Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0647

    Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 524/2013 i izmjeni uredaba (EU) 2017/2394 i (EU) 2018/1724 u pogledu ukidanja europske platforme za ORS

    COM/2023/647 final

    Bruxelles, 17.10.2023.

    COM(2023) 647 final

    2023/0375(COD)

    Prijedlog

    UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

    o stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 524/2013 i izmjeni uredaba (EU) 2017/2394 i (EU) 2018/1724 u pogledu ukidanja europske platforme za ORS

    (Tekst značajan za EGP)


    OBRAZLOŽENJE

    1.KONTEKST PRIJEDLOGA

    Razlozi i ciljevi prijedloga

    U Komunikaciji o dugoročnoj konkurentnosti EU-a 1 Komisija je ponovno potvrdila predanost aktivnom praćenju svrsishodnosti zakonodavstva EU-a, posebice radi smanjenja troškova usklađivanja za poduzeća i javne uprave. 

    Europsko zakonodavstvo o izvansudskoj pravnoj zaštiti potrošača (Direktiva o alternativnom rješavanju sporova 2 (ARS) i Uredba o online rješavanju sporova 3 (ORS)) doneseno je 2013. i otada nije izmijenjeno unatoč drastičnim promjenama na potrošačkom tržištu, posebice u pogledu brzog širenja digitalizacije.

    Iako se Direktivom o ARS-u uspostavlja opći okvir za pravnu zaštitu potrošača, kojim se države članice obvezuju osigurati da potrošači mogu podnositi sporove subjektima za ARS koji ispunjavaju zajedničke kriterije kvalitete te da mogu rješavati sporove pravedno, brzo i cjenovno pristupačno, Uredba o online rješavanju sporova donesena je isključivo radi uspostave europske platforme za online rješavanje sporova (platforma za ORS) na kojoj sporove o kupnji na internetu potrošači i trgovci mogu upućivati subjektima za ARS.

    Platforma za ORS u funkciji je od 2016. kao u cijelosti višejezična digitalna infrastruktura u okviru koje potrošači mogu zatražiti od online trgovaca da riješe spor posredstvom subjekta za ARS. Unatoč velikom broju posjeta platforma za ORS subjektima za ARS omogućuje da godišnje u prosjeku obrade samo 200 predmeta podnesenih putem platforme.

    Ta razina uspješnosti ne opravdava troškove koje Komisija snosi za održavanje platforme ni troškove koje snose javne uprave i online poduzeća kako bi ispunili svoje obveze na temelju Uredbe o ORS-u. Stoga je cilj ovog prijedloga staviti izvan snage Uredbu o ORS-u i time ukinuti platformu za ORS i ukloniti obvezu online poduzeća da osiguraju poveznicu na platformu za ORS i upravljaju e-poštom za komunikaciju.

    Dosljednost u odnosu na druge pravne tekstove Unije

    Prijedlogom se mijenja i zakonodavstvo u kojem se trenutačno upućuje na Uredbu o ORS-u kao na moguće sredstvo komunikacije između potrošača i trgovaca, uključujući Uredbu o jedinstvenom digitalnom pristupniku 4 .

    2.PRAVNA OSNOVA, SUPSIDIJARNOST I PROPORCIONALNOST

    Pravna osnova

    Pravna osnova prijedloga (ista kao i za Uredbu o ORS-u) je članak 114. UFEU-a o dovršetku unutarnjeg tržišta, uzimajući u obzir članak 169. UFEU-a 5 . Njime se EU-u dodjeljuje nadležnost za donošenje mjera za usklađivanje nacionalnih pravila u pogledu uspostavljanja i funkcioniranja unutarnjeg tržišta.

    Supsidijarnost (za neisključivu nadležnost)

    Uredba o ORS-u utemeljena je u smislu supsidijarnosti: 2011., kad ju je Komisija donijela, digitalna tržišta još su se razvijala te nije bilo jamstva da će online trgovci imati na raspolaganju primjerene privatne ili javne digitalne instrumente koji će im pomoći da se obrate subjektima za ARS. No, to je postalo nevažno zbog brzog razvoja online sustava za rješavanje pritužbi na digitalnim tržištima, koji su brzo postali jedan od glavnih kanala za rješavanje sporova za MSP-ove koji trguju na internetu.

