Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Uvozne carinske povlastice Europske unije za zemlje u razvoju

Uvozne carinske povlastice Europske unije za zemlje u razvoju

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba (EU) br. 978/2012 o primjeni sustava općih carinskih povlastica

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

  • Europska unija (EU) dogovorila je 2012. nova pravila o usmjeravanju ovog sustava koji je na snazi od 1971. Ta pravila sustav čine transparentnijim i predvidljivijim za zemlje korisnice posebice u pogledu izmijenjenih trgovinskih obrazaca tijekom posljednjeg desetljeća. Sustav je sada orijentiran na najpotrebitije zemlje.
  • Uredba ne uključuje zemlje koje već uživaju povlastice na temelju sporazuma s EU-om o besplatnoj trgovini ili na temelju „autonomnih” sporazuma s EU-om (često privremenih, dok se ne donesu zaključci potpunijih, dugoročnijih sporazuma s EU-om).

KLJUČNE TOČKE

Sustav općih carinskih povlastica EU-a (OSP) dozvoljava zemljama u razvoju plaćanje nižih carina na svoje izvoze u EU, čime pomaže u poticanju njihovog gospodarstva. To osnažuje njihova gospodarstva.

Tri grane sustava

  • Standardni OSP. Carine za robu uvezenu iz zemlje u razvoju smanjene su ili ukinute. Iznimka: ne primjenjuje se u slučaju da je Svjetska banka tu zemlju razvrstala kao zemlju s visokim ili visokim srednjim dohotkom kroz razdoblje od tri uzastopne godine koje neposredno prethodi ažuriranju popisa zemalja korisnica
  • OSP+ (sustav poticaja). Još niže carine za zemlje koje su potvrdile i uvele 27 navedenih međunarodnih konvencija o ljudskim i radnim pravima, zaštiti okoliša i dobrom upravljanju.
  • Everything but arms za najnerazvijenije zemlje. Nepostojanje carina i uvozi bez kvota za svu robu iz najnerazvijenijih zemalja prema Ujedinjenim narodima, izuzev oružja.

Suspenzija zemalja

EU privremeno može suspendirati niže carine iz sljedećih razloga:

  • kršenja temeljnih načela iz konvencija o ljudskim pravima i pravima o radu
  • nepravedne trgovačke prakse
  • ozbiljni nedostaci u carinskoj kontroli (npr. izvoz ili provoz ilegalne droge)
  • ako nacionalno pravo OSP+ zemlja korisnica više ne uključuje relevantne konvencije (ili ako se zakon učinkovito ne primjenjuje).

Prekid u skladu s razvojem zemalja

  • Neke zemlje mogu biti siromašne i istovremeno imati vrlo konkurentne izvozne industrije. Kada se to dogodi, njima više nisu potrebne povlastice kako bi uspješno ušle na tržište EU-a.
  • OSP sustav stoga opoziva povlastice zemljama s konkurentnim sektorom proizvoda na temelju mehanizma „stupnjevanja”.

Stabilniji i predvidljiviji

  • Novi OSP uvoznicima i izvoznicima nudi veću stabilnost i predvidivost jer sada traje deset godina (za razliku od tri godine, koliko je prije trajao).
  • Izvoznici znaju da, tamo gdje je došlo do promjena u popisu korisnika, postoji prijelazno razdoblje u trajanju od najmanje godine dana. Zemlje sada uživaju sigurnost s obzirom da znaju da mogu biti maknute s liste korisnica samo ako su ih Ujedinjeni narodi razvrstali kao zemlje s visokim ili visokim srednjim dohotkom tri godine zaredom.

Privremena ograničenja uvoza

EU može primijeniti zaštitne mjere (privremena ograničenja) ako uvozi iz zemalja korisnica uzrokuju ili prijete uzrokovati „ozbiljne poteškoće” proizvođaču iz EU-a. Mogu se također odnositi na nadzorne mjere za poljoprivredne proizvode. Nijedna od navedenih mjera nije se provodila u povijesti sustava.

Popis zemalja korisnica

Uredba (EU) br. 978/2012 izmjenjuje se provedbenim i delegiranim aktima kako bi se ažurirao popis zemalja koje koriste carinske povlastice na temelju sustava OSP+. Vidjeti najnoviji pročišćeni tekst.

OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 20. studenoga 2012.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) br. 978/2012 Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2012. o primjeni sustava općih carinskih povlastica i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 732/2008 (SL L 303, 31.10.2012., str. 1.–82.).

Sukcesivne izmjene i dopune Uredbe (EZ) br. 978/2012 uključene su u osnovni tekst. Ovaj pročišćeni tekst služi samo za orijentaciju.

VEZANI DOKUMENTI

Delegirana uredba Komisije (EU) br. 155/2013 od 18. prosinca 2012. o utvrđivanju pravila vezanih za postupak odobrenja posebnog dogovora o poticajima za održivi razvoj i dobro upravljanje na temelju Uredbe (EU) br. 978/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o primjeni sustava općih carinskih povlastica (SL L 48, 21.2.2013., str. 5.–7.).

Delegirana uredba Komisije (EU) br. 1083/2013 od 28. kolovoza 2013. o utvrđivanju pravila u pogledu postupaka privremenog opoziva carinskih povlastica i usvajanju općih zaštitnih mjera iz Uredbe (EU) br. 978/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o primjeni sustava općih carinskih povlastica (SL L 293, 5.11.2013., str. 16.–21.).

Uredba (EU) br. 607/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. lipnja 2013. o stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 552/97 o privremenom opozivu pristupa općim carinskim povlasticama iz Mijanmara/Burme (SL L 181, 29.6.2013., str. 13.-14.).

Posljednje ažuriranje 03.02.2022

Top