Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europska obrambena agencija (od 2011.)

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Europska obrambena agencija' for an updated information about the subject.

Europska obrambena agencija (od 2011.)

Europska obrambena agencija (EDA) podržava Vijeće i države članice u njihovim naporima za poboljšanje obrambenih sposobnosti Europske unije i održavanje Zajedničke sigurnosne i obrambene politike (ZSOP) identificiranjem operativnih uvjeta, jačanjem industrijske i tehnološke baze Europske unije, poticanjem istraživanja i učinkovite vojne nabave.

DOKUMENT

Odluka Vijeća 2011/411/ZVSP od 12. srpnja 2011. o utvrđivanju statuta, sjedišta i načina djelovanja Europske obrambene agencije te o stavljanju izvan snage Zajedničke akcije 2004/551/ZVSP

SAŽETAK

Europska obrambena agencija (EDA) osnovana je 2004. godine kao agencija u području razvoja obrambenih sposobnosti, istraživanja, nabave i naoružanja kao potpora Vijeću i državama članicama u njihovim naporima za poboljšanje obrambenih sposobnosti Europske unije (EU).

Pruža pravni i institucionalni okvir koji će državama članicama EU-a omogućiti suradnju u razvoju vojnih sposobnosti u kontekstu Zajedničke vanjske i sigurnosne politike EU-a (ZVSP), a posebice ZSOP-a.

Lisabonski ugovor dodao je u Ugovor o Europskoj uniji (članak 45., vidjeti također članak 42. stavak 3.) posebnu odredbu o EDA-i. Slijedom toga, u srpnju 2011. godine Vijeće je usvojilo Odluku 2011/411/ZVSP koja mijenja originalni pravni akt kojim se osniva EDA.

Zadatci

Zadatci agencije jesu:

  • doprinositi utvrđivanju ciljeva vojnih sposobnosti država članica EU-a i ocjeni poštivanja obveza povezanih sa sposobnostima;
  • promicati usklađivanje operativnih potreba i donošenje učinkovitih i usklađenih metoda nabave;
  • predlagati multilateralne projekte radi ispunjenja ciljeva u smislu vojnih sposobnosti, osigurati koordinaciju programa koje provode države članice te upravljati posebnim programima suradnje;
  • podupirati istraživanja obrambene tehnologije i koordinirati zajedničke istraživačke aktivnosti i proučavanje tehničkih rješenja za buduće operativne potrebe;
  • pridonositi jačanju industrijske i tehnološke osnove obrambenog sektora i poboljšanju učinkovitosti vojnih izdataka, npr. razvojem odgovarajućih strategija u savjetovanju s Komisijom ili s industrijom.

Agencija je također spremna podržati trajnu strukturiranu suradnju ako Vijeće tako odluči.

Misija Agencije ne dovodi u pitanje nadležnosti država članica u pitanjima obrane.

Upravljanje

Agencija ima sjedište u Bruxellesu, a Vijeće je politički nadzire.

Upravni odbor, koji se sastoji od jednog predstavnika svake zemlje članice i predstavnika Europske komisije (bez prava glasa), tijelo je EDA-e zaduženo za donošenje odluka. Sastaje se na razini ministara obrane najmanje dvaput godišnje, a u drugim se prigodama može sastati u specifičnim sastavima, poput direktora za istraživanje i tehnologiju ili direktora za obrambenu politiku. Sve države EU-a, osim Danske, sudjeluju u EDA-i.

Visoki predstavnik Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku ravnatelj je EDA-e i predstavlja poveznicu između EDA-e i Vijeća. Izvršni direktor odgovoran je za nadzor i koordinaciju funkcionalnih jedinica.

Financiranje

Troškove rada agencije snose njezine države članice proporcionalno njihovu BNP-u. Pojedinačne projekte odvojeno financiraju države članice koje u njima sudjeluju.

Odnosi s trećim zemljama

Agencija može surađivati s trećim zemljama. Također može surađivati s međunarodnim organizacijama poput Europske svemirske agencije (ESA) ili Organizacije za zajedničku suradnju u pitanjima naoružanja (OCCAR).

REFERENCE

Dokument

Dan stupanja na snagu

Rok za transponiranje u državama članicama

Službeni list Europske unije

Odluka Vijeća 2011/411/ZVSP

13.7.2011.

-

SL L 183, 13.7.2011.

18.06.2014

Top