Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zaštita mora i prehrambenog lanca od učinaka organokositrenih spojeva

Zaštita mora i prehrambenog lanca od učinaka organokositrenih spojeva

Zabrana uporabe određenih kemijskih spojeva na brodovima i mrežama može pomoći u zaštiti morskog okoliša i ljudskog zdravlja.

DOKUMENT

Uredba (EZ) br. 782/2003 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. travnja 2003. o zabrani organokositrenih spojeva na brodovima.

SAŽETAK

Zabrana uporabe određenih kemijskih spojeva na brodovima i mrežama može pomoći u zaštiti morskog okoliša i ljudskog zdravlja.

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

Ova uredba uključuje pravila Međunarodne pomorske organizacije (IMO) (Konvencije o sustavima protiv obrastanja (AFS))* u pravo Europske unije (EU). Za cilj ima zabraniti organokositrene spojeve na svim brodovima koji ulaze u luke EU-a, kako bi se smanjili ili uklonili štetni učinci tih proizvoda.

KLJUČNE TOČKE

Što su organokositreni spojevi?

Organokositreni spojevi su kemikalije iz boja koje se koriste protiv obrastanja boje na trupovima brodova i mrežama. Ti površinski premazi djeluju kao biocidi, namijenjeni sprječavanju pričvršćivanja algi, mekušaca i drugih organizama koji usporavaju brzinu broda.

Koji su njihovi učinci?

Izrazito su toksični za morski život (ličinke, dagnje, kamenice i ribe) i iz tog su razloga zabranjeni u većini zemalja EU-a.

Uredba se primjenjuje na:

  • brodove koji plove pod zastavom zemlje EU-a;
  • brodove koji ne plove pod zastavom zemlje EU-a, ali su u ovlasti zemlje EU-a;
  • brodove koji ulaze u luku zemlje EU-a, ali ne spadaju pod prethodne dvije točke.

Ne primjenjuje se na ratne brodove, pomorske pomoćne brodove ili druge brodove koji su u vlasništvu države, bila ona dijelom EU-a ili ne, i koji se koriste za vladine nekomercijalne namjene.

Nameće sljedeća ograničenja:

  • od 1. srpnja 2003. organokositreni spojevi koji djeluju kao biocidi u sustavima protiv obrastanja ne smiju se više primjenjivati na brodovima koji plove pod zastavom zemlje EU-a;
  • od 1. siječnja 2008. brodovi koji ulaze u luku u zemlju EU-a ili ne smiju imati premaz od oragnokositrenih spojeva koji djeluju kao biocidi ili moraju imati drugi premaz kako bi se spriječilo ispuštanje organokositrenih spojeva iz donjeg sloja protiv obrastanja koji nije u skladu sa zakonom.

Pregled i izdavanje svjedodžbi

Uredba uvodi sustav pregleda i izdavanja svjedodžbi za brodove koji plove pod zastavom zemlje EU-a. Ona uvjetuje da:

  • brodove bruto tonaže od 400 tona i više treba pregledati i izdati im se svjedodžba neovisno o njihovoj plovidbi;
  • brodovi duljine 24 metra ili više, ali bruto tonaže manje od 400 tona, moraju imati samo izjavu o sukladnosti s uredbom ili Konvencijom AFS;
  • za brodove duljine manje od 24 metra nije nužan poseban pregled ili svjedodžba, tj. uglavnom za rekreacijska plovila te ribarske brodove.

Uredba komisije (EZ) br. 536/2008, koja mijenja i dopunjuje originalnu uredbu, definira na koji način brodovi koji plove pod zastavom zemlje koja nije članica EU-a moraju zadovoljiti ograničenja. Ona uvjetuje da:

  • brodovi koji plove pod zastavom zemlje koja je ugovornica Konvencije AFS moraju prikazati svoju usklađenost međunarodnom svjedodžbom o sustavima protiv obrastanja;
  • brodovi koji plove pod zaustavom države koja nije ugovornica Konvencije AFS moraju imati izjavu o usklađenosti koju izdaje administracija države zastave u skladu s Konvencijom AFS i Odborom IMO-a za zaštitu morskog okoliša (MEPC).

KLJUČNE RIJEČI

* Međunarodna konvencija o nadzoru štetnih sustava protiv obrastanja : sporazum kojim se zabranjuje uporaba štetnih organokosirenih spojeva u bojama za sprječavanje obrastanja koje se koriste na brodovima i koji stvara mehanizam za sprječavanje potencijalne buduće uporabe drugih štetnih tvari u sustavima protiv obrastanja.

Za više informacija posjetite sustave protiv obrastanja na mrežnoj stranici Europske komisije.

REFERENCE

Dokument

Dan stupanja na snagu

Rok za provedbu u državama članicama

Službeni list

Uredba (EZ) br. 782/2003

10.5.2003.

-

SL L 115, 9.5.2003., str. 1. - 11.

Zakon (i) o izmjenama i dopunama

Dan stupanja na snagu

Rok za provedbu u državama članicama

Službeni list

Uredba (EZ) br. 536/2008

4.7.2008.

-

SL L 156 od 14.6.2008., str. 10. - 11.

Uredba (EZ) br. 219/2009

20.4.2009.

-

SL L 87, 31.3.2009., str. 109. - 154.

Posljednje ažuriranje 25.08.2015

Top