Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pritužbe na poduzeća koja krše pravila tržišnog natjecanja

Pritužbe na poduzeća koja krše pravila tržišnog natjecanja

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Obavijest Komisije o načinu na koji Komisija postupa s pritužbama na temelju članaka 101. i 102. UFEU-a) – bivših članaka 81. i 82. Ugovora o EZ-u

ČEMU SLUŽI OVA OBAVIJEST?

  • U interesu i potrošača i poduzeća, EU ima pravila kojima se zabranjuju karteli za utvrđivanje cijena, kao i druge vrste restriktivnih sporazuma. Također se nastoji djelovati protiv tvrtki koje zloupotrebljavaju svoj dominantni položaj na tržištu, na primjer ograničavanjem proizvodnje ili isključivanjem konkurenata.
  • Teške povrede članaka 101. i 102. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU) – koji su zamijenili članke 81. i 82. Ugovora o osnivanju Europske zajednice – nadležna tijela za zaštitu tržišnog natjecanja često teško otkrivaju, pa ova obavijest ima za cilj potaknuti građane i tvrtke EU-a da kontaktiraju javna tijela za provođenje zakona kada sumnjaju da se pravila tržišnog natjecanja krše.

KLJUČNE TOČKE

Članove javnosti i poduzeća potiče se da se obrate javnim tijelima za provedbu zakona kada sumnjaju da su prekršena pravila poslovnog natjecanja. Postoje 3 načina na koja se to može uraditi:

  • ulaganjem pritužbe nacionalnom sudu; ili
  • ulaganjem pritužbe nacionalnom tijelu za tržišno natjecanje; ili
  • ulaganjem pritužbe Europskoj komisiji temeljem članka 7. stavka 2. Uredbe 1/2003 (vidjeti sažetak), uz ispunjavanje određenih zahtjeva u skladu s Uredbom (EZ) br. 773/2004 (vidjeti sažetak), elektroničkim putem, poštom ili telefonom, što predstavlja početnu točku istrage.

Obavijest daje smjernice o izboru između podnošenja žalbe Komisiji, nacionalnom tijelu za tržišno natjecanje ili pokretanja postupka pred nacionalnim sudom. Ona obuhvaća i postupak kojim Komisija razmatra žalbe.

Prednosti izbora nacionalnih sudova

Nacionalni sudovi:

  • mogu dodijeliti odštetu za pretrpljene gubitke;
  • mogu donositi odluke o zahtjevima za plaćanje ili ugovornim obvezama koji se temelje na sporazumu koji oni razmatraju na temelju članka 101;
  • mogu procijeniti opseg i posljedice ništavnosti određenih ugovornih odredbi;
  • obično su u boljem položaju od Komisije da donesu privremene mjere;
  • obično imaju ovlast dodijeliti sudske troškove stranci koja je uspjela u sporu (ovo nije moguće u postupku pred Komisijom).

Moguće je također kombinirati pritužbu utemeljenu na pravu tržišnog natjecanja EU-a s drugim pritužbama utemeljenim na nacionalnom pravu.

Pritužbe prema nacionalnim tijelima za tržišno natjecanje

  • Pojedino nacionalno tijelo za tržišno natjecanje obično je u dobrom položaju da se bavi sporazumima i praksama koje značajno utječu na tržišno natjecanje, uglavnom na svojemm teritoriju.

Pritužbe prema Komisiji

  • Pritužba treba sadržavati informacije kako se traži u Obrascu C u Prilogu ove obavijesti:
    • informacije o podnositelju pritužbe i poduzetniku (poduzetnicima) koje su bile razlogom za pritužbu;
    • detalje o navodnoj povredi i dokaze;
    • što se traži da Komisija ustanovi i legitimni interes;
    • postupak pred nacionalnim tijelima za tržišno natjecanje i nacionalnim sudovima.
  • Kao podnositelj, vi zahtijevate od Komisije da ustanovi povredu prava tržišnog natjecanja i zahtijevate da se to zaustavi.
  • Komisija, za razliku od građanskih sudova, čiji je zadatak očuvanje prava pojedinca, predstavlja upravno tijelo koje mora djelovati u javnom interesu, uz diskreciono pravo određivanja prioriteta svojeg postupanja u provedbi pravila.
  • Komisija ima pravo pritužbama dodijeliti različite prioritete i faktor na koji se pri tome može pozivati jesu interesi EU-a.
  • Komisija nastoji obavijestiti podnositelje pritužbe o postupanju koje predlaže u svezi s pritužbom u roku od 4 mjeseca nakon primitka pritužbe.
  • Komisija može odbiti pritužbu ako nije u dovoljnom interesu EU-a da je dalje istražuje.
  • Kao neformalnu zamjenu za pritužbu, pogođeni pojedinac može dostaviti Komisiji informacije o tržištu.

OD KADA SE OVA OBAVIJEST PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 27. travnja 2004.

POZADINA

Direktiva 2014/104/EU (vidjeti sažetak) utvrđuje pravila za naknadu štete za žrtve kartela i antikonkurentnog djelovanja.

Dodatne informacije potražite ovdje:

GLAVNI DOKUMENT

Obavijest Komisije o načinu na koji Komisija postupa s pritužbama na temelju članaka 81. i 82. Ugovora o EZ-u (SL C 101, 27.4.2004., str. 65.–77.)

VEZANI DOKUMENTI

Pročišćena verzija Ugovora o funkcioniranju Europske unije – Dio treći – Politike i unutarnja djelovanja Unije – Glava VII. – Zajednička pravila o tržišnom natjecanju, oporezivanju i usklađivanju zakonodavstava – Poglavlje 1. – Pravila o tržišnom natjecanju – Odjeljak 1. – Pravila koja se primjenjuju na poduzetnike – Članak 101. (bivši članak 81. UEZ-a) (SL C 202, 7.6.2016., str. 88.–89.)

Pročišćena verzija Ugovora o funkcioniranju Europske unije – Dio treći – Politike i unutarnja djelovanja Unije – Glava VII. – Zajednička pravila o tržišnom natjecanju, oporezivanju i usklađivanju zakonodavstava – Poglavlje 1. – Pravila o tržišnom natjecanju – Odjeljak 1. – Pravila koja se primjenjuju na poduzetnike – Članak 102. (bivši članak 82. UEZ-a) (SL C 202, 7.6.2016., str. 89.)

Direktiva 2014/104/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 26. listopada 2014. o određenim pravilima kojima se uređuju postupci za naknadu štete prema nacionalnom pravu za kršenje odredaba prava tržišnog natjecanja država članica i Europske unije (SL L 349, 5.12.2014., str. 1.–19.)

Uredba Komisije (EZ) br. 773/2004 od 7. travnja 2004. o postupcima koje Komisija vodi na temelju članaka 81. i 82. Ugovora o EZ-u (SL L 123, 27.4.2004., str. 18.–24.)

Sukcesivne izmjene Uredbe (EZ) br. 773/2004 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

Obavijest Komisije o suradnji unutar mreže tijela za zaštitu tržišnog natjecanja (SL C 101, 27.4.2004., str. 43.–53.)

Uredba Vijeća (EZ) br. 1/2003 od 16. prosinca 2002. o provedbi pravila o tržišnom natjecanju koja su propisana člancima 81. i 82. Ugovora o EZ-u (SL L 1, 4.1.2003., str. 1.–25.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

Posljednje ažuriranje 29.05.2020

Top