Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Interreg – podupiranje suradnje preko granica (2021. – 2027.)

Interreg – podupiranje suradnje preko granica (2021. – 2027.)

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba (EU) 2021/1059 o posebnim odredbama za cilj „Europska teritorijalna suradnja” (Interreg) koji se podupire iz Europskog fonda za regionalni razvoj i instrumenata za financiranje vanjskog djelovanja

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

  • Njome se uspostavljaju pravila povezana s Interregom, instrumentom kojim se promiče europska teritorijalna suradnja s pomoću zajedničkih programa, projekata i mreža između nacionalnih, regionalnih i lokalnih aktera iz različitih država članica Europske unije (EU) i između aktera EU-a i susjednih zemalja koje nisu članice EU-a, partnerskih zemalja, prekomorskih zemalja i područja (PZP-ovi) te drugih područja i organizacija regionalne integracije i suradnje. Interregom se potiče usklađeni gospodarski, socijalni i teritorijalni razvoj EU-a kao cjeline i njegova susjedstva – temeljni cilj kohezijske politike EU-a.
  • Njome se utvrđuju potrebna pravila kako bi se osiguralo djelotvorno programiranje, uključujući u području tehničke pomoći, praćenja, procjene, komunikacije, prihvatljivosti, upravljanja i kontrole. Njome se utvrđuju pravila za financijsko upravljanje programima Interrega koji primaju potporu iz Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR) uspostavljenoga Uredbom (EU) 2021/1058 (vidjeti sažetak), zajedno sa specifičnim ciljevima i integracijom instrumenata EU-a za financiranje vanjskog djelovanja:

KLJUČNE TOČKE

Struktura

Teritorijalna suradnja u okviru Interrega izgrađena je oko četiriju sastavnica.

  • Interreg A – prekogranična suradnja među susjedskim regijama (koje bi se u načelu trebale nalaziti duž kopnenih ili morskih granica odvojenih s najviše 150 km mora) radi prevladavanja zajedničkih izazova koji su zajednički utvrđeni u graničnim regijama te radi iskorištavanja neiskorištenog potencijala u tim područjima.
  • Interreg B – transnacionalna suradnja nad većim transnacionalnim područjima ili morskim bazenima s ciljem ostvarivanja višeg stupnja teritorijalne integracije.
  • Interreg C – međuregionalna suradnja kroz četiri specifična programa radi jačanja djelotvornosti kohezijske politike promicanjem:
    • razmjene iskustava, inovativnih pristupa i izgradnje kapaciteta s ciljem utvrđivanja i širenja dobrih praksi i njihova provođenja u politikama regionalnog razvoja, uključujući programe cilja „ulaganje za radna mjesta i rast” (program Interreg Europa);
    • razmjene iskustava, inovativnih pristupa i izgradnje kapaciteta u vezi s utvrđivanjem, prijenosom i kapitalizacijom dobrih praksi u području integriranog i održivog urbanog razvoja(program Urbact);
    • razmjene iskustava, inovativnih pristupa i izgradnje kapaciteta s ciljem poboljšanja i pojednostavnjenja provedbe programa Interrega i djelovanja u području suradnje, zajedno s uspostavom Europskih grupacija za teritorijalnu suradnju* (program Interact);
    • analize razvojnih trendova u vezi s ciljevima teritorijalne kohezije (program Europska mreža za praćenje prostornog planiranja (ESPON)).
  • Interreg D – suradnja među najudaljenijim regijama radi olakšanja razvoja i integracije najudaljenijih regija i PZP-ova (na primjer, karipske regije) u njihovo susjedsko okruženje.

