EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Copernicus

Copernicus

Copernicus je program Europske unije čiji je cilj razvoj europskih informacijskih usluga koje se temelje na promatranju Zemlje pomoću satelita i analizama in situ podataka (koji nisu dobiveni promatranjem iz svemira). Inicijativu predvodi Europska komisija u partnerstvu s Europskom svemirskom agencijom (ESA), Europskom organizacijom za iskorištavanje meteoroloških satelita (EUMETSAT), Europskim centrom za srednjoročne vremenske prognoze (ECMWF), Europskom agencijom za okoliš (EEA), organizacijom Mercator Océan International (MOI), Agencijom za europsku graničnu i obalnu stražu (Frontex), Europskom agencijom za pomorsku sigurnost (EMSA), Satelitskim centrom Europske unije (SatCen) te Centrom za zajednička istraživanja, servisom Europske komisije za znanost i znanje.

Razvijanjem konkurentne i vrijedne europske svemirske i uslužne industrije Copernicus želi poticati inovativne sustave i usluge za promatranje Zemlje i Europi osigurati neovisan pristup znanju o okolišu i klimi koje se temelji na dokazima te ključnim tehnologijama za promatranje i prikupljanje geografskih informacija. Korisnici informacijskim uslugama mogu pristupati u potpunosti, besplatno i slobodno.

Program Copernicus sastoji se od tri aspekta:

  • uslužne komponente, koja osigurava informacije u sljedećim područjima: praćenje atmosfere, praćenje morskog okoliša, praćenje kopna, klimatskih promjena, upravljanje u kriznim situacijama i sigurnost;
  • svemirske komponente, koja osigurava održivo promatranje iz zraka za prethodno navedena područja usluga; te
  • in situ komponente, koja osigurava koordinirani pristup promatranju pomoću opreme u zraku, na moru i na kopnu, za prethodno navedena područja usluga – in situ podaci ključni su za osiguranje isporuke kvalitetnih podataka i informacija.

Temeljni korisnici programa Copernicus mogu biti kreatori politika i tijela javne vlasti koji upotrebljavaju informacije kao osnovu za kreiranje politika i zakona, primjerice, u području zaštite okoliša ili civilne zaštite u slučaju prirodne katastrofe ili humanitarne krize. Ostali su korisnici komercijalni i privatni korisnici, obrazovni i istraživački sektori te neprofitne organizacije.

Pristup podacima i informacijama programa Copernicus općenito je potpun, otvoren i besplatan. Time se promiče njihova uporaba i razmjena te se jačaju europska tržišta za promatranje Zemlje, a posebice razvoj aplikacija i usluga i proizvoda s dodanom vrijednošću, primjerice, kvaliteta zraka. Takve nizvodne (downstream) usluge mogu, ali i ne moraju biti besplatne, ovisno o poslovnom modelu pružatelja.

TAKOĐER VIDJETI

Top