    Proporcionalnost

    Stavljanjem izvan snage Uredbe o ORS-u uklanja se postojeće opterećenje za javne i privatne subjekte.

    Odabir instrumenta

    Budući da je cilj ovog prijedloga prvenstveno staviti izvan snage Uredbu o ORS-u, primjereni je instrument uredba.

    3.REZULTATI EX POST EVALUACIJA, SAVJETOVANJA S DIONICIMA I PROCJENA UČINKA

    Ex post evaluacije/provjere primjerenosti postojećeg zakonodavstva

    Člankom 21. Uredbe o ORS-u predviđena je godišnja objava izvješća o funkcioniranju platforme i periodičnih izvješća o primjeni Uredbe o ORS-u. S obzirom na informacije sadržane u tim izvješćima koje pokazuju da se platforma slabo koristi za promicanje upotrebe alternativnog rješavanja sporova na online tržištima, nije bilo potrebno provesti detaljnu evaluaciju. Međutim, u Prilogu 7. Procjeni učinka provedenoj radi revizije Direktive o ARS-u detaljno su navedeni razlozi za slabu uspješnost platforme za ORS.

    Savjetovanja s dionicima i studije

    U okviru evaluacije Direktive o ARS-u Komisija je 2021. i 2022. provela opsežna savjetovanja, u kojima su neka pitanja bila relevantna za Uredbu o ORS-u: dva višejezična javna savjetovanja s pristupom usmjerenim na prošlost i na budućnost o alternativnom rješavanju sporova i poziv na očitovanje na portalu „Iznesite svoje mišljenje”.

    Osim toga, održan je niz rasprava s dionicima o funkcioniranju platforme za ORS, uključujući studije za poboljšanje njezina dizajna i funkcionalnosti koje su uključivale ankete i razgovore s potrošačima, trgovcima, subjektima za ARS i nacionalnim kontaktnim točkama za ORS. Prilika za raspravu o funkcioniranju platforme bila su i događanja kao što su sastanak kontaktnih točaka za ORS održanog 13. rujna 2022. i raznih radionica, uključujući skupštinu subjekata za ARS 2021., panel-rasprava na sastanku na vrhu o zaštiti potrošača 2022. te okrugli stol o prekograničnom alternativnom rješavanju sporova 2022.

    Postignut je opći konsenzus da je korist platforme za ORS mala i da platforma stoga nije troškovno učinkovita. Međutim, smatrala se važnim izvorom informacija za sastavljanje popisa subjekata za ARS koje su akreditirala nacionalna tijela u Uniji u skladu s Direktivom o ARS-u. Ta će se obveza, koja proizlazi iz te direktive i koju Komisija provodi na platformi za ORS, stoga zadržati. Dionici su pozitivno ocijenili i savjetodavnu ulogu kontaktnih točaka za ORS u vezi s prekograničnim kupnjama. U većini slučajeva ulogu kontaktnih točaka za ORS preuzeli su europski potrošački centri.

    Komisija je primila i interne informatičke savjete za poboljšanje dizajna i funkcionalnosti platforme za ORS, koji su pokazali da bi za usklađivanje platforme za ORS s postojećim IT standardnima bio potreban njezin temeljit redizajn.

    Procjena učinka

    Radi revizije Direktive o ARS-u provedena je procjena učinka, čiji je Prilog 6. sadržavao detaljnu analizu funkcioniranja platforme za ORS.

