Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015XC0121(01)

    Objava zahtjeva za izmjenu u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode

    SL C 18, 21.1.2015, p. 6–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    21.1.2015   

    HR

    Službeni list Europske unije

    C 18/6


    Objava zahtjeva za izmjenu u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode

    (2015/C 18/03)

    Ova je objava temelj za podnošenje prigovora na zahtjev u skladu s člankom 51. Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (1).

    ZAHTJEV ZA IZMJENU

    UREDBA VIJEĆA (EZ) br. 510/2006

    o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla i oznaka izvornosti poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda  (2)

    ZAHTJEV ZA IZMJENU U SKLADU S ČLANKOM 9.

    „UVA DE MESA EMBOLSADA DEL VINALOPÓ”

    EZ br.: ES-PDO-0117-01032-22.8.2012.

    ZOZP ( ) ZOI ( X )

    1.   Rubrika specifikacije proizvoda na koju se primjenjuje izmjena

        Naziv proizvoda

        Opis

        Zemljopisno područje

        Dokaz o podrijetlu

        Način proizvodnje

        Povezanost

        Označivanje

        Nacionalni zahtjevi

        Ostalo (navesti)

    2.   Vrsta izmjene

        Izmjena jedinstvenog dokumenta ili sažetka

        Izmjena specifikacije registriranog ZOI-ja ili ZOZP-a za koju nisu objavljeni ni jedinstveni dokument ni sažetak

        Izmjena specifikacije koja ne uključuje nikakve izmjene objavljenog jedinstvenog dokumenta (članak 9. stavak 3. Uredbe (EZ) br. 510/2006)

        Privremena izmjena specifikacije proizvoda zbog obveznih sanitarnih i fitosanitarnih mjera koje su uvela nadležna tijela javne uprave (članak 9. stavak 4. Uredbe (EZ) br. 510/2006)

    3.   Izmjena (izmjene)

    1.

    Prva se izmjena odnosi na uvođenje novih sorata grožđa, a to su: „doña María”, „dominga” i „victoria” za bijelo grožđe te „red globe” za crno grožđe.

    Razlog: od dobivanja oznake izvornosti „Uva Embolsada del Vinalopó” 1989. zemljopisno područje prošlo je brojne promjene zbog razvoja tehnika uzgoja te zbog izmjena i prilagodbi ponašanja potrošača na tržištu.

    Prvotno su se na zemljopisnom području uzgajale sorte „aledo”, „italia” ili „ideal” te „rossetti”. Uzgoj tih sorata nije obustavljen, ali su se na dodatnim hektarima uzgajale druge sorte.

    Iste su se uzgojne tehnike, poput upotrebe zaštitnih vrećica, primjenjivale na nove sorte. Te su se nove sorte sadile na dovoljno velikoj površini da se mogao izvesti zaključak da su se dovoljno prilagodile.

    Naime, plodovi su izražajnije boje te imaju gotovo netaknut mašak i kožicu bez nepravilnosti.

    Kada je riječ o organoleptičkim svojstvima, sorte „victoria”, „red globe”, „doña María” i „dominga” u trenutku berbe imaju visok sadržaj šećera koji odgovara onom sorata sa zaštićenim podrijetlom („aledo”, „italia”/„ideal”, „rossetti”). Naime, u trenutku berbe, sve su sorte sadržavale najmanje 12,5oBrixa.

    Svi ti elementi (šećer, očuvanje maška, izražajna boja, kožica bez nepravilnosti te prilagođenost okolini i tehnici upotrebe zaštitnih vrećica) opravdavaju zahtjev za uvrštenje novih sorata u ZOI „Uva Embolsada del Vinalopó”.

    Opis sorata

    „Victoria”: veliki grozd u obliku piramide, sužava se u donjem dijelu. Bobice su velike i eliptične te sjajne žute boje. Meso je hrskavo te slatkog i neutralnog okusa. Ta sorta dobro podnosi prijevoz. Uzgaja se u obliku pergole i visoke palmete. Može se brati krajem srpnja i, u intenzivnom uzgoju, u lipnju. Ta sorta ima velike prednosti jer je zaštitne vrećice štite od ptica i insekata pa se omogućuje dobivanje kvalitetnog proizvoda. Sorta je povoljna za upotrebu zaštitnih vrećica koja daje dobre rezultate.

    „Dominga”: može se brati od listopada do kraja studenoga. Tijekom cijelog je uzgoja u zaštitnim vrećicama zbog čega poprima vrlo ujednačene žute nijanse „šećerne trske”. Vrlo je kvalitetna i omiljena među potrošačima.

