This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Finance for innovation and enterprise (European Investment Fund)
Financiranje inovacija i poduzeća (Europski investicijski fond)
Financiranje inovacija i poduzeća (Europski investicijski fond)
Europski investicijski fond (EIF) pruža rizična financiranja malim i srednjim poduzećima (MSP-ovi). Njegovi su dioničari Europska investicijska banka (EIB), Europska unija, koju predstavlja Europska komisija te javne i privatne financijske institucije, trenutačno iz 15 zemalja EU-a i Turske.
Utvrđuju:
Upravljačka tijela
EIF-om rukovode i upravljaju Glavna skupština, Upravni odbor i glavni direktor.
Glavna skupština sastoji se od dioničara EIF-a. Općenito donosi odluke većinom glasova i sastaje se najmanje jednom godišnje. Prijedlozi za donošenje odluke mogu se podnijeti i u pisanom postupku. Ovlasti Glavne skupštine uključuju sljedeće aktivnosti:
Upravni odbor sastoji se od članova koje imenuje Glavna skupština, a koje predlažu dioničari EIF-a na razdoblje od dvije godine. Odbor se obično sastaje deset puta godišnje, a prijedlozi za donošenje odluke mogu se podnijeti i u pisanom postupku. Članovi Upravnog odbora postupaju u najboljem interesu EIF-a i odgovaraju Glavnoj skupštini. On:
Predsjednik Upravnog odbora izabire se među članovima odbora većinom glasova. Odluke se donose većinskim glasanjem pod uvjetom da je prisutna najmanje polovica članova.
Glavni direktor, kojeg se može imenovati na razdoblje od 5 godina, odgovara Upravnom odboru. On/ona djeluje neovisno i odgovoran/odgovorna je za svakodnevno rukovođenje te mora:
Kako funkcionira EIF
Europski investicijski fond (EIF) dio je grupe Europske investicijske banke. Njegova je središnja misija podupirati europska mikro, mala i srednja poduzeća (MSP-ovi) olakšavanjem njihova pristupa financiranju. EIF osmišljava i razvija kapital za pokretanje poslovnih pothvata, jamstva i mikro-financijske instrumente koji su usmjereni na taj segment tržišta. U toj ulozi EIF potiče ciljeve EU-a u podupiranju inovacija, istraživanja i razvoja, poduzetništva, rasta i zapošljavanja.
Financijska izvješća EIF-a revidira neovisni vanjski revizor. Revizijski odbor EIF-a sastoji se od tri revizora, koje imenuju EIB i Europska komisija te dioničari iz financijskih institucija te jednog zamjenskog člana kojeg tri skupine dioničara imenuju na temelju rotacije. Članove imenuje i oni odgovaraju Glavnoj skupštini. Revizijski odbor, kao nadzorno tijelo, godišnje potvrđuje da je, prema njegovu znanju i procjeni, poslovanje EIF-a obavljeno sukladno Statutima i Poslovniku te da financijska izvješća istinito i objektivno prikazuju financijski položaj EIF-a u pogledu njegove imovine i obveza kao i rezultata njegovog poslovanja za promatranu financijsku godinu.
Sveukupne obveze EIF-a ne smiju prelaziti trostruki iznos upisanog kapitala u slučaju jamstva. U skladu s člankom 26. Statuta tu gornju granicu Glavna skupština može podići najviše do osmerostrukog iznosa upisanog kapitala. U slučaju udjela, o iznosu odlučuje Glavna skupština.
O sporovima između EIF-a i njegovih korisnika odlučuju nadležni domaći sudovi ili arbitraža. Za sporove koji se odnose na mjere što ih donose tijela EIF-a nadležan je Sud Europske unije.
Protokol o povlasticama i Imunitetu Europskih zajednica (Protokol br. 7) primjenjuje se na EIF, na članove njegovih tijela i na njegovo osoblje.
Europski fond za strateška ulaganja
U partnerstvu s Europskom komisijom, EIF i EIB igraju ključnu ulogu u Planu ulaganja za Europu osnivanjem Europskog fonda za strateška ulaganja (EFSI). Pokrenut 2015., EFSI nastoji pokrenuti privatna financiranja strateških ulaganja koja tržište ne može samo financirati. EIF je odgovoran za primjenu financiranja u korist MSP-ova i malih poduzeća srednje tržišne kapitalizacije (tj. poduzeća s između 250 i 3 000 zaposlenika) u sklopu okvira EFSI-ja za MSP-ove.
EIF je osnovan 1994. i ima sjedište u Luxembourgu.
Statut Europskog investicijskog fonda koji je Glavna skupština prihvatila 14. lipnja 1994. te izmijenila 19. lipnja 2000., 30. studenoga 2007., 8. ožujka 2012. i 27. svibnja 2014 (SL C 95, 21.3.2015., str. 22.–31.)
Posljednje ažuriranje 19.10.2015