Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Modernizacija strukovnog obrazovanja i osposobljavanja u Europi

Modernizacija strukovnog obrazovanja i osposobljavanja u Europi

SAŽETAK DOKUMENTA:

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Novi poticaj za europsku suradnju u području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja za potporu strategije Europa 2020. (COM(2010) 296 završna verzija od 9. lipnja 2010.)

SAŽETAK

Europska unija (EU) želi modernizirati strukovno obrazovanje i osposobljavanje (SOO) kako bi povećala njihovu privlačnost i ulogu u planu povećanja ukupnog rasta i broja radnih mjesta.

ČEMU SLUŽI OVA KOMUNIKACIJA?

Predlaže ponovno pokretanje suradnje u cijelom EU-u u području SOO-a, budući da doprinosi ciljevima Strategije Europa 2020. i Strateškom okviru za obrazovanje i osposobljavanje.

KLJUČNE TOČKE

Komunikacija ističe ključne prioritete SOO-a i Strateškog okvira za obrazovanje i osposobljavanje.

Cjeloživotno učenje*

  • Pristup mogućnostima osposobljavanja mora biti povećan do najveće moguće razine budući da sve više ljudi mijenja karijeru.
  • Potrebna je veća fleksibilnost u pogledu načina stjecanja rezultata učenja, ocjene i načina na koji vode do kvalifikacija.
  • Poslodavci, treneri i institucije višeg obrazovanja također moraju igrati veću ulogu u poboljšanju pružanja SOO-a.
  • Vještine stečene izvan formalnog obrazovanja i osposobljavanja mogu se potvrditi korištenjem pristupa za strukovne kvalifikacije temeljenog na rezultatima na osnovu:

Komunikacija također ističe hitnu potrebu za transnacionalnom mobilnosti u SOO-u.

Poboljšavanje SOO-a

  • Predložene mjere za poboljšanje kvalitete, učinkovitosti i privlačnosti SOO-a uključuju:
    • provedbu sustava za osiguravanje kvalitete na nacionalnoj razini na temelju Europskog referentnog okvira za osiguranje kvalitete za SOO;
    • reviziju vještina trenera i učitelja;
    • razvoj ključnih kompetencijaučenjem koje se temelji na radu ;
    • razvoj alata za povezivanje vještina s dostupnim radnim mjestima s ciljem jačanja važnosti tržišta rada.

SOO pomaže u borbi protiv socijalne isključenosti i potiče uključiv rast. Učenici u nepovoljnom položaju mogu imati više koristi od učenja izvan učionice na temelju rada, a koje je relevantno za tržište rada.

Komunikacija također poziva na njegovanje kreativnosti i poduzetništva.

Daljnji razvoji

Europski centar za razvoj strukovnog obrazovanja (Cedefop) je 2015. izdao izvješće o napretku ostvarenom u SOO-u u razdoblju 2010.–2014.

Ono navodi da je dvije trećine zemalja EU-a provelo reforme SOO-a, posebno vezano uz ključne kompetencije, učenje na temelju rada, s jačom interakcijom između pružatelja SOO-a i dionika zapošljavanja.

Međutim, potreban je dodatni napredak u područjima kao što su

  • promocija cjeloživotnog učenja;
  • mobilnost; i
  • potvrda neformalnog učenja*.

Ministri EU-a 2015. godine sastavili su Zaključke iz Rige. Oni predlažu nove srednjoročne prioritete za SOO. Ti prioriteti uključuju:

  • veću promociju učenja na temelju rada;
  • povećani pristup SOO-u; i
  • dodatno jačanje ključnih kompetencija u kurikulumu SOO-a.

Važnost SOO-a također je istaknuta u Komunikaciji Europske komisije Promišljanje obrazovanja i Preporuci Vijeća Jamstvo za mlade iz 2013.

POZADINA

Komunikacija je najvažniji dio Kopenhaškog procesaiz 2002, kojemu je cilj poboljšati učinak, kvalitetu i privlačnost SOO-a u EU-u. Nakon nje je 2010. godine uslijedila Bruges Communiqué, koja je sadržavala niz kratkoročnih prijedloga za SOO.

KLJUČNI POJMOVI

* Cjeloživotno učenje: učenje tijekom cijelog života osobe s ciljem poboljšavanja vještina, sposobnosti, znanja i kvalifikacija.

* Neformalno učenje: učenje u „neformalnim” situacijama (poput učenja u sportskim klubovima ili klubovima za mlade) za razliku od „formalnog” učenja (škola, sveučilište itd.).

Posljednje ažuriranje 14.10.2015

Top