Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013TA1213(22)

Izvješće o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Europskog centra za praćenje droga i ovisnosti o drogama za financijsku godinu 2012. zajedno s odgovorima Centra

SL C 365, 13.12.2013, p. 158–164 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

13.12.2013   

HR

Službeni list Europske unije

C 365/158


IZVJEŠĆE

o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Europskog centra za praćenje droga i ovisnosti o drogama za financijsku godinu 2012. zajedno s odgovorima Centra

2013/C 365/22

UVOD

1.

Europski centar za praćenje droga i ovisnosti o drogama (u daljnjem tekstu „Centar”) sa sjedištem u Lisabonu osnovan je Uredbom Vijeća (EEZ) br. 302/93 (1). Glavna je zadaća Centra prikupljati, analizirati i objavljivati podatke vezane uz drogu i ovisnost o drogama kako bi se na europskoj razini pripremile i objavile objektivne, pouzdane i usporedive informacije. Svrha je tih informacija pružiti osnovu za analizu i suzbijanje potražnje za drogama, kao i općenito za fenomene vezane uz tržište drogama (2).

INFORMACIJE NA KOJIMA SE TEMELJI JAMSTVENA IZJAVA

2.

Revizijski pristup Suda obuhvaća analitičke revizijske postupke, izravno ispitivanje transakcija i procjenu ključnih provjera nadzornih i kontrolnih sustava Centra. Tome se (po potrebi) pridodaju i dokazi prikupljeni radom ostalih revizora i analizom jamstava uprave.

JAMSTVENA IZJAVA

3.

U skladu s odredbama članka 287. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU), Sud je proveo reviziju:

(a)

godišnje računovodstvene dokumentacije Centra, koja se sastoji od financijskih izvještaja (3) i izvješća o izvršenju proračuna (4) za financijsku godinu koja je završila 31. prosinca 2012. godine, te

(b)

zakonitosti i pravilnosti transakcija vezanih za tu računovodstvenu dokumentaciju.

Odgovornost uprave

4.

U skladu s člankom 33. i 43. Uredbe Komisije (EZ, Euratom) br. 2343/2002 (5), uprava je odgovorna za pripremu i pošteno prikazivanje godišnje računovodstvene dokumentacije Centra te za zakonitost i pravilnost povezanih transakcija:

(a)

Odgovornost uprave vezana za godišnju računovodstvenu dokumentaciju Centra uključuje izradu, provedbu i održavanje sustava unutarnje kontrole koji je važan za pripremu i pošteno prikazivanje financijskih izvještaja u kojima nema značajnog pogrešnog prikazivanja zbog prijevare ili pogreške; odabir i primjenu prikladnih računovodstvenih politika na temelju računovodstvenih pravila koja je usvojio Komisijin računovođa (6); te razumne računovodstvene procjene u danim okolnostima. Ravnatelj odobrava godišnju računovodstvenu dokumentaciju Centra nakon što ju je računovođa Centra pripremio na temelju dostupnih informacija i sastavio bilješku kao prilog računovodstvenoj dokumentaciji u kojoj između ostalog izjavljuje da ima razumno jamstvo da ona predstavlja istinit i pošten prikaz financijskog stanja Centra u svim značajnim aspektima.

(b)

Odgovornosti uprave vezane za zakonitost i pravilnost povezanih transakcija te usklađenost s načelom dobrog financijskog upravljanja uključuju izradu, provedbu i održavanje djelotvornog i učinkovitog sustava unutarnje kontrole koji obuhvaća primjereno nadgledanje i prikladne mjere za sprječavanje nepravilnosti i prijevara, kao i sudske postupke za povrat pogrešno isplaćenih ili korištenih sredstava.

Odgovornost revizora

5.

Sud je odgovoran da na temelju svojih revizija Europskom parlamentu i Vijeću (7) osigura jamstvenu izjavu o pouzdanosti godišnje računovodstvene dokumentacije te o zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Sud provodi reviziju u skladu s međunarodnim revizijskim standardima i Etičkim kodeksom IFAC-a te međunarodnim standardima vrhovnih revizijskih institucija INTOSAI-ja. Prema tim standardima, Sud je dužan isplanirati i provesti reviziju tako da osigura razumno jamstvo o tome ima li u godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Centra pogrešnog prikazivanja i jesu li povezane transakcije zakonite i pravilne.

