Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Strategija EU-a o biološkoj raznolikosti: trenutačni pregled napretka

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Strategija EU-a o biološkoj raznolikosti: trenutačni pregled napretka

SAŽETAK DOKUMENTA:

Petogodišnji pregled o biološkoj raznolikosti EU-a do 2020. — COM(2015) 478 završna verzija

SAŽETAK

ČEMU SLUŽI OVO IZVJEŠĆE?

Nudi petogodišnji pregled napretka u provedbi strategije EU-a o biološkoj raznolikosti do 2020. Cilj je obavijestiti donositelje odluka o područjima u kojima je potrebno uložiti dodatne napore.

KLJUČNE TOČKE

Izvješće ističe činjenicu da se od 2010. gubitak biološke raznolikosti i pogoršanje usluga ekosustava u EU-u i globalno nastavljaju, unatoč određenom važnom napretku u politici, poboljšanom znanju i mnogih uspjesima očuvanja na lokalnoj razni. To ima ozbiljne implikacije za sposobnost ekosustava da zadovolje potrebe čovječanstva u budućnosti.

Izvješće ocjenjuje napredak postignut oprema ostvarivanju svakog od šest operativnih ciljeva, kako slijedi:

Cilj 1.: potpuna provedba zakonodavstva EU-a o prirodi

  • Natura 2000 uglavnom je dovršena za kopnena staništa i proširila se u morska područja. Broj vrsta i staništa čije je stanje „poboljšano” u laganom je porastu, no stanje mnogih drugih i dalje je „nepovoljno”, a kod nekih su prisutna negativna kretanja. Glavni izazovi do 2020. jesu završetak morske mreže Natura 2000 i osiguravanje učinkovitog upravljanja i financiranja za potporu mreže Natura 2000.

Cilj 2.: očuvati i obnoviti ekosustave i njihove usluge

  • Poboljšava se baza znanja i uspostavljeni su okviri važnih politika. Glavni izazovi do 2020. uključuju razvoj i provedbu nacionalnih i regionalnih sustava obnove ekosustava (tj. pomoć pri obnovi ekosustava koji su oštećeni ili uništeni) i zelene infrastrukture te osiguranje da se ne ostvaruje gubitak uobičajene biološke raznolikosti.

Cilj 3.A: održiva poljoprivreda

  • Intenzivne poljoprivredne prakse i napuštanje zemljišta, uz širenje urbanih područja i sivu infrastrukturu, među najvećim su pritiscima na biološku raznolikost. Zajednička poljoprivredna politika (ZPP) za razdoblje 2014.–2020. nudi niz potencijalno učinkovitih instrumenata za zaštitu i obnovu biološke raznolikosti. Zemlje EU-a moraju koristiti te instrumente kako bi EU usmjerile prema ostvarivanju cilja.

Cilj 3.B: održivo šumarstvo

  • Šumska područja EU-a lagano su se povećala, međutim nema znakova poboljšanja stanja očuvanosti šumskih staništa i vrsta obuhvaćenih zakonodavstvom EU-a o prirodi. Planovi upravljanja šumama ili jednakovrijedni instrumenti mogu imati važnu pozitivnu ulogu u postizanju cilja, no njihov je potencijal i dalje u velikoj mjeri neiskorišten.

Cilj 4.: održivo ribarstvo

  • EU je uveo mjere za održivo ribarstvo (zajednička ribarstvena politka) i dobro stanje okoliša (Okvirna direktiva o pomorskoj strategiji). Provedba na razini EU-a vrlo je neravnomjerna i još postoje veliki izazovi, posebice u južnim morima. Zbog izloženosti brojnim pritiscima od uništavanja staništa, prekomjernog iskorištavanja, klimatskih promjena i acidifikacije (tj. kada more apsorbira ugljikov dioksid, reagira s vodom i proizvodi kiselinu) stanje morskih vrsta i ekosustava u europskim morima i dalje se pogoršava.

Cilj 5.: borba s invazivnim stranim vrstama

  • EU je trenutačno na dobrom putu ostvarivanja ovog cilja zahvaljujući donošenju Uredbe o invazivnim stranim vrstama (IAS) 2014. Trenutačno se radi na prijedlogu prvog popisa invazivnih stranih vrsta koje izazivaju zabrinutost u EU-u. Sljedeći ključni koraci zahtijevat će mjere za provedbu u zemljama EU-a. Napredak u drugim područjima također će biti ključan — posebice ratifikacija Konvencije o balastnim vodama.

Cilj 6.: sprečavanje gubitka biološke raznolikosti na svjetskoj razini

Zaključci

  • Izvješće donosi zaključak da se ciljevi biološke raznolikosti do 2020. mogu postići samo ako provedbene mjere budu znatno smjelije i ambicioznije i uz učinkovitiju integraciju s većim brojem politika. Postizanjem ciljeva biološke raznolikosti doprinijet će se i programu rasta i zapošljavanja, sigurnosti hrane i vode te kvaliteti života, kao i provedbi ciljeva održivog razvoja na razini na svjetskoj razini za 2030.

POZADINA

Biološka raznolikost, jedinstvena raznolikost života, temelj je gospodarstva i blagostanja EU-a. Ona nam osigurava ključne usluge, kao što su čist zrak i voda, hrana, materijali, lijekovi, zdravlje i rekreacija, oprašivanje i plodnost tla, kao i zaštitu od ekstremnih vremenskih uvjeta i klimatskih promjena.

Međutim, promjene biološke raznolikosti zbog ljudskog utjecaja brže su u proteklih 50 godina nego u bilo kojoj drugoj fazi povijesti čovječanstva. Iz tog je razloga EU donio svoju strategiju o biološkoj raznolikosti kojoj je glavni cilj zaustaviti gubitak biološke raznolikosti i propadanje usluga ekosustava u EU-u do 2020., uz povećanje doprinosa EU-a sprečavanju gubitka svjetske biološke raznolikosti.

DOKUMENT

Izvješće Europske komisije Europskom parlamentu i Vijeću: Petogodišnji pregled o biološkoj raznolikosti EU-a do 2020. (COM(2015) 478 završna verzija od 2.10.2015.)

VEZANI DOKUMENTI

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija — Naše životno osiguranje, naš prirodni kapital: strategija o biološkoj raznolikosti EU-a do 2020. (COM(2011) 244 završna verzija od 3.5.2011.)

Radni dokument osoblja Komisije: Procjena EU-a o napretku ostvarenom u provedbi strategije o biološkoj raznolikosti EU-a do 2020. — Kao prilog dokumentu Izvješće Komisije Europskom parlamentu i Vijeću Petogodišnji pregled o biološkoj raznolikosti EU-a do 2020. (SWD(2015) 187 završna verzija od 2.10.2015.)

Posljednje ažuriranje 12.01.2016

Top