    U tom su prilogu preispitani statistički podaci o upotrebi platforme za ORS od njezina pokretanja 2016. kako bi se razumjelo zašto subjekti za ARS obrađuju tako malo predmeta (manje od 200 godišnje na razini EU-a). Analiza je pokazala da platforma ima dva do tri milijuna posjetitelja godišnje. Međutim, samo ih se malen dio (oko 2 %) odluči obratiti predmetnom trgovcu i predložiti pokretanje postupka alternativnog rješavanja sporova. Većina posjetitelja platformu napušta nakon nekoliko sekundi. Unatoč poboljšanjima na početnoj stranici platforme (pružanje informacija i interaktivni sustav pitanja i odgovora) broj zahtjeva za postupke ARS-a nije se povećao, nego se naprotiv smanjio kad su potrošači postali svjesniji ciljeva i funkcioniranja sustava. Nakon što potrošač podnese zahtjev, trgovac ima 30 dana da pokrene postupak ARS-a. Samo 2 % trgovaca pristaje pokrenuti postupak, oko 40 % trgovaca obraća se potrošačima izravno izvan platforme kako bi riješili to pitanje, dok većina trgovaca ne odgovara jer sudjelovanje nije obvezno. Subjekti za ARS provode test prihvatljivosti zaprimljenih predmeta (oko 400 godišnje) i u prosjeku zadržavaju samo polovinu zahtjeva. Loši rezultati platforme za ORS proizlaze stoga iz niza činjenica povezanih s nedostatkom prethodnih informacija za posjetitelje o funkcioniranju ARS-a, vrlo ograničenim interesom trgovaca i neujednačenom potpunošću ili primjerenosti pritužbi potrošača s obzirom na kriterije prihvatljivosti koje su utvrdili subjekti za ARS.

    Zbog te ograničene upotrebe platforme za ORS Komisija je proučila razna rješenja za poboljšanje njezine upotrebe među trgovcima i potrošačima, koja nisu bila konkretna u pogledu načina na koje bi se to postiglo.

    S druge strane, ukidanjem platforme za ORS Europska komisija uštedjela bi oko 500 000 EUR godišnje 6 , tj. 4,4 milijuna EUR u 10 godina 7 . Studija ponašanja provedena u vezi sa zahtjevima za informacije o ARS-u 8 pokazala je da trenutačni zahtjev da trgovci na svojim internetskim stranicama jasno objave poveznicu na platformu za ORS ne utječe pozitivno na namjeru potrošača da zatraže pokretanje postupka ARS-a. Stoga uklanjanje te poveznice ne bi negativno utjecalo na sudjelovanje potrošača u ARS-u.

    Učinak na mala i srednja poduzeća: poduzeća koja posluju na internetu (većinom MSP-ovi) ne bi trebala održavati e-adresu za korespondenciju za potrebe ORS-a te bi time uštedjela 100 EUR godišnje 9 . Ukupna korist za poduzeća iz EU-a bila bi 370 milijuna EUR godišnje.

    Društveni učinci: zamjena platforme za ORS ne bi imala društveni učinak na zapošljavanje jer bi kontaktne točke država članica (oko 50 EPRV-a u cijelom EU-u) apsorbirali europski potrošački centri ili druga tijela zadužena za pružanje savjeta o prekograničnom ARS-u i drugim mogućnostima pravne zaštite.

    Učinci na okoliš: ukidanjem platforme za ORS smanjio bi se digitalni ugljični otisak Europske komisije.

    Temeljna prava

    U prijedlogu se uzimaju u obzir prava povezana s osobnim podacima jer se navodi jasan datum ukidanja platforme (i raniji datum kad će platforma i dalje funkcionirati, ali neće biti moguće podnijeti nove pritužbe). Osigurava se brisanje svih osobnih podataka čim se platforma ukine kako bi se minimizirao rizik od povreda podataka.

    4.UTJECAJ NA PRORAČUN

    Kako je ocijenjeno u Prilogu 6. Procjeni učinka Direktive o ARS-u, ukidanje platforme za ORS omogućilo bi uštedu troškova poduzećima, državama članicama i Komisiji, ali ne bi utjecalo na troškove subjekata za ARS. Ukidanje platforme stoga nema negativan utjecaj na proračun.

    5.DRUGI ELEMENTI

    Nije primjenjivo.

