Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0411

    Prijedlog ODLUKE VIJEĆA o stajalištu koje u ime Europske unije treba zauzeti u Vijeću članova Međunarodnog vijeća za masline (IOC) u vezi s uklanjanjem kategorije „obično djevičansko maslinovo ulje” iz Priloga B Međunarodnom sporazumu o maslinovu ulju i stolnim maslinama iz 2015.

    COM/2022/411 final

    Bruxelles, 22.8.2022.

    COM(2022) 411 final

    2022/0241(NLE)

    Prijedlog

    ODLUKE VIJEĆA

    o stajalištu koje u ime Europske unije treba zauzeti u Vijeću članova Međunarodnog vijeća za masline (IOC) u vezi s uklanjanjem kategorije „obično djevičansko maslinovo ulje” iz Priloga B Međunarodnom sporazumu o maslinovu ulju i stolnim maslinama iz 2015.

    {SWD(2022) 217 final}


    OBRAZLOŽENJE

    1.Predmet prijedloga

    Ovaj se prijedlog odnosi na odluku kojom se utvrđuje stajalište koje u ime Unije treba zauzeti u Vijeću članova Međunarodnog vijeća za masline („IOC”) u vezi s uklanjanjem kategorije „obično djevičansko maslinovo ulje” iz Priloga B Međunarodnom sporazumu o maslinovu ulju i stolnim maslinama („Sporazum”).

    2.Kontekst prijedloga

    2.1.Međunarodni sporazum o maslinovu ulju i stolnim maslinama iz 2015.

    Ciljevi Međunarodnog sporazuma o maslinovu ulju i stolnim maslinama iz 2015. jesu: i. postizanje ujednačenosti u nacionalnom i međunarodnom zakonodavstvu u pogledu fizikalno-kemijskih i organoleptičkih svojstava maslinova ulja, ulja komine maslina i stolnih maslina radi sprečavanja prepreka trgovini, ii. provođenje aktivnosti u području fizikalno-kemijskih i organoleptičkih ispitivanja kako bi se proširila znanja o sastavu i značajkama kvalitete proizvoda od maslina u cilju konsolidacije međunarodnih normi te iii. jačanje uloge Međunarodnog vijeća za masline kao foruma izvrsnosti za međunarodnu znanstvenu zajednicu u području maslina i maslinova ulja.

    Obnovljena verzija Sporazuma stupila je na snagu 1. siječnja 2017.

    Europska unija stranka je Sporazuma 1 .

    2.2.Vijeće članova

    Vijeće članova Međunarodnog vijeća za masline („Vijeće članova”) vrhovno je tijelo i tijelo za donošenje odluka Međunarodnog vijeća za masline (IOC). Izvršava sve ovlasti i obavlja sve dužnosti koje su potrebne za postizanje ciljeva Sporazuma. Kao stranka Sporazuma Europska unija članica je IOC-a i zastupljena je u Vijeću članova. Na temelju članka 19. stavka 2. Sporazuma Vijeće članova može donositi odluke o izmjeni priloga Sporazumu. U skladu s člankom 10. stavkom 3. Sporazuma odluke Vijeća članova o svim izmjenama Sporazuma donose se konsenzusom.

    2.3.Predviđeni akt Vijeća članova

    Izvršno tajništvo IOC-a proslijedilo je 29. travnja 2022. svojim članovima tekst odluke o kemiji i normizaciji koju treba donijeti Vijeće članova. Svrha je predviđenog akta ukloniti kategoriju „obično djevičansko maslinovo ulje” iz Priloga B Sporazumu od 1. siječnja 2026. U skladu s člankom 20. stavkom 1. Sporazuma, nazivi iz priloga B i C Sporazumu primjenjuju se na međunarodnu trgovinu članova. Predviđenim aktom stoga će se izmijeniti Prilog B Sporazumu.

    Radni dokument službi Komisije koji je priložen ovom prijedlogu uključuje tekst odluke.

    Na 115. zasjedanju IOC-a (lipanj 2022.) EU je zatražio odgodu donošenja odluke jer nije mogao dati svoje odobrenje (vrijeme potrebno za donošenje stajališta koje treba zauzeti u ime Unije). Stoga će se stajalište navedeno u ovoj Odluci zauzeti u ime Unije na 116. zasjedanju IOC-a u studenome 2022. ili u okviru mogućeg postupka donošenja u Vijeću članova razmjenom prepiske, u skladu s člankom 10. stavkom 6. Sporazuma, prije sljedeće redovne sjednice u studenome 2022.

