Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Integracija Roma u sustav zdravstvene skrbi

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Integracija Roma u sustav zdravstvene skrbi

 

SAŽETAK

Preporuka Vijeća usvojena 2013. navodi mjere koje se moraju poduzeti u brojnim područjima, uključujući zdravstvenu skrb, kako bi se ojačala integracija Roma, najveće etničke manjine u Europi.

KOJI JE CILJ OVE PREPORUKE?

Pokazuje snažno i zajedničko političko zalaganje svih zemalja EU-a u osnaživanju napora:

u borbi protiv socijalne isključenosti i diskriminacije; i

u postizanju pravog napretka u promicanju integracije Roma u područjima zdravstvene skrbi, obrazovanja, zapošljavanja i stanovanja.

KLJUČNE TOČKE

Ova Preporuka poziva zemlje EU-a da poduzmu mjere kako bi osigurale jednako postupanje prema Romima za pristup općenito dostupnim uslugama zdravstvene skrbi na temelju općih kriterija prihvatljivosti. Primjeri prikladnih mjera uključuju:

uklanjanje svih prepreka pristupu zdravstvenoj skrbi dostupnoj općem stanovništvu;

poboljšanje pristupa zdravstvenim pregledima, prenatalnoj i postnatalnoj skrbi, kao i spolnoj i ginekološkoj zdravstvenoj zaštiti, koje općenito pružaju nacionalne službe zdravstvene skrbi;

poboljšanje pristupa programima besplatnog cijepljenja posebno za najugroženije skupine i/ili one koji žive u marginaliziranim i udaljenim područjima;

podizanje svijesti o pitanjima zdravlja i zdravstvene skrbi.

Nadzor i ocjenjivanje

Zemlje EU-a moraju nadzirati i ocjenjivati učinkovitost mjera koje poduzimaju kada se govori o nacionalnim strategijama integracije Roma i unutar njihovih širih politika socijalnog uključivanja.

To se može postići postavljanjem ciljeva ili kroz prikupljanje kvalitativnih ili kvantitativnih podataka o socijalnim i ekonomskim učincima takvih mjera.

Agencija za temeljna prava EU-a razvila je Višegodišnji program za Rome (2012. – 2020.). Agencija priprema redovite izvještaje o postignutom napretku i pruža savjete potkrijepljene dokazima institucija EU-a i zemalja EU-a temeljenima na podacima prikupljenima diljem EU-a.

Izvješćivanje i daljnji postupci

Zemlje EU-a moraju izvijestiti Europsku komisiju do 1. siječnja 2016. o svim mjerama poduzetim u skladu s Preporukom; nakon toga, moraju dostavljati ove informacije na godišnjoj osnovi.

Komisija zauzvrat osigurava da dostavljene informacije služe kao temelj za pripremu njihovih godišnjih izvješća o primjeni nacionalnih strategija integracije Roma.

Rezultati ulaze u proces europskog semestra za koordinaciju gospodarske politike. Od 2012., kao dio europskog semestra, Vijeće je izdalo preporuke specifične za pojedinu državu za pet zemalja s velikim romskim zajednicama (Bugarska, Republika Češka, Mađarska, Rumunjska i Slovačka).

Europska komisija izdala je 2014. Izvješće o zdravlju Roma u kojemu je zaključeno da je pristup zdravstvenoj skrbi kod Roma blisko povezan s faktorima socijalne isključenosti. Romi često ne govore jezik zemlje u kojoj žive, ne razumiju sustav zdravstvene skrbi ili se nisu u mogućnosti registrirati ili osigurati. Također doživljavaju diskriminaciju od strane službenika zdravstvene skrbi što zauzvrat umanjuje njihovo povjerenje u sustav zdravstvene skrbi.

POZADINA

DOKUMENT

Preporuka Vijeća od 9. prosinca 2013. o djelotvornim mjerama integracije Roma u državama članicama (SL C 378, 24.12.2013., str. 1.–7.)

VEZANI DOKUMENTI

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Okvir EU-a za nacionalne strategije integracije Roma do 2020. (COM(2011) 173 završna verzija od 5. travnja 2011.)

Komunikacija Komisije Vijeću, Europskom parlamentu, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Izvješće o provedbi Okvira EU-a za nacionalne strategije integracije Roma 2015. (COM(2015) 299 završna verzija od 17. lipnja 2015.)

Posljednje ažuriranje 15.10.2015

Top