Mjere za borbu protiv bolesti konjske kuge
SAŽETAK DOKUMENTA:
Direktiva 92/35/EEZ – pravila kontrole i mjere suzbijanja konjske kuge
KOJI JE CILJ OVE DIREKTIVE?
Konjska kuga virusna je bolest koja zahvaća sve kopitare* i koja je obično smrtonosna za konje te može imati ozbiljne socio-ekonomske posljedice. Direktivom se utvrđuju pravila kontrole i mjere suzbijanja bolesti.
KLJUČNE TOČKE
-
Ako se na gospodarstvu nalazi jedan kopitar ili više kopitara sumnjivih na infekciju konjskom kugom, potrebno je odmah obavijestiti nadležna tijela. Tijela bi gospodarstvo trebala staviti pod službeni nadzor te započeti s provođenjem sljedećih mjera:
-
službeno popisivanje vrsta kopitara, uključujući one koji su već uginuli, zaraženi ili bi mogli biti zaraženi;
-
popisivanje mjesta koja su pogodna za insekte prijenosnike;
-
detaljno istraživanje i klinički pregled kopitara;
-
kopitare treba držati podalje od insekata prijenosnika;
-
zabranjeno je svako premještanje kopitara na gospodarstvo ili s gospodarstva;
-
ulaganje napora radi uništavanja insekata u objektima u kojima se drže kopitari;
-
lešine kopitara moraju se uništiti.
-
Ako je bolest potvrđena, započet će se s mjerama, uključujući:
-
odmah će se usmrtiti svi zaraženi kopitari ili oni koji pokazuju simptome, a lešine će biti uništene;
-
mjere predostrožnosti za gospodarstva za koja se sumnja da su zaražena proširuju se na gospodarstva smještena unutar kruga polumjera od 20 km od onih na kojima je potvrđena bolest;
-
cijepit će se svi kopitari u zoni od 20 km, osim u iznimnim okolnostima.
-
Mora se uspostaviti zaraženo područje od najmanje 100 km oko zaraženih gospodarstava na kojemu se klinički pregledavaju svi kopitari te na kojemu je zabranjeno premještanje, osim u klaonicu u zaraženom području ili u ugroženom području. Ugroženo područje uobičajeno obuhvaća još najmanje 50 km od granice zaraženog područja u kojima u razdoblju od posljednjih 12 mjeseci nije provedeno sustavno cijepljenje.
-
Osobe koje žive u tim zonama moraju biti u potpunosti upućene u važeća ograničenja. Sustavno cijepljenje životinja može se provoditi samo u zaraženom području.
-
Zemlje EU-a moraju odrediti nacionalni laboratorij za koordinaciju odgovora na bolest, koji djeluje u suradnji s ostalim zemljama EU-a i referentnim laboratorijem u Španjolskoj.
-
Svaka zemlja mora izraditi svoj krizni plan kojim odgovara na bolest, uključujući osnivanje kriznog stožera i lokalnih kriznih stožera za kontrolu bolesti. Stručnjaci Europske komisije mogu obavljati nadzore na licu mjesta kako bi osigurali da navedene ustanove u potpunosti provode svoje obveze.
-
Stalni odbor za biljke, životinje, hranu i hranu za životinje pomaže Komisiji u rješavanju bolesti konjske kuge.
Stavljanje izvan snage
Direktivu 92/35/EEZ izvan snage će staviti i zamijeniti je Uredba (EU) 2016/429 od 21. travnja 2021.
OTKAD SE DIREKTIVA PRIMJENJUJE?
Primjenjuje se od 18. svibnja 1992.. Zemlje EU-a trebale su je uključiti u svoje nacionalno pravo do 31. prosinca 1992.
POZADINA
Za više informacija pogledajte:
* KLJUČNI POJMOVI
Kopitari: životinje s kopitima, kao što su konji, magarci i zebre te križana mladunčad.
GLAVNI DOKUMENT
Direktiva Vijeća 92/35/EEZ od 29. travnja 1992. o utvrđivanju pravila kontrole i mjera suzbijanja konjske kuge (SL L 157, 10.6.1992., br. 19.–27.)
Sukcesivne izmjene, dopune i ispravci Direktive 92/35/EZ uključeni su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst ima samo dokumentarnu vrijednost.
VEZANI DOKUMENTI
Uredba (EU) 2016/429 Europskog parlamenta i Vijeća od 9. ožujka 2016. o prenosivim bolestima životinja te o izmjeni i stavljanju izvan snage određenih akata u području zdravlja životinja („Zakon o zdravlju životinja”) (SL L 84, 31.3.2016., str. 1.–208.)
Uredba (EZ) br. 178/2002 Europskog parlamenta i Vijeća od 28. siječnja 2002. o utvrđivanju općih načela i uvjeta zakona o hrani, osnivanju Europske agencije za sigurnost hrane te utvrđivanju postupaka u područjima sigurnosti hrane (SL L 31, 1.2.2002., str. 1.–24.)
Vidjeti pročišćenu verziju.
Posljednje ažuriranje 20.10.2016