Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Regenerirana celulozna folija u dodiru s hranom

Regenerirana celulozna folija u dodiru s hranom

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva 2007/42/EZ o materijalima i predmetima izrađenim od regenerirane celulozne folije koji dolaze u dodir s hranom

SAŽETAK

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

  • Riječ je o specifičnoj direktivi predviđenoj Uredbom (EZ) br. 1935/2004 o materijalima i predmetima koji dolaze u dodir s hranom.
  • Direktivom se definira regenerirana celulozna folija*.
  • Njome se utvrđuje popis odobrenih tvari za proizvodnju regenerirane celulozne folije, kao i količine koje se ne smiju premašiti kako bi se zaštitilo zdravlje potrošača.

KLJUČNE TOČKE

Područje primjene

Direktiva se primjenjuje na regeneriranu celuloznu foliju, ili u obliku u kojem sama po sebi predstavlja gotov proizvod ili u kojem čini dio gotova proizvoda koji sadržava i druge materijale, koja dolazi u dodir ili je smještena u dodiru s hranom.

Obuhvaća sljedeće kategorije:

  • 1.

    regeneriranu celuloznu foliju bez premaza;

  • 2.

    regeneriranu celuloznu foliju s premazom dobivenim od celuloze; ili

  • 3.

    regeneriranu celuloznu foliju s premazom koji se sastoji od plastike.

Direktiva se ne primjenjuje na sintetičke omote od regenerirane celuloze.

Popis odobrenih tvari

  • U Prilogu II. Direktivi utvrđuje se popis tvari odobrenih za proizvodnju regenerirane celulozne folije s ograničenjima u odnosu na uporabu.
  • Regenerirane celulozne folije koje su bez premaza ili s premazom koji se sastoji od plastike mogu se proizvoditi s tvarima koje nisu navedene u Prilogu II. ako se koriste kao bojilo ili ljepilo, pod uvjetom da nema tragova prijelaza tvari u ili na hranu.
  • Regenerirane celulozne folije s premazom koji se sastoji od plastike moraju biti u skladu s Uredbom (EU) br. 10/2011 o plastičnim materijalima i predmetima koji dolaze u dodir s hranom.
  • Otisnute površine regenerirane celulozne folije ne smiju doći u dodir s hranom.

Stavljanje na tržište i označivanje

U fazi stavljanja na tržište materijali i predmeti izrađeni od regenerirane celulozne folije, koji dolaze u dodir s hranom, moraju biti popraćeni deklaracijom u pisanom obliku u skladu s Uredbom (EZ) br. 1935/2004. Međutim, u slučajevima kada je za takve materijale ili predmete prema njihovoj prirodi jasno da su namijenjeni za dodir s hranom, oni ne podliježu toj obvezi.

Ako su predviđeni posebni uvjeti uporabe, materijali ili predmeti izrađeni od regenerirane celulozne folije moraju biti tako označeni.

OTKAD SE PRIMJENJUJE OVA DIREKTIVA?

Stupila je na snagu 20. srpnja 2007.

POZADINA

KLJUČNI POJAM

* Regenerirana celulozna folija: tanak materijal u listovima koji se izrađuje od rafinirane celuloze dobivene iz nerecikliranog drva ili pamuka. Regenerirana celulozna folija može biti obložena premazom s jedne strane ili s obiju strana.

DOKUMENT

Direktiva Komisije 2007/42/EZ od 29. lipnja 2007. o materijalima i predmetima izrađenim od regenerirane celulozne folije koji dolaze u dodir s hranom (SL L 172, 30.6.2007., str. 71.–82.)

VEZANI DOKUMENTI

Uredba (EZ) br.1935/2004 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. listopada 2004. o materijalima i predmetima koji dolaze u dodir s hranom i stavljanju izvan snage direktiva 80/590/EEZ i 89/109/EEZ (SL L 338, 13.11.2004., str. 4.–17.) Sukcesivne izmjene, dopune i ispravci Uredbe (EZ) br. 1935/2004 uključeni su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst služi samo za orijentaciju.

Uredba Komisije (EU) br. 10/2011 od 14. siječnja 2011. o plastičnim materijalima i predmetima koji dolaze u dodir s hranom (SL L 12, 15.1.2011., str. 1.–89.). Vidjeti pročišćeni tekst.

Posljednje ažuriranje 02.12.2015

Top