Sredstva i stope sufinanciranja

  • Interreg prima potporu iz EFRR-a i, u slučaju kad države članice i njihove regije zajedno s jednom ili više država članica i zemalja koje nisu članice EU-a i njihovim regijama surađuju preko granica, instrumenata EU-a za financiranje vanjskog djelovanja (tj. IPA III i NDICI).
  • Tijekom razdoblja obuhvaćenoga tekućim višegodišnjim financijskim okvirom (2021. – 2027.), Interreg će primiti dodijeljena sredstva u iznosu od 8,05 milijardi EUR (cijene iz 2018.) iz resursa EFRR-a.
  • Sredstva EFRR-a za programe Interrega dodijelit će se kako slijedi:
    • 72,2 % (ukupno 5 812 790 000 EUR za suradnju na kopnenim i morskim granicama (Interreg A)),
    • 18,2 % (ukupno 1 466 000 000 EUR) za transnacionalnu suradnju (Interreg B)),
    • 6,1 % (ukupno 490 000 000 EUR) za međuregionalnu suradnju (Interreg C)), i
    • 3,5 % (ukupno 281 210 000 EUR) za suradnju najudaljenijih regija (Interreg D)).
  • Stopa sufinanciranja na razini svakog Interreg programa ne smije premašiti 80 %.

Ciljevi specifični za Interreg i tematska koncentracija

U okviru programâ Interrega, EFRR i, ako je to primjenjivo, instrumenti EU-a za financiranje vanjskog djelovanja mogu također podupirati ciljeve bolje upravljanje suradnjom i sigurnija i zaštićenija Europa specifične za Interreg.

Najmanje 60 % doprinosa dodijeljenih programima A, B i D Interrega trebalo bi dodijeliti za najviše tri cilja politike utvrđena u članku 5. Uredbe o zajedničkim odredbama, Uredbe (EU) 2021/1060 (vidjeti sažetak), od kojih jedan mora biti zelenija Europa s niskom razinom ugljika. U okviru programâ A Interrega duž unutarnjih kopnenih granica najmanje 60 % dodijeljenog doprinosa dodjeljuje se za ciljeve politike 2 i 4 te najviše dva druga cilja politike utvrđena u Uredbi o zajedničkim odredbama.

Provedbeni i delegirani akti

  • Europska komisija može donositi provedbene akte kojima se utvrđuje:
  • Komisija može donositi i delegirane akte kako bi izmijenila prilog uredbi koji sadržava predložak za programe Interrega.

Tijela programa i upravljanje

  • Interreg se provodi kroz programe u okviru podijeljenog upravljanja*, uz iznimku programa D Interrega, koji se mogu provoditi u cijelosti ili djelomično u okviru neizravnog upravljanja*, u dogovoru s dotičnom državom članicom ili dotičnim državama članicama nakon savjetovanja s dionicima.
  • U Uredbi se od država članica, i gdje je to primjenjivo, zemalja koje nisu članice EU-a, partnerskih zemalja* i PZP-ova koji sudjeluju u programu Interrega zahtijeva utvrđivanje, za potrebe Uredbe o zajedničkim odredbama, jedinstvenog upravljačkog tijela i jedinstvenog tijela za reviziju. Time se utvrđuju detaljna pravila u pogledu tih tijela, njihovih funkcija i odgovornosti.
  • Svako upravljačko tijelo mora Komisiji dostaviti kumulativne podatke za odgovarajući program Interrega svako tromjesečje, u skladu s predloškom utvrđenim u Prilogu VII. Uredbi o zajedničkim odredbama.

Odbor za praćenje

Država članica, i kad je to primjenjivo, zemlje koje nisu članice EU-a, partnerske zemlje i PZP-ovi koji sudjeluju u programu moraju osnovati, u dogovoru s upravljačkim tijelom, odbor za praćenje radi praćenja provedbe odgovarajućeg programa Interrega u roku od tri mjeseca od datuma kad je državi članici priopćena obavijest o odobrenju programa Interrega. Odbor se mora sastajati najmanje jedanput godišnje i razmatra sva pitanja koja utječu na napredak prema ostvarenju ciljeva programa.

Evaluacije

Država članica ili upravljačko tijelo mora provoditi evaluacije programâ s pomoću jednog ili više sljedećih kriterija: djelotvornost, učinkovitost, relevantnost, koherentnost i dodana vrijednost za Uniju, s ciljem poboljšanja kvalitete koncepcije i provedbe programâ. Evaluacije mogu uključivati i druge relevantne kriterije, kao što su uključivost, nediskriminacija i vidljivost.

