Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

WTO: sporazum o trgovini uslugama

WTO: sporazum o trgovini uslugama

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Odluka 94/800/EZ o sklapanju sporazuma postignutih u Urugvajskom krugu multilateralnih pregovora (1986.–1994.)

Urugvajski krug multilateralnih trgovinskih pregovora (1986.–1994.) – Sporazum o osnivanju Svjetske trgovinske organizacije (WTO)

KOJI JE CILJ ODLUKE I SPORAZUMA?

Odlukom se odobrava sporazum koji je uspostavio WTO u ime Europske zajednice (danas Europska unija – EU), uključujući i Opći sporazum o trgovini uslugama.

KLJUČNE TOČKE

Opći sporazum o trgovini uslugama (GATS) prvi je skup pravila dogovorenih na multilateralnoj razini kako bi se regulirala međunarodna trgovina uslugama. Sastoji se od tri elementa:

  • općeg skupa pravila koji sadrži temeljne zahtjeve za sve članice Svjetske trgovinske organizacije (WTO);
  • popisa specifičnih obveza vezanih za pristup tržištu svake članice WTO-a i
  • priloga kojima se uređuju posebni uvjeti koji će se primjenjivati na različite sektore

OPĆA PRAVILA

Sporazum GATS primjenjuje se na sve usluge u svim sektorima osim usluga javnih tijela. Također se primjenjuje na sve mjere primjenjive na usluge na svim razinama vlasti (središnja, regionalna, lokalna itd.). Sporazumom su definirane četiri metode pružanja usluga:

  • pružanje usluge s državnog područja jedne članice na državno područje bilo koje druge članice (npr. međunarodni telefonski pozivi);
  • pružanje usluge na državnom području jedne članice potrošaču bilo koje druge članice (npr. turizam);
  • pružanje usluge kroz komercijalnu prisutnost jedne članice na državnom području bilo koje druge članice (npr. bankarske usluge);
  • pružanje usluge putem pojedinaca iz jedne zemlje članice koji privremeno borave i rade na državnom području bilo koje druge članice (npr. građevinski projekti, modeli, konzultanti)

Sporazum se temelji na načelu najpovlaštenije nacije (MFN) prema kojem svaka zemlja članica prema poduzećima druge zemlje članice ne postupa ništa manje povoljno no prema svojim vlastitima ili onima bilo koje druge zemlje. Međutim, postoje iznimke za određene uslužne djelatnosti koje su uključene u popis izuzeća od uvjeta MFN-a. U biti, svaka bi vlada mogla postaviti ograničenja pristupa stranim tvrtkama na svoje tržište.

Nadalje, članice koje sklapaju sporazum o slobodnoj trgovini ili ulaze u carinsku uniju mogu liberalizirati trgovinu uslugama među sobom, bez proširenja sporazuma na druge članice GATS-a. Međutim, njihov bilateralni ili regionalni sporazum mora imati značajnu sektorsku pokrivenost i za cilj mora imati smanjenje ili izbjegavanje diskriminacije.

S ciljem osiguravanja maksimalne transparentnosti, sporazum od vlada zahtijeva objavu svih relevantnih zakona i propisa. Te mjere moraju biti provedene na razuman, objektivan i nepristran način.

Bilateralni sporazumi sklopljeni između vlada o priznavanju kvalifikacija moraju biti otvoreni drugim članicama koje se žele pridružiti tim sporazumima. Osim toga, svaka članica mora osigurati da monopoli i ekskluzivni dobavljači usluga ne zloupotrebljavaju svoj položaj. Slično, članice se moraju savjetovati o načinima uklanjanja poslovnih praksi koje mogu ograničiti konkurenciju.

Međunarodni prijenosi i plaćanja za tekuće transakcije povezane s posebnim obvezama sklopljenima u sklopu GATS-a ne smiju biti ograničeni, osim u slučaju poteškoća s platnom bilancom i pod određenim okolnostima.

Specifične obveze

Pravila o pristupu tržištu i nacionalnom postupanju nisu opći zahtjevi, već specifične obveze uključene u rasporede priložene GATS-u i čine sastavni dio sporazuma. Ti rasporedi identificiraju usluge i uslužne djelatnosti za koje je zajamčen pristup tržištu i utvrđuju uvjete kojima se uređuje taj pristup. Nakon njihove konsolidacije ove se obveze mogu mijenjati ili povući tek nakon pregovora o naknadi s dotičnom zemljom.

Stoga, svaka članica ne smije postupati s uslugama i dobavljačima usluga bilo koje druge članice kao manje vrijednima od uvjeta iz njezina rasporeda.

