Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014TA1210(07)

Izvješće o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Ureda Zajednice za biljne sorte za financijsku godinu 2013., zajedno s odgovorom Ureda

SL C 442, 10.12.2014, p. 61–66 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

10.12.2014   

HR

Službeni list Europske unije

C 442/61


IZVJEŠĆE

o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Ureda Zajednice za biljne sorte za financijsku godinu 2013., zajedno s odgovorom Ureda

(2014/C 442/07)

UVOD

1.

Ured Zajednice za biljne sorte (u daljnjem tekstu: Ured ili CPVO) sa sjedištem u Angersu osnovan je Uredbom Vijeća (EZ) br. 2100/94 (1). Njegova je glavna zadaća registracija i provjeravanje zahtjeva za dodjeljivanjem prava industrijskog vlasništva Unije za biljne sorte te osiguravanje da nadležni uredi u državama članicama provode potrebna tehnička ispitivanja (2).

INFORMACIJE NA KOJIMA SE TEMELJI JAMSTVENA IZJAVA

2.

Revizijski pristup Suda obuhvaća analitičke revizijske postupke, izravno ispitivanje transakcija i procjenu ključnih kontrola nadzornih i kontrolnih sustava Ureda. Tome se (po potrebi) pridodaju i dokazi prikupljeni radom ostalih revizora i analizom jamstava uprave.

JAMSTVENA IZJAVA

3.

U skladu s odredbama članka 287. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU), Sud je proveo reviziju:

(a)

godišnje računovodstvene dokumentacije Ureda, koja se sastoji od financijskih izvještaja (3) i izvješća o izvršenju proračuna (4) za financijsku godinu koja je završila 31. prosinca 2013.; te

(b)

zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s tom računovodstvenom dokumentacijom.

Odgovornost uprave

4.

Uprava je odgovorna za pripremu i pošteno prikazivanje godišnje računovodstvene dokumentacije Ureda te za zakonitost i pravilnost povezanih transakcija (5).

(a)

Odgovornosti uprave u vezi s godišnjom računovodstvenom dokumentacijom Ureda uključuju izradu, provedbu i održavanje sustava unutarnje kontrole, koji je važan za pripremu i pošteno prikazivanje financijskih izvještaja u kojima nema značajnog pogrešnog prikazivanja zbog prijevare ili pogreške; odabir i primjenu prikladnih računovodstvenih politika na temelju računovodstvenih pravila koja je usvojio Komisijin računovodstveni službenik (6); te razumne računovodstvene procjene u danim okolnostima. Predsjednik odobrava godišnju računovodstvenu dokumentaciju Ureda nakon što ju je računovodstveni službenik Ureda pripremio na temelju dostupnih informacija i sastavio bilješku kao prilog računovodstvenoj dokumentaciji, u kojoj između ostalog izjavljuje da ima razumno jamstvo da ona predstavlja istinit i pošten prikaz financijskog stanja Ureda u svim značajnim aspektima.

(b)

Odgovornosti uprave u vezi sa zakonitošću i pravilnošću povezanih transakcija te usklađenošću s načelom dobrog financijskog upravljanja uključuju izradu, provedbu i održavanje djelotvornog i učinkovitog sustava unutarnje kontrole koji obuhvaća primjereni nadzor i prikladne mjere za sprječavanje nepravilnosti i prijevara te, po potrebi, pravne postupke za povrat pogrešno isplaćenih ili korištenih sredstava.

Odgovornost revizora

5.

Sud je odgovoran da na temelju svojih revizija Europskom parlamentu i Vijeću (7) osigura jamstvenu izjavu o pouzdanosti godišnje računovodstvene dokumentacije te o zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Sud provodi reviziju u skladu s međunarodnim revizijskim standardima i etičkim kodeksom IFAC-a te međunarodnim standardima vrhovnih revizijskih institucija INTOSAI-ja. Prema tim standardima, Sud je dužan isplanirati i provesti reviziju tako da osigura razumno jamstvo o tome ima li u godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Ureda značajnog pogrešnog prikazivanja i jesu li povezane transakcije zakonite i pravilne.

6.

Revizija uključuje postupke kojima se prikupljaju revizijski dokazi o iznosima i iskazima u računovodstvenoj dokumentaciji te o zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Odabir postupaka ovisi o prosudbi revizora koja se temelji na procjeni rizika od značajnog pogrešnog prikazivanja u računovodstvenoj dokumentaciji i od značajne neusklađenosti povezanih transakcija s uvjetima iz pravnog okvira Europske unije do koje je došlo zbog prijevare ili pogreške. Pri procjeni tih rizika revizor uzima u obzir postupke unutarnje kontrole koji su važni za pripremu i pošteno prikazivanje računovodstvene dokumentacije, kao i nadzorne i kontrolne sustave koji su uspostavljeni kako bi osigurali zakonitost i pravilnost povezanih transakcija te zatim izrađuje odgovarajuće revizijske postupke u danim okolnostima. Revizija uključuje i evaluaciju primjerenosti računovodstvenih politika, osnovanosti računovodstvenih procjena te sveukupnog prikaza računovodstvene dokumentacije.

