Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Neizravni porezi na prikupljanje kapitala

Neizravni porezi na prikupljanje kapitala

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva Vijeća 2008/7/EZ – neizravni porezi na prikupljanje kapitala

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

  • Njome se nastoje urediti neizravni porezi koje obračunavaju zemlje EU-a na prikupljanje kapitala. Neizravni porezi su porezi obračunati na robu i usluge, a ne na prihode ili dobit.
  • Iako općenito zabranjuje takve poreze, a posebice porez na kapital*, dopušta nekim zemljama da ih obračunavaju ako ispunjavaju određene iznimne uvjete.

KLJUČNE TOČKE

Porez i obuhvaćena društva

Ovom direktivom nastoji se urediti obračunavanje neizravnih poreza s obzirom na:

  • priljev kapitala društvima kapitala;
  • restrukturiranje koje uključuje društva kapitala;
  • pitanje određenih vrijednosnih papira i zadužnica (dugoročni vrijednosni papiri koji proizvode nepromjenjivu kamatnu stopu)

Direktiva se primjenjuje na sljedeća društva:

  • dionička društva (privatna društva čiji su vlasnici zakonski odgovorni za svoje dugove samo u visini iznosa kapitala koji su uložili);
  • komanditna društva s dioničkim kapitalom (dio kapitala koji dolazi od izdavanja dionica);
  • društva s ograničenom odgovornošću.

Za potrebe ove direktive, „društvo kapitala” znači bilo koje društvo, udruga ili pravna osoba:

  • čijim se udjelima može trgovati na burzi;
  • čiji članovi imaju pravo prenijeti svoje udjele i snose odgovornost isključivo za dugove društva u smislu vlastitih udjela;
  • i, u pravilu, svaki drugi subjekt koji ostvaruje profit

U direktivi se objašnjava što se podrazumijeva pod priljevom kapitala (uključujući osnivanje ili pretvorbu u društvo kapitala ili povećanje kapitala ulaganjem sredstava ili kapitalizacijom dobiti ili rezervi). Također se definiraju operacije restrukturiranja poput spajanja na koja je utjecalo ulaganje sredstava ili razmjena dionica.

Zabrana obračunavanja neizravnog poreza na prikupljanje kapitala

Države EU-a društvima kapitala ne smiju obračunati neizravan porez na prikupljanje kapitala.

Te transakcije se posebice odnose na sljedeće:

  • ulaganje kapitala;
  • zajmove, ili pružanje usluga, kao dio ulaganja kapitala;
  • registraciju ili bilo koju drugu formalnost koja je potrebna prije započinjanja poslovanja koja se zahtijeva od društva zbog njegova pravnog oblika;
  • izmjene instrumenata o osnivanju društva*;
  • postupke restrukturiranja.

Direktivom se također zabranjuju neizravni porezi na izdavanje određenih vrijednosnih papira i zadužnica. Međutim, zemlje EU-a mogu naplatiti određene pristojbe na prijenos, pristojbe, naknade ili porez na dodanu vrijednost.

Izuzeća

Na zemlje EU-a koje su naplaćivale porez na prikupljanje kapitala društvima kapitala (porez na kapital) od 1. siječnja 2006 primjenjuju se posebna pravila. Te države mogu nastaviti obračunavati porez, koji se mora naplatiti po jedinstvenoj stopi manjoj od 1 % i koji se može naplatiti samo na ulaganje kapitala, tj. porez na kapital ne može se naplatiti na druge transakcije, poput postupaka restrukturiranja.

Porez na kapital može obračunavati samo zemlja EU-a ako se u njoj nalazi sjedište i mjesto stvarne uprave društva kapitala u trenutku ulaganja. Nadalje, porez na kapital može se naplatiti samo jednom u EU-u.

Izuzeća od poreza na kapital mogu se primijeniti na društva kapitala koja pružaju javne usluge ili imaju isključivo kulturni ili socijalni cilj.

OTKADA SE OVA DIREKTIVA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 12. ožujka 2008. Morala je stupiti na snagu u zemljama EU-a do 31. prosinca 2008.

KLJUČNI POJMOVI

Porez na kapital: neizravni porez koji se plaća prilikom osnivanja društva kapitala i koji ometa slobodan protok kapitala.
Instrumenti o osnivanju društva: akt o osnivanju društva ili pravni akt kojim se osniva društvo.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva Vijeća 2008/7/EZ od 12. veljače 2008. o neizravnim porezima na prikupljanje kapitala (SL L 46, 21.2.2008., str. 11.–22.)

Sukcesivne izmjene i dopune Direktive 2008/7/EZ uključene su u izvorni dokument. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

Posljednje ažuriranje 07.11.2017

Top