Dodatnu evaluaciju potrebno je provesti za svaki program radi procjene njegova učinka prije 30. lipnja 2029.

OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 1. srpnja 2021.

POZADINA

Uredba (EU) 2021/1059 dio je zakonodavnog paketa EU-a o kohezijskoj politici za razdoblje 2021. – 2027. Glavni fokus te politike jest promicanje gospodarske, socijalne i teritorijalne kohezije kroz održivu konkurentnost, istraživanje i inovacije, digitalnu tranziciju, europski zeleni plan i Europski stup socijalnih prava.

Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Europske grupacije za teritorijalnu suradnju (EGTS-ovi). Njima se želi olakšati i promicati prekogranična, transnacionalna i međuregionalna suradnja u EU-u. Njihovi zadaci uključuju provedbu programa koje sufinancira EU ili bilo koji drugi projekt europske prekogranične suradnje. Kao pravni subjekti EGTS-ovi okupljaju tijela iz različitih država članica. Njihovi članovi mogu uključivati same države članice, regionalna i lokalna tijela, udruženja ili bilo koje drugo javno tijelo. EGTS-ovi moraju uključivati članove iz najmanje dviju država članica.
Podijeljeno upravljanje. Kad sredstvima financiranja zajednički upravljaju Europska komisija i nacionalna tijela.
Neizravno upravljanje. Kad sredstvima financiranja upravljaju partnerske organizacije ili druga tijela u EU-u ili izvan njega.
Partnerske zemlje. Korisnik IPA-e III ili zemlja ili područje koji su, za programe A i B Interrega, obuhvaćeni područjem susjedstva navedenim u Prilogu I. Uredbi (EU) 2021/947 ili Ruska Federacija, ili za programe C i D Interrega, zemlja ili područje obuhvaćeni bilo kojim zemljopisnim područjem u okviru NDICI-ja, te koji primaju potporu iz instrumenata EU-a za financiranje vanjskog djelovanja.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) 2021/1059 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. lipnja 2021. o posebnim odredbama za cilj „Europska teritorijalna suradnja (Interreg)” koji se podupire iz Europskog fonda za regionalni razvoj i iz instrumenata za financiranje vanjskog djelovanja (SL L 231, 30.6.2021., str. 94.–158.).

VEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) 2021/1058 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. lipnja 2021. o Europskom fondu za regionalni razvoj i Kohezijskom fondu (SL L 231, 30.6.2021., str. 60.–93.).

Sukcesivne izmjene i dopune Uredbe (EU) 2021/1058 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

Uredba (EU) 2021/1060 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. lipnja 2021. o utvrđivanju zajedničkih odredaba o Europskom fondu za regionalni razvoj, Europskom socijalnom fondu plus, Kohezijskom fondu, Fondu za pravednu tranziciju i Europskom fondu za pomorstvo, ribarstvo i akvakulturu te financijskih pravila za njih i za Fond za azil, migracije i integraciju, Fond za unutarnju sigurnost i Instrument za financijsku potporu u području upravljanja granicama i vizne politike (SL L 231, 30.6.2021., str. 159.–706.).

Uredba (EU) 2021/947 Europskog parlamenta i Vijeća od 9. lipnja 2021. o uspostavi Instrumenta za susjedstvo, razvoj i međunarodnu suradnju – Globalna Europa, izmjeni i stavljanju izvan snage Odluke br. 466/2014/EU te stavljanju izvan snage Uredbe (EU) 2017/1601 i Uredbe Vijeća (EZ, Euratom) br. 480/2009 (SL L 209, 14.6.2021., str. 1.–78.).

Vidjeti pročišćeni tekst.

Uredba (EU) br. 2021/1529 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. rujna 2021. o uspostavi Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA III) (SL L 330, 20.9.2021., str. 1.–26.).

Posljednje ažuriranje 03.02.2022

Top