EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Razmatranje o budućnosti financija EU-a

Razmatranje o budućnosti financija EU-a

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Dokument za razmatranje (COM(2017) 358 final) o budućnosti financija EU-a

KOJI JE CILJ OVOG DOKUMENTA ZA RAZMATRANJE?

EU se suočava s brojnim izazovima kao što su imigracija, unutarnja i vanjska sigurnost i obrana, kao i održavanje uloge na svjetskoj pozornici kao najvećeg donatora humanitarne i razvojne pomoći na svijetu i kao predvodnika u borbi protiv klimatskih promjena. Za suočavanje s tim izazovima EU mora razmotriti svoje buduće financiranje i pronaći načine da učini što je više moguće sa svakim eurom. Ovi suprotstavljene zahtjeve potrebno je razmotriti u kontekstu proračuna koji će biti smanjen nakon Brexita.

Sredinom trenutačnog višegodišnjeg financijskog okvira koji traje do 2020., ovaj dokument za razmatranje Europske komisije čini zadnji u nizu od pet dokumenata o središnjim pitanjima rasprave koju je 1. ožujka 2017. pokrenula Bijela knjiga o budućnosti Europe.

KLJUČNE TOČKE

Struktura

Dokument se sastoji od pet poglavlja.

  • 1.

    Financiranje europskih integracija: razvoj financija EU-a – u ovom se poglavlju prati razvoj proračuna tijekom godina budući da se nadležnost EU-a proširila i da je broj država članica narastao. Ističe se kako proračun EU-a i dalje čini mali dio ukupnih javnih rashoda u EU-u, odnosno manje od 1 % prihoda EU-a i tek oko 2 % javnih rashoda EU-a. Taj se udio tijekom vremena smanjio te se povećao pritisak da proračun EU-a bude učinkovitiji, usmjereniji na područja u kojima ima najveći učinak i da se osigura da njegova pravila ne otežavaju postizanje rezultata.

  • 2.

    Dodana vrijednost europskih financija: europska dodana vrijednost ostvarivanje je ciljeva utvrđenih u Ugovorima, ali i proračun kojim se osiguravaju javna dobra s europskom dimenzijom ili pomaže očuvanju temeljnih sloboda, jedinstvenog tržišta ili ekonomske i monetarne unije. Dodana vrijednost EU-a u skladu je i s načelima supsidijarnosti i proporcionalnosti i djelovanje EU-a mora služiti kao dodatak ili nadopuna nacionalnim ili regionalnim naporima, ali ne bi trebalo popunjavati praznine nastale zbog nedostataka nacionalnih politika.

  • 3.

    Ključni trendovi i izazovi: sadašnji trendovi koji će još neko vrijeme biti relevantni uključuju digitalnu revoluciju, globalizaciju, demografske promjene, gospodarsku konvergenciju i klimatske promjene. Istovremeno, građani očekuju blagostanje, stabilnost i sigurnost u svijetu koji se brzo mijenja, a ne bi se trebala isključiti ni pojava novih neočekivanih izazova. U ovom poglavlju sagledava se kako se potrošnja EU-a podudara s prioritetima i koliki je prostor za poboljšanje.

  • 4.
    Opcije za buduće financije EU-a: koncepcija budućeg proračuna EU-a mora se temeljiti na jasnoj viziji europskih prioriteta. Do danas, u okviru aktualnog višegodišnjeg financijskog okvira novi se prioriteti financiraju rastezanjem postojećih fleksibilnosti do njihovih krajnjih granica. To u budućnosti više neće biti opcija. Veličina, struktura i sadržaj proračuna moraju odgovarati političkim ambicijama EU-a. U poglavlju se razmatra sljedeće:
    • na što bi se trebao potrošiti proračun EU-a;
    • kako bi se proračun trebao financirati;
    • kako bi se neke ključne politike trebale reformirati; i
    • kako bi sâm proračun trebao biti strukturiran i organiziran
  • 5.
    Mogući scenariji za EU27: u ovom poglavlju iznosi se, u smislu proračuna, pet oglednih scenarija za budući model EU-a predstavljen u Bijeloj knjizi:
    • nastavak kao i dosad;
    • manje zajedničkih djelovanja – uglavnom usmjerenih na jedinstveno tržište;
    • neke zemlje EU-a čine više – inačica Europe „s više brzina”;
    • radikalni preustroj, s manje područja politike, ali dubljom i učinkovitijom integracijom;
    • mnogo više zajedničkih djelovanja.

POZADINA

Bijela knjiga o budućnosti Europe i prateći dokumenti za razmatranje o ključnim temama bit će predmet rasprava u institucijama i u državama članicama EU-a.

Za više informacija vidjeti:

GLAVNI DOKUMENT

Dokument za razmatranje o budućnosti financija EU-a (COM(2017) 358 final, 28.6.2017.)

VEZANI DOKUMENTI

Bijela knjiga o budućnosti Europe— Razmatranja i scenariji za EU27 do 2025. (COM(2017) 2025 final, 1.3.2017.)

Posljednje ažuriranje 31.10.2017

Top