Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europski obrambeni akcijski plan

Europski obrambeni akcijski plan

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Komunikacija (COM(2016) 950 final) – Europski obrambeni akcijski plan

Članka 42. Ugovora o Europskoj uniji

ČEMU SLUŽI OVA KOMUNIKACIJA?

  • Cilj komunikacije je:
    • poboljšati učinkovitost potrošnje na obrambene kapacitete u državama članicama Europske unije (EU);
    • objediniti resurse radi unapređenja sigurnosti građana EU-a;
    • stvoriti konkurentniju i inovativniju industrijsku bazu u obrambenom sektoru.
  • Članak 42. Ugovora o Europskoj uniji utvrđuje rad zajedničke sigurnosne i obrambene politike EU-a. Obuhvaća niz aspekata od donošenja odluka i uloge Europske obrambene agencije do klauzule od uzajamnoj pomoći EU-a.

KLJUČNE TOČKE

Akcijski plan dijeli se u 3 potplana:

  • 1.

    Uspostavu Europskog fonda za obranu s 2 strukture financiranja:

    • istraživanje: ukupno 90 milijuna eura do 2020. godine, a nakon 2020. godine 500 milijuna eura godišnje, za financiranje suradničkog istraživanja inovativnih obrambenih tehnologija (primjerice, elektronike, enkriptirane programske opreme ili robotike);
    • kapaciteti: približno 5 milijardi eura godišnje (čeka se precizno određivanje Europske komisije) kako bi se državama EU-a omogućilo da zajedno nabave određena sredstva (primjerice, bespilotne letjelice ili helikoptere) radi smanjenja troškova. O ovim kapacitetima odlučivale bi države EU-a koje bi bile i njihovi vlasnici;
    • prioritete Fonda za obranu utvrdit će Koordinacijsko povjerenstvo koje čine države članice EU-a, Visoki predstavnik EU-a za vanjske poslove i sigurnosnu politiku, Europska obrambena agencija, Komisija i ključni sudionici iz industrije.
  • 2.

    Promicanje ulaganja u opskrbni lanac obrambene industrije: Komisija će podržavati napore Europske investicijske banke za unapređenje pristupa financiranju za opskrbni lanac obrambene industrije čiji glavni dio većinom čine mala i srednja poduzeća. Nadalje, u okviru Plana za sektorsku suradnju u području vještina, Komisija će podržavati suradnju u obrambenom sektoru kako bi se osigurale prave vještine za stvaranje inovacija.

  • 3.

    Jačanje jedinstvenog obrambenog tržišta EU-a: Komisija će poduzeti korake za unapređenje nabavnih ugovora za obranu na razini EU-a kako bi pomogla riješiti problem rascjepkanosti i osigurala veću konkurentnost u obrambenoj industriji. Poduzeća će lakše moći raditi u inozemstvu dok će države članice EU-a dobiti najveću vrijednost za novac. Kako bi to postigla, Komisija predlaže unapređenje provedbe Direktive o nabavi i Direktive o transferima.

Ostale ključne točke:

POZADINA

  • Ukupno gledano, države članice EU-a zauzimaju drugo mjesto u svijetu po vojnim izdacima (nakon SAD-a). Međutim, većina nabave za obranu odvija se na nacionalnoj razini, a problemi poput udvostručavanja, nedostatka interoperabilnosti i tehnologije i dalje ugrožavaju učinkovitost vojnih kapaciteta EU-a.
  • Kako države koje nisu članice EU-a povećavaju svoje vojne izdatke, tako države članice EU-a u prosjeku svoje smanjuju.
  • Za više informacija pogledajte:

GLAVNI DOKUMENT

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Europskom vijeću, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija: Europski obrambeni akcijski plan (COM(2016) 950 final, 30.11.2016.)

Pročišćena verzija Ugovora o Europskoj uniji — Glava V. - Opće odredbe o vanjskom djelovanju Unije i posebne odredbe o zajedničkoj vanjskoj i sigurnosnoj politici — Poglavlje 2. — Posebne odredbe o zajedničkoj vanjskoj i sigurnosnoj politici — Odjeljak 2. — Odredbe o zajedničkoj sigurnosnoj i obrambenoj politici — Članak 42. (bivši članak 17. UEU-a) (SL C 202, 7.6.2016., str. 38.–39)

VEZANI DOKUMENTI

Direktiva 2009/81/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 13. srpnja 2009. o usklađivanju postupaka nabave za određene ugovore o radovima, ugovore o nabavi robe i ugovore o uslugama koje sklapaju javni naručitelji ili naručitelji u području obrane i sigurnosti te izmjeni direktiva 2004/17/EZ i 2004/18/EZ (SL L 216, 20.8.2009., str. 76.–136.)

Sukcesivne izmjene Direktive 2009/81/EZ uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

Direktiva 2009/43/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 6. svibnja 2009. o pojednostavljivanju uvjeta za transfer obrambenih proizvoda unutar Zajednice (SL L 146, 10.6.2009., str. 1.–36.)

Vidjeti pročišćeni tekst

Posljednje ažuriranje 17.07.2017

Top