6.

Revizija uključuje postupke kojima se prikupljaju revizijski dokazi o iznosima i iskazima u računovodstvenoj dokumentaciji te o zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Odabir postupaka ovisi o prosudbi revizora koja se temelji na procjeni rizika od značajnog pogrešnog prikazivanja u računovodstvenoj dokumentaciji i od značajne neusklađenosti povezanih transakcija s uvjetima iz pravnog okvira Europske unije do koje je došlo zbog prijevare ili pogreške. Prilikom procjene tih rizika, revizor uzima u obzir postupke unutarnje kontrole koji su važni za pripremu i pošteno prikazivanje računovodstvene dokumentacije, kao i nadzorne i kontrolne sustave koji su uspostavljeni kako bi osigurali zakonitost i pravilnost povezanih transakcija, te zatim izrađuje odgovarajuće revizijske postupke u danim okolnostima. Revizija uključuje i vrednovanje primjerenosti računovodstvenih politika, osnovanosti računovodstvenih procjena te sveukupnog prikaza računovodstvene dokumentacije.

7.

Sud tako prikupljene revizijske dokaze smatra dostatnima i prikladnima da budu temelj jamstvene izjave.

Mišljenje o pouzdanosti računovodstvene dokumentacije

8.

Prema mišljenju Suda, godišnja računovodstvena dokumentacija Centra u svim značajnim aspektima pošteno prikazuje financijsko stanje Centra na dan 31. prosinca 2012. godine te rezultate poslovanja i novčane tokove za tu dovršenu godinu, u skladu s odredbama Financijske uredbe i računovodstvenim pravilima koje je usvojio Komisijin računovođa.

Mišljenje o zakonitosti i pravilnosti transakcija vezanih za računovodstvenu dokumentaciju

9.

Prema mišljenju Suda, transakcije vezane za godišnju računovodstvenu dokumentaciju Centra za godinu koja je završila 31. prosinca 2012. godine zakonite su i pravilne u svim značajnim aspektima.

10.

Primjedbe u nastavku ne dovode u pitanje mišljenje Suda.

PRIMJEDBE O UNUTARNJIM KONTROLAMA

11.

U 2012. godini Centar je dodijelio bespovratna sredstva nacionalnim centrima za praćenje droga država članica (korisnicima) kako bi se pružila potpora suradnji u okviru mreže REITOX (8). Ukupni troškovi bespovratnih sredstava u 2012. godini iznosili su 2,6 milijuna eura, što predstavlja 16 % ukupnih operativnih rashoda. Centar obavlja ex ante provjere prije povrata troškova na temelju zahtjeva korisnika, pri čemu te provjere obuhvaćaju uredsku analizu zahtjeva za povratom troškova te revizijskih potvrda vanjskih revizora koje su angažirali korisnici. Centar obično ne traži da korisnici dostave dokumentaciju kojom bi potvrdili prihvatljivost i točnost prikazanih troškova. Rijetko se obavljaju ex post terenske provjere troškova na razini korisnika (9). Postojeće kontrole stoga pružaju samo ograničeno jamstvo za upravljanje Centrom, kao i za prihvatljivost i točnost prikazanih troškova. Centar je u ime Suda pribavio popratnu dokumentaciju za reviziju transakcija koju obavlja Sud, čime je pruženo dovoljno jamstva da se radi o zakonitim i pravilnim dokumentima. Nasumična provjera popratne dokumentacije i terenske provjere velikog broja korisnika mogle bi značajno povećati jamstvo.

12.

Za transakcije izvršene nakon 2008. godine nije obavljena nijedna ex post provjera, osim za bespovratna sredstva (vidi odlomak 11.)

13.

Centar još nije usvojio plan kontinuiteta poslovanja, kao ni plan oporavka od katastrofe.

DRUGE PRIMJEDBE

14.

Centar trenutačno godišnje troši 200 000 eura na neiskorištene poslovne prostore u svojoj prijašnjoj zgradi i u novom sjedištu. Centar, u suradnji s Komisijom i državnim vlastima, mora pronaći prikladno rješenje za neiskorištene uredske prostore.