    3.Stajalište koje treba zauzeti u ime Unije

    Odlukom koju Vijeće članova treba donijeti izmijenit će se Prilog B Sporazumu uklanjanjem kategorije „obično djevičansko maslinovo ulje”, s datumom stupanja na snagu 1. siječnja 2026. Tada će biti potrebna dodatna odluka Vijeća članova kako bi se ta kategorija i s njome povezani parametri uklonili iz trgovinske norme IOC-a za maslinovo ulje i ulje komine maslina.

    Te kategorije nema u Uredbi (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća 2 . Stoga, navedena odluka odgovara ciljevima politike Unije u pogledu standarda za stavljanje na tržište poljoprivrednih proizvoda kako je predviđeno u dijelu II. glavi II. Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća.

    Uzimajući u obzir postupak donošenja odluka u okviru Vijeća članova IOC-a, za donošenje odluke navedene u Prilogu potrebno je stajalište Unije.

    4.Pravna osnova

    4.1.Postupovna pravna osnova

    4.1.1.Načela

    Člankom 218. stavkom 9. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU) predviđeno je donošenje odluka kojima se utvrđuju „stajališta koja u ime Unije treba donijeti tijelo osnovano na temelju sporazuma kada je to tijelo pozvano donositi akte koji proizvode pravne učinke, uz iznimku akata kojima se dopunjuje ili mijenja institucionalni okvir sporazuma”.

    Pojam „akti koji proizvode pravne učinke” obuhvaća akte koji proizvode pravne učinke na temelju pravila međunarodnog prava kojima se uređuje predmetno tijelo. Obuhvaća i instrumente koji nemaju obvezujući učinak na temelju međunarodnog prava, ali postoji mogućnost da „presudno utječu na sadržaj propisa koje donese zakonodavac Unije” 3 .

    4.1.2.Primjena na ovaj predmet

    Vijeće članova tijelo je osnovano na temelju sporazuma, konkretno Međunarodnog sporazuma o maslinovu ulju i stolnim maslinama.

    Akt koji treba donijeti Vijeće članova akt je koji proizvodi pravne učinke. Predviđeni akt bit će obvezujući na temelju međunarodnog prava u skladu s člankom 20. stavkom 1. Sporazuma.

    Predviđenim aktom ne dopunjuje se niti mijenja institucionalni okvir sporazuma.

    Stoga je postupovna pravna osnova za predloženu odluku članak 218. stavak 9. UFEU-a.

    4.2.Materijalna pravna osnova

    4.2.1.Načela

    Materijalna pravna osnova za odluku na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a prije svega ovisi o cilju i sadržaju predviđenog akta o kojemu se zauzima stajalište u ime Unije. Ako predviđeni akt ima dva cilja ili elementa te ako se može utvrditi da je jedan od ta dva cilja ili elementa glavni, a drugi samo sporedan, odluka na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a mora se temeljiti na samo jednoj materijalnoj pravnoj osnovi, naime onoj koju zahtijeva glavni ili prevladavajući cilj ili element.

    4.2.2.Primjena na ovaj predmet

    Glavni cilj i sadržaj predviđenog akta odnose se na zajedničku trgovinsku politiku.

    Stoga je materijalna pravna osnova predložene odluke članak 207. UFEU-a.

    4.3.Zaključak

    Pravna osnova predložene odluke trebao bi biti članak 207. UFEU-a, u vezi s člankom 218. stavkom 9. UFEU-a.

    5.Objava predviđenog akta

    Budući da će se aktom Vijeća članova izmijeniti Sporazum, primjereno ga je nakon donošenja objaviti u Službenom listu Europske unije.

    2022/0241 (NLE)

    Prijedlog

    ODLUKE VIJEĆA

    o stajalištu koje u ime Europske unije treba zauzeti u Vijeću članova Međunarodnog vijeća za masline (IOC) u vezi s uklanjanjem kategorije „obično djevičansko maslinovo ulje” iz Priloga B Međunarodnom sporazumu o maslinovu ulju i stolnim maslinama iz 2015.

    VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 207., u vezi s člankom 218. stavkom 9.,

    uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

    budući da:

    (1)Međunarodni sporazum o maslinovu ulju i stolnim maslinama iz 2015. („Sporazum”) potpisan je u ime Unije u skladu s Odlukom Vijeća (EU) 2016/1892 4 18. studenoga 2016., podložno njegovu kasnijem sklapanju. Sporazum je privremeno stupio na snagu 1. siječnja 2017. u skladu s njegovim člankom 31. stavkom 2., a Unija ga je sklopila Odlukom Vijeća (EU) 2019/848 od 17. svibnja 2019. 5

    (2)Na temelju članka 7. stavka 1. Sporazuma Vijeće članova Međunarodnog vijeća za masline („Vijeće članova”) treba donijeti odluke o izmjeni Sporazuma.

