EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Sustav za upravljanje informacijama za službene kontrole radi osiguravanja usklađenosti s pravilima poljoprivredno-prehrambenog lanca

Sustav za upravljanje informacijama za službene kontrole radi osiguravanja usklađenosti s pravilima poljoprivredno-prehrambenog lanca

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Provedbena uredba (EU) 2019/1715 – utvrđivanje pravila za funkcioniranje sustava za upravljanje informacijama za službene kontrole i njegovih sistemskih komponenata (Uredba o IMSOC-u)

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

  • Sustavom IMSOC trebalo bi integrirati četiri informacijska sustava kojima upravlja Komisija, odnosno:
    • sustav brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje (RASFF) utvrđen općim propisima o hrani;
    • informacijski sustav o bolestima životinja (ADIS)* koji će biti uspostavljen zakonom o zdravlju životinja;
    • sustav za obavješćivanje i izvješćivanje o prisutnosti štetnih organizama (EUROPHYT)* koji će biti uspostavljen zakonom o zdravlju bilja, i
    • sustav TRACES* (naveden u Uredbi o službenim kontrolama).
  • Svrha Uredbe o IMSOC-u jest:
    • istim aktom utvrditi sva pravila o funkcioniranju IMSOC-a i njegovih četiriju komponenata; i
    • utvrditi pravila za razmjenu podataka, informacija i dokumenata među komponentama sustava IMSOC, a u određenim slučajevima s drugim sustavima kao što su nacionalni sustavi zemalja EU-a i informacijski sustavi zemalja izvan EU-a i međunarodnih organizacija.

KLJUČNE TOČKE

Uredbom se utvrđuju pravila za funkcioniranje sustava IMSOC i njegovih sistemskih komponenata u pogledu računalne obrade i razmjene informacija, podataka i dokumenata povezanih s provedbom službenih kontrola.

Komponente sustava IMSOC

  • sustav brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje (RASFF);
  • računalni informacijski sustav za obavješćivanje i izvješćivanje o bolestima životinja (ADIS);
  • elektronički sustav (EUROPHYT) za obavješćivanje o izbijanju, kao što je pojava karantenskog štetnog organizma;
  • računalni sustav za razmjenu podataka, informacija i dokumenata (TRACES).

Područje primjene

Područje primjene ove uredbe obuhvaća službene kontrole radi provjere usklađenosti sa zakonom o hrani i hrani za životinje, pravilima o zdravlju i dobrobiti životinja, zdravlju biljaka i nusproizvodima životinjskog podrijetla. Konkretno pokriva:

  • postupke za obavješćivanje i dodatne informacije za sustav RASFF uspostavljen Uredbom (EZ) br. 178/2002;
  • pravila za računalni sustav EU-a za izvješćivanje o bolestima na temelju Uredbe (EU) 2016/429;
  • pravila za podnošenje obavijesti u skladu s Uredbom (EU) 2016/2031;
  • pravila za računalno upravljanje podacima i dokumentima u sustavu IMSOC potrebna u skladu s Uredbom (EU) 2017/625, koja se odnose na:
    • zajednički zdravstveni ulazni dokument (ZZUD)* i upute za njegovu upotrebu;
    • suradnju među carinskim tijelima i drugim tijelima;
    • elektroničke certifikate i upotrebu elektroničkih potpisa za službene certifikate;
    • standardne formate za razmjenu informacija o zahtjevima za pomoć i čestim i ponavljajućim obavijestima;
    • tehničke alate i postupke za komunikaciju među određenim tijelima za vezu;
    • pravilno funkcioniranje sustava IMSOC.

Svaka komponenta sustava IMSOC ima svoju mrežu, čija je Komisija članica, i čiji je svaki član odgovoran za podatke, informacije i dokumente koje unese ili proizvede u relevantnoj komponenti.

Povezanost s podacima

Sljedeće poveznice između komponenata imaju za cilj nadopunu podataka, a pritom pružaju relevantne i ažurirane informacije svakom članu mreže za obavljanje njegovih zadataka:

  • iRASFF* i TRACES, čime se omogućuje razmjena podataka koji se odnose na obavijesti o odbijanju na granici i na zajedničke zdravstvene ulazne dokumente;
  • EUROPHYT i TRACES, čime se omogućuje razmjena podataka o obavijesti EUROPHYT o izbijanju i o zadržavanju;
  • iRASFF, EUROPHYT i TRACES, čime se omogućuje razmjena podataka koji se odnose na dotadašnje rezultate subjekata u pogledu poštovanja pravila.

