Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Sporazumi o međusobnom priznavanju

Sporazumi o međusobnom priznavanju

 

SAŽETAK DOKUMENATA:

Članak 207. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU)

Članak 218. UFEU-a

ČEMU SLUŽE ČLANCI 207. I 2018. UFEU-A TE SPORAZUMI O MEĐUSOBNOM PRIZNAVANJU?

Člankom 207. UFEU-a predviđa se pravna osnova za trgovinsku politiku EU-a i utvrđuju se postupci koje je potrebno slijediti pri donošenju odluka o različitim aspektima trgovanja.

Člankom 218. UFEU-a utvrđuju se pravila EU-a za provedbu pregovora s trećim stranama. Primjenjuje se na pregovore između EU-a i jedne zemlje nečlanice EU-a ili više zemalja nečlanica EU-a ili međunarodnih organizacija.

Ovim člancima pruža se pravna osnova na temelju koje Europska komisija, po primitku direktiva Vijeća o pregovaranju, pregovara o međunarodnim trgovinskim sporazumima.

Cilj sporazuma o međusobnom priznavanju * jest promicanje trgovine robom između zemalja EU-a i zemalja nečlanica EU-a uklanjanjem tehničkih zapreka omogućavanjem jednostavnijeg pristupa ocjenjivanju sukladnosti. U sklopu bilateralnog sporazuma između vlada, zemlja uvoznica prihvaća rezultate ocjenjivanja sukladnosti* koje za određene industrijske proizvode provode imenovana tijela za ocjenjivanje sukladnosti zemlje izvoznice kako bi se utvrdila sukladnost sa zahtjevima strane koja robu uvozi.

KLJUČNE TOČKE

Sporazumima o međusobnom priznavanju (SMP-ovi):

  • omogućuje se društvima EU-a da svoje proizvode testiraju i certificiraju u imenovanim tijelima za ocjenjivanje sukladnosti u EU-u kako bi se potvrdila sukladnost proizvoda sa zahtjevima strane koja robu uvozi te kako bi se proizvodi potom mogli izvoziti zemljama nečlanicama EU-a bez dodatnog testiranja u zemlji uvoznici; jednake mogućnosti otvara društvima izvan EU-a i imenovanim tijelima za ocjenjivanje sukladnosti izvan EU-a u vezi s njihovim izvozima u zemlje EU-a;
  • utvrđuju se uvjeti za uzajamno prihvaćanje rezultata ocjenjivanje sukladnosti;
  • popisuju se ovlašteni laboratoriji, inspekcijska tijela i razna tijela za ocjenjivanje sukladnosti*;
  • osniva se zajednički odbor za rješavanje svih pitanja koja proizlaze iz sporazuma.

EU je sporazume o međusobnom priznavanju potpisao s:

POZADINA

U svojoj rezoluciji od 21. prosinca 1989., vlade EU-a usuglasile su se o načelima SUP-a. Dana 21. rujna 1992. ovlastile su Europsku komisiju da u ime EU-a s određenim zemljama nečlanicama EU-a vodi pregovore o sporazumima o uzajamnom priznavanju.

Za više informacija pogledajte:

KLJUČNI POJMOVI

Sporazum o međusobnom priznavanju: međunarodni sporazum kojim dvije zemlje ili više njih međusobno priznaju ocjene sukladnosti.
Ocjenjivanje sukladnosti: postupak u kojem se proizvod, prije njegova stavljanja na tržište, ispituje, pregledava i certificira kako bi se osiguralo da je u skladu s relevantnim zakonodavstvom.
Tijela za ocjenjivanje sukladnosti: ocjenjuju ispunjava li proizvod relevantne regulatorne ili zakonodavne standarde. To mogu biti vladine agencije, nacionalni instituti za standarde, trgovinska udruženja, organizacije potrošača ili privatna ili javna društva.

GLAVNI DOKUMENTI

Pročišćena verzija Ugovora o funkcioniranju Europske unije – Dio peti: Vanjsko djelovanje Unije – Glava II.: Zajednička trgovinska politika – Članak 207. (bivši članak 133. UEZ-a) (SL C 202, 7.6.2016., str. 140. – 141.)

Pročišćena verzija Ugovora o funkcioniranju Europske unije – Dio peti: Vanjsko djelovanje Unije – Glava V.: Međunarodni sporazumi – Članak 218. (bivši članak 300. UEZ-a) (SL C 202, 7.6.2016., str. 144. – 146.)

VEZANI DOKUMENTI

Rezolucija Vijeća od 21. prosinca 1989. o globalnom pristupu ocjenjivanju usklađenosti (SL C 10, 16.1.1990., str. 1. – 2.)

Posljednje ažuriranje 07.12.2018

Top