    (3)Na 116. zasjedanju IOC-a koje će se održati od 28. studenoga do 2. prosinca 2022. ili u okviru postupka razmjenom prepiske Vijeće članova treba donijeti odluku o uklanjanju kategorije „obično djevičansko maslinovo ulje” iz Priloga B Sporazumu.

    (4)Odluka će biti obvezujuća na temelju međunarodnog prava u skladu s člankom 20 stavkom 1. Sporazuma. Stoga je primjereno utvrditi stajalište koje treba zauzeti u ime Unije u okviru Vijeća članova jer će odluka koja se treba donijeti proizvoditi pravne učinke za Uniju.

    (5)Budući da kategorije „obično djevičansko maslinovo ulje” nema u Uredbi (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća 6 , odluku bi trebalo podržati.

    (6)Stajalište utvrđeno u Prilogu ovoj Odluci trebalo bi zauzeti u ime Unije na 116. zasjedanju IOC-a ili u okviru postupka donošenja u Vijeću članova razmjenom prepiske, u skladu s člankom 10. stavkom 6. Sporazuma. Postupak donošenja odluka razmjenom prepiske trebalo bi pokrenuti prije sljedećeg redovnog zasjedanja Vijeća članova u studenome 2022.

    DONIJELA JE OVU ODLUKU:

    Članak 1.

    Stajalište koje treba zauzeti u ime Unije u okviru Vijeća članova na 116. zasjedanju, koje će se održati od 28. studenoga do 2. prosinca 2022., ili u okviru postupka donošenja u Vijeću članova razmjenom prepiske koji treba pokrenuti prije sljedeće redovne sjednice u studenome 2022. utvrđeno je u Prilogu.

    Članak 2.

    Ova je Odluka upućena Komisiji.

    Sastavljeno u Bruxellesu,

       Za Vijeće

       Predsjednik

    (1)    Odluka Vijeća (EU) 2016/1892 od 10. listopada 2016. o potpisivanju, u ime Europske unije, i privremenoj primjeni Međunarodnog sporazuma o maslinovu ulju i stolnim maslinama iz 2015. (SL L 293, 28.10.2016., str. 2.) i Odluke Vijeća (EU) 2019/848 od 17. svibnja 2019. o sklapanju, u ime Europske unije, Međunarodnog sporazuma o maslinovu ulju i stolnim maslinama iz 2015. (SL L 139, 27.5.2019., str. 1.).
    (2)    Uredba (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda i stavljanju izvan snage uredbi Vijeća (EEZ) br. 922/72, (EEZ) br. 234/79, (EZ) br. 1037/2001 i (EZ) br. 1234/2007 (SL L 347, 20.12.2013., str. 671.).
    (3)    Presuda Suda od 7. listopada 2014., Njemačka protiv Vijeća, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, t. 61.–64.
    (4)    Odluka Vijeća (EU) 2016/1892 od 10. listopada 2016. o potpisivanju, u ime Europske unije, i privremenoj primjeni Međunarodnog sporazuma o maslinovu ulju i stolnim maslinama iz 2015. (SL L 293, 28.10.2016., str. 2.).
    (5)    Odluka Vijeća (EU) 2019/848 od 17. svibnja 2019. o sklapanju, u ime Europske unije, Međunarodnog sporazuma o maslinovu ulju i stolnim maslinama iz 2015. (SL L 139, 27.5.2019., str. 1.).
    (6)    Uredba (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda i stavljanju izvan snage uredbi Vijeća (EEZ) br. 922/72, (EEZ) br. 234/79, (EZ) br. 1037/2001 i (EZ) br. 1234/2007 (SL L 347, 20.12.2013., str. 671.).
    Top

    Bruxelles, 22.8.2022.

    COM(2022) 411 final

    PRILOG

    Prijedlogu

    ODLUKE VIJEĆA

    o stajalištu koje u ime Europske unije treba zauzeti u Vijeću članova Međunarodnog vijeća za masline (IOC) u vezi s uklanjanjem kategorije „obično djevičansko maslinovo ulje” iz Priloga B Međunarodnom sporazumu o maslinovu ulju i stolnim maslinama iz 2015.

    {SWD(2022) 217 final}


    PRILOG

    Na sljedećem zasjedanju Vijeća članova ili u okviru postupka donošenja u Vijeću članova razmjenom prepiske Unija podupire uklanjanje kategorije „obično djevičansko maslinovo ulje” iz Priloga B Međunarodnom sporazumu o maslinovu ulju i stolnim maslinama od 1. siječnja 2026.

    Top