    2023/0375 (COD)

    Prijedlog

    UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

    o stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 524/2013 i izmjeni uredaba (EU) 2017/2394 i (EU) 2018/1724 u pogledu ukidanja europske platforme za ORS

    (Tekst značajan za EGP)

    EUROPSKI PARLAMENT I VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 114.,

    uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

    nakon prosljeđivanja nacrta zakonodavnog akta nacionalnim parlamentima,

    uzimajući u obzir mišljenje Europskoga gospodarskog i socijalnog odbora,

    u skladu s redovnim zakonodavnim postupkom,

    budući da:

    (1)Uredbom (EU) br. 524/2013 Europskog parlamenta i Vijeća 10 uspostavljena je europska platforma za online rješavanje sporova („ORS”) na razini Unije, koja potrošačima i trgovcima koji žele izvansudski riješiti sporove koji proizlaze iz online transakcija nudi jedinstvenu početnu točku, a za njezin je razvoj i održavanje zadužena Komisija.

    (2)Platforma za ORS interaktivna je internetska stranica na kojoj potrošači mogu zatražiti od trgovaca da se obrate tijelu za alternativno rješavanje sporova (ARS) navedenom na platformi, što je u skladu s Direktivom 2013/11/EU Europskog parlamenta i Vijeća 11 .

    (3)Uredbom (EU) br. 524/2013 od online trgovaca i online tržišta zahtijeva se da na svojim internetskim stranicama osiguraju lako dostupnu poveznicu na platformu za ORS. Ta je obveza, zajedno s informativnim kampanjama Komisije i nacionalnih dionika, svake godine privukla dva do tri milijuna posjetitelja na internetske stranice platforme.

    (4)Međutim, samo manji broj posjetitelja koristi platformu za podnošenje pritužbe, a samo 2 % njih dobije pozitivan odgovor trgovaca kako bi se njihov zahtjev mogao proslijediti tijelu za ARS navedenom na platformi. Ukupno gledano, riječ je o oko 200 predmeta na razini cijele Unije. Komisija je objavila poziv na očitovanje o prilagodbi izvansudskog rješavanja sporova digitalnim tržištima te je na temelju odgovora, koje je bilo moguće podnijeti od 28. rujna do 21. prosinca 2022., zaključila da je platformu koristilo samo 5 % ispitanika, a većina je smatrala da bi ju trebalo znatno poboljšati ili ukinuti jer nije troškovno učinkovita.

    (5)Dokazi jasno pokazuju da daljnje održavanje europske platforme za ORS, s koje se najviše 200 predmeta godišnje prenese subjektu za ARS, nije u skladu s načelima učinkovitosti i djelotvornosti iz Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046 Europskog parlamenta i Vijeća 12 .

    (6)Platformu za ORS trebalo bi ukinuti, a Uredbu (EU) br. 524/2013 trebalo bi stoga staviti izvan snage. Trebalo bi predvidjeti odgovarajuće razdoblje kako bi se predmeti koji su u tijeku na platformi mogli primjereno zaključiti.

    (7)U članku 12. Uredbe (EU) br. 524/2013 utvrđeno je pravilo za obradu osobnih podataka povezanih sa sporom i pohranjenih u bazi podataka platforme za ORS koju održava Komisija.

    (8)U skladu s člankom 12. stavkom 3. Uredbe (EU) br. 524/2013 osobni podaci povezani sa sporom čuvaju se u bazi podataka onoliko dugo koliko je potrebno za ostvarivanje namjena za koje su prikupljeni te kako bi se osiguralo da subjekti na koje se osobni podaci odnose imaju pristup svojim osobnim podacima radi ostvarivanja svojih prava. Te bi podatke trebalo automatski izbrisati najkasnije šest mjeseci nakon datuma zaključivanja spora koji je prenesen platformi za ORS. Komisija bi korisnike platforme s neriješenim predmetima u okviru ARS-a trebala pravovremeno obavijestiti o zatvaranju platforme, a u svakom slučaju najmanje četiri mjeseca prije njezina ukidanja. Komisija bi trebala ponuditi pomoć korisnicima platforme koji žele preuzeti podatke o svojim predmetima.

    (9)Budući da se u drugim pravnim aktima Unije platforma za ORS navodi kao platforma putem koje potrošači mogu od trgovaca zatražiti da pristanu na izvansudsko rješavanje sporova, te bi akte trebalo izmijeniti kako bi se uklonila upućivanja na tu platformu. Uredbe (EU) 2017/2394 13 i (EU) 2018/1724 14 Europskog parlamenta i Vijeća trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti.