PRAĆENJE PROŠLOGODIŠNJIH PRIMJEDBI

15.

Pregled poduzetih korektivnih mjera kao odgovor na prošlogodišnje primjedbe Suda nalazi se u prilogu I.

IV. sudsko vijeće, kojim predsjeda član revizorskog suda dr. Louis GALEA, usvojilo je ovo izvješće na sastanku održanom u Luxembourgu 15. srpnja 2013. godine.

Za Revizorski sud

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Predsjednik


(1)  SL L 36, 12.2.1993., str. 1. Ova Uredba i njezine izmjene stavljene su izvan snage Uredbom (EZ) Europskog parlamenta i Vijeća br. 1920/2006 (SL L 376, 27.12.2006, str. 1.).

(2)  Prilog II. ukratko prikazuje nadležnosti i djelovanje Centra. Priložen je kao izvor informacija.

(3)  Oni obuhvaćaju bilancu i izvještaj o poslovnom rezultatu, tablicu novčanog toka, izvješće o promjenama neto imovine te kratki prikaz važnih računovodstvenih politika, kao i druga pojašnjenja.

(4)  Ona obuhvaćaju izvještaj o realizaciji proračuna i prilog izvještaju o realizaciji proračuna.

(5)  SL L 357, 31.12.2002., str. 72.

(6)  Računovodstvena pravila koja je usvojio Komisijin računovođa proizlaze iz međunarodnih računovodstvenih standarda za javni sektor (IPSAS) koje je izdalo Međunarodno udruženje računovođa, odnosno iz međunarodnih računovodstvenih standarda (IAS)/međunarodnih standarda financijskog izvještavanja (IFRS) koje je izdao Odbor za međunarodne računovodstvene standarde.

(7)  Članak 185. stavak 2. Uredbe Vijeća (EZ, Euratom) br. 1605/2002 (SL L 248, 16.9.2002., str. 1.).

(8)  U okviru Europske informacijske mreže o drogama i ovisnosti o drogama (REITOX), Centar prikuplja podatke o drogama za pojedine države od njihovih nacionalnih centara za praćenje droga

(9)  U 2011. godini obavljene su dvije ex post provjere u dvjema državama članicama. Takve provjere nisu obavljene 2012. godine.


PRILOG I.

Praćenje prošlogodišnjih primjedbi

Godina

Primjedba Suda

Faza korektivne mjere

(Dovršeno / U tijeku / Predstoji / Nepoznato)

2011.

Sud je utvrdio 51 slučaj ukupne vrijednosti 90 053 eura u kojima odobrena sredstva prenesena u 2012. godinu nisu bila povezana s postojećim zakonskim obvezama te ih je trebalo otpustiti i vratiti Komisiji. Međutim, Centar je prekasno započeo s tim postupkom. Stoga će zbog ograničenja u informacijskom sustavu sredstva biti blokirana na godinu dana te će se moći otpustiti i vratiti na kraju 2012. godine.

Dovršeno

2011.

Centar trenutačno troši 275 000 eura godišnje na neiskorištene poslovne prostore u svojoj prijašnjoj zgradi i u novom sjedištu. Centar u suradnji s Komisijom i državnim vlastima mora pronaći prikladno rješenje za neiskorištene uredske prostore.

Predstoji

2011.

Centar još nije usvojio i proveo politiku vođenja blagajne kojom bi se smanjio i rasporedio financijski rizik i istovremeno težilo odgovarajućem povratu sredstava.

Dovršeno

2011.

Centar još nije usvojio sveobuhvatnu politiku izuzetaka i odstupanja od uspostavljenih procesa i postupaka (1).

Dovršeno

2011.

Potrebno je povećati transparentnost postupaka zapošljavanja. Pitanja za usmene i pismene ispite nisu bila određena prije nego što je selekcijski odbor razmotrio prijave.

Dovršeno

2011.

Spisi vezani uz postupak nabave u Centru nisu uvijek bili potpuni i prikladno organizirani (2).

U tijeku


(1)  Standardi unutarnje kontrole br. 8.

(2)  Nedostajalo je nekoliko važnih dokumenata kao što je procjena vrijednosti ugovora i pisane obavijesti neuspješnim ponuđačima.


PRILOG II.

