Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Uvjeti za uvoz i karantenu ptica

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Uvjeti za uvoz i karantenu ptica

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba (EU) br. 139/2013 – uvjeti za uvoz određenih ptica u EU i vezani kriteriji karantene

SAŽETAK

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

Njome se određuje koje se ptice mogu uvesti u EU i uvjete koje je potrebno ispuniti.

Nastoji osigurati da određene ptice sa sobom ne donesu bolesti, poput influence ptica ili newcastleske bolesti.

KLJUČNE TOČKE

Mogu se uvoziti samo ptice iz centara odobrenih za uzgoj u zemljama koje nisu članice EU-a.

Ptice moraju biti uzgojene u zatočeništvu, testirane na viruse tjedan do dva prije otpreme te ne smiju biti cijepljene protiv influence ptica.

Svaka mora imati certifikat o zdravlju te individualni identifikacijski broj na nožnom prstenu ili na mikročipu.

Svaka zemlja EU-a ima odobrene karantenske centre u koje se ptice prevoze u zapečaćenim vozilima unutar devet sati od inspekcije na granici.

Ptice moraju ostati u karanteni najmanje 30 dana te ih se, kao minimalnu mjeru predostrožnosti, mora pregledati na početku i kraju njihova boravka.

Uzorci ptica testiraju se tijekom karantene na influencu ptica i newcastlesku bolest.

Ako se potvrdi bolest, sve zaražene ptice moraju se usmrtiti i uništiti, centar se mora očistiti i dezinficirati, a nijedna druga ptica ne smije napustiti karantenu dok se njezino testiranje na viruse ne pokaže negativnim.

Ako se pokaže da su zaražene papige, papigice s dugim repovima i kakadui, mogu se liječiti i moraju ostati u karanteni najmanje dva mjeseca nakon što se zabilježi posljednji slučaj.

Nacionalna tijela moraju obavijestiti Europsku komisiju unutar 24 sata od izbijanja influence ptica ili newcastleske bolesti.

Također moraju Komisiji podnositi godišnja izvješća o broju uvezenih ptica, njihovoj stopi smrtnosti i o svim slučajevima otkrivene bolesti u karanteni.

Zakonodavstvo se ne primjenjuje na perad, kućne ljubimce, golubove za natjecanje, ptice u okviru programa zaštite, ptice namijenjene zoološkim vrtovima, cirkusima, zabavnim parkovima ili pokusima ili na one uvezene iz Andore, Lihtenštajna, Monaka, Norveške, San Marina, Švicarske ili Vatikana.

OTKAD SE UREDBA PRIMJENJUJE?

Stupila je na snagu 12. ožujka 2013.

DOKUMENT

Provedbena uredba Komisije (EU) br. 139/2013 od 7. siječnja 2013. o utvrđivanju uvjeta zdravlja životinja za uvoz određenih vrsta ptica u Uniju i o uvjetima njihove karantene (SL L 47, 20.2.2013., str. 1.–17.)

Posljednje ažuriranje 05.01.2016

Top