    (10)Određene direktive sadržavaju upućivanja na Uredbu (EU) br. 524/2013. Stoga je zbog njezina stavljanja izvan snage potrebno izmijeniti direktive (EU) 2015/2302 15 , (EU) 2019/2161 16 i (EU) 2020/1828 17 Europskog parlamenta i Vijeća, što treba učiniti Direktivom [xxx/xxx] Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 2013/11/EU o alternativnom rješavanju potrošačkih sporova[ 18 ],

    DONIJELI SU OVU UREDBU:

    Članak 1.

    Uredba (EU) br. 524/2013 stavlja se izvan snage s učinkom [unijeti datum: šest mjeseci od datuma stupanja na snagu ove Uredbe].

    Članak 2.

    1.Ukida se europska platforma za ORS.

    2.Podnošenje pritužbi obustavlja se [unijeti datum: dva mjeseca od datuma stupanja na snagu ove Uredbe / četiri mjeseca prije stavljanja izvan snage ove Uredbe].

    3.Komisija obavješćuje korisnike platforme s neriješenim predmetima u okviru ARS-a o njezinu ukidanju do [unijeti datum: dva mjeseca od datuma stupanja na snagu ove Uredbe / četiri mjeseca prije stavljanja izvan snage ove Uredbe] te im nudi pomoć pri preuzimanju podataka o predmetima koji su im dostupni, ako to žele.

    4.Najkasnije od [dd.mm.gg., tj. šest mjeseci od datuma stupanja na snagu ove Uredbe] brišu se sve informacije, uključujući osobne podatke povezane sa sporovima na platformi za ORS.

    Članak 3.
    Izmjena Uredbe (EU) 2017/2394

    U Prilogu Uredbi (EU) 2017/2394 briše se točka 22.

    Članak 4.
    Izmjena Uredbe (EU) 2018/1724

    U Prilogu III. Uredbi (EU) 2018/1724 točka 7. zamjenjuje se sljedećim:

    „Popis subjekata za alternativno rješavanje potrošačkih sporova koji je Komisija utvrdila u skladu s člankom 20. stavkom 4. Direktive 2013/11/EU” 19 .