Europski centar za praćenje droga i ovisnosti o drogama (Lisabon)

Nadležnosti i djelovanje

Područja nadležnosti Europske unije sukladno Ugovora

(članci 168. i 114. Ugovora o funkcioniranju Europske unije)

Unija nadopunjuje djelovanje država članica na smanjenje oštećenja zdravlja povezanog sa zloporabom droga, uključujući obavješćivanje i prevenciju.

Nadležnosti Centra

(Uredba (EZ) br. 1920/2006 Parlamenta i Vijeća)

Ciljevi

Pružanje Uniji i njezinim državama članicama činjeničnih, objektivnih, pouzdanih i usporedivih podataka na razini Unije u pogledu droga, ovisnosti o drogama i njihovim posljedicama.

(1)

Centar za praćenje usredotočen je na sljedeća prioritetna područja: praćenje stanja problema povezanog s drogom te trendova u nastajanju, posebno onih koji uključuju uporabu više vrsta droga;

(2)

praćenje rješenja i pružanje informacija o najboljim praksama;

(3)

procjenjivanje rizika novih psihoaktivnih tvari i održavanje brzog sustava za obavješćivanje;

(4)

razvijanje alata i instrumenata za pomoć državama članicama u praćenju i ocjenjivanju njihovih nacionalnih politika te Komisiji u praćenju i ocjenjivanju politika Unije.

Zadaci

prikupljanje i analiza podataka;

poboljšanje metoda za uspoređivanje podataka;

širenje podataka;

suradnja s europskim i međunarodnim tijelima i organizacijama te s državama izvan Unije; utvrđivanje novih razvoja i promjenjivih trendova.

Upravljanje

Upravni odbor

Sastoji se od predstavnika iz svake države članice, dvaju predstavnika iz Komisije i dvaju neovisnih stručnjaka koje imenuje Europski parlament te koji su posebno obrazovani na području droga.

Donosi program rada, izvješće glavnih aktivnosti i proračun. Daje mišljenje o završnom financijskom izvješću.

Izvršni odbor

Sastav

Predsjednik Upravnog odbora.

Potpredsjednik Upravnog odbora.

Dva preostala izabrana člana Upravnog odbora koji predstavljaju države članice.

Dva predstavnika Komisije.

Ravnatelj

Imenuje ga Upravno vijeće na prijedlog Komisije.

Znanstveno vijeće

Iznosi mišljenja. Sastoji se od najviše petnaest čuvenih znanstvenika koje, s obzirom na njihovu izvrsnost, imenuje Upravni odbor slijedeći poziv na iskaz interesa. Upravni odbor može također imenovati vijeće stručnjaka za prošireni Znanstveni odbor za procjenu rizika novih psihoaktivnih tvari.

Vanjska revizija

Europski revizorski sud.

Unutarnja revizija

Služba Europske komisije za unutarnju reviziju.

Tijelo koje ocjenjuje izvješće o izvršenju proračuna

Europski parlament na preporuku Vijeća.

Sredstva stavljena na raspolaganje Centru u 2012. godini (2011. godina.)

Proračun

16,32 (16,27) milijuna eura. Subvencije Unije: 95,30 % (94,63%).

Broj zaposlenika na dan 31. prosinca 2012. g.

Broj mjesta u planu sistematizacije: 84 (84)

Popunjena radna mjesta: 79 (77)

+ 25 (27) ostali zaposlenici (ustupljeni nacionalni stručnjaci, ugovorni zaposlenici i privremene zamjene)

Ukupno zaposlenika: 104 (104)

Raspored

operativa: 64,5 (64)

administrativna i informatička potpora: 29 (28,5)

mješovito: 10,5 (11,5)

Proizvodi i usluge u 2012. godina. (2011. godina.)

Mreža

Centar koristi računalnu mrežu za prikupljanje i razmjenu podataka pod nazivom „Europska informacijska mreža o drogama i ovisnosti o drogama” (Reitox); ova mreža povezuje nacionalne obavještajne centre za drogu, stručne centre u državama članicama te obavještajne sustave međunarodnih organizacija koje surađuju s Centrom.

Publikacije

Godišnje izvješće o stanju problema s drogom u Europi; 22 (22) jezične verzije, objava i interaktivne internetske stranice.