    „Doña María”: veliki, iznimno rastresiti grozdovi u obliku krnjeg stošca. Bobice su blijedožute, vrlo velike i okrugle ili ovalne. Vrlo je slatkog okusa. Dozrijeva od početka rujna do kraja listopada. Ta se sorta uzgaja u obliku visoke pergole i visoke palmete s dvostrukim kordoncem. Vrlo dobro podnosi upotrebu zaštitnih vrećica.

    „Red globe”: vrlo veliki cilindrični ili stožasti, krilati (sa srednje dugim do dugim krilima) te polurastresiti grozdovi. Bobice mogu biti crvene, boje crvenog vina, ružičaste ili ljubičastocrvene. Mogu biti okrugle i vrlo velike. Neutralnog su okusa, hrskavog mesa, debele kožice te su otporne i lako se odvajaju. Ta se sorta uzgaja u obliku visoke pergole i visoke palmete s dvostrukim kordoncem. Izvrsno je prilagođena uvjetima zemljopisnog područja i upotrebi zaštitnih vrećica.

    2.

    Druga se izmjena odnosi na ukidanje opisa uzgojne tehnike povezane s obrezivanjem.

    Ukidaju se sljedeći podatci:

    „Vinograd u obliku palmete obrezuje se u obliku dvokrakog Guyota, a na svakom se trsu nalazi od 12 do 14 pupova. Pergole imaju četiri kraka na kojima se ostavlja od četiri do šest izdanaka, a na svakom od njih nalazi se od dva do četiri pupa.”

    Razlog: Podatci o obrezivanju, broju izdanaka po kraku i broju pupova po izdanku nisu relevantni za dobivanje stolnog grožđa Vinalopó upotrebom zaštitnih vrećica ni njegovih razlikovnih svojstava. Osim toga, dosadašnje je iskustvo, od podnošenja zahtjeva iz 1996., pokazalo da u pogledu uzgoja tog proizvoda obveza obrezivanja na način opisan u prvotnoj specifikaciji nije korisna. Budući da je riječ o izričitoj uzgojnoj praksi koja, kako je prethodno navedeno, nije relevantna za dobivanje razlikovnih svojstava proizvoda, zahtijeva se da se ti podatci ne preuzimaju u novoj specifikaciji.

    3.

    Treća se izmjena odnosi na ukidanje opisa kategorija grožđa „Extra” i „Primera”.

    Brišu se sljedeći podatci:

    „Kategorije ‚Extra’ i ‚Primera’ utvrđene Uredbom (EEZ) br. 1730/87 i ministarskom odlukom od 24. studenoga 1982. (Službeni državni list (Boletín oficial del Estado) od 27. studenoga 1982.).

    Kategorija ‚Extra’:

    Kategorija vrhunske kvalitete. Grozdovi su oblikom i razinom razvijenosti svojstveni sorti te nemaju nepravilnosti.

    Boja je ujednačena i sjajne svjetložute nijanse na cijeloj površini bobice.

    Bobice su tvrde, čvrsto spojene s peteljkom te su na njoj ravnomjerno raspoređene i gotovo su potpuno prekrivene maškom. Najmanja težina grozda: 200 g ± 5 % odstupanja od te kategorije, ali u skladu s kategorijom ‚Primera’.

    Kada je riječ o veličini kategorije ‚Extra’, dopušta se odstupanje od 10 % od težine grozdova u pakiranju, koji u svakom slučaju moraju biti u skladu s kategorijom ‚Primera’.

    Kategorija ‚Primera’.

    Kategorija dobre kvalitete. Grozdovi moraju oblikom i razinom razvijenosti biti svojstveni sorti. Boja je ujednačena i sjajne žute nijanse na cijeloj površini bobice.

    Bobice moraju biti čvrste, čvrsto spojene s peteljkom i, koliko je moguće, prekrivene maškom. Međutim, na peteljci mogu biti neravnomjernije raspoređene u usporedbi s kategorijom ‚Extra’ i imati blaga oštećenja te nepravilnosti u pogledu boje.

    Najmanja težina grozda: 150 g.”

    Razlog: kao što je bilo navedeno u dokumentaciji zahtjeva za registraciju ZOI-ja „Uva de mesa embolsada del Vinalopó”, definicija kategorija „Extra” i „Primera” te njihova odstupanja navedeni su u Uredbi Komisije (EEZ) br. 1730/87 (3) koja je sada izvan snage. Osim toga, to su opća pravila koja se primjenjuju na sve grožđe, nije riječ o posebnim pravilima koja se primjenjuju na grožđe sa ZOI-jem „Uva de mesa embolsada del Vinalopó”. Naposljetku, treba naglasiti da bi se ta vrsta propisa mogla mijenjati s vremenom pa nije korisno uključiti detaljan opis te kategorije.

