EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Sporazum o carinskoj suradnji između EU-a i Indije

Sporazum o carinskoj suradnji između EU-a i Indije

 

SAŽETAK DOKUMENATA:

Odluka Vijeća 2004/633/EZ o sklapanju Sporazuma između EU-a i Indije o carinskoj suradnji i uzajamnoj administrativnoj pomoći u carinskim pitanjima

Sporazum između EU-a i Indije o carinskoj suradnji i uzajamnoj administrativnoj pomoći u carinskim pitanjima

KOJI JE CILJ ODLUKE I SPORAZUMA?

  • Odluka se odnosi na Sporazum koji su EU i Indija potpisali radi pojednostavljivanja carinskih mjera i dijeljenja iskustva i znanja u području carina.
  • Cilj je Sporazuma olakšati zakonito kretanje robe i učinkovitu suradnju upravnih tijela odgovornih za primjenu carinskog zakonodavstva*. To se postiže uspostavom komunikacijskih puteva između carinskih tijela kako bi se olakšala sigurna i brza razmjena informacija. Suradnja predviđena Sporazumom može se proširiti i dopuniti putem sporazuma o posebnim sektorima ili pitanjima.

KLJUČNE TOČKE

Carinska suradnja

Stranke se obvezuju razviti carinsku suradnju na sljedeće načine:

  • olakšavanjem zakonitog kretanja robe i izmjenom informacija i iskustva o mjerama za poboljšanje carinskih tehnika i postupaka te o računalnom sustavu,
  • pružanjem međusobne tehničke podrške,
  • razmjenom osoblja i stečenog iskustva.

Uzajamna administrativna pomoć

  • Stranke se obvezuju međusobno si pomagati kako bi se osigurala pravilna primjena carinskog zakonodavstva. Sporazumom se predviđaju dvije vrste pomoći:
    • pomoć na temelju zahtjeva: tijelo primatelj zahtjeva* tijelu podnositelju zahtjeva* pruža sve relevantne informacije koje mu osiguravaju da se carinsko zakonodavstvo primjenjuje ispravno te koje mu omogućuju otkrivanje postupaka koji predstavljaju povredu carinskog zakonodavstva. Informacije se mogu odnositi na netočne ili krivotvorene dokumente i pravilnost postupaka izvoza i uvoza između dviju stranaka. Pomoć se može zatražiti i kada postoje razlozi za sumnju da su osobe, mjesta, robe ili prijevozna sredstva uključena u povrede zakonodavstva.
    • spontana pomoć: stranke si međusobno pružaju pomoć ako to smatraju potrebnim za propisnu primjenu carinskog zakonodavstva. Posebno, na vlastitu inicijativu međusobno dijele sve informacije s pomoću kojih bi se mogla izbjeći znatna šteta za gospodarstvo, javno zdravlje ili slične ključne interese.

Formalni aspekti i izuzeci od obveze pružanja pomoći

  • Zahtjevi se moraju podnijeti u pisanom obliku, osim u hitnim slučajevima, kada se zahtjevi mogu podnijeti i usmeno, nakon čega moraju biti potvrđeni u pisanom obliku. Zahtjevi moraju sadržavati sljedeće:
    • podatke o tijelu koje je podnositelj zahtjeva,
    • zatraženu mjeru,
    • predmet i razlog za zahtjev,
    • sve uključene pravno obvezujuće instrumente,
    • podatke o osobama koje su predmet istražnih postupaka.
  • Stranka kojoj se upućuje zahtjev može odbiti pružiti pomoć kada bi pomoć dovela u pitanje suverenitet, opći interes, sigurnost ili neke druge bitne interese jedne od ugovornih strana. Obveza pružanja pomoći može se zanemariti u slučajevima kada bi se njezinim ispunjenjem povrijedila industrijska, trgovačka ili profesionalna tajna. Stranka primatelj zahtjeva može i odlučiti odgoditi pružanje pomoći na temelju toga da ona utječe na istragu, progon ili postupak u tijeku.
  • Sporazum sadržava odredbe o povjerljivosti u vezi s pruženim informacijama koje su obuhvaćene obvezom poslovne tajne. Za osobne podatke osigurava se visoka razina sigurnosti.
  • Sporazumom se osniva Zajednički odbor za carinsku suradnju koji nadgleda provedbu Sporazuma i proučava sva pitanja koja proizlaze iz njegove primjene.

OTKADA SE ODLUKA PRIMJENJUJE?

Odluka se primjenjuje od 30. ožujka 2004. Sporazum je stupio na snagu 1. studenoga 2004.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Carinsko zakonodavstvo: sva pravila koja su donijeli EU ili Indija u vezi s uvozom, izvozom i provozom robe i njihovim podvrgavanjem bilo kojem drugom carinskom postupku, uključujući mjere zabrane, ograničenja i provjere.
Tijelo primatelj zahtjeva: nadležno carinsko tijelo od kojeg se traži pomoć.
Tijelo podnositelj zahtjeva: nadležno carinsko tijelo koje traži pomoć.

GLAVNI DOKUMENTI

Odluka Vijeća 2004/633/EZ od 30. ožujka 2004. o sklapanju Sporazuma između Europske zajednice i Republike Indije o carinskoj suradnji i uzajamnoj administrativnoj pomoći u carinskim pitanjima (SL L 304, 30.9.2004., str. 24.)

Sporazum između Europske zajednice i Republike Indije o carinskoj suradnji i uzajamnoj administrativnoj pomoći u carinskim pitanjima (SL L 304, 30.9.2004., str. 25.–31.)

Posljednje ažuriranje 07.11.2017

Top