7.

Sud tako prikupljene revizijske dokaze smatra dostatnima i prikladnima da budu temelj jamstvene izjave.

Mišljenje o pouzdanosti računovodstvene dokumentacije

8.

Prema mišljenju Suda, godišnja računovodstvena dokumentacija Ureda u svim značajnim aspektima pošteno prikazuje financijsko stanje Ureda na dan 31. prosinca 2013. te rezultate poslovanja i novčane tokove za tu dovršenu godinu, u skladu s odredbama Financijske uredbe i računovodstvenim pravilima koja je usvojio Komisijin računovodstveni službenik.

Mišljenje o zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s računovodstvenom dokumentacijom

9.

Prema mišljenju Suda, transakcije povezane s godišnjom računovodstvenom dokumentacijom za godinu koja je završila zaključno s 31. prosinca 2013. zakonite su i pravilne u svim značajnim aspektima.

10.

Primjedbe u nastavku ne dovode u pitanje mišljenje Suda.

PRIMJEDBE O PRORAČUNSKOM UPRAVLJANJU

11.

Stopa izvršenja proračuna za 2013. godinu niska je i iznosi 86 % (1 2 7 55  144 eura), uz odgovarajuće visoku stopu storniranja. To se djelomično može objasniti činjenicom da prihodi i povezani operativni rashodi (glava III.) uvelike ovise o broju zahtjeva za dodjeljivanje oplemenjivačkog prava na biljnu sortu, koji je teško točno predvidjeti. Međutim, ima prostora za dodatno poboljšanje planiranja i praćenja proračuna, posebice u vezi s administrativnim rashodima (glava II.).

Praćenje poduzetih mjera u vezi s primjedbama iz prijašnjih godina

12.

Pregled poduzetih korektivnih mjera kao odgovor na primjedbe Suda iz prošlih godina nalazi se u prilogu I.

IV. sudsko vijeće, kojim predsjeda član Revizorskog suda gospodin Milan Martin CVIKL, usvojilo je ovo izvješće na sastanku održanom u Luxembourgu 1. srpnja 2014.

Za Revizorski sud

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Predsjednik


(1)  SL L 227, 1.9.1994., str. 1.

(2)  Prilog II. ukratko prikazuje nadležnosti i djelovanje Ureda. Priložen je kao izvor informacija.

(3)  Oni obuhvaćaju bilancu i izvještaj o poslovnom rezultatu, tablicu novčanog toka, izvještaj o promjenama u neto imovini te kratki prikaz važnih računovodstvenih politika, kao i druga pojašnjenja.

(4)  Ona obuhvaćaju izvještaj o realizaciji proračuna i prilog izvještaju o realizaciji proračuna.

(5)  Članci 38. do 42. Financijske uredbe Ureda.

(6)  Računovodstvena pravila koja je usvojio Komisijin računovodstveni službenik proizlaze iz međunarodnih računovodstvenih standarda za javni sektor (IPSAS) koje je izdala Međunarodna federacija računovođa, odnosno iz međunarodnih računovodstvenih standarda (IAS)/međunarodnih standarda financijskog izvještavanja (IFRS) koje je izdao Odbor za međunarodne računovodstvene standarde.

(7)  Članci 87. do 92. Financijske uredbe Ureda.


PRILOG I.

Praćenje poduzetih mjera u vezi s primjedbama iz prijašnjih godina

Godina

Primjedbe Suda

Faza korektivne mjere

(Dovršeno/U tijeku/Predstoji/—)

2011.

Ured nije usvojio pravila za provedbu Pravilnika o osoblju u vezi sa zapošljavanjem i korištenjem ugovornog osoblja te privremenim popunjavanjem rukovoditeljskih mjesta.

U tijeku

2012.

Ured je proveo inventuru svoje fizičke imovine u prosincu 2012. godine. Međutim, nije sastavljeno nikakvo izvješće o inventuri fizičke imovine. Stoga nije moguće provjeriti točnost pripadajućih računovodstvenih knjiga.

Dovršeno

2012.

U postupcima zapošljavanja zabilježeni su znatni nedostatci koji su utjecali na transparentnost i jednakost postupanja prema kandidatima: zadani način bodovanja i bodovni pragovi nisu se primjenjivali u svim slučajevima, u različitim postupcima zapošljavanja nije korištena dosljedna metoda vrednovanja te oglas za slobodna radna mjesta nije spominjao mogućnost žalbe.

