Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pravna sigurnost u međunarodnoj trgovini za gospodarske subjekte EU-a primjenom sporazumâ o izboru suda

Pravna sigurnost u međunarodnoj trgovini za gospodarske subjekte EU-a primjenom sporazumâ o izboru suda

 

SAŽETAK DOKUMENATA:

Odluka 2009/397/EZ o potpisivanju Konvencije o sporazumima o izboru suda

Odluka 2014/887/EU o odobrenju Haške konvencije o sporazumima o izboru suda između stranaka u međunarodnim transakcijama

KOJI JE CILJ OVIH ODLUKA I KONVENCIJE?

  • Njima se uime Europske unije (EU) potpisuje i odobrava Haška konvencija od 30. lipnja 2005. o sporazumima o izboru suda*.
  • U Konvenciji se objašnjavaju pravila kojima se uređuju međunarodni trgovinski sporovi, kada stranke izaberu isključivo nadležan sud.
  • Konvencijom se pruža veća pravna sigurnost za društva EU-a koja posluju s poduzećima izvan EU-a osiguravanjem poštovanja njihova izbora suda nadležnog za sporove.

KLJUČNE TOČKE

Područje primjene Konvencije

  • Konvencija se primjenjuje na sporazume o isključivu izboru suda u pitanjima međunarodnoga građanskog i trgovačkog prava te uključuje države koje primjenjuju Konvenciju.
  • Sporazum o izboru suda smatra se isključivim, osim ako se stranke drukčije ne dogovore.
  • Nekoliko je pitanja isključeno. Primjeri isključenja uključuju:
  • Nadalje, stranke Konvencije mogu isključiti i još neka pitanja iz njezina područja primjene. Na temelju toga, EU je izjavila da neće primjenjivati Konvenciju na određena pitanja osiguranja.

Osiguravanje poštovanja izbora suda

  • Volja stranaka: ugovorne stranke mogu sklopiti sporazum o isključivu izboru suda kako bi se odredilo koji je sud jedne od država koje primjenjuju Konvenciju nadležan u rješavanju sporova. Sporazum se mora sklopiti u pisanom obliku ili bilo kojim drugim sredstvom koje omogućuje kasniju dostupnost informacija.
  • Nadležnost suda: imenovani sud jedini je sud nadležan za rješavanje sporova prema sporazumu o izboru suda, osim ako odluči da sporazum nije valjan na temelju nacionalnog prava. Svaki sud koji nije izabran mora obustaviti ili prekinuti postupak kojim se krši sporazum o izboru suda, osim ako:
    • je sporazum ništav na temelju prava države izabranog suda,
    • stranka nije imala poslovnu sposobnost za sklapanje sporazuma na temelju prava države suda pred kojim je pokrenut postupak,
    • primjenom sporazuma krši se javna politika države suda koji nije izabran,
    • sporazum nije moguće izvršavati, ili
    • je izabrani sud odlučio da o predmetu neće raspravljati.
  • Priznavanje i izvršenje: ostale zemlje koje primjenjuju Konvenciju moraju prepoznati i izvršiti odluku koju je izabrani sud donio. Međutim, one mogu odgoditi izvršenje ako je sudska odluka predmet preispitivanja u državi podrijetla ili ako rok za zahtijevanje redovnog preispitivanja još nije istekao. Konvencijom se utvrđuju i brojne druge situacije u kojima se mogu odbiti priznavanje i izvršenje odluke (primjerice, ako presuda proizlazi iz prijevare). U tekstu se popisuju i dokumenti potrebni za traženje priznavanja i izvršenja.

OTKAD SE PRIMJENJUJE OVA KONVENCIJA?

Nakon Odluke 2014/887/EU, EU je 15. lipnja 2015. ratificirao Konvenciju, čime je postala obvezujuća za sve zemlje EU-a (izuzev Danske) i druge zemlje koje su je ratificirale od njezina stupanja na snagu 1. prosinca 2015.

POZADINA

KLJUČNI POJMOVI

Sporazum o izboru suda: sporazum među strankama kojim se određuje koji je sud (jedan ili više specifičnih sudova) nadležan u sporovima u vezi s određenim pravnim odnosom.
Alternativno rješavanja sporova: rješavanje sporova bez pokretanja sudskog postupka.

GLAVNI DOKUMENTI

Odluka Vijeća 2009/397/EZ od 26. veljače 2009. o potpisivanju u ime Europske zajednice Konvencije o sporazumima o izboru suda (SL L 133, 29.5.2009., str. 1.–13.).

Odluka Vijeća 2014/887/EU od 4. prosinca 2014. o odobrenju, u ime Europske unije, Haške konvencije od 30. lipnja 2005. o sporazumima o izboru suda (SL L 353, 10.12.2014., str. 5.–8.).

VEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) br. 1215/2012 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. prosinca 2012. o nadležnosti, priznavanju i izvršenju sudskih odluka u građanskim i trgovačkim stvarima (preinačena) (SL L 351, 20.12.2012., str. 1.–32.).

Sukcesivne izmjene Uredbe (EU) br. 1215/2012 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst ima samo dokumentarnu vrijednost.

Posljednje ažuriranje 24.07.2017

Top