EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Geografsko blokiranje: rješavanje pitanja diskriminirajućeg ponašanja prema klijentima

Geografsko blokiranje: rješavanje pitanja diskriminirajućeg ponašanja prema klijentima

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba (EU) 2018/302 o rješavanju pitanja neopravdanoga geografskog blokiranja i drugih oblika diskriminacije na unutarnjem tržištu na temelju državljanstva, mjesta boravišta ili mjesta poslovnog nastana klijenata

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

  • Svrha joj je osigurati pravilno funkcioniranje unutarnjeg tržišta EU-a sprječavanjem neopravdanoga geografskog blokiranja* i drugih oblika diskriminacije koji se izravno ili neizravno temelje na državljanstvu, mjestu boravišta ili mjestu poslovnog nastana klijenata, u mrežnim i izvanmrežnim transakcijama u EU-u.
  • Ona ne obvezuje trgovce da isporučuju preko granica (ako tu uslugu trgovac već ne pruža) ili da usklade cijene.
  • Njome se, međutim, zabranjuje diskriminacija između klijenata iz EU-a u pogledu pristupa robi i uslugama na temelju državljanstva, boravišta ili poslovnog nastana klijenta, kada strani klijent prihvati uvjete koji se primjenjuju na domaćem tržištu (tj. pravo na kupnju kao lokalni klijent).

KLJUČNE TOČKE

Područje primjene

Uredba se ne primjenjuje na:

  • situacije koje su u potpunosti unutarnje naravi, u državama članicama EU-a;
  • ostale usluge, primjerice financijske, audiovizualne usluge, usluge u području prijevoza, zdravstvene skrbi i socijalne usluge, u skladu s područjem primjene Direktive EU-a o uslugama.

Ova se uredba ne primjenjuje na usluge zaštićene autorskim pravima, kao što su usluge prijenosa uživo glazbe, e-knjige, softveri i videoigre, ali to će se preispitati prilikom ocjene Uredbe.

Pristup internetskim sučeljima

Ovom uredbom zabranjuje se blokiranje pristupa internetskim stranicama i preusmjeravanje bez prethodne suglasnosti klijenta.

Čak i ako klijent pristane na preusmjeravanje, posjećena izvorna verzija mora i dalje biti dostupna.

Ako je blokiranje, ograničavanje pristupa ili preusmjeravanje opravdano pravom EU-a ili nacionalnim pravom u skladu s pravom EU-a, trgovci moraju klijentima pružiti jasno objašnjenje.

Opći uvjeti pristupa robi ili uslugama

Postoje tri posebna slučaja u kojima trgovci ne smiju primjenjivati različite opće uvjete pristupa robi ili uslugama, iz razloga koji se odnose na državljanstvo klijenta, mjesto prebivališta ili poslovnog nastana, osim ako se nastoji poštovati pravo EU-a ili nacionalno pravo u skladu s pravom EU-a:

  • prodaja robe isporučene u područje koje trgovac opskrbljuje (ili koje klijent izabere);
  • prodaja elektronički isporučenih usluga;
  • prodaja usluga na posebnu fizičku lokaciju

Sredstva plaćanja

Trgovci i dalje mogu prihvatiti sve načine plaćanja i brenda kartica koje žele. Međutim, oni ne smiju diskriminirati u okviru istih sredstava plaćanja ili brenda zbog razloga povezanih s:

  • državljanstvom, mjestom boravišta ili mjestom poslovnog nastana klijenta;
  • lokacijom računa za plaćanje;
  • lokacijom pružatelja platnih usluga;
  • mjestom izdavanja platnog instrumenta.

Smatra se da trgovci diskriminiraju kada odbijaju plaćanje, u sljedećim slučajevima:

  • ako je izvršeno elektroničkom transakcijom kreditnim transferom, izravnim terećenjem ili plaćanjem temeljem kartica unutar istog brenda i kategorije;
  • ako je u valuti koju trgovac prihvaća; i
  • ako su zahtjevi u pogledu autentifikacije ispunjeni.

Međutim, trgovci mogu zahtijevati naknadu za uporabu plaćanja temeljem kartica za koje međubankovne naknade* nisu obuhvaćene pravilima EU-a o naknadama za platne transakcije temeljem kartica.

