézères, Rosières, Vorey.

5.   Povezanost sa zemljopisnim područjem

Posebnost zemljopisnog područja

Zemljopisno područje biserke „Pintade de l’Ardèche” obuhvaća masiv gorja Vivarais, planinske cjeline koja uglavnom uključuje departman Ardèche, ali prelazi i na istočni dio departmana Haute-Loire i južni dio departmana Loire. Jedna je od karakteristika tog područja to što se sastoji isključivo od općina smještenih na području planine i njezinog podnožja, koje je obilježeno otežavajućim okolnostima povezanima s nadmorskom visinom, nagibom i/ili klimom, zbog kojih se znatno ograničuju mogućnosti upotrebe zemljišta i u kojima se razvijaju ekstenzivne poljoprivredne djelatnosti.

Zemljopisnim područjem prevladava srednje planinska do kontinentalna klima s izraženim odstupanjima među godišnjim dobima, velikim razlikama u temperaturi, vrlo kratkim prijelaznim razdobljima i vjetrovitim okolišem.

Osim toga, zemljopisno se područje odlikuje tlima koja su nastala od starih eruptivnih stijena, granita i škriljevaca. Tim je stijenama zajedničko to što su tvrde, ali se lako raslojavaju, zbog čega na tlima pašnjaka na koje izlazi perad ima vrlo mnogo kamenčića.

Uzgoj peradi započeo je šezdesetih godina 20. stoljeća na sjeveru departmana Ardèche, a do procvata pravog lokalnog peradarskog sektora došlo je osamdesetih godina istog stoljeća kada su 1985. poljoprivrednici osnovali Sindikat za zaštitu peradi s farme departmana Ardèche („Syndicat de Défense des Volailles Fermières de l’Ardèche”).

Proizvodnja biserke „Pintade de l’Ardèche” koja se uzgaja na otvorenom razvijala se u prirodnom okruženju koje nije pretjerano pogodno za razvoj ratarskih kultura ili intenzivnog uzgoja te na obiteljskim gospodarstvima koja se bave uzgojem više kultura i stočarstvom (stočarstvo, uzgoj drveća, šumsko voće, leća) male do srednje veličine (prosječno 35 ha) i male površine raspoloživih zemljišta.

Kako bi se očuvao tradicionalni karakter uzgoja biserki, uzgajivači su se okrenuli ekstenzivnom načinu proizvodnje i uzgoju na otvorenom. Zato je gustoća proizvodnje ograničena i u objektima i na pašnjacima. Ishrana biserki temelji se na velikom udjelu žitarica što je u skladu s tradicionalnim praksama uzgajivača iz departmana Ardèche koji su obrok koji se unosi ispašom obično dopunjavali žitaricama s gospodarstva proizvedenima na nekolicini zemljišnih čestica obradivih zemljišta.

Osim toga, perad ima slobodan pristup vanjskim pašnjacima, čime se pridonosi zadovoljavanju njihovih potreba za kretanjem te im se pruža dodatna hrana (trava, kukci). Kako bi mogli iskorištavati pašnjake koji su ujedno neravni i izloženi lokalnim klimatskim nestabilnostima, uzgajivači su počeli saditi brojno drveće (najmanje 30 stabala lokalnih vrsta na 400 m2 objekta) te su time istodobno poticali izlazak biserki i njihovo kretanje te ih zaštitili od sunca i vjetra.

Uzgajivači su i odabrali sojeve prilagođene prirodnim uvjetima: blago žiličave, otporne i pokretljive, prilagođene svojstvima pašnjaka. Osim toga, riječ je o sojevima sporog rasta, što omogućuje klanje biserki u starijoj dobi od prosječne (blizu spolne zrelosti).

Ograničenim vremenom prijevoza do mjesta klanja sprječava se stres životinja.

Posebnosti proizvoda

Biserka „Pintade de l’Ardèche” vrsta je peradi koja se uzgaja na otvorenom.

Organoleptičkim ispitivanjima provedenima na biserki „Pintade de l’Ardèche” pokazala su se sljedeća svojstva u odnosu na ostale biserke prisutne na tržištu:

tkivo je čvršće i u bijelim mišićima (fileima) i u crnim mišićima (batacima),

meso je manje masno s intenzivnijim okusom i tamnijom bojom tkiva.

Komadi se režu isključivo ručno. Kada se biserka „Pintade de l’Ardèche” prodaje cijela, pakira se s nogama povijenima pod prsnu kost.

Uzročna povezanost

Uzročna povezanost između zemljopisnog područja i biserke „Pintade de l’Ardèche” istodobno se temelji na ugledu tih proizvoda te na znanju i umijeću uzgoja.

Kako bi se očuvao tradicionalni karakter uzgoja peradi, uzgajivači su se okrenuli uzgoju na farmama na otvorenom (ograničena gustoća, kasno klanje, izlasci na pašnjake).

Upotreba otpornih sojeva sporog rasta, odabir ishrane s visokim udjelom žitarica i neravni pašnjaci bogati prirodnim kamenčićima omogućuju proizvodnju peradi priznatih značajki okusa, osobito u pogledu čvrstoće tkiva i intenziteta okusa. Velik udio žitarica važan je za pohranu međumišićne masti, a stoga i za okusna svojstva mesa.

Neravna površina tih pašnjaka pospješuje razvoj gornjih mišića, osobito u batacima, te sagorijevanje masti, zbog čega meso biserke „Pintade de l’Ardèche” sadržava malo masti.

Klanje biserke „Pintade de l’Ardèche” u starijoj dobi od prosječne omogućuje dobivanje mesa intenzivnije boje i okusa.

Ograničavanjem stresa kod životinja prije klanja čuva se konačna kvaliteta trupova, koja je usto zajamčena i ručnim rezanjem ili tradicionalnim pakiranjem cijelih trupova.

Ugled biserke „Pintade de l’Ardèche” proizlazi ujedno iz tradicionalnog načina uzgoja i iz njezinih organoleptičkih svojstava. Devedesetih godina 20. stoljeća taj sektor (stotinjak uzgajivača, više od 150 objekata) i prodaja počeli su se razvijati u cijelom jugoistočnom dijelu Francuske i izvan njega. To osobito dokazuju brojne dobivene nagrade. Tom je proizvodu dodijeljeno nekoliko medalja na općem poljoprivrednom natjecanju: zlatna medalja 1993., brončana medalja 1994., brončana medalja 1996. i brončana medalja 1997. Biserka „Pintade de l’Ardèche” prisutna je na stolovima velikih kuhara, na jelovnicima u departmanu Ardèche te u emisijama ili turističkim vodičima u kojima su navedeni ukusni recepti: „bijelo meso i krilo biserke iz departmana Ardèche s nadjevom od kestena”, ƒ„biserka iz departmana Ardèche sa škampima i školjkama” itd. Uključivanje uzgajivača na prodajnim mjestima kako bi pojasnili svoj način proizvodnje i recepte povezane sa svojim proizvodima pridonijelo je tom uspjehu.

Upućivanje na objavu specifikacije

(članak 6. stavak 1. drugi podstavak ove Uredbe)

https://www.inao.gouv.fr/fichier/CDCPintadedelArdeche.pdf


(1)  SL L 343, 14.12.2012., str. 1.


Top