Međunarodni standardni formati datoteka

Razmjena podataka između sustava IMSOC i drugih elektroničkih sustava, uključujući nacionalne sustave EU-a, temelji se na međunarodnim standardima i upotrebljava formate XML, CMS ili PDF.

iRASFF

Zemlje EU-a imenuju tijelo za vezu odgovorno za razmjenu informacija o obavijestima o prijevarama povezanima s hranom i imenuju jedinstvenu kontaktnu točku za mreže RASFF i administrativnu pomoć i saradnju (AAC) (koje koordinira s mrežom prevara s hranom (FF)).

Kontaktne točke za mreže RASFF, AAC i FF razmjenjuju obavijesti, zahtjeve i odgovore u sustavu iRASFF.

Jedinstvene kontaktne točke podnose u sustavu iRASFF obavijesti o uzbuni kontaktnoj točki Komisije u roku od 48 sati od kada su obaviještene o njoj ili informativne obavijesti i obavijesti o novosti bez nepotrebnog odgađanja. Također podnose i obavijesti o odbijanju na granici, obavijesti o neusklađenosti i dodatne obavijesti svojim kolegama u mreži.

Kontaktne točke mreže za prijevare povezane s hranom razmjenjuju obavijesti o prijevarama povezanima s hranom uporabom posebnog informatičkog alata, sve dok se ne integriraju u sustav iRASFF.

ADIS

Svaki član mreže ADIS može odrediti više od jedne kontaktne točke za podnošenje obavijesti i izvješća o izbijanju bolesti. Svaka kontaktna točka mreže ADIS odgovorna je za održavanje i ažuriranje u mreži ADIS popisa regija obavješćivanja i izvješćivanja koje je utvrdila njezina zemlja EU-a.

Mreža EUROPHYT

Svaki član mreže EUROPHYT određuje:

  • kontaktnu točku odgovornu za podnošenje obavijesti o izbijanju mreži za izbijanja, i
  • kontaktnu točku odgovornu za
    • nadzor podnošenja obavijesti o zadržavanju za pošiljke bilja, biljnih proizvoda i drugih predmeta koje ulaze u EU
    • podnošenje obavijesti o zadržavanju za te pošiljke kojima se trguje u EU-u, uporabom sustava TRACES, u roku od dva radna dana od njihova zadržavanja.

TRACES

  • Svaki član mreže TRACES određuje najmanje jednu kontaktnu točku za svaku funkciju koja je dostupna u sustavu TRACES.
  • Svaki subjekt ima pristup podacima, informacijama ili dokumentima koje obrađuje, proizvodi ili šalje u sustavu TRACES, i svako nadležno tijelo također ima pristup tim podacima, informacijama ili dokumentima koje obrađuje, proizvodi ili šalje u okviru svojeg područja odgovornosti u sustavu TRACES, bilo da je riječ o vlastitom osoblju ili subjektima kojima upravlja u okviru sustava TRACES.
  • Carinske vlasti zemalja EU-a imaju pristup podacima, informacijama i dokumentima koji se odnose na životinje i robu koje ulaze u EU iz trećih zemalja i na sve odluke donesene na temelju službenih kontrola, ili putem sustava TRACES, odnosno, nacionalnih sustava zemalja EU-a, ili putem okružja jedinstvenog sučelja EU-a za carinu povezanog sa sustavom TRACES.
  • Uredbom se navodi popis zahtjeva za izdavanje elektroničkih službenih certifikata za pošiljke životinja i robe koji ulaze u EU.
  • Kontaktne točke mreže TRACES moraju održavati i ažurirati popise određenih graničnih kontrolnih postaja, kontrolnih točaka i odobrenih ili registriranih objekata u poslovanju s hranom ili objekata koji postupaju s nusproizvodima životinjskog podrijetla.

Zajednički zdravstveni ulazni dokument (ZZUD)

Uredbom se utvrđuje obrazac ZZUD-a i upute za njegovu uporabu i utvrđuju zahtjevi za uporabu elektroničkog ZZUD-a.