U tijeku


PRILOG II.

Ured Zajednice za biljne sorte (Angers)

Nadležnosti i djelovanje

Područja nadležnosti Europske unije sukladno Ugovoru

(izvadak iz članka 36. Ugovora o funkcioniranju Europske unije)

Slobodno kretanje robe

Međutim, te zabrane ili ograničenja [zaštita industrijskog i trgovačkog vlasništva] ne smiju biti sredstvo proizvoljne diskriminacije ili prikrivenog ograničavanja trgovine među državama članicama.

Nadležnosti Ureda

(Uredba Vijeća (EZ) br. 2100/94 i Strateški plan 2010.–2015.)

Ciljevi

Primjena sustava oplemenjivačkih prava na biljne sorte Europske unije kao jedinog i isključivog oblika prava industrijskog vlasništva na biljne sorte u Europskoj uniji.

Poticanje inovacija u vezi s biljnim sortama kvalitetnom obradom zahtjeva za dodjeljivanje oplemenjivačkih prava na biljne sorte Zajednice uz prihvatljive troškove te pružanje smjernica i pomoći na području politike u ostvarivanju tih prava na dobrobit dionika.

Zadaće

odlučivanje o odbijanju ili prihvaćanju zahtjeva za dodjelu oplemenjivačkih prava na biljne sorte Unije,

odlučivanje o prigovorima,

odlučivanje o žalbama,

odlučivanje o opozivu ili poništavanju oplemenjivačkog prava na biljne sorte Europske unije.

Upravljanje

Predsjednik

Upravlja Uredom. Imenuje ga Vijeće birajući s popisa kandidata koje je predložila Komisija nakon što je dobila mišljenje Upravnoga vijeća.

Upravno vijeće

Nadgleda program rada Ureda i izrađuje pravila kojima se uređuju metode rada Ureda. Sastoji se od po jednog predstavnika svake države članice i jednog predstavnika Komisije te njihovih zamjenika.

Odluke o dodijeli oplemenjivačkih prava na biljne sorte Zajednice donose odbori koji se sastoje od triju članova osoblja Ureda ili žalbeno vijeće u žalbenim postupcima.

Kontrola zakonitosti akata Ureda

Komisijina provjera zakonitosti akata predsjednika Ureda u vezi s kojima pravo Europske unije ne propisuje kontrolu zakonitosti koju provodi neko drugo tijelo te akata Upravnog vijeća u vezi s proračunom Ureda.

Vanjska revizija

Europski revizorski sud.

Tijelo zaduženo za davanje razrješnice

Upravno vijeće.

Sredstva stavljena na raspolaganje Uredu u 2013. (2012.)

Završni proračun

14,8(14,3) milijuna eura

Osoblje na dan 31. prosinca 2013.

Broj mjesta u planu radnih mjesta: 48 (46)

Popunjena radna mjesta: 45 (45)

Ukupan broj članova osoblja: 45 (45), na sljedećim poslovima:

operativni: 28,5(17,5)

administrativni: 16,5(21,5).

Proizvodi i usluge u 2013. (2012.)

Zaprimljeni zahtjevi: 3  297(2  868)

Dodijeljena prava: 2  706(2  640)

Prava Europske unije na snazi 31. prosinca 2013.: 21  576(20  362)

Međunarodna suradnja u području zaštite biljnih sorti

Doprinos pridržavanju oplemenjivačkih prava na biljnu sortu.

Kontakti i suradnja sa sljedećim organizacijama: Europska komisija (GU za zdravlje i zaštitu potrošača, stalni odbori), UPOV (1), CIOPORA (2), ESA3 (3), OAPI (4), OECD (5), MAFF (6) (Japan).


(1)  Union pour la Protection des Obtentions végétales (Unija za zaštitu novih biljnih sorti).

(2)  Međunarodna zajednica uzgajivača aseksualno reproduciranih ornamentalnih i voćnih biljaka.

(3)  Europsko udruženje sjemenara.

(4)  Organisation africaine de la Propriété intellectuelle (Afrička organizacija za intelektualno vlasništvo).

(5)  Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj.

(6)  Ministarstvo za poljoprivredu, hranu i ribarstvo (Japan).

Izvor: Prilog je dostavio Ured.


ODGOVOR UREDA

11.

CPVO prima na znanje primjedbe Suda o razinama izvršavanja proračuna. Uz fluktuaciju vanjske potražnje, nerazriješen otvoreni sudski postupak o razinama plaća doprinio je nižim razinama izvršenja proračuna u 2013. Ti su događaji izvan kontrole CPVO-a. CPVO skreće pozornost na činjenicu da otkazivanja iz glave II. iznose svega 2 % ukupnog proračuna Agencije te odražavaju mudro trošenje.


Top