Sporazum se također temelji na načelu nacionalnog postupanja. U biti, u sektorima navedenima u rasporedu svake pojedine članice, a podložno njegovim uvjetima, svaka zemlja članica ne postupa s proizvodima druge zemlje članice ništa manje povoljno no prema vlastitim nacionalnim proizvodima.

Progresivna liberalizacija

GATS predviđa pregovore s početkom unutar pet godina s ciljem postizanja više razine liberalizacije trgovine uslugama. Ova liberalizacija bit će usmjerena na povećanje obveza u rasporedima i smanjenje štetnog učinka mjera koje poduzimaju vlade.

Sektorska pitanja

Niz priloga vezanih uz različite sektore usluga čine dio GATS-a. Ti su prilozi osmišljeni kako bi uzeli u obzir određena specifična obilježja dotičnih sektora.

  • Prilogom o kretanju fizičkih osoba vladama se daje ovlaštenje pregovarati o specifičnim obvezama koje se primjenjuju na privremeni boravak osoba na njihovu državnom području u svrhu pružanja usluga. Sporazum se ne odnosi na stalno zaposlenje, niti na mjere vezane uz državljanstvo ili prebivalište.
  • Prilogom o uslugama zračnog prijevoza iz opsega GATS-a isključuju se prometna prava i usluge vezane uz ta prava (uglavnom bilateralni sporazumi o zračnim uslugama koji odobravaju slijetanje). Međutim, GATS se odnosi na usluge popravka i održavanja zrakoplova, prodaju i marketing usluga zračnog prijevoza i usluge računalnih sustava za rezervacije.
  • Prilogom o financijskim uslugama (osobito bankarske usluge i usluge osiguranja) priznaje se pravo vlade da poduzme mjere za zaštitu ulagatelja, štediša i osiguranika. Sporazum iz svog djelokruga isključuje usluge koje pružaju središnje banke. Valja napomenuti da je po zaključenju Urugvajskog kruga 1994., bilo moguće uključiti usluge financijskog sektora u GATS samo na privremenoj osnovi. Iz tog je razloga 1998. donesena Odluka Vijeća 1999/61/EZ kojom se odobrava trajno uključivanje tog sektora u GATS.
  • Naposljetku, prilogom o telekomunikacijama propisano je da vlade moraju bilo kojem dobavljaču usluga bilo koje druge članice odobriti pristup javnim telekomunikacijskim mrežama pod razumnim i nediskriminirajućim uvjetima.

PROVEDBA SPORAZUMA

Institucionalna pravila

Ova se pravila odnose, posebice, na savjetovanje i rješavanje sporova i na osnivanje Vijeća za trgovinu uslugama.

Nastavak pregovora

Na kraju Urugvajskog kruga vlade su se složile nastaviti pregovore u četiri područja:

  • osnovne telekomunikacije;
  • pomorski prijevoz;
  • kretanje pojedinaca i
  • financijske usluge

Potrebni su daljnji pregovori o subvencijama, javnoj nabavi i zaštitnim mjerama.

OTKAD SE ODLUKA I SPORAZUM PRIMJENJUJU?

Odluka se primjenjuje od 22. prosinca 1994.

Sporazum se primjenjuje od 1. siječnja 1995.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

GLAVNI DOKUMENTI

Odluka Vijeća 94/800/EZ od 22. prosinca 1994. o sklapanju u ime Europske zajednice, s obzirom na pitanja iz njezine nadležnosti, sporazuma postignutih u Urugvajskom krugu multilateralnih pregovora (1986. – 1994.) (SL L 336, 23.12.1994., str. 1.–2.)

Urugvajski krug multilateralnih trgovinskih pregovora (1986.–1994.) – Sporazum o osnivanju Svjetske trgovinske organizacije (WTO) (SL L 336, 23.12.1994., str. 3.–10.)

VEZANI DOKUMENTI

Odluka Vijeća 1999/61/EZ od 14. prosinca 1998. o prihvaćanju, u ime Europske zajednice, s obzirom na pitanja iz njene nadležnosti, rezultata pregovora Svjetske trgovinske organizacije o financijskim uslugama (SL L 20, 27.1.1999., str. 38.-39.)

Odluka Vijeća 97/838/EZ od 28. studenoga 1997. o odobravanju, u ime Europske zajednice, rezultata pregovora Svjetske trgovinske organizacije o osnovnim telekomunikacijskim uslugama u pogledu pitanja u njezinoj nadležnosti (SL L 347, 18.12.1997., str. 45.-58.)

Posljednje ažuriranje 23.11.2017

Top