Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Trgovinska politika EU-a prema zemljama u razvoju, uključujući Pomoć za trgovinu

Trgovinska politika EU-a prema zemljama u razvoju, uključujući „Pomoć za trgovinu”

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Komunikacija (COM(2012) 22 final – Trgovina, rast i razvoj – Prilagodba trgovinske i ulagačke politike za zemlje kojima je pomoć najpotrebnija

Strategija EU-a „Pomoć za trgovinu”, kojom se poboljšava potpora EU-a za potrebe u povezane s trgovinom u zemljama u razvoju

ČEMU SLUŽE OVA KOMUNIKACIJA I STRATEGIJA?

  • Komunikacijom se predlažu aktivnosti za pomoć najslabije razvijenim zemljama (LDC) te drugim zemljama kojima je pomoć najpotrebnija, a u cilju ostvarivanja koristi od trgovine za uključiv rast i održiv razvoj.
  • Cilj je strategije o „Pomoći za trgovinu* (AfT) poboljšati integraciju zemalja u razvoju i najslabije razvijenih zemalja u svjetski trgovinski sustav.
  • Strategija je izrađena kako bi bila u skladu s Milenijskim razvojnim ciljevima Ujedinjenih naroda (UN), koje su potom zamijenili Ciljevi održivog razvoja za 2030.

KLJUČNE TOČKE

Komunikacijom se ističe uloga sljedećih instrumenata trgovine i razvoja od kojih koristi imaju zemlje u razvoju i najslabije razvijene zemlje:

  • općeg sustava povlastica (GSP), koji zemljama u razvoju omogućuje plaćanje nižih carina ili neplaćanje carina na njihove izvoze u EU. Izmijenjeni GSP, koji je više usmjeren na najslabije razvijene zemlje, stupio je na snagu 2014.;
  • poticanja bilateralnih i regionalnih odnosa sa zemljama u razvoju poput sporazuma o slobodnoj trgovini sa zemljama u Aziji, Latinskoj Americi, istočnim susjednim zemljama Europe i južnog Mediterana;
  • promicanja izravnih stranih ulaganja u zemljama u razvoju i najslabije razvijenim zemljama;
  • pomoći malim trgovcima u zemljama u razvoju i najslabije razvijenim zemljama u cilju ostvarivanja boljeg pristupa tržištu Europske unije (EU) putem, na primjer, Službe za pomoć izvoznicima;
  • isticanja važnosti dobrog upravljanja u zemljama u razvoju, kojim se nastoji:
    • potaknuti trgovinu i ulaganje;
    • osigurati da najsiromašniji ljudi također imaju koristi od gospodarskog rasta koji je rezultat trgovine; i
    • zaštititi održivost njihova razvoja.

U strategiji se navodi niz prioriteta:

Financiranje:

Dodatne točke:

Upotreba trgovine kao alata za uključivi rast i održivi razvoj također je istaknuta u komunikaciji iz 2011. „Povećanje učinka razvojne politike EU-a: plan za promjenu” i dodatno naglašena u komunikaciji iz 2012. „Trgovina, rast i razvoj – Prilagodba trgovinske i ulagačke politike za zemlje kojima je pomoć najpotrebnija”.

POZADINA

  • Mnoge zemlje u razvoju suočavaju se s nizom prepreka kada je riječ o međunarodnoj trgovini, kao što su loša infrastruktura, slaba diverzifikacija trgovine, neučinkoviti carinski postupci ili pretjerana birokracija. Budući da zemlje u razvoju sada čine više od 50 % svjetske trgovine, prevladavanjem tih prepreka moguće je ostvariti velike koristi: od boljih poslovnih okruženja do globalnog smanjenja siromaštva.
  • Strategija je obuhvaćena okvirom Programa razvoja iz Dohe, koji je usvojila Svjetska trgovinska organizacija.
  • Za više informacija pogledajte:

* KLJUČNI POJMOVI

Pomoć za trgovinu (AfT): pomoć koja partnerskim zemljama pomaže iskoristiti mogućnosti stvorene unilateralnim, bilateralnim ili multilateralnim trgovinskim sporazumima.

GLAVNI DOKUMENTI

Strategija EU-a o trgovini: Poboljšanje potpore EU-a za potrebe povezane s trgovinom u zemljama u razvoju – Zaključci Vijeća i predstavnika vlada zemalja članica okupljenih u Vijeću, 29. listopada 2007.

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću i Europskom gospodarskom i socijalnom odboru – Trgovina, rast i razvoj – Prilagodba trgovinske i ulagačke politike za zemlje kojima je pomoć najpotrebnija (COM(2012) 22 final, 27.1.2012.)

VEZANI DOKUMENTI

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija: Povećanje učinka Razvojne politike EU-a: plan za promjenu (COM(2011) 637 final, 13.10.2011.)

Radni dokument službi Komisije – Pomoć za trgovinu – Izvješće iz 2015.: Pregled napretka EU-a i njegovih država članica (SWD(2015) 128 final, 22.6.2015.)

Posljednje ažuriranje 14.03.2017

Top