    Članak 5.
    Stupanje na snagu

    Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

    Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

    Sastavljeno u Bruxellesu,

    Za Europski parlament    Za Vijeće

    Predsjednica    Predsjednik

    (1)    Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija „Dugoročna konkurentnost EU-a: perspektiva nakon 2030.”, Bruxelles, 16.3.2023., COM(2023) 168 final, https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/PDF/?uri=CELEX:52023DC0168  
    (2)    Direktiva 2013/11/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 21. svibnja 2013. o alternativnom rješavanju potrošačkih sporova i izmjeni Uredbe (EZ) br. 2006/2004 i Direktive 2009/22/EZ (Direktiva o alternativnom rješavanju potrošačkih sporova).
    (3)    Uredba (EU) br. 524/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 21. svibnja 2013. o online rješavanju potrošačkih sporova i izmjeni Uredbe (EZ) br. 2006/2004 i Direktive 2009/22/EZ (Uredba o online rješavanju potrošačkih sporova), SL L 165, 18.6.2013., str. 1.
    (4)    Uredba (EU) 2018/1724 Europskog parlamenta i Vijeća od 2. listopada 2018. o uspostavi jedinstvenog digitalnog pristupnika za pristup informacijama, postupcima, uslugama podrške i rješavanja problema te o izmjeni Uredbe (EU) br. 1024/2012 (Tekst značajan za EGP). SL L 295, 21.11.2018., str. 1.
    (5)    U članku 169. UFEU-a navodi se da se ciljevi promicanja interesa potrošača i osiguravanja visoke razine zaštite potrošača mogu ostvarivati s pomoću mjera donesenih u skladu s člankom 114. UFEU-a.
    (6)    Vidjeti Prilog 7. za više informacija o troškovima platforme za ORS. Ta brojka obuhvaća i troškove zamjene platforme za ORS alatima za označivanje, koji su procijenjeni na najviše 100 000 EUR.
    (7)    Svake će se godine uštediti 600 000 EUR ako se platforma za ORS prestane održavati, umanjeno za 100 000 EUR godišnje za druga razvijena rješenja za preusmjeravanje potrošača na relevantni subjekt za ARS (npr. botovi za pravne upite/chatbotovi koji se temelje na umjetnoj inteligenciji).
    (8)    Studija ponašanja o otkrivanju informacija o ARS-u potrošačima od strane trgovaca i subjekata za ARS.
    (9)    Procjenjuje se da prosječni trošak održavanja te e-adrese, uzimajući u obzir dužnu pažnju vođenja poslovanja u skladu s kojom se svaki dan treba provjeravati primljena e-pošta, iznosi 0,5 EUR po radnom danu. Mogući zahtjevi za ARS (400 000 godišnje) samo bi povremeno stizali na e-adresu poduzeća (oko 3 700 000 trgovaca na malo posluje putem interneta, Eurostat).
    (10)    Uredba (EU) br. 524/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 21. svibnja 2013. o online rješavanju potrošačkih sporova i izmjeni Uredbe (EZ) br. 2006/2004 i Direktive 2009/22/EZ (SL L 165, 18.6.2013., str. 1.).
    (11)    Direktiva 2013/11/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 21. svibnja 2013. o alternativnom rješavanju potrošačkih sporova i izmjeni Uredbe (EZ) br. 2006/2004 i Direktive 2009/22/EZ (SL L 165, 18.6.2013., str. 63.).
    (12)    Uredba (EU, Euratom) 2018/1046 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. srpnja 2018. o financijskim pravilima koja se primjenjuju na opći proračun Unije, o izmjeni uredaba (EU) br. 1296/2013, (EU) br. 1301/2013, (EU) br. 1303/2013, (EU) br. 1304/2013, (EU) br. 1309/2013, (EU) br. 1316/2013, (EU) br. 223/2014, (EU) br. 283/2014 i Odluke br. 541/2014/EU te o stavljanju izvan snage Uredbe (EU, Euratom) br. 966/2012 (SL L 193, 30.7.2018., str. 1.).
    (13)    Uredba (EU) 2017/2394 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. prosinca 2017. o suradnji između nacionalnih tijela odgovornih za izvršavanje propisâ o zaštiti potrošača i o stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 2006/2004 (SL L 345, 27.12.2017., str. 1.).
    (14)    Uredba (EU) 2018/1724 Europskog parlamenta i Vijeća od 2. listopada 2018. o uspostavi jedinstvenog digitalnog pristupnika za pristup informacijama, postupcima, uslugama podrške i rješavanja problema te o izmjeni Uredbe (EU) br. 1024/2012 (SL L 295, 21.11.2018., str. 1.).
    (15)    Direktiva (EU) 2015/2302 Europskog parlamenta i Vijeća od 25. studenoga 2015. o putovanjima u paket aranžmanima i povezanim putnim aranžmanima, o izmjeni Uredbe (EZ) br. 2006/2004 i Direktive 2011/83/EU Europskog parlamenta i Vijeća te o stavljanju izvan snage Direktive Vijeća 90/314/EEZ (SL L 326, 11.12.2015., str. 1.).
    (16)    Direktiva (EU) 2019/2161 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. studenoga 2019. o izmjeni Direktive Vijeća 93/13/EEZ i direktiva 98/6/EZ, 2005/29/EZ te 2011/83/EU Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu boljeg izvršavanja i modernizacije pravila Unije o zaštiti potrošača (SL L 328, 18.12.2019., str. 7.).
    (17)    Direktiva (EU) 2020/1828 Europskog parlamenta i Vijeća od 25. studenoga 2020. o predstavničkim tužbama za zaštitu kolektivnih interesa potrošačâ i stavljanju izvan snage Direktive 2009/22/EZ (SL L 409, 4.12.2020., str. 1.).
    (18)    [Ured za publikacije: unijeti upućivanje na COM(2023) 649].
    (19)    Direktiva 2013/11/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 21. svibnja 2013. o alternativnom rješavanju potrošačkih sporova i izmjeni Uredbe (EZ) br. 2006/2004 i Direktive 2009/22/EZ (SL L 165, 18.6.2013., str. 63.).
    Top