OTKADA SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 14. prosinca 2019., osim odjeljka 2. poglavlja 3. o mreži ADIS, koji se primjenjuje od 21. travnja 2021.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

IMSOC: sustav za upravljanje informacijama za službene kontrole, uspostavljen za upravljanje podacima, informacijama i dokumentima povezanima s poljoprivredno-prehrambenim lancem i njihovu automatsku razmjenu.
ADIS: računalni informacijski sustav za obavješćivanje i izvješćivanje o bolestima životinja, uspostavljen člankom 22. Uredbe (EU) 2016/429.
EUROPHYT: sustav obavješćivanja EU-a za podnošenje obavijesti EUROPHYT o izbijanju u skladu s člankom 103. Uredbe (EU) 2016/2031.
TRACES: računalni sustav za razmjenu podataka, informacija i dokumenata o službenim kontrolama i drugim službenim aktivnostima.
ZZUD: zajednički zdravstveni ulazni dokument, uključujući njegov elektronički ekvivalent, koji poduzeća upotrebljavaju da bi unaprijed obavijestila ulazak u EU pošiljaka životinja i robe obuhvaćenih Uredbom o službenim kontrolama (EU) 2017/625, a tijela zemalja EU-a za bilježenje rezultata službenih kontrola provedenih na pošiljkama.
iRASFF: internetska aplikacija putem koje zemlje EU-a mogu prenijeti obavijesti o proizvodima koji predstavljaju rizik ili obavijesti o nesukladnosti u pogledu životinja ili robe.

GLAVNI DOKUMENT

Provedbena uredba Komisije (EU) 2019/1715 od 30. rujna 2019. o utvrđivanju pravila za funkcioniranje sustava za upravljanje informacijama za službene kontrole i njegovih sistemskih komponenata (Uredba o IMSOC-u) (SL L 261, 14.10.2019., str. 37.–96.)

Sukcesivne izmjene i dopune Provedbene uredbe Komisije (EU) 2019/1715 uključene su u originalni tekst. Ovaj pročišćeni tekst ima samo dokumentarnu vrijednost.

VEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) 2017/625 Europsko parlamenta i Vijeća od 15. ožujka 2017. o službenim kontrolama i drugim službenim aktivnostima kojima se osigurava primjena propisa o hrani i hrani za životinje, pravila o zdravlju i dobrobiti životinja, zdravlju bilja i sredstvima za zaštitu bilja, o izmjeni uredaba (EZ) br. 999/2001, (EZ) br. 396/2005, (EZ) br. 1069/2009, (EZ) br. 1107/2009, (EU) br. 1151/2012, (EU) br. 652/2014, (EU) 2016/429 i (EU) 2016/2031 Europskog parlamenta i Vijeća, uredaba Vijeća (EZ) br. 1/2005 i (EZ) br. 1099/2009 i direktiva Vijeća 98/58/EZ, 1999/74/EZ, 2007/43/EZ, 2008/119/EZ i 2008/120/EZ te o stavljanju izvan snage uredaba (EZ) br. 854/2004 i (EZ) br. 882/2004 Europskog parlamenta i Vijeća, direktiva Vijeća 89/608/EEZ, 89/662/EEZ, 90/425/EEZ, 91/496/EEZ, 96/23/EZ, 96/93/EZ i 97/78/EZ te Odluke Vijeća 92/438/EEZ (Uredba o službenim kontrolama) (SL L 95, 7.4.2017., str. 1.–142.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

Uredba (EU) 2016/2031 Europskog parlamenta i Vijeća od 26. listopada 2016. o zaštitnim mjerama protiv organizama štetnih za bilje i o izmjeni uredaba (EU) br. 228/2013, (EU) br. 652/2014 i (EU) br. 1143/2014 Europskog parlamenta i Vijeća te stavljanju izvan snage direktiva Vijeća 69/464/EEZ, 74/647/EEZ, 93/85/EEZ, 98/57/EZ, 2000/29/EZ, 2006/91/EZ i 2007/33/EZ (SL L 317, 23.11.2016., str. 4.–104.)

Uredba (EU) 2016/429 Europskog parlamenta i Vijeća od 9. ožujka 2016. o prenosivim bolestima životinja te o izmjeni i stavljanju izvan snage određenih akata u području zdravlja životinja („Zakon o zdravlju životinja”) (SL L 84, 31.3.2016., str. 1. –208.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

Uredba (EZ) br. 183/2005 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. siječnja 2005. o utvrđivanju zahtjeva u pogledu higijene hrane za životinje (SL L 35, 8.2.2005., str. 1.–22.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

Uredba (EZ) br. 178/2002 Europskog parlamenta i Vijeća od 28. siječnja 2002. o utvrđivanju općih načela i uvjeta zakona o hrani, osnivanju Europske agencije za sigurnost hrane te utvrđivanju postupaka u područjima sigurnosti hrane (SL L 31, 1.2.2002., str. 1.–24.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

Posljednje ažuriranje 21.04.2020

Top