Odabrana izdanja 2 (3), EN.

Statistički bilten i interaktivne internetske stranice koje sadrže više od 350 (350) tablica i 100 (100) grafikona.

Opće izvješće aktivnosti – godišnje, EN.

Bilten Drugnet Europa – 4 izdanja, EN (4).

Drugs in focus (kratki prikazi politike) – 1 (2) izdanja. Znanstvena monografija Centra – 0 (0), EN.

Uvidi Centra – 3 (0), EN.

Priručnici – 2 (1), EN.

Tematski broj Centra – 8 (1).

Zajedničke publikacije – 2: EN (I.); BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV, TR, NO, HR (II.),(3).

Rezultati povezani s provedbom Odlukle Vijeća o novim psihoaktivnim tvarima (2005/387/JHA) – 2 (2), EN.

Specifikacije droga – 0 novih (1) i 0 ažuriranih (18), DE, EN, FR.

Tehnička i znanstvena istraživanja, uključujući članke i znanstvene sažetke 13 (39).

Ad-hoc publikacije – 3, EN.

Brošure – 1, EN, RU.

Znanstveni plakati: 2 (2).

Prikupljanje podataka, potvrđivanje, pohranjivanje i sustav obnove (Fonte).

Druge internetske stranice

Reorganizacija/ažuriranje/razvijanje sadržaja na javnoj internetskoj stranici Centra uključujući:

Preglede država.

Preglede liječenja od droga, profile prevencija.

Europsku pravnu bazu podataka o drogama.

Banku evaluacijskih instrumenata.

Portal najboljih praksi (razmjena podataka o programima smanjenja potražnje droge, smanjenju štete i modulima liječenja).

Stranice s temama.

Baza podataka publikacija.

Promidžbeni materijal

Konferencijski materijali 2 EN (1).

Medijski proizvodi: 13 (13) novinskih izdanja (3 na 23 jezika) i 10 (7) brošura, EN; 1 Power Point prezentacija, EN (1).

Sudjelovanje na međunarodnim konferencijama, tehnički i znanstveni sastanci 266 (245).

Izvor: informacije je dostavio Centar.


ODGOVORI CENTRA

11.

EMCDDA je uspostavio i primijenio nekoliko postupaka kako bi osigurao prikladnu ex ante i ex post provjeru uzimajući u obzir moguće rizike. U tom kontekstu korisnici potpora trebaju poslati potpuni pregled svojih troškova (izjavu o troškovima) kao i financijsko izvješće te izvješće o radu koji omogućuju da EMCDDA provjeri prihvatljivost i točnost prijavljenih troškova. Na osnovi toga EMCDDA sastavlja bilateralna povratna izvješća kojima se uočavaju mogući problemi u vezi s administrativnim upravljanjem potporama Reitox te ih se analizira s nacionalnim središnjicama (NFP).

Kako bi se dalje unaprijedio postojeći sustav, EMCDDA je poduzeo sljedeće mjere u skladu sa sugestijama Suda:

povećan je broj godišnjih provjera na licu mjesta u nacionalnim središnjicama;

stavljena je na raspolaganje metodologija revizije te je poboljšan model za vanjsko revizijsko izvješće kako bi se olakšala, koliko je to moguće, primjena zajedničke i dosljedne metodologije za provjere vanjskih revizija;

u svibnju 2013. organizirana je Akademija Reitox o upravljanju potporama za sve nacionalne središnjice.

12.

U skladu s procjenom mogućih uključenih rizika EMCDDA je revidirao svoje odluke vezane za ex post provjeru kako bi potonje povezala s rezultatima procjene rizika.

13.

Nadovezujući se na mjere poduzete kako bi se osigurao kontinuitet poslovanja te oporavak od katastrofa za neke kritične ICT postupke, određene su prijedlogom osnove za sveobuhvatni Plan kontinuiteta poslovanja te se očekuje njegovo prihvaćanje krajem prve polovice 2013.

14.

EMCDDA aktivno nastavlja tražiti prikladno rješenje za prodaju ili najam predmetnih prostora. U međuvremenu je EMCDDA dodatno racionalizirao i smanjio troškove održavanja zgrade Mascarenhas tako što je revidirao sigurnosne postavke i neke obrasce trošenja komunalija.


Top