Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europski identifikator sudske prakse

Europski identifikator sudske prakse

 

SAŽETAK DOKUMENATA:

Akcijski plan za europsko e-pravosuđe 2019. – 2023.

Zaključci kojima se poziva na uvođenje europskog identifikatora sudske prakse (European Case Law Identifier – ECLI) i minimalnog skupa ujednačenih metapodataka za sudsku praksu

Članak 67. Ugovora o funkcioniranju Europske unije

ČEMU SLUŽE OVAJ AKCIJSKI PLAN, ZAKLJUČCI I ČLANAK UGOVORA?

Akcijski plan za europsko e-pravosuđe 2019. – 2023. nadovezuje se na Akcijski plan za e-pravosuđe EU-a 2014. – 2018. koji je završen. Oba odražavaju važnost prekograničnog pristupa nacionalnoj sudskoj praksi*, potrebu za standardizacijom i decentraliziranom tehnologijom.

U zaključcima se poziva na uvođenje europskog identifikatora sudske prakse i minimalnog skupa ujednačenih metapodataka* za sudsku praksu.

Zaključci se temelje na članku 67. stavku 1. Ugovora o funkcioniranju Europske unije. U članku se navodi da će EU biti područje slobode, sigurnosti i pravde s poštovanjem temeljnih prava i različitih pravnih sustava i tradicija zemalja EU-a.

KLJUČNE TOČKE

Pristup sudskoj praksi od ključne je važnosti za vladavinu prava, jednu od ključnih vrijednosti EU-a, kako je navedeno u članku 2. Ugovora o Europskoj uniji. Taj pristup:

  • osigurava javnosti nadzor pravosuđa;
  • pomaže da pravosuđe postane transparentnije i
  • informira javnost o napretku u području prava.

Sudska praksa nacionalnih sudova značajan je izvor informacija o pravnim sustavima zemalja EU-a, ali i o pravu EU-a. Osim problema povezanih s jezikom, nedostatak ujednačenih identifikatora sudske prakse predstavlja prepreku prekograničnom istraživanju pravnih pitanja. Stoga su građani, pravni stručnjaci i nacionalna tijela trebali alat koji omogućuje jednostavno pretraživanje i jasno navođenje nacionalne i europske sudske prakse.

Svrha ovoga nije bila stvoriti centraliziranu europsku bazu podataka o nacionalnoj sudskoj praksi. Umjesto toga, uspostavljen je zajednički sustav za identifikaciju i za metapodatke sudske prakse.

U zaključcima se stoga pozivaju zemlje EU-a da uspostave na dobrovoljnoj osnovi:

  • minimalni skup ujednačenih metapodataka: Vijeće EU-a sastavilo je popis metapodataka, kao što su pun naziv suda, zemlja u kojoj sud ima sjedište i datum odluke, koji mora pratiti svaki dokument koji predstavlja odluku suda;
  • ECLI: ovaj ujednačeni identifikator koji omogućuje lakšu identifikaciju sudskih odluka obuhvaća pet obveznih elemenata
    • „ECLI”: identificirati identifikator kao europski identifikator sudske prakse;
    • oznaku države;
    • kôd suda koji je donio presudu;
    • godinu kada je izrečena presuda;
    • broj, do 25 alfanumeričkih znakova, u formatu koji određuje svaka zemlja EU-a;
    • za razdvajanje tih elemenata upotrebljava se dvotočka (:). Nijedan drugi interpunkcijski znak nije dozvoljen.

Svaka zemlja sudionica EU-a koja upotrebljava ECLI mora imenovati vladinu ili pravosudnu organizaciju kao svojeg nacionalnog koordinatora za ECLI. Sudovi unutar jedne zemlje mogu se u bilo kojem trenutku pridružiti sustavu. ECLI su primijenili i Žalbeno vijeće Europskog patentnog ureda i Sud Europske unije (koji djeluje i kao ECLI koordinator za EU). Europski identifikator dodjeljuje se svim presudama koje su donesene, a ne samo onima koje su objavljene na internetu.

Prednosti ECLI-ja uključuju:

  • lakše navođenje sudske prakse i manje vremena koje pravni stručnjaci i akademici troše na njezino pretraživanje;
  • višejezičnu tražilicu identifikatora ECLI koja korisnicima omogućuje da pronađu sudske odluke u bazama podataka onih izdavača sudske prakse koji su provodili ECLI standard i pružili pristup svojim podatcima;
  • bolju primjenu prava EU-a od strane nacionalnih sudaca jer lakše pronalaze relevantnu sudsku praksu;
  • pojačano međusobno razumijevanje među pravnim zajednicama zemalja EU-a.

U prosincu 2018. Vijeće je donijelo strategiju i akcijski plan za razvoj e-pravosuđa koji će trajati tijekom razdoblja 2019. – 2023. Rad povezan s e-pravosuđem bit će usredotočen na tri cilja:

  • poboljšanje pristupa informacijama u području pravosuđa;
  • nastavak digitalizacije pravosudnih i izvansudskih postupaka radi pružanja jednostavnijeg i bržeg pristupa sudskim odlukama; i
  • osiguravanje tehničke provedbe i upravljanja nacionalnim sustavima e-pravosuđa čime se omogućuje međusobna povezanost i interoperabilnost među sustavima zemalja EU-a.

POZADINA

Informacije o ECLI-ju mogu se pronaći na Europskom portalu za e-pravosuđe. Portal pruža pojedinosti o formatu i uporabi identifikatora kao i o metapodatcima i nacionalnim koordinatorima. Također omogućuje pristup ECLI sučelju za pretraživanje. To sučelje nije namijenjeno biti baza podataka na europskoj razini, nego jednostavno omogućuje pretraživanje, uporabom identifikatora ECLI i određenih metapodataka međusobno povezanih nacionalnih baza podataka i web-mjestâ.

KLJUČNI POJMOVI

Sudska praksa: sve sudske odluke koje se odnose na određeno sudsko pitanje.
Metapodatci: u informacijskoj tehnologiji odnose se na podatke kojima se opisuju drugi podatci, primjerice pružanjem informacija o datumu objave ili o autoru podataka. Stoga je s pomoću metapodataka jednostavnije pristupiti informacijama. Njima se također poboljšava relevantnost rezultata koje prikazuju tražilice.

GLAVNI DOKUMENTI

Akcijski plan za europsko e-pravosuđe 2019. – 2023. (SL C 96, 13.3.2019., str. 9.–32.)

Pročišćene verzije Ugovora o funkcioniranju Europske unije – Dio treći – Politike i unutarnja djelovanja Unije – Glava V. – Područje slobode, sigurnosti i pravde – Poglavlje 1. – Opće odredbe – Članak 67. (bivši članak 61. UEZ-a i bivši članak 29. UEU-a) (SL C 202, 7.6.2016., str. 73.)

Zaključci Vijeća kojima se poziva na uvođenje europskog identifikatora sudske prakse i minimalnog skupa ujednačenih metapodataka za sudsku praksu (SL C 127, 29.4.2011., str. 1.–7.)

VEZANI DOKUMENTI

Strategija za e-pravosuđe 2019. – 2023. (SL C 96, 13.3.2019., str. 3.–8.)

Višegodišnji akcijski plan za europsko e-pravosuđe 2014.–2018. (SL C 182, 14.6.2014., str. 2.–13.)

Posljednje ažuriranje 29.04.2019

Top