Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Sprečavanje i ispravljanje makroekonomskih neravnoteža u EU-u

Sprečavanje i ispravljanje makroekonomskih neravnoteža u EU-u

 

SAŽETAK DOKUMENATA:

Uredba (EU) br. 1174/2011 o provedbenim mjerama za ispravljanje prekomjernih makroekonomskih neravnoteža u europodručju

Uredba (EU) br. 1176/2011 o sprečavanju i ispravljanju makroekonomskih neravnoteža

KOJI JE CILJ OVIH UREDBI

  • Uredba (EU) br. 1176/2011 određuje postupak za otkrivanje i ispravljanje makroekonomskih neravnoteža. Ova uredba primjenjuje se na sve zemlje Europske unije (EU-a).
  • Uredba (EU) br. 1174/2011 uspostavlja provedbeni mehanizam. Taj mehanizam kulminira novčanim kaznama za zemlje europodručja koje ne poštuju preporuke postupka u slučaju makroekonomskih neravnoteža (MIP) izrađene na razini EU-a za ispravljanje njihove prekomjerne neravnoteže.

KLJUČNE TOČKE

Uz strogi nadzor proračunskih politika zemalja Europske unije (EU), EU također provjerava makrofinancijska zbivanja* kako bi otkrio, spriječio i ispravio potencijalne makroekonomske neravnoteže* i rizike koji bi spriječili pravilno funkcioniranje Ekonomske i monetarne unije (EMU).

Izvješće o mehanizmu upozoravanja

  • Europska komisija svake godine izrađuje Izvješće o mehanizmu upozoravanja (AMR) kojim započinje sljedeći godišnji ciklus MIP-a. AMR se temelji na ekonomskom čitanju tablice rezultata, ali također se oslanja na druge relevantne gospodarske i financijske analize. Ocjenjuje situaciju zemalja EU-a kako bi se otkrila zbivanja koja odražavaju moguće neravnoteže.
  • Na temelju tog izvješća, Komisija utvrđuje one zemlje EU-a na koje mogu utjecati neravnoteže i za koje je potrebna daljnja analiza. Vijeće raspravlja o izvješću i donosi zaključke.

Detaljno preispitivanje

Komisija provodi detaljno preispitivanje (IDR) za svaku zemlju identificiranu u AMR-u. Utvrđuje postoje li neravnoteže, procjenjuje njihovu prirodu i težinu i ističe pitanja prilagodbe i izazove politike. Uredba predviđa tri moguća ishoda IDR-a:

  • Na zemlju u pitanju ne utječu neravnoteže. Zemlja u ovoj situaciji ponovno ulazi u postupak pregleda za makroekonomske neravnoteže svaki sljedeći ciklus MIP-a, a u isto vrijeme podliježe multilateralnom nadzoru u sklopu europskog semestra.
  • Na zemlju u pitanju utječu neravnoteže. Kada je to slučaj, Vijeće, djelujući na prijedlog Komisije, može donijeti niz preporuka za pojedine zemlje (CSR) za zemlju u pitanju za pokretanje preventivnih mjera.
  • Na zemlju u pitanju utječu prekomjerne neravnoteže. Vijeće, djelujući na prijedlog Komisije, može također donijeti niz CSR-a za zemlju u pitanju. U slučaju prekomjernih neravnoteža, Vijeće može poduzeti korektivne mjere po preporuci Komisije. Korektivne mjere pretvaraju se u odvojeni postupak, naime postupak u slučaju prekomjerne neravnoteže (EIP).

Detaljna preispitivanja ispituju različite trendove u gospodarstvima zemalja EU-a, posebno zbivanja u pogledu vanjskih neravnoteža (kao što su njihovi vanjski računi, promjene u udjelima izvoza i ravnoteže neto ulaganja) i unutarnjih neravnoteža (kao što su javno i privatno zaduženje, cijene stambenih nekretnina, razvoj tijeka kreditiranja i stopa nezaposlenosti).

Komisija i Vijeće uzimaju u obzir rezultate IDR-a izdavanjem CSR-a u kontekstu europskog semestra svakog proljeća.