    JEDINSTVENI DOKUMENT

    UREDBA VIJEĆA (EZ) br. 510/2006

    o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla i oznaka izvornosti poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda  (4)

    „UVA DE MESA EMBOLSADA DEL VINALOPÓ”

    EZ br.: ES-PDO-0117-01032-22.8.2012.

    ZOZP ( ) ZOI ( X )

    1.   Naziv

    „Uva de mesa embolsada del Vinalopó”

    2.   Država članica ili treća zemlja

    Španjolska

    3.   Opis poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda

    3.1.   Vrsta proizvoda

    Razred 1.6. Voće, povrće i žitarice, u prirodnom stanju ili prerađeni

    3.2.   Opis proizvoda na koji se odnosi naziv iz točke 1.

    Isključivo sljedeće sorte mogu nositi Zaštićenu oznaku izvornosti:

    bijelo grožđe:

    „Aledo”: grozdovi su veliki i rastresiti. Bobice su elipsoidne i sjajne žute boje. Kožica je debela i hrskava. Dozrijeva nešto kasnije, od studenoga do prosinca.

    „Italia” ili „ideal”: grozdovi su srednje veličine s velikim bobicama, zlatnožute boje i eliptičnog oblika; meso je hrskavo i blagog muškatnog okusa. Bere se od rujna do listopada.

    „Rosetti”: grozdovi su veliki te cilindrični i stožasti ili piramidalni. Boja bobica kreće se od sjajne žute do zlatnožute. Bobice su velike te neutralnog, ali vrlo slatkog okusa i hrskavog mesa. Ima tanku kožicu s konzistencijom maška. Bere se od početka rujna do kraja listopada.

    „Victoria”: grozdovi su veliki i piramidalni te se sužavaju prema dnu. Bobice su velike i eliptične te sjajne žute boje. Meso je hrskavo te slatkog i neutralnog okusa. Ta otporna sorta može se uzgajati u obliku pergole ili visoke palmete. Može se brati krajem srpnja i, u intenzivnom uzgoju, u lipnju.

    „Dominga”: može se brati od listopada do kraja studenoga. Bobice su vrlo ujednačenih žutih nijansi „šećerne trske”. Vrlo je kvalitetna i omiljena među potrošačima.

    „Doña María”: veliki, vrlo rastresiti grozdovi u obliku krnjeg stošca. Bobice su blijedožute, vrlo velike i okrugle ili ovalne. Vrlo je slatkog okusa. Dozrijeva od početka rujna do kraja listopada. Ta se sorta uzgaja u obliku visoke pergole i visoke palmete s dvostrukim kordoncem,

    crno grožđe:

    „Red globe”: vrlo veliki cilindrični ili stožasti, krilati (sa srednje dugim do dugim krilima) te polurastresiti grozdovi. Bobice mogu biti crvene, boje crvenog vina, ružičaste ili ljubičastocrvene. Mogu biti okrugle i vrlo velike. Neutralnog su okusa, hrskavog mesa, debele kožice te su otporne i lako se odvajaju. Ova se sorta uzgaja u obliku visoke pergole i visoke palmete s dvostrukim kordoncem.

    Te se sorte odlikuju visokom razinom šećera od najmanje 12,5oBrixa.

    Kako bi bili obuhvaćeni kategorijama „Extra” i „Primera”, plodovi moraju biti:

    zdravi,

    čisti,

    bez stranih tijela,

    bez tragova napada insekata ili bolesti,

    bez vidljivih tragova plijesni,

    bez neuobičajene vanjske vlage,

    bez stranih mirisa i okusa.

    Bobice grožđa moraju biti:

    pravilnog oblika,

    uobičajeno razvijene,

    spojene s peteljkom.

    Grožđe „Uva de mesa embolsada del Vinalopó” odlikuje se gotovo netaknutim maškom te izražajnijom bojom i kožicom bez nepravilnosti.

    3.3.   Sirovine (samo za prerađene proizvode)

    3.4.   Hrana za životinje (samo za proizvode životinjskog podrijetla)

    3.5.   Posebni proizvodni postupci koji se moraju provesti na određenom zemljopisnom području

    Proizvodnja i berba.

    3.6.   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itd.

    3.7.   Posebna pravila za označivanje

    Natpisi i identifikacijske etikete grožđa „Uva de mesa embolsada del Vinalopó” obvezno sadržavaju službeni simbol Europske unije za zaštićene oznake izvornosti te oznake „Denominación de origen protegida” i „Uva de mesa embolsada del Vinalopó”.

    Usto, proizvod mora imati oznaku sukladnosti (sekundarnu etiketu) s alfanumeričkom oznakom koja se stavlja u pogonu za pakiranje proizvoda gdje se kontrolira kako se ne bi mogla ponovno upotrijebiti, a njome se osigurava sljedivost proizvoda. Na sekundarnoj se etiketi nalazi i oznaka „Denominación de Origen protegida uva de mesa embolsada del Vinalopó” i njezin logotip.

    4.   Sažeta definicija zemljopisnog područja

    Proizvodno područje grožđa sa Zaštićenom oznakom izvornosti „Uva de mesa embolsada del Vinalopó” obuhvaća parcele upisane u registar parcela upravnog tijela ZOI-ja i smještene u sljedećim općinama pokrajine Alicante: Agost, Aspe, Hondón de los Frailes, Hondón de las Nieves, Monforte del Cid, Novelda i La Romana.

    5.   Povezanost sa zemljopisnim područjem

    5.1.   Posebnosti zemljopisnog područja

    Prirodni čimbenici

    Na području pokrajine Vinalopó Medio susreću se tri vrste mediteranske klime (morska, umjerena i suptropska).

    Zbog takve klime u zemljopisnom području temperature rijetko padaju ispod 0 °C, dok je najveća opasnost od mraza u najnižim krajevima okrenutima prema sjeveru i sjeverozapadu.

    U pogledu padalina bilježe se velike oscilacije između suša i obilnih vodenih valova. Padaline znatno variraju od godine do godine, a isto vrijedi i za sušna razdoblja.

    Tla su vapnenačka. Terasaste šljunčare nastale od kontinentalnih, morskih, molasnih i vapnenačkih sedimenata te pješčani i vapnenački lapori litološko su podrijetlo tala tog područja. Sva tla u dolini imaju visok udio kalcijevog karbonata te mali udio organskih tvari.

    Topografiju područja oblikuju doline pokrajine Vinalopó i obližnje doline koje čine veliki prolaz u smjeru SI-JI koji presijeca prebetijska područja i preko kojeg teče rijeka Vinalopó.

    Ljudski čimbenici

    Upotreba zaštitnih vrećica u proizvodnji stolnog grožđa posebna je tehnika koja se provodi isključivo u navedenim općinama pokrajine Medio-Vinalopó. Ta se praksa prvi puta primijenila u općini Novelda oko 1920. kako bi se grozdovi omatanjem u papirnate vrećice zaštitili od grožđanih moljaca.

    Svaki se grozd stavlja u zaštitnu papirnatu vrećicu u kojoj ostaje do pakiranja.

    5.2.   Posebnosti proizvoda

    ZOI „Uva de mesa embolsada del Vinalopó” odlikuje se gotovo netaknutim maškom. Osim toga, bobice se ističu izražajnijom bojom i kožicom bez nepravilnosti.

    5.3.   Uzročna povezanost zemljopisnog područja i kvalitete ili karakteristika proizvoda (za ZOI) odnosno određene kvalitete, ugleda ili drugih karakteristika proizvoda (za ZOZP)

    Grožđe „Uva de mesa embolsada del Vinalopó” ima razlikovna obilježja koja su nastala uslijed prirodnih i ljudskih čimbenika:

    U zaštićenom području prevladava mediteranska klima, a zbog blagih temperatura tijekom cijele godine bobice poprimaju izražajniju boju.

    Zbog topografije regije Vinalopó s dolinama koje su međusobno povezane tako da tvore prolaz ne nastaje mraz, a boja plodova je izražajnija.

    Tehnika upotrebe zaštitnih vrećica štiti grožđe pa bobice imaju gotovo netaknuti mašak, a kožica nema nepravilnosti.

    Upotreba zaštitnih vrećica posebna je tehnika koja je s vremenom istaknula važnost odabranog papira: upotrijebljeni papir, koji se radi suzbijanja vlage sastoji od dugačkih celuloznih vlakana koja sadržavaju melanin, sjajan je i boje „šećerne trske” te utječe na izražajniju boju grožđa.

    Taj je papir otporniji i bolje odbija kišnicu te tako štiti bobice od nastanka nepravilnosti na kožici, iako se katkad može dogoditi da se pojedine bobice pri vrhu grozda sasuše ako je temperatura visoka tijekom primjene zaštitnih vrećica. Poznavanje klimatologije područja nužno je za pravilnu primjenu zaštitnih vrećica.

    Upućivanje na objavu specifikacije

    (članak 5. stavak 7. Uredbe (EZ) br. 510/2006 (5))

    http://www.agricultura.gva.es/pc_uvavinalopo


    (1)  SL L 343, 14.12.2012., str. 1.

    (2)  SL L 93, 31.3.2006., str. 12. Zamijenjena Uredbom (EU) br. 1151/2012.

    (3)  SL L 163, 23.6.1987., str. 25.

    (4)  Zamijenjena Uredbom (EU) br. 1151/2012.

    (5)  Vidjeti bilješku 4.


    Top