EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0107

Prijedlog ODLUKE VIJEĆA o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u Vijeću za suradnju osnovanom Sporazumom o partnerstvu i suradnji između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Republike Iraka, s druge strane, u vezi s predviđenim donošenjem odluke o osnivanju Pododbora za razvojnu suradnju

COM/2023/107 final

Bruxelles, 3.3.2023.

COM(2023) 107 final

2023/0054(NLE)

Prijedlog

ODLUKE VIJEĆA

o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u Vijeću za suradnju osnovanom Sporazumom o partnerstvu i suradnji između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Republike Iraka, s druge strane, u vezi s predviđenim donošenjem odluke o osnivanju Pododbora za razvojnu suradnju


OBRAZLOŽENJE

1.Predmet prijedloga

Ovaj se prijedlog odnosi na odluku o utvrđivanju stajališta koje treba zauzeti u ime Unije u Vijeću za suradnju osnovanom Sporazumom o partnerstvu i suradnji između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Republike Iraka, s druge strane 1 , („Sporazum”) u vezi s njegovim predviđenim donošenjem odluke o osnivanju specijaliziranog Pododbora za razvojnu suradnju.

2.Kontekst prijedloga

2.1.Sporazum o partnerstvu i suradnji između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Republike Iraka, s druge strane

Cilj je Sporazuma ojačati odnose stranaka, koje se obvezuju održavati sveobuhvatne dijaloge, te promicati daljnju suradnju među njima u svim sektorima od zajedničkog interesa. Sporazum je potpisan 11. svibnja 2012. i stupio je na snagu 1. kolovoza 2018.

2.2.Vijeće za suradnju

Člankom 111. stavkom 1. Sporazuma osnovano je Vijeće za suradnju, koje čine zastupnici stranaka Sporazuma i koje nadzire provedbu Sporazuma. Ono razmatra sva važna pitanja koja proizlaze iz okvira Sporazuma i sva druga bilateralna ili međunarodna pitanja od zajedničkog interesa radi ostvarivanja ciljeva Sporazuma. Vijeće za suradnju može i dogovorom između obiju stranaka davati odgovarajuće preporuke.

U skladu s člankom 112. stavkom 2. Sporazuma Vijeće za suradnju može odlučiti osnovati specijalizirane pododbore ili tijela koja mu mogu pomagati u obavljanju njegovih dužnosti. Vijeće za suradnju određuje sastav i dužnosti takvih pododbora ili tijela te način njihova funkcioniranja. EU i Irak izrazili su interes za osnivanje specijaliziranog Pododbora za razvojnu suradnju.

2.3.Predviđeni akt Vijeća za suradnju

Na svojoj trećoj sjednici ili, prema potrebi, pisanim postupkom prije ili nakon toga u skladu s člankom 10. stavkom 1. Priloga I. Poslovniku 2 Vijeće za suradnju donosi odluku o osnivanju specijaliziranog Pododbora za razvojnu suradnju, uključujući donošenje povezanog opisa poslova („predviđeni akt”), u skladu s člankom 112. stavkom 2. Sporazuma.

Svrha je predviđenog akta osnovati specijalizirani Pododbor za razvojnu suradnju kako bi se Vijeću za suradnju pomoglo u obavljanju njegovih dužnosti.

U skladu s člankom 10. stavkom 1. Priloga I. Poslovniku Vijeće za suradnju donosi odluke i daje preporuke zajedničkim dogovorom stranaka u slučajevima navedenima u samom sporazumu. Vijeće za suradnju može donositi odluke ili davati preporuke pisanim postupkom, ako se obje stranke tako dogovore.

3.Stajalište koje treba zauzeti u ime Unije

Ovim prijedlogom odluke Vijeća utvrđuje se stajalište koje treba zauzeti u ime Unije u Vijeću za suradnju osnovanom Sporazumom u vezi s predviđenim donošenjem odluke o osnivanju Pododbora za razvojnu suradnju i donošenju njegova opisa poslova. EU i Irak izrazili su interes za osnivanje specijaliziranog Pododbora za razvojnu suradnju.

Predloženo stajalište Unije temelji se na nacrtu akta Vijeća za suradnju kako je naveden u Prilogu ovom prijedlogu odluke Vijeća.

4.Pravna osnova

4.1.Postupovna pravna osnova

4.1.1.Načela

Člankom 218. stavkom 9. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU) predviđeno je da Vijeće na prijedlog Komisije donosi odluke kojima se utvrđuju „stajališta koja u ime Unije treba donijeti tijelo osnovano na temelju sporazuma kada je to tijelo pozvano donositi akte koji proizvode pravne učinke, uz iznimku akata kojima se dopunjuje ili mijenja institucionalni okvir sporazuma”.

Pojam „akti koji proizvode pravne učinke” obuhvaća akte koji proizvode pravne učinke na temelju pravila međunarodnog prava kojima se uređuje predmetno tijelo. Obuhvaća i instrumente koji nemaju obvezujući učinak na temelju međunarodnog prava, ali postoji mogućnost da „presudno utječu na sadržaj propisa koje donese zakonodavac Unije” 3 .

4.1.2.Primjena na ovaj predmet

Vijeće za suradnju je tijelo osnovano na temelju sporazuma, naime Sporazuma o partnerstvu i suradnji između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Republike Iraka, s druge strane, koji je potpisan 11. svibnja 2012. i stupio na snagu 1. kolovoza 2018.

Europska unija zajedno sa svojim državama članicama stranka je Sporazuma.

Akt koji Vijeće za suradnju treba donijeti akt je koji proizvodi pravne učinke. Predviđeni akt proizvodi pravne učinke jer će se odlukom Vijeća za suradnju, donesenom na temelju članka 112. stavka 2. Sporazuma i zajedničkim dogovorom stranaka u skladu s člankom 10. stavkom 1. Priloga I. Poslovniku, omogućiti osnivanje specijaliziranog Pododbora za razvojnu suradnju.

Predviđenim aktom ne dopunjuje se niti mijenja institucionalni okvir sporazuma.

Stoga je postupovna pravna osnova za predloženu odluku članak 218. stavak 9. UFEU-a.

4.2.Materijalna pravna osnova

4.2.1.Načela

Materijalna pravna osnova za odluku na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a prije svega ovisi o cilju i sadržaju predviđenog akta o kojemu se zauzima stajalište u ime Unije. Ako predviđeni akt ima dva cilja ili elementa te ako se može utvrditi da je jedan od ta dva cilja ili elementa glavni, a drugi samo sporedan, odluka na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a mora se temeljiti na samo jednoj materijalnoj pravnoj osnovi, naime onoj koju zahtijeva glavni ili prevladavajući cilj ili element.

U pogledu predviđenog akta kojim se istovremeno želi postići više ciljeva ili koji ima više elemenata, koji su neodvojivo povezani, a nijedan nije sporedan u odnosu na druge, materijalna pravna osnova odluke na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a iznimno se mora temeljiti na različitim odgovarajućim pravnim osnovama.

4.2.2.Primjena na ovaj predmet

Glavni cilj predviđenog akta odnosi se na provedbu razvojne suradnje u Iraku.

Stoga je materijalna pravna osnova za predloženu odluku članak 209. UFEU-a.

4.3.Zaključak

Pravna osnova predložene odluke trebao bi biti članak 209. UFEU-a u vezi s člankom 218. stavkom 9. UFEU-a.

2023/0054 (NLE)

Prijedlog

ODLUKE VIJEĆA

o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u Vijeću za suradnju osnovanom Sporazumom o partnerstvu i suradnji između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Republike Iraka, s druge strane, u vezi s predviđenim donošenjem odluke o osnivanju Pododbora za razvojnu suradnju

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 209. u vezi s njegovim člankom 218. stavkom 9.,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

budući da:

(1)Sporazum o partnerstvu i suradnji između Europske zajednice i njezinih država članica, s jedne strane, i Republike Iraka, s druge strane, („Sporazum”) Unija je sklopila Odlukom Vijeća 2018/1107 4 , a na snagu je stupio 1. kolovoza 2018.

(2)U skladu s člankom 111. stavkom 1. Sporazuma osnovano je Vijeće za suradnju koje će nadgledati provedbu Sporazuma. U skladu s člankom 112. stavkom 2. Sporazuma Vijeće za suradnju može odlučiti osnovati bilo koje specijalizirane pododbore ili tijela koja mu mogu pomagati u obavljanju njegovih dužnosti. Vijeće za suradnju određuje sastav i dužnosti takvih pododbora ili tijela te način njihova funkcioniranja.

(3)Unija i Irak izrazili su interes za osnivanje specijaliziranog Pododbora za razvojnu suradnju kako bi se olakšao ciljani dijalog o svim aspektima razvojne suradnje Unije i Iraka te promicala učinkovita provedba programa razvojne suradnje Unije u Iraku.

(4)Na svojoj trećoj sjednici ili, prema potrebi, pisanim postupkom prije ili nakon toga u skladu s člankom 10. stavkom 1. Priloga I. Poslovniku 5 Vijeće za suradnju donosi odluku o osnivanju specijaliziranog Pododbora za razvojnu suradnju te o donošenju njegova opisa poslova.

(5)Primjereno je utvrditi stajalište koje treba zauzeti u ime Unije u okviru Vijeća za suradnju jer će ta odluka biti obvezujuća za Uniju,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

1. Stajalište koje treba zauzeti u ime Unije na trećoj sjednici Vijeća za suradnju ili, prema potrebi, u pisanom postupku prije ili nakon toga temelji se na nacrtu akta Vijeća za suradnju u Prilogu ovoj Odluci – osnivanje specijaliziranih pododbora i donošenje njihovih opisa poslova.

2. Manje tehničke izmjene teksta nacrta akta Vijeća za suradnju mogu dogovoriti predstavnici Unije u okviru Vijeća za suradnju bez daljnje odluke Vijeća.

Članak 2.

Ova je Odluka upućena Komisiji.

Sastavljeno u Bruxellesu,

   Za Vijeće

   Predsjednik

(1)    Odluka vijeća (EU) 2018/1107 od 20. srpnja 2018. o sklapanju Sporazuma o partnerstvu i suradnji između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Republike Iraka, s druge strane, SL L 203, 10.8.2018., str. 1.
(2)    Odluka br. 1/2013 Vijeća za suradnju između EU-a i Iraka оd 8. listopada 2013. o donošenju svog Poslovnika i Poslovnika Odbora za suradnju, SL L 352, 24.12.2013., str. 68.
(3)    Presuda Suda od 7. listopada 2014., Njemačka protiv Vijeća, Predmet C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, t. 61.–64.
(4)    Odluka vijeća (EU) 2018/1107 od 20. srpnja 2018. o sklapanju Sporazuma o partnerstvu i suradnji između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Republike Iraka, s druge strane, SL L 203, 10.8.2018., str. 1.
(5)    Odluka br. 1/2013 Vijeća za suradnju između EU-a i Iraka оd 8. listopada 2013. o donošenju svog Poslovnika i Poslovnika Odbora za suradnju, SL L 352, 24.12.2013., str. 68.
Top

Bruxelles, 3.3.2023.

COM(2023) 107 final

PRILOG

Prijedlogu ODLUKE VIJEĆA

o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u Vijeću za suradnju osnovanom Sporazumom o partnerstvu i suradnji između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Republike Iraka, s druge strane, u vezi s predviđenim donošenjem odluke o osnivanju Pododbora za razvojnu suradnju


PRILOG

Odluka br. 3/2022 Vijeća za suradnju EU-a i Iraka o osnivanju specijaliziranog Pododbora za razvojnu suradnju i donošenju njegova opisa poslova

VIJEĆE ZA SURADNJU IZMEĐU EU-a I IRAKA,

uzimajući u obzir Sporazum o partnerstvu i suradnji između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Republike Iraka, s druge strane, a posebno njegov članak 112.,

budući da:

(1)Sporazum o partnerstvu i suradnji između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Republike Iraka, s druge strane, (dalje u tekstu „Sporazum”) potpisan je 11. svibnja 2012. te stupio na snagu 1. kolovoza 2018.

(2)Člankom 112. Sporazuma predviđeno je da Vijeću za suradnju u izvršavanju njegovih dužnosti treba pomagati Odbor za suradnju i da može odlučiti osnovati bilo koje druge specijalizirane pododbore ili tijela kako bi mu pomogli u izvršavanju dužnosti te treba utvrditi sastav i dužnosti takvih pododbora ili tijela i način njihova funkcioniranja.

(3)U skladu s člankom 10. stavkom 1. Priloga I. Poslovniku Vijeća za suradnju, Vijeće za suradnju odluke može donositi pisanim postupkom.

(4)Osnivanjem novog specijaliziranog Pododbora za razvojnu suradnju olakšao bi se ciljani dijalog o svim aspektima razvojne suradnje EU-a i Iraka te promicala učinkovita provedba programa razvojne suradnje EU-a u Iraku.

(5)Kako bi taj pododbor na vrijeme postao operativan, ovu Odluku potrebno je donijeti pisanim postupkom,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Jedini članak

Osniva se Pododbor za razvojnu suradnju.

Donosi se opis poslova kako je utvrđen u Prilogu I.

Sastavljeno u […]

   Za Vijeće za suradnju između EU-a i Iraka

   Predsjednik



PRILOG I.

Opis poslova Pododbora za razvojnu suradnju, na temelju Sporazuma o partnerstvu i suradnji između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Republike Iraka, s druge strane

Članak 1.

Pododbor za razvojnu suradnju može na svojim sastancima raspravljati o provedbi Sporazuma o partnerstvu i suradnji u svim područjima koja obuhvaća, a koja se odnose na razvojnu suradnju.

Pododbori za razvojnu suradnju mogu raspravljati i o predmetima ili posebnim projektima povezanima s relevantnim područjem bilateralne suradnje.

Članak 2.

Pododbor za razvojnu suradnju djeluje pod nadzorom Odbora za suradnju. Nakon svakog sastanka izvješćuje Odbor za suradnju i šalje mu svoje zaključke.

Članak 3.

Pododbor za razvojnu suradnju čine predstavnici stranaka.

Uz suglasnost svih stranki, Pododbor za razvojnu suradnju može, prema potrebi, na svoje sastanke pozvati stručnjake i saslušati ih u vezi s posebnim točkama na dnevnom redu svojih sastanaka.

Članak 4.

Pododborom za razvojnu suradnju, u skladu s pravilima o naizmjeničnom predsjedanju Odborom za suradnju, naizmjenično predsjedaju stranke na način da jedan put predsjeda predstavnik Europske unije, a drugi put predstavnik Iraka.

Članak 5.

Predstavnik Europske unije i predstavnik Iraka djeluju zajednički kao stalni tajnici Pododbora za razvojnu suradnju. Sva komunikacija koja se tiče Pododbora za razvojnu suradnju upućuje se dvama stalnim tajnicima.

Članak 6.

Pododbor za razvojnu suradnju sastaje se kada god to okolnosti zahtijevaju i uz suglasnost stranaka, na temelju pisanog zahtjeva bilo koje stranke, a najmanje jednom godišnje. Svaki sastanak Pododbora za razvojnu suradnju održava se u vrijeme i na mjestu o kojima su se složile stranke.

Nakon što zaprimi zahtjev jedne stranke za sastanak, stalni tajnik druge stranke odgovara u roku od 15 radnih dana.

U posebno hitnim slučajevima sastanci Pododbora za razvojnu suradnju mogu se sazvati i u kraćem roku, ovisno o dogovoru stranaka.

Prije svakog sastanka predsjedatelja Pododbora za razvojnu suradnju izvješćuje se o predviđenom sastavu delegacija stranaka.

Sastanke Pododbora za razvojnu suradnju zajednički sazivaju dva stalna tajnika, uz dogovor s tajnicima Odbora za suradnju.

Članak 7.

Točke koje bi trebalo uključiti na dnevni red podnose se stalnim tajnicima najmanje 15 radnih dana prije sastanka Pododbora za razvojnu suradnju. Sva popratna dokumentacija dostavlja se stalnim tajnicima najmanje 10 radnih dana unaprijed.

Na temelju tih točaka sastavlja se privremeni dnevni red i upućuje se zajedno s dostupnom popratnom dokumentacijom tajnicima Odbora za suradnju najkasnije pet radnih dana prije sastanka Pododbora za razvojnu suradnju. U iznimnim okolnostima i uz pisani dogovor stalnih tajnika točke se mogu dodati na dnevni red u kratkom roku.

Članak 8.

Ako nije drukčije odlučeno, sastanci Pododbora za razvojnu suradnju nisu javni.

Članak 9.

Zapisnik se vodi za svaki sastanak Pododbora za razvojnu suradnju. Preslika zapisnika i zaključaka svakog sastanka upućuje se tajnicima Odbora za suradnju.

Top