Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Sporazum o suradnji u području satelitske navigacije između EU-a i Norveške

Sporazum o suradnji u području satelitske navigacije između EU-a i Norveške

 

SAŽETAK DOKUMENATA:

Sporazum o suradnji u području satelitske navigacije između Europske unije i njezinih država članica i Norveške

Odluka 2010/652/EU – potpisivanje i privremena primjena Sporazuma o suradnji u području satelitske navigacije između Europske unije i njezinih država članica i Norveške

Odluka (EU) 2016/367 – sklapanje Sporazuma o suradnji u području satelitske navigacije između Europske unije i njezinih država članica i Norveške

ČEMU SLUŽE OVAJ SPORAZUM I ODLUKE?

  • Glavni je cilj Sporazuma jačanje suradnje između Europske unije (EU), država članica EU-a i Norveške („stranke”) na području satelitske navigacije. Obuhvaća zaštitu radiofrekvencijskog spektra i zemaljskih objekata, regulatorne mjere, međunarodnu suradnju i kontrolu izvoza te zaštitu i sigurnost sustava Galileo i europskog geostacionarnog navigacijskog pokrivnog sustava.
  • Odlukom iz 2010. Sporazum se primjenjivao privremeno jer su ga morale ratificirati države članice i Norveška.
  • Odlukom iz 2016. sklopljen je Sporazum u ime EU-a, podložan ratifikaciji država članica i dovršetku postupaka za njegovo sklapanje od strane Norveške.

KLJUČNE TOČKE

Sljedeća načela podupiru suradnju stranaka na satelitskim navigacijskim sustavima:

Sporazum ne utječe na:

  • strukture koje upravljaju programom Galileo;
  • primjenjive regulatorne mjere za provedbu obveza suzbijanja širenja i nadzora izvoza;
  • nadzor nematerijalnih prijenosa tehnologije;
  • nacionalne sigurnosne mjere.

Radijski spektar

Stranke su suglasne surađivati na pitanjima radijskog spektra u u Međunarodnoj telekomunikacijskoj uniji i to:

  • zaštitom odgovarajuće dodijeljenih frekvencija za europske satelitske navigacijske sustave;
  • prepoznavanjem važnosti zaštite radio navigacijskog spektra od poremećaja i smetnji;
  • utvrđivanjem izvora smetnji i suradnjom na suzbijanju smetnji.

Zemaljski objekti europskog globalnog navigacijskog satelitskog sustava

Norveška mora:

  • održavati, zamijeniti i zaštititi zemaljske objekte europskog sustava GNSS-a na njezinim državnim područjima;
  • zaštititi objekte od lokalnih radijskih smetnji, pokušaja hakiranja i prisluškivanja;
  • u potpunosti poštovati poseban status zemaljskih objekata i tražiti prethodnu suglasnost Europske komisije, gdjegod je moguće, prije poduzimanja bilo kakvih mjera;
  • dopuštati stalan i neometan pristup zemaljskim objektima svim osobama koje je odredio ili na drugi način ovlastio EU;
  • utvrditi posebnu kontaktnu točku za zemaljske objekte;
  • osigurati da se arhiva, oprema i dokumenti u tranzitu ne podvrgavaju inspekciji carine ili policije ako imaju službeni pečat ili oznaku.

Norveška i Komisija moraju:

  • obavještavati jedna drugu o svim situacijama u kojima je sigurnost zemaljskih objekata ili njihov rad ugrožen ili kompromitiran i o mjerama za ispravak situacije;
  • utvrditi detaljnije postupke zasebnim dogovorom, uključujući inspekcije, kontaktne točke, kurire i mjere protiv lokalnih radijskih smetnji i pokušaja neprijateljskih upada.

Sigurnost

  • Stranke su uvjerene u potrebu da se GNSS zaštiti od prijetnji kao što su zloporaba, smetnje, poremećaji i neprijateljske radnje kako bi osigurale kontinuitet, zaštitu i sigurnost satelitskih navigacijskih usluga i povezane infrastrukture te kritične imovine na njihovim državnim područjima.
  • Europska komisija namjerava razviti mjere za zaštitu, nadzor i upravljanje osjetljivom imovinom, informacijama i tehnologijama europskih programa GNSS-a od takvih prijetnji i neželjenog širenja.
  • Norveška namjerava usvojiti i provesti mjere koje osiguravaju jednak stupanj sigurnosti i zaštite kao što je onaj koji se primjenjuje u EU-u.
  • Obje stranke će rješavati sigurnosna pitanja u vezi s programom GNSS-a, uključujući akreditaciju u odgovarajućim odborima europskog GNSS-a i, po potrebi, održavati savjetovanja radi otklanjanja svakog incidenta zaštite ili sigurnosti.

Kontrola izvoza

Norveška namjerava usvojiti i provesti mjere koje pružaju jednaki stupanj kontrole izvoza i osiguravanje neširenja Galileo tehnologija, podataka i predmeta slične onima koje se primjenjuju u EU-u i njegovim državama članicama.

DATUM STUPANJA NA SNAGU

Sporazum je stupio na snagu 1. travnja 2016.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

GLAVNI DOKUMENTI

Sporazum o suradnji u području satelitske navigacije između Europske unije i njezinih država članica i Kraljevine Norveške (SL L 283, 29.10.2010., str. 12.–20.).

Odluka Vijeća (EU) 2016/367 od 4. ožujka 2016. o sklapanju Sporazuma o suradnji u području satelitske navigacije između Europske unije i njezinih država članica i Kraljevine Norveške (SL L 68, 15.3.2016., str. 16.).

Odluka Vijeća 2010/652/EU od 11. ožujka 2010. o potpisivanju i privremenoj primjeni Sporazuma o suradnji u području satelitske navigacije između Europske unije i njezinih država članica i Kraljevine Norveške (SL L 283, 29.10.2010., str. 11.).

VEZANI DOKUMENTI

Odluka Zajedničkog odbora Europskoga gospodarskog prostora br. 319/2021 od 29. listopada 2021. o izmjeni Protokola 31 o suradnji u posebnim područjima izvan područja četiriju sloboda i Protokola 37 koji sadržava popis predviđen člankom 101. uz Sporazum o EGP-u (još nije objavljen).

Uredba (EU) 2021/696 Europskog parlamenta i Vijeća od 28. travnja 2021. o uspostavi Svemirskog programa Unije i osnivanju Agencije Europske unije za svemirski program te o stavljanju izvan snage uredaba (EU) br. 912/2010, (EU) br. 1285/2013 i (EU) br. 377/2014 i Odluke br. 541/2014/EU (SL L 170, 12.5.2021., str. 69.–148.)

Informacije u vezi s datumom stupanja na snagu Sporazuma o suradnji u području satelitske navigacije između Europske unije i njezinih država članica i Kraljevine Norveške (SL L 155, 14.6.2016., str. 1.).

Sporazum o Europskom gospodarskom prostoru – Završni akt – Zajedničke izjave – Izjave vlada država članica Zajednice i zemalja EFTA-e – Sporazumi – Dogovoreni zapisnik – Izjave jedne ili nekoliko ugovornih stranaka Sporazuma o Europskom gospodarskom prostoru (SL L 1, 3.1.1994., str. 3.–522.).

Sukcesivne izmjene i dopune Sporazuma uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

Posljednje ažuriranje 21.02.2023

Top