Postupak u slučaju prekomjerne neravnoteže

  • Vijeće, na prijedlog Komisije, može pokrenuti EIP za zemlju EU-a s prekomjernim neravnotežama. Vijeće usvaja niz preporuka politike kojih se potrebno pridržavati i navodi rok za zemlju EU-a u pitanju za predaju plana korektivnog djelovanja.
  • Ako su mjere i raspored koji su predstavile zemlje EU-a zadovoljavajući, Vijeće ih podržava preporukom koja uspostavlja raspored za nadzor.
  • Ako se predstavljeni plan smatra nedovoljnim, Vijeće donosi preporuku upućenu zemlji u kojoj traži da u pravilu u roku od dva mjeseca dostavi novi plan korektivnog djelovanja.
  • Komisija prati provedbu preporuke. To praćenje temelji se i na redovnim izvješćima o napretku koje dostavlja zemlja i rezultatima misija nadzora. Na osnovu izvješća Komisije, Vijeće tada ocjenjuje provedbene mjere.
  • Korektivni dio može se pokrenuti u bilo kojem trenutku za zemlju EU-a gdje su utvrđene prekomjerne neravnoteže.

Sankcije i kazne sukladno postupku u slučaju prekomjernih neravnoteža

  • Zemlje europodručja mogu biti predmetom novčanih kazni, ako opetovano dostavljaju planove korektivnog djelovanja koji nisu dovoljni ili u slučaju nedostatka korektivnog djelovanja. U slučaju nedostatka korektivnog djelovanja, Vijeće zemlji može nametnuti depozit koji nosi kamate. Ako zemlja i dalje ne provede korektivne mjere, taj depozit može se pretvoriti u kaznu. Depozit koji nosi kamate ili kazna iznose 0,1 % BDP-a zemlje u prošloj godini.
  • Tim sankcijama kažnjavaju se opetovani propusti djelovanja, ne same neravnoteže. One se smatraju odobrenima, osim ako kvalificirana većina zemalja europodručja uloži prigovor.
  • Nedostatak usklađenosti s EIP-om može dovesti do suspenzije europskih strukturnih i investicijskih fondova (ESI), neovisno o tome jesu li članovi europodručja.

Europski semestar 2016.

Detaljna preispitivanja objavljena su 26. veljače 2016. i integrirana su u Izvješća Komisije po državama. Rezultati detaljnih ispitivanja sažeti su u komunikaciji Komisije.

OTKAD SE UREDBE PRIMJENJUJU?

Obje se primjenjuju od 13. prosinca 2011.

POZADINA

Paketom od šest mjera, koji je stupio na snagu u prosincu 2011., predstavljen je sustav za nadzor gospodarske politike s ciljem sprečavanja i ispravljanja makroekonomskih neravnoteža unutar EU-a. Taj nadzor dio je europskog semestra za koordinaciju gospodarske politike.

Za više informacija pogledajte:

* KLJUČNI POJMOVI

Makrofinancijska zbivanja: monetarna, fiskalna i financijska zbivanja na makroekonomskoj razini (tj. unutar gospodarstva zemlje).

Makroekonomske neravnoteže: kada postoje neravnoteže u određenim aspektima gospodarstva zemlje, primjerice, visoka razina javnog ili privatnog zaduženja, visoka stopa nezaposlenosti, loša stopa izvoza, itd.

GLAVNI DOKUMENTI

Uredba (EU) br. 1174/2011 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. studenoga 2011. o provedbenim mjerama za ispravljanje prekomjernih makroekonomskih neravnoteža u europodručju (SL L 306, 23.11.2011., str. 8.–11.)

Uredba (EU) br. 1176/2011 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. studenoga 2011. o sprečavanju i ispravljanju makroekonomskih neravnoteža (SL L 306, 23.11.2011, str. 25.–32.)

VEZANI DOKUMENTI

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskoj središnjoj banci i Euroskupini – Europski semestar 2016.: procjena napretka u provedbi strukturnih reformi te sprječavanju i ispravljanju makroekonomskih neravnoteža i rezultati detaljnih preispitivanja u skladu s Uredbom (EU) br. 1176/2011 (COM(2016) 095 final/2, 7.4.2016.)

Posljednje ažuriranje 30.08.2016

Top