EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Plan SET za razvoj tehnologija s niskim udjelom ugljika

Plan SET za razvoj tehnologija s niskim udjelom ugljika

Kao dio strategije za razvoj gospodarstva s niskim udjelom ugljika, Europska unija (EU) postavila je klimatske i energetske ciljeve za 2020. Tehnologija može igrati važnu ulogu u postizanju tih ciljeva. Plan SET tehnološki je stup za energetsku i klimatsku politiku EU-a.

DOKUMENT

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija - Ulaganje u razvoj tehnologija s niskim udjelom ugljena (Plan SET) (COM(2009) 519 završna verzija od 7. listopada 2009.)

SAŽETAK

ČEMU SLUŽII OVAJ PLAN?

Cilj Europskog strateškog plana razvoja energetskih tehnologija (Plan SET) jest ubrzati razvoj i uporabu tehnologija s niskim udjelom ugljika do 2020. Potiče suradnju između država EU-a, poduzeća i istraživačkih institucija koje mogu smanjiti troškove udruživanjem vještina i objekata. Također pomaže u financiranju projekata.

KLJUČNE TOČKE

  • Inicijative europske industrijske politike postoje za različite oblike energije. Postotak električne energije koji mogu proizvesti do 2020. dan je u zagradama: energija vjetra (20 %), solarna energija (15 %), bioenergija (14 %).
  • Inicijativa Europske elektroenergetske mreže oblikovana je kako bi se za 50 % svih mreža Europe omogućilo integriranje obnovljivih izvora energije i učinkovito usklađivanje ponude i potražnje do 2020.
  • Inicijativa za hvatanje i skladištenje ugljika ima za cilj učiniti uključene tehnologije komercijalno izvedivima.
  • Inicijativa održive nuklearne fisije želi imati prve prototipe IV. generacije u upotrebi do 2020.
  • Inicijativa energetske učinkovitosti trebala bi osigurati da 25-30 „pametnih”gradova (tj. gradova koji koriste digitalnu tehnologiju koja im omogućava bolje javne usluge za građane, bolje korištenje sirovina s manjim utjecajem na okoliš) preuzme vodstvo u kretanju prema budućnosti s niskim udjelom ugljika.
  • Europski savez za energetska istraživanja potiče koordiniranu suradnju između nacionalnih istraživačkih institucija u zajedničkim programima. Popraćen je koracima stvaranja znanstvenih i istraživačkih polova.
  • Komisija istražuje druge tehnološke mogućnosti, kao što su obnovljiva energija iz mora (poput energije vjetra, snage generatora morskih struja, itd.), skladištenje energije, obnovljivo grijanje i hlađenje. U nuklearnom području bavi se izazovima cjeloživotnog proširivanja objekata i odlaganja nuklearnog otpada.
  • EU aktivno surađuje s mnogim međunarodnim partnerima putem, na primjer, Strateškog foruma za međunarodnu znanstvenu i tehnološku suradnju.

Više informacija potražite na mrežnoj stranici Europskog strateškog energetsko-tehnološkog plana.

VEZANI DOKUMENTI

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija: Energetske tehnologije i inovacije (COM(2013) 253 završna verzija od 2. svibnja 2013.)

Posljednje ažuriranje 05.08.2015

Top