Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Okvir za kolektivnu pravnu zaštitu (zajedničke tužbe)

Okvir za kolektivnu pravnu zaštitu (zajedničke tužbe)

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Preporuka 2013/396/EU o zajedničkim načelima za mehanizme privremene i kompenzacijske kolektivne pravne zaštite u državama članicama EU-a

ČEMU SLUŽI OVA PREPORUKA?

  • Njome se utvrđuje niz zajedničkih neobvezujućih načela za nacionalne mehanizme kolektivne pravne zaštite*.
  • Cilj joj je omogućiti građanima i poduzećima da ostvaruju prava koja imaju sukladno pravu Europske unije (EU) kada su ta prava povrijeđena.
  • Ti mehanizmi pravne zaštite trebali bi biti dostupni u različitim područjima u kojima pravo EU-a jamči prava građanima i poduzećima, kao što su područja zaštite potrošača, tržišnog natjecanja, zaštite okoliša i financijskih usluga.

KLJUČNE TOČKE

Glavna načela utvrđena su u Preporuci Europske komisije koja je objavljena istovremeno s komunikacijom u kojoj se predlaže da sve države članice EU-a uvedu mehanizme kolektivne pravne zaštite na temelju dogovorenih načela. Ta načela glase ovako:

  • Podnositelji zahtjeva trebali bi bili u mogućnosti tražiti sudski nalog za prekid kršenja njihovih prava ostvarenih temeljem prava EU-a („privremene mjere zaštite”) te tražiti naknadu štete za štetu koja im je nanesena takvim kršenjem („kompenzacijska odšteta”) u slučaju kada je velik broj osoba oštećen zbog iste nezakonite prakse.
  • Postupci kolektivne pravne zaštite moraju biti pravični, jednakopravni, pravodobni i ne toliko skupi da bi se time onemogućilo njihovo provođenje.
  • Sustavi kolektivne pravne zaštite trebaju se zasnivati na načelu „dragovoljnog” sudjelovanja. Sukladno tom načelu, potencijalni podnositelji zahtjeva koji nisu izravno izrazili pristanak nisu članovi skupine i stoga ne mogu imati izravne koristi od pozitivnog ishoda postupaka kolektivne pravne zaštite.
  • Trebala bi postojati postupovna jamstva kako bi se izbjegle zloporabe sustava kolektivne pravne zaštite kao što su:
    • zabrana kaznenih (tj. pretjerano visokih) odšteta i kamata;
    • subjekti koji zastupaju podnositelje zahtjeva ne bi trebali raditi na profitnoj osnovi;
    • zabrana isplate naknada za pripravnost odvjetnicima.
  • Stranka koja izgubi mora platiti pravne troškove stranke koja je pobijedila.
  • Sudac ima ključnu ulogu učinkovitog upravljanja parnicom u kolektivnoj parnici* te mora biti oprezan s obzirom na bilo kakve moguće zlouporabe.
  • Podnositelji zahtjeva trebali bi biti u mogućnosti dovršiti parnicu pomoću mehanizama za kolektivno sporazumno rješavanje sporova (tj. postupaka u sklopu kojih stranke postižu konsenzus o rješenju).

KADA OVA PREPORUKA STUPA NA SNAGU?

Države članice EU-a pozvane su da počnu primjenjivati ova načela ne kasnije od 26. srpnja 2015.

POZADINA

Kolektivna pravna zaštita pojednostavljuje pristup pravosuđu onima čija je prava prekršio jedan te isti subjekt. Omogućuje im da kolektivno provode svoja prava kada to ne bi mogli učiniti na pojedinačnoj osnovi zbog troškova ili vremena koje to podrazumijeva.

Europski okvir za kolektivnu pravnu zaštitu dopunjuje postojeće mehanizme na europskoj razini, a to su:

KLJUČNI POJMOVI

Kolektivna pravna zaštita: mehanizam koji rezultira ukidanjem ili sprječavanjem nezakonite poslovne prakse koja utječe na skupinu podnositelja zahtjeva ili naknadom za štetu koju je uzrokovala takva praksa.
Grupna / kolektivna parnica: parnica koju inicira skupina podnositelja zahtjeva.

GLAVNI DOKUMENT

Preporuka Komisije 2013/396/EU od 11. lipnja 2013. o zajedničkim načelima koja se primjenjuju na mehanizme za sudske naloge i kompenzacijsku kolektivnu zaštitu u državama članicama u vezi s kršenjem prava dodijeljenih prema pravu Unije (SL L 201, 26.7.2013., str. 60.–65.)

VEZANI DOKUMENTI

Izvješće Komisije Europskom parlamentu, Vijeću i Europskom gospodarskom i socijalnom odboru o provedbi Preporuke Komisije od 11. lipnja 2013. o zajedničkim načelima za kolektivne preventivne tužbe i tužbe radi naknade štete u državama članicama kod povrede prava zajamčenih zakonodavstvom Unije (2013/396/EU) (COM(2018) 40 final, 25. siječnja 2018.)

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija: „Prema općem Europskom okviru za kolektivnu pravnu zaštitu” (COM(2013) 401 final, 11. lipnja 2013.)

Posljednje ažuriranje 26.08.2021

Top