Odnos s pravom tržišnog natjecanja i pasivnom prodajom

Općenito, Uredba ne utječe na pravila o tržišnom natjecanju, posebno članke 101. i 102. Ugovora o funkcioniranju Europske unije.

Sporazumi koji se odnose na aktivnu prodaju* i dalje su regulirani pravilima EU-a o izuzećima za vertikalne sporazume o nabavi i distribuciji. Međutim, Uredba o geografskom blokiranju primjenjuje se za pasivnu prodaju*: ograničavajući sporazum s dobavljačem kojim se zahtijeva da trgovac tretira klijente iz drugih država članica EU-a drugačije za takve prodaje, na način zabranjen Uredbom, nije dopušten i mora se zanemariti.

Preispitivanje

Europska komisija predstavit će izvješće o ocjeni primjene Uredbe do ožujka 2020. i svakih pet godina nakon toga. Prvo će izvješće ispitati može li se njezino područje primjene proširiti.

OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 3. prosinca 2018.

POZADINA

Za više informacija pogledajte:

KLJUČNI POJMOVI

Geografsko blokiranje: diskriminirajuća praksa trgovaca kojom se sprječavaju potrošači na internetu da pristupe proizvodima i uslugama ponuđenima na internetskim stranicama osnovanima u drugoj državi i da kupuju te proizvode ili usluge, primjerice blokiranjem pristupa internetskim stranicama preko granica, onemogućivanjem mogućnosti da dovrše narudžbu, kupe robu ili usluge kad pristupaju internetskim stranicama iz inozemstva.
Međubankovne naknade: naknade koje naplaćuje banka vlasnika kartice banci maloprodajnog trgovca svaki put kada klijent obavi kupovinu temeljem kartice.
Aktivna prodaja: u kontekstu sporazuma o ekskluzivnoj distribuciji, prodaja ostvarena aktivnim približavanjem pojedinačnim klijentima na isključivom području drugog distributera.
Pasivna prodaja: prodaja kao odgovor na neželjene zahtjeve klijenata koji se nalaze na području u kojem trgovac nije aktivan.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) 2018/302 Europskog parlamenta i Vijeća od 28. veljače 2018. o rješavanju pitanja neopravdanoga geografskog blokiranja i drugih oblika diskriminacije na unutarnjem tržištu na temelju državljanstva, mjesta boravišta ili mjesta poslovnog nastana klijenata te o izmjeni uredbi (EZ) br. 2006/2004 i (EU) 2017/2394 i Direktive 2009/22/EZ (SL L 60I, 2.3.2018., str. 1.–15.)

VEZANI DOKUMENTI

Direktiva 2006/123/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 12. prosinca 2006. o uslugama na unutarnjem tržištu (SL L 376, 27.12.2006., str. 36.–68.)

Uredba Komisije (EU) br. 330/2010 od 20. travnja 2010. o primjeni članka 101. stavka 3. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na kategorije vertikalnih sporazuma i usklađenih djelovanja (SL L 102, 23.4.2010., str. 1.–7.)

Uredba (EU) 2015/751 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2015. o međubankovnim naknadama za platne transakcije na temelju kartica (SL L 123, 19.5.2015., str. 1.–15.)

Pročišćene verzije Ugovora o funkcioniranju Europske unije – Dio treći: Politike i unutarnja djelovanja Unije – Glava VII. – Zajednička pravila o tržišnom natjecanju, oporezivanju i usklađivanju zakonodavstava – Poglavlje 1.: Pravila o tržišnom natjecanju – Odjeljak 1.: Pravila koja se primjenjuju na poduzetnike – Članak 101. (bivši članak 81. UEZ-a) (SL C 202, 7.6.2016., str. 88.–89.)

Pročišćene verzije Ugovora o funkcioniranju Europske unije – Dio treći: Politike i unutarnja djelovanja Unije – Glava VII. – Zajednička pravila o tržišnom natjecanju, oporezivanju i usklađivanju zakonodavstava – Poglavlje 1.: Pravila o tržišnom natjecanju – Odjeljak 1.: Pravila koja se primjenjuju na poduzetnike – Članak 102. (bivši članak 82. UEZ-a) (SL C 202, 7.6.2016., str. 89.)

Posljednje ažuriranje 16.10.2018

Top