Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Strategija za borbu protiv terorizma

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Strategija za borbu protiv terorizma

 

SAŽETAK DOKUMENATA:

Članak 83. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU)

Strategija EU-a za borbu protiv terorizma

ČEMU SLUŽI STRATEGIJA EU-A ZA BORBU PROTIV TERORIZMA?

  • Vijeće je 2005. donijelo Strategiju EU-a za borbu protiv terorizma radi suzbijanja terorizma na globalnoj razini i stvaranja sigurnije Europe.
  • Smrtonosni teroristički napadi i dalje pogađaju građane Europe i svijeta pa je borba protiv terorizma jedan od glavnih prioriteta za EU, njegove države članice i partnere.

Članak 83. UFEU-a omogućuje Europskom parlamentu i Vijeću da donesu minimalna pravila u pogledu definicije osobito teškog kriminaliteta s prekograničnim elementima, čiji je primjer terorizam.

KLJUČNE TOČKE

Ciljevi

Radi učinkovite borbe protiv terorizma, strategija se temelji na četiri prioriteta (stupa):

  • prevencija;
  • zaštita;
  • progon; i
  • odgovor.

U svim je stupovima strategije prepoznata važnost suradnje s trećim zemljama i međunarodnim institucijama.

Prevencija

Uklanjanje uzroka radikalizacije i novačenja terorista jedan je od ključnih prioriteta EU-a. Stup „prevencije” usmjeren je na borbu protiv radikalizacije i novačenja terorista utvrđivanjem metoda, propagande i instrumenata kojima se koriste teroristi. EU pomaže u koordinaciji nacionalnih politika, utvrđivanju dobre prakse i razmjeni informacija.

Strategija EU-a za borbu protiv radikalizacije i novačenja terorista revidirana je 2014., a cilj joj je borba protiv radikalizacije i novačenja s obzirom na nove trendove kao što su izolirani teroristički napadi, strani borci i upotreba društvenih medija među teroristima. Dodatno je izmijenjena nizom zaključaka Vijeća o odgovoru na terorističke napade na području EU-a.

Zaštita

Zaštita građana i infrastrukture te smanjenje izloženosti napadima drugi je prioritet strategije EU-a za borbu protiv terorizma. To uključuje:

  • zaštitu vanjskih granica;
  • poboljšanje sigurnosti prometa;
  • zaštita strateških ciljeva; i
  • smanjenje izloženosti kritične infrastrukture.

Primjeri djelovanja su:

Progon

Cilj je trećeg stupa progon terorista preko granica, uz poštovanje ljudskih prava i međunarodnog prava. Da bi se postigli ti ciljevi, EU se koncentrirao na sljedeće:

  • poboljšanje suradnje i razmjene informacija između policije i pravosudnih tijela;
  • lišavanje terorista sredstava za potporu i komunikaciju;
  • suzbijanje financiranja terorizma.

Primjer djelovanja jest provedba Akcijskog plana iz 2016. u cilju jačanja borbe protiv financiranja terorizma.

Odgovor

Priprema za posljedice terorističkog napada, upravljanje njima i svođenje tih posljedica na najmanju moguću mjeru četvrti je cilj strategije EU-a za borbu protiv terorizma. Taj se cilj postiže poboljšanjem sposobnosti:

  • nošenja s posljedicama;
  • koordinacije odgovora; i
  • ispunjavanja potreba žrtava.

Među prioritete u tom području spadaju:

  • razvoj aranžmanâ EU-a za koordinaciju odgovora na krize;
  • razvoj alata za procjenu rizika;
  • razmjena najbolje prakse u pružanju pomoći žrtvama terorizma.

Primjer djelovanja jest stvaranje centra EU-a za žrtve terorizma (pilot program Europskog parlamenta).

Suradnja s međunarodnim partnerima

Sigurnost EU-a blisko je povezana sa situacijom u drugim zemljama, a posebno u susjednim državama.

U lipnju 2014. Europsko vijeće pozvalo je na uspostavu učinkovite politike za borbu protiv terorizma kojom se objedinjuju unutarnji i vanjski aspekti. Nakon napada na redakciju lista Charlie Hebdo, čelnici EU-a 9. veljače 2015. naglasili su potrebu za većom suradnjom EU-a s trećim zemljama na pitanjima sigurnosti i borbe protiv terorizma.

U svojim je zaključcima o vanjskom djelovanju EU-a u borbi protiv terorizma od 19. lipnja 2017. Vijeće naglasilo potrebu za:

  • većom dosljednosti između unutarnjih i vanjskih djelovanja u području sigurnosti, i
  • jačanjem uloge agencija za pravosuđe i unutarnje poslove u odnosu na treće zemlje.

Napomenulo je i da misije i operacije u okviru zajedničke sigurnosne i obrambene politike moraju imati veću ulogu u borbi protiv terorizma.

U odnosima EU-a i trećih zemalja program borbe protiv terorizma prisutan je na mnogo načina, uključujući:

  • političke dijaloge na visokoj razini;
  • donošenje klauzula i sporazuma o suradnji ili specifičnih projekata pomoći;
  • projekte za izgradnju kapaciteta sa strateški važnim zemljama.

U borbi protiv terorizma EU surađuje sa zemljama:

  • na zapadnom Balkanu;
  • u Africi (Sahelu, sjevernoj Africi, Rogu Afrike);
  • na Bliskom istoku;
  • u Sjevernoj Americi;
  • u Aziji.

Suradnja sa SAD-om temeljna je sastavnica strategije EU-a. Posljednjih godina postignuti su sporazumi o suradnji u područjima poput financiranja terorizma, prijevoza i granica, uzajamne pravne pomoći i izručenja. Vlasti SAD-a sve više i sve bliže surađuju s Europolom i Eurojustom.

EU također blisko surađuje s drugim međunarodnim i regionalnim organizacijama na izgradnji međunarodnog konsenzusa i promicanju međunarodnih standarda u borbi protiv terorizma.

POZADINA

GLAVNI DOKUMENTI

Pročišćene verzije Ugovora o funkcioniranju Europske unije – Dio treći – Politike i unutarnja djelovanja Unije – Glava IV.: Područje slobode, sigurnosti i pravde – Poglavlje 4.: Pravosudna suradnja u kaznenim stvarima – Članak 83. (bivši članak 31. UEZ-a) (SL C 202, 7.6.2016., str. 80.–81.)

Vijeće Europske unije, 30. studenoga 2005.: Strategija Europske unije za borbu protiv terorizma

VEZANI DOKUMENTI

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija: Akcijski plan za poboljšanje spremnosti s obzirom na rizike za kemijsku, biološku, radiološku i nuklearnu sigurnost (COM(2017) 610 final, 18.10.2017.)

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Akcijski plan za potporu zaštiti javnih prostora (COM(2017) 612 final, 18.10.2017.)

Zaključci Vijeća o vanjskom djelovanju EU-a u borbi protiv terorizma (19. lipnja 2017.)

Direktiva (EU) 2017/853 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. svibnja 2017. o izmjeni Direktive Vijeća 91/477/EEZ o nadzoru nabave i posjedovanja oružja (SL L 137, 24.5.2017., str. 22.–39.)

Uredba (EU) 2016/794 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. svibnja 2016. o Agenciji Europske unije za suradnju tijela za izvršavanje zakonodavstva (Europol) te zamjeni i stavljanju izvan snage odluka Vijeća 2009/371/PUP, 2009/934/PUP, 2009/935/PUP, 2009/936/PUP i 2009/968/PUP (SL L 135, 24.5.2016., str. 53.–114.)

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu i Vijeću o Akcijskom planu za jačanje borbe protiv financiranja terorizma (COM(2016) 50 final, 2.2.2016.)

Odluka Vijeća (EU, Euratom) 2015/457 od 17. ožujka 2015. o stavljanju izvan snage Odluke 2007/124/EZ, Euratom o utvrđivanju posebnog programa „Sprečavanje, pripravnost i upravljanje posljedicama terorizma i drugih rizika povezanih sa sigurnošću” kao dijela Općeg programa sigurnosti i zaštite sloboda za razdoblje od 2007. do 2013. (SL L 76, 20.3.2015., str. 1.–2.)

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija: Europski program sigurnosti (COM(2015) 185 final, 28.4.2015.)

Strategija EU-a za borbu protiv radikalizacije i novačenja terorista (19. svibnja 2014.)

Odluka Vijeća 2010/412/EU od 13. srpnja 2010. o sklapanju Sporazuma između Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država o obradi i slanju podataka o izvješćima u vezi s financijskim plaćanjima iz Europske unije Sjedinjenim Američkim Državama za potrebe Programa za praćenje financiranja terorističkih djelatnosti (SL L 195, 27.7.2010., str. 3.–4.)

Sukcesivne izmjene Odluke 2010/412/EU uključene su u izvorni dokument. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

Sporazum između Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država o obradi i slanju podataka o izvješćima u vezi s financijskim plaćanjima iz Europske unije Sjedinjenim Američkim Državama za potrebe programa za praćenje financiranja terorističkih djelatnosti (SL L 195, 27.7.2010., str. 5.–14.)

Uredba Vijeća (EZ) br. 2580/2001 od 27. prosinca 2001. o posebnim mjerama ograničavanja protiv određenih osoba i subjekata s ciljem borbe protiv terorizma (SL L 344, 28.12.2001., str. 70.–75.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

Posljednje ažuriranje 23.07.2018

Top