Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Program Marco Polo II

Program Marco Polo II

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba (EZ) br. 1692/2006 o uspostavljanju programa Marco Polo II za dodjelu financijske pomoći EU-a za poboljšanje okolišne učinkovitosti sustava prijevoza tereta

KOJI JE CILJ OVE UREDBE?

  • Program Marco Polo II osmišljen je za preusmjeravanje prijevoza tereta s ceste na ekološki prihvatljivija prijevozna sredstva i za povećanje učinkovitosti prijevoza izbjegavanjem nepotrebnog prometa i prazne vožnje.
  • Program je usmjeren na jačanje intermodalnosti* boljim korištenjem postojećih resursa u prometnom sustavu uključivanjem priobalne plovidbe i željezničkog i riječnog prijevoza u logistički lanac.
  • Uredbom se stavlja izvan snage Uredba (EZ) br. 1382/2003, kojom je uspostavljen prvi program Marko Polo.

KLJUČNE TOČKE

  • Program Marco Polo II bio je na snazi od 2007. do 2013. kao nasljednik programa Marco Polo I (2003.–2006.) i PACT (1997.–2001.).
  • Program je zamišljen tako da pruži operativnu potporu transportnim i logističkim subjektima u cilju uklanjanja tržišnih nedostataka koji uzrokuju neravnotežu i neučinkovitost u europskom sektoru teretnog prijevoza, posebno zbog dominantnog položaja cestovnog prometa.
  • Njegovi glavni ciljevi bili su smanjenje zagušenja i poboljšanje okolišne učinkovitosti sustava prijevoza tereta. On je stoga pridonio učinkovitom i održivom prometnom sustavu koji EU-u pruža dodanu vrijednost bez negativnog utjecaja na gospodarsku, socijalnu ili teritorijalnu koheziju.
  • Većina vrsta projekata procijenjena je i plaćena na temelju mjerljivih rezultata, kao što je promjena vrste prijevoza koja je stvarno postignuta i izbjegavanja teretnog prometa u europskoj prometnoj mreži.
  • Marko Polo II omogućio je širu zemljopisnu pokrivenost podržavanjem aktivnosti koje su se odvijale ne samo između zemalja EU-a nego i između barem jedne zemlje EU-a i obližnje države koja nije članica EU-a.
  • Ukupan proračun od 435 milijuna eura bio je dostupan za financiranje pet vrsta aktivnosti:
    • aktivnosti promjene vrste prijevoza,
    • katalizatorske aktivnosti,
    • aktivnosti zajedničkog učenja,
    • aktivnosti za morske autoceste, i
    • aktivnosti izbjegavanja prometa.
  • Aktivnosti su odabrane putem godišnjih poziva na podnošenje prijedloga.
  • Sve aktivnosti financirane u okviru programa Marko Polo II dovršene su i program je istekao.
  • Programom su upravljale dvije izvršne agencije: Izvršna agencija za konkurentnost i inovacije do kraja 2013. i Izvršna agencija za inovacije i mreže od 2014. sve dok je postojala.
  • Komisija je 2013. objavila komunikaciju o rezultatima programa Marco Polo za razdoblje od 2003. do 2010.

Prihvatljive mjere

Sljedeće aktivnosti bile su prihvatljive.

  • Katalizatorske aktivnosti: aktivnosti namijenjene prevladavanju značajnih strukturalnih zapreka na tržištu prijevoza tereta EU-a koje ometaju djelotvorno funkcioniranje tržišta, kompetitivnost priobalne plovidbe, željezničkog prijevoza i prijevoza unutarnjim plovnim putovima i/ili djelotvornost prometnih lanaca koji koriste te vrste prijevoza. Cilj im je bio poboljšati sinergiju u željezničkom sektoru, sektorima unutarnje plovidbe i priobalne plovidbe, uključujući morske autoceste, pomoću učinkovitijeg korištenja postojeće infrastrukture.
  • Aktivnosti promjene vrste prijevoza: aktivnosti usmjerene na preusmjeravanje tereta s ceste na priobalnu plovidbu, željeznički prijevoz i prijevoz unutarnjim plovnim putovima ili na kombinaciju vrsta prijevoza. Cilj im je zadržati cestovne dionice što kraćima.
  • Aktivnosti zajedničkog učenja: aktivnosti usmjerene na poboljšanje suradnje radi strukturnog optimiziranja radnih metoda i postupaka u lancu prijevoza tereta, uzimajući u obzir potrebe logistike.
  • Morske autoceste: ideja koja je prvi put uvedena u Bijeloj knjizi o zajedničkoj prometnoj politici iz 2001. Morskim autocestama teret s cestovnog prometa neposredno se preusmjerava na priobalnu plovidbu ili kombinaciju priobalne plovidbe i drugih vrsta prijevoza u kojem su cestovne dionice što kraće. Primjerice, morske autoceste mogu biti ustanovljene između Španjolske i Francuske kako bi se uklonili prometni zastoji u Pirenejima.
  • Aktivnosti izbjegavanja prometa: inovativne aktivnosti koje integriraju prijevoz u proizvodnu logistiku kako bi se izbjegao visok postotak prijevoza tereta cestama bez negativnog utjecaja na rezultat proizvodnje ili radnu snagu.

Kriteriji odabira podnesenih prijedloga

  • Aktivnosti moraju podnijeti poduzeća ili konzorciji osnovani u zemljama EU-a ili zemljama sudionicama, što uključuje zemlje kandidatkinje za pristupanje EU-u i Europsko udruženje slobodne trgovine, Europski gospodarski prostor i obližnje zemlje izvan EU-a pod određenim uvjetima.
  • Financijska pomoć EU-a imala je oblik bespovratnih sredstava. Za većinu vrsta projekata temeljila se na broju tona po kilometru preusmjerenih s ceste na druga sredstva pomorskog ili kopnenog prijevoza ili na broju izbjegnutih vozila po kilometru cestovnog tereta. Cilj je bio nagraditi visokokvalitetne projekte. Bespovratna sredstva EU-a ne mogu dovesti do narušavanja tržišnog natjecanja.
  • Program posebnu pozornost posvećuje osjetljivim i urbanim područjima. Komisija ocjenjuje podnesene radnje, uzimajući u obzir njihov doprinos smanjenju prometnih zagušenja, ali i njihove relativne koristi za okoliš i ukupnu održivost.
  • Financijska pomoć EU-a za različite aktivnosti ograničena je na najviše 35 % ukupnih izdataka potrebnih za postizanje ciljeva aktivnosti i nastalih kao njezin rezultat. U slučaju aktivnosti zajedničkog učenja, gornja granica iznosi 50 %.

POZADINA

Za dodatne informacije vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Intermodalnost: Intermodalnost, poznata i kao multimodalnost, pokazatelj je kvalitete razine integracije između različitih načina prijevoza. Više intermodalnosti znači veću integraciju i komplementarnost između načina prijevoza, što pruža mogućnost učinkovitije upotrebe prometnog sustava.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EZ) br. 1692/2006 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. listopada 2006. o uspostavljanju drugog programa „Marco Polo” za dodjelu financijske pomoći Zajednice za poboljšanje okolišne učinkovitosti sustava prijevoza tereta (Marco Polo II) i stavljanje izvan snage Uredbe (EZ) br. 1382/2003 (SL L 328, 24.11.2006., str. 1.–13.)

Sukcesivne izmjene Uredbe (EZ) br. 1692/2006 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

VEZANI DOKUMENTI

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija: Program Marco Polo – Rezultati i perspektiva (COM(2013) 278 final, 14.5.2013.)

Posljednje